Ceny elektrické energie v roce 2024

Máte pocit, že za elektřinu platíte příliš? Ceny energií jdou rapidně nahoru a elektřinu potřebuje v domácnosti každý. Neznamená to však, že musíte platit zbytečně vysoké částky. Poradíme vám, jak si spočítat cenu energie a zjistit, zda neplatíte zbytečně moc. Dozvíte se také, které společnosti mají elektřinu nejlevnější a na které je spoleh – protože to je v době po krachu skupiny Bohemia Energy další diskutované téma, které zajímá každého.

Cena elektřiny – porovnání

V naší tabulce můžete vidět porovnání ceny elektřiny pro domácnost – byt, ve kterém se elektřinou svítí, využívají běžné spotřebiče a ohřívá voda. Druhá varianta v tabulce ukazuje, kolik za elektřinu zaplatí domácnost – byt, ve které se elektřinou svítí, využívají se běžné spotřebiče a také se s ní topí. Vše jsme počítali na příkladu 3 členné domácnosti.

Společnost Příklad měsíční platby – byt – svícení, ohřev vody Příklad měsíční platby – byt – svícení, ohřev vody, akumulační topení
MND 1 856Kč 2 456Kč
ČEZ 1 775Kč 2 359Kč
Innogy 2 326Kč 3 938Kč
E.ON 1 517Kč 2 039Kč
Centropol 1 895Kč 2 349Kč
Eneka 731Kč 2 072Kč
PRE 1 910Kč 5 846Kč
Lama energy 1 580Kč 2 360Kč
Elimon 1 774Kč 3 125Kč
Carbounion 2 418Kč 3 991Kč
Srovnání cen elektřiny. (aktualizace březen 2022)

Krach Bohemia Energy – Které společnosti skončily?

Krach Bohemia Energy
Krach Bohemia Energy

Krach skupiny Bohemia Energy jste jistě zaznamenali, ať už jste od nich elektřinu odebírali či nikoli. Spolu s tímto dodavatelem ukončily činnost i další energetické společnosti, které odebíraly elektřinu pro své klienty právě od Bohemia Energy. Jsou to Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Ještě dříve skončila i společnost P&M True Family. Více info najdete zde.

Tato situace samozřejmě vyvolala pořádný zmatek a obavy, zda nebudou následovat ještě další společnosti a zda nepřijdeme o dodávky elektřiny. Zdá se, že skutečný black-out nehrozí, stále je ještě na trhu dostatek stabilních dodavatelů energií. Co ale nezměníme, jsou rostoucí ceny elektřiny a plynu. Můžeme však ovlivnit, kolik za ně budeme platit – výběrem vhodného dodavatele a správným nastavením smlouvy a tarifu.

Máte dobrého dodavatele elektřiny?

Možná si teď říkáte, zda máte dobrého dodavatele elektřiny. Jenže, jak to vůbec poznat? Který dodavatel je ten nejlepší?

Dodavatel Elektriny

Faktem je, že kvalita dodavatele nezávisí jen na cenách elektřiny, které poskytuje. Ty se totiž mohou měnit v průběhu času a snadno se stane, že dodavatel, který vám před rokem či dvěma vyhovoval, už nyní není ten nejlepší. Důvodem je nakupování energie na burze a pohyb cen, který se promítá (i když se zpožděním) do cen za elektřinu, kterou dodavatelé nabízí. Více se na tuto problematiku podíváme ještě níže.

Pokud chcete najít skutečně dobrého dodavatele elektřiny, nesledujte jen ceny. Zaměřte se i na to, jak komunikuje se zákazníky, jakým způsobem si můžete kontrolovat spotřebu a zálohy, zda můžete výši zálohy podle potřeby měnit, nebo je daná pevně na celé smluvní období, a konečně i jak máte postavenou smlouvu – zda je se závazkem nebo bez, a zda máte možnost v případě potřeby smlouvu ukončit.

V úvahu je nutné brát i individuální potřeby každé domácnosti. Dodavatel, který je skvělý pro vašeho souseda nemusí být nejlepší i pro vás. Každý totiž máte jinou spotřebu a využíváte elektřinu jiným způsobem. Někdo s ní jen svítí, jiný na ní vaří, další ji využívá i na ohřev vody a na topení. Podle toho má také nastavený tarif a s ním i cenu za energie. Pojďme si nyní vysvětlit, co je to aktuální cena elektřiny a jak se cena elektřiny počítá.

Tip Tip

Zajímá vás, který dodavatel je nejlepší a který poskytuje nejlevnější energii? Který nejlépe komunikuje s klienty a který má smlouvu bez závazku? Podívejte se na naše srovnání nejlepších dodavatelů elektřiny a budete mít jasno hned.

