Srovnání nebankovních půjček

Nejlepší nebankovní půjčky 2022

Nebankovní půjčky na nás útočí ze všech možných reklam. Jsou lákavé, ale vyznat se v tom, které se skutečně vyplatí a které nám naopak udělají průvan v peněžence, to je celkem oříšek. A proto jsme pro vás připravili jednoduchý manuál, jak se v nebankovních půjčkách lépe vyznat, proč a jak je využívat a na co si dát dobrý pozor. Zároveň přinášíme srovnání nejlepších nebankovních půjček pro rok 2022, které zvítězily mezi spoustou konkurenčních úvěrů. Podívejte se, které to jsou a u kterých společností se nemusíte bát si půjčit. 

Srovnání 5 nejlepších nebankovních půjček

5nej-srovnani

Zonky

Provident

Homecredit

Zaplo

Proficredit

Základní parametry

Kolik půjčují20-900.000 Kč7.000-170.000Kč10,000 Kč - 250,000Kč1000 - 30.000.-
(poprvé jen 16,000.-)
10.000 - 150.000 Kč
Úrok2,99 - 19,99od 6,9%individuálněod 0% - cca 23%individuální
Splátky od500Kčdle výše úvěru1700 KčDle výše úvěru a situace klientaDle výše úvěru - cca od 500 Kč
Poplatky2%nene1. půjčka zdarmane
Doba splácení6 měsíců -10 let4 - 36 měsícůFlexibilní7-30 dnů3-48 měsíců
Minimální věk18 let18 let18 let18 let, občan ČR18 let
Schvalují se záznamem v registrech?ano - po celkovém doplaceníano (ale ne exekuce,
insolvence)
ano (ale ne exekuce, insolvence)
VýhodyZonkyho záchranná vestaPrvní půjčka zdarma,
možnost odložení splátek
možnost revolvingového úvěru, odložení splátky První půjčka zdarma,
na účet i v hotovosti,
na cokoliv
možnost odložení splátek

Možnosti půjčky

Navýšení individuálně ale možnost více úvěrů najednou
Půjčka
Refinancováníano, individuálně
mimořádná splátka
Předčasné splacení
Možnost pojištění

Jak uzavřít půjčku

Pracují i o víkendu
žádost on-line?ano + osobní schůzkaano - raz dva půjčka
žádost telefonicky?
Mají pobočky

Podpora

Mobilní aplikace Android/iOSAndroid/iOSiOSAndroid
Online chat
Dotazy přes kontaktní formulář/e-mail
Dotazy po telefonu
Počet zodpovězených dotazů10/105/55/510/105/10
Odpověď do 24 hodin
Kvalita podporyVýbornáVelmi dobráVelmi dobráVelmi dobráPrůměrná
Zonky - logo

Zonky recenze

Zonky je tzv. služba peer-to-peer, což znamená, že klienti mají možnost zde investovat, nebo si peníze půjčit. Úvěr či refinancování stávajících úvěrů poskytuje zpravidla za nižší úrok, než jaký mohou nabídnout banky. Výhodou je možnost uzavřít úvěr on-line a to 7 dní v týdnu. Klienti nemusí nikam chodit, ani se nikam objednávat. Stačí zapnout počítač, tablet či mobil s internetem a o půjčku na Zonky zažádat online.

provident logo

Provident recenze

Provident je nebankovní společnost, která poskytuje klientům úvěry bezhotovostně na účet, ale i v hotovosti, přímo do ruky. V takovém případě předává hotovost už při podpisu smlouvy. Půjčky si můžete uzavřít až do výše 130.000 Kč a splácet je od 4 do 36 měsíců. V případě finančních problémů můžete požádat o splátkové prázdniny a odložit si 1 – 3 splátky na později. Úvěry je možné pojistit pojištěním Komplex od společnosti MetLife, které ale není podle nás úplně vhodné a praktické.

Co je to nebankovní půjčka

Nebankovní úvěr je půjčka, kterou vám poskytne nebankovní společnost. Ta by měla být schválena Českou národní bankou a měla by dodržovat veškerá pravidla, předpisy a zákony s půjčováním peněz spojené. Některé společnosti jsou ověnčené řadou vyznamenání a cen, které zdůrazňují jejich kvalitu a důvěryhodnost, jiné jsou naopak značně podezřelé. Na první pohled to však nemusí být poznat.

Obecně se jedná o finanční zápůjčku, kterou poskytuje jiný subjekt než banka. Pro nebankovní půjčky je velmi typické, že jsou poskytovány rychleji, jednodušeji a také benevolentněji než půjčky v bankách. V posledních letech nezískaly právě dobrou reputaci především díky těm společnostem, které půjčují tzv. rychlé půjčky před výplatou a neověřují si dostatečný pravidelný příjem žadatelů, případně půjčují i lidem s negativními záznamy v registru dlužníků. Aby taková společnost nepřišla díky neplatícím klientům o všechno, jistí se vysokými úroky, poplatky a také celkem drsným postupem v případě neplacení splátek. Takový neplatící dlužník může velmi rychle spadnout do dluhové pasti, ze které se bude jen těžko dostávat ven.

Přesto v dnešní době existují i nebankovní společnosti, které jsou důvěryhodné, jejich postupy jsou bezpečné a korektní a jejich produkty jsou kvalitní a výhodné. Ty nejlepší z nich můžete najít v našem srovnání nebankovních půjček.

Náš tip!

Nebankovní půjčky získávájí stále více příznivců. Jejich bezpečnost se totiž stále více blíží bankovním úvěrům, ale pokud si dobře vyberete, můžete získat i půjčku za velmi výhodných podmínek nebo s velmi nízkým úrokem. Kdybychom si chtěli půjčit, určitě zvolíme Zonky!

Druhy nebankovních půjček

Nebankovní společnosti poskytují různé druhy půjček. Některé z nich jsou obdobou klasických půjček či revolvingových úvěrů, jaké poskytují banky, a mnohdy dokonce i s nižším úrokem. Jiné jsou velmi nevýhodné, nepraktické a je lepší se jim vyhnout. Člověk, který si nikdy půjčku nebral, nebo alespoň ne u nebankovní společnosti, se může snadno nechat napálit. Přitom stačí zjistit si pár základních informací, které už vás předem varují, o jaký druh půjčky se jedná a zda se vyplatí či nikoli. Jsou tady ale i lidé, kteří dobře ví, že pro ně nebankovní půjčka může představovat pomyslný “krok do propasti”. Jenže peníze zkrátka potřebují co nejdříve a jiné východisko než nebankovní půjčku si nedokážou představit. 

Pojďme si proto ukázat, jaké druhy půjček nebankovní společnosti poskytují a jak se je vyplatí využívat.

TIP!

Pokud se chcete přesvědčit, zdali je poskytovatel nebankovních půjček regulovaný ČNB a má od ní licenci, můžete tak učinit přímo na webu ČNB.

Půjčka bez registru a potvrzení příjmu

Jistě už jste slyšeli o půjčce bez registru nebo o půjčce bez potvrzení příjmů. Setkat jste se s tímto termínem mohli jak u nebankovních společností, tak v bance. 

Půjčka bez registru většinou znamená, že nebankovní společnost do registrů dlužníků vůbec nenahlíží. Ze zákona to totiž není jejich povinnost. Někdy tyto společnosti do registrů nahlédnou, ale i když tam nějaký ten záznam máte, půjčku vám poskytnou. Neberou na ně ohled. 

Půjčka bez potvrzení příjmů, nebo chcete-li půjčka bez doložení příjmů neznamená, že byste příjmy nemuseli dokládat vůbec, ale že nemusí být potvrzeny nebo doloženy zaměstnavatelem. Není tedy nutné posílat zaměstnavatelem potvrzené a orazítkované potvrzení o vašich příjmech, ani dokládat výplatní pásky, výpisy z účtů atd. Nebankovní společnost, ale často i banka si vaše příjmy ověří sama, jednoduchým úkonem – nahlédnutím na váš bankovní účet. Klient pošle ze svého bankovního účtu jednu korunu na účet nebankovní společnosti a umožní jí tak, aby si klienta i jeho příjmy ověřila. Nejedná se o nic nelegálního ani nebezpečného. Je to zcela v souladu se zákonem o spotřebitelském úvěru, takže se nemusíte bát, že byste přišli o citlivá data nebo o peníze. 

Půjčka online

Online půjčkou je myšlen úvěr, o který si klient zažádá na internetu – tedy online, a přes internet také dořeší celý proces. Nebankovní společnost si ověří klienta přes bankovní účet, provede schvalovací proces, pokud je vše v pořádku, klient formou SMS potvrdí/podepíše smlouvy a následně společnost přepošle peníze na klientův účet. 

Některé půjčky ale mohou být dořešeny osobně na pobočce – má-li nebankovní společnost takovou možnost, nebo pomocí kurýra, který doveze smlouvy klientovi až domů. Většinou se jedná už jen o podpis smlouvy, po kterém pak společnost pošle peníze na klientův účet, nebo si je může klient vyzvednout na dohodnutém místě (někdy nebankovní společnosti umožňují vyzvednou si peníze na čerpacích stanicích, pobočkách GECO apod.)

Půjčky bez zástavy

Půjčka bez zástavy je termín, se kterým se u nebankovních půjček zase tak často nesetkáte. Zástava se využívá většinou jen u hypotečních úvěrů, úvěrů na bydlení nebo u amerických hypoték, coz jsou půjčky, které poskytují především banky. Někdy se však můžete i u nebankovní společnosti setkat s možností, že vám půjčí peníze i v případě, že nemáte dostatečný příjem, nebo by půjčka nevyšla z jiného důvodu. Zajištěním vaší nemovitostí se v podstatě jistí. 

Půjčka bez zástavy tedy znamená, že po vás nebankovní společnost nebude požadovat zástavu nemovitostí.  

Rychlá půjčka před výplatou

Mezi nejrizikovější nebankovní půjčky patří tzv. „rychlá půjčka před výplatou“, nebo také krátkodobá půjčka. Poznáte ji tak, že má velmi krátkou dobu splatnosti, obvykle mezi jedním až šesti týdny. Za tu dobu je potřeba vrátit celý půjčený obnos. Splátky u takových půjček obvykle nebývají vůbec nastaveny. Počítá se s tím, že celý obnos vrátíte najednou.

Některé rychlé půjčky jsou nastaveny do výše pouze několika desítek tisíc. Jiné ale mohou jít i do statisíců a rychle se tak stanou pro své majitele velmi rizikovou záležitostí. Ruku na srdce, kdo z nás má takový plat, aby byl schopen bez problémů zaplatit 100.000 Kč během pár týdnů?

Jaké jsou nebankovní půjčky, které opravdu půjčí?

Velkým lákadlem pro budoucí dlužníky může být snížený úrok, nulový poplatek za uzavření nebo dokonce informace, že první půjčka je zdarma. Měli bychom si však uvědomit, že se jedná v první řadě o reklamní tah, který sice může klientovi přinést jistou výhodu, ale pouze v případě, že bude půjčený obnos vrácený v dohodnutém termínu. Pokud půjčku nemůžete vrátit včas, zpozdíte se, nebo si požádáte o prodloužení