Aktuální ceny elektřiny

Aktuální cena elektřiny je pro běžného odběratele trochu záhadou. Energetické společnosti totiž nakupují elektřinu na burzách – většina českých dodavatelů využívá burzu PXE. Koho by tyto ceny zajímaly, může se samozřejmě na tuto burzu podívat online a zjistit si, jak se aktuální ceny energií pohybují. Vzhledem k tomu, že dodavatelé nakupují energie s předstihem – třeba i půl roku dopředu, není pro konečného odběratele tato cena až tak důležitá. Můžete si však na grafu porovnat, zda ceny elektřiny klesají či stoupají a podle toho odhadnout, jak se budou ceny vyvíjet v budoucnu i pro vás.

Graf Ceny Elektriny
Vývoj cen. Zdroj: Kurzy.cz

I když se může zdát, že cena na burze klesá, v dlouhodobém vývoji ve skutečnosti stále roste. Krátkodobý pokles na vývoj ceny na trhu nemá velký vliv. Důvodem jsou především emisní povolenky, které se neustále zdražují s tím, jak roste trend obnovitelné energie. Jelikož se v České republice většina elektrické energie vyrábí v uhelných elektrárnách, je nutné mít i emisní povolenky. Jejich zvyšující se cena se pak logicky promítá i do konečné ceny, kterou dodavatelé poskytují svým klientům.

Energetické společnosti mění ceny elektřiny většinou jen jednou nebo výjimečně dvakrát ročně. Může za to právě dopředné nakupování energií na burze a celkový pohyb cen elektřiny na trhu. Proto nemá smysl zabývat se aktuální cenou elektřiny na burze. Pro vás jako konečné odběratele je podstatné, jaké ceny nabízí jednotlivé společnosti ve chvíli, kdy vám končí odběratelský rok a můžete si ceny porovnat, upravit tarify, smlouvy nebo dokonce změnit dodavatele.

Jak vypočítat cenu elektřiny

Abyste pochopili, proč se liší ceny elektřiny od různých dodavatelů, je dobré znát, jak se k takové ceně elektřiny dojde. Výše už jsme naznačili, co může cenu ovlivňovat. Nyní si vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi regulovanou a neregulovanou složkou ceny elektřiny a jak to působí na konečný výsledek.

Přibližně polovinu ceny elektřiny určuje regulovaná složka. Tu každoročně určuje Energetický regulační úřad. Cena, kterou úřad určí, je pevná a nemůže ji měnit žádný dodavatel elektřiny. Účtovány jsou v ní poplatky za přenos a distribuci elektřiny, služby operátora trhu, systémové služby a také podpora výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Neregulovaná složka – menší “polovina” ceny elektřiny, je pak určována samotnými dodavateli. Ti ji odvozují podle ceny, za kterou elektřinu nakoupili na burze, ale také započítávají poplatky a marže dodavatelů. Díky tomu pak můžete zjistit, že některý dodavatel elektřiny má ceny výrazně nižší než ostatní. Neznamená to, že byste se měli mít na pozoru a že tento dodavatel je podvodník. Je možné, že zkrátka výhodně nakoupil na burze a může si dovolit nastavit cenu za elektřinu níže.

Proč sledovat vysoký a nízký tarif

Nyní se podíváme na to, proč můžete mít zcela jinou cenu za elektřinu, než váš soused, přestože máte stejného dodavatele. Ovlivnit cenu elektřiny totiž může i to, jaký máte nastavený tarif.

Co Je Nizky Levny Tarif
Co je nízký tarif (noční proud). Zdroj: ČEZ

Setkat se můžete s jednotarifní nebo dvoutarifní cenou. To, kterou z nich vám energetická společnost nabídne, ovlivňuje využívání elektřiny ve vaší domácnosti. Pokud elektřinou ohříváte vodu či vytápíte byt, dostanete cenu dvoutarifní. Naopak pokud ji využíváte jen na svícení a běh elektrospotřebičů (lednice, pračka), pak vám dodavatel poskytne jednotarifní sazbu.

Dvoutarifní sazba se skládá z vysokého a nízkého tarifu. V nízkém tarifu odebíráte elektřinu levnější. Důvodem, proč je sazba takto nastavená, není jen nabídka levnější elektřiny pro domácnosti, které jí odebírají větší množství kvůli topení a ohřevu vody. Distributoři pomocí vysokého a nízkého tarifu regulují výkyvy napětí v elektrické síti.

Pozor Pozor

Je rozdíl mezi distributorem a dodavatelem energií. Distributor dodává elektřinu nejen koncovým zákazníkům - domácnostem, ale také poskytuje elektřinu dalším dodavatelům. Mezi distributory patří v České republice E.ON, ČEZ a PRE.

Pokud patříte mezi domácnosti, které využívají dvoutarifní sazbu, máte výhodu. Kromě toho, že máte nejspíš nastaveno, aby se vám bojler a kotel sepnul v čase nízkého tarifu, můžete v této době také levněji prát, vařit, sušit prádlo v sušičce atd. Časy nízkého a vysokého tarifu se mohou měnit – proto je dobré sledovat je přímo na webových stránkách distributora. Některé energetické společnosti (např. E.ON) je ale zasílají i do e-mailu svých klientů. Snadno tak zjistíte, na jaký čas naprogramovat pračku, abyste ušetřili. Možná by vás zajímalo, jak ušetřit za elektřinu?

Nejlepší dodavatelé elektřiny

Srovnani Dodavatelu Elektriny

Jak už jsme zmínili výše, určit nejlepšího dodavatele elektřiny není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Kritérií, která byste si měli pohlídat, je více. V tomto článku vidíte aktuální přehled cenových nabídek jednotlivých společností. Najdete mezi nimi jak distributory (E.ON, ČEZ a PRE), tak ostatní dodavatele. Neznamená to, že když dodavatel odebírá elektřinu od distributora, nemůže vám nabídnout nižší cenu. Tu si může každá společnost nastavit sama na základě neregulované složky.

My jsme však provedli testování řady energetických společností a vybrali pět nejlepších, nejen z hlediska ceny, ale také díky tomu, jak mají nastavené smlouvy, zda si může klient v průběhu roku kontrolovat svou spotřebu, zda může změnit výši zálohy, jak jednají se svými klienty atd. Mezi pět nejlepších se dostal ČEZ, Innogy, Centropol, E.ON a MND.

Jak změnit dodavatele elektřiny

Zjistili jste, že vám váš dodavatel elektřiny již nevyhovuje a rádi byste přešli k jinému? Bojíte se složitého řešení a papírování? I přes rozsáhlou byrokracii není přechod k jinému dodavateli tak složitý, jak se může na první pohled zdát. Řada společností dnes se změnou dodavatele pomůže a při přechodu k nim se postará o ukončení smlouvy u předchozí společnosti. Než se ale do procesu změny pustíte, zjistěte si důležité informace o své stávající smlouvě.

Pokud máte smlouvu na dobu určitou, bude nutné zjistit, jaká je v případě porušení pokuta a zda se vám vyplatí odejít od stávajícího dodavatele v průběhu platnosti této smlouvy. Pokud by byla pokuta příliš vysoká a vy byste nic neušetřili – spíše naopak, vyplatí se počkat do konce smluvního období a přejít k novému dodavateli až poté. Pokud však máte smlouvu na dobu neurčitou, nejste omezeni žádnými závazky. Pak stačí podat výpověď, která standardně trvá tři měsíce a ke konci této doby můžete dodavatele změnit. Většina společností si s tímto poradí sama a vytvoří dokumenty k ukončení odběru u stávajícího dodavatele za vás.

Možná si teď říkáte, že většina společností nabízí smlouvy se závazkem a že to není zase taková výhoda, když pak nemůžete kdykoli přejít jinam. Pravdou však je, že smlouvy se závazkem vás dlouhodobě chrání před zvyšováním cen za energie. Pokud podepíšete smlouvu např. na dva roky a v průběhu této doby cena za energie vzroste, vás se to netýká. Máte stále takovou cenu, jakou jste podepsali ve smlouvě se závazkem a ta platí až do doby, kdy vám platnost smlouvy skončí. Z toho vyplývá, že i smlouva na dobu určitou má své výhody, které nelze popřít.


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!

Uživatelské zkušenosti

1 zkušeností
Hodnocení - 1 Hodnocení - 2 Hodnocení - 3 Hodnocení - 4 Hodnocení - 5

Do výběru dodavatele si většinou nenechávám moc kecat, protože mi to přijde hodně individuální věc, každý bydlíme v jiném území, máme jinou spotřebu a prostě co jednomu může vyjít dobře, druhýmu se nemusí vyplatit, takže si jedu po svém a snažím si udržet relativní přehled o ceně a jak to na trhu vypadá s tím, že aktuálně ač bych byl rád na spotu, tak se na něj kvůli hodinám, co ještě nemáme dostatečně chytrý, nedostanu, tak aspoň využíváme postupně klesajícího tarifu u armexu, kde nám se začátkem roku vždy cena o něco klesne. Řešení to pro mě je a tím že by ceny ani v dohledný době, co jsem četl, neměly růst, tak z toho vycházím a věřím, že faktury zvládneme poplatit líp než v předchozích letech.

Hodnocení - 5
Radek
21. 3. 2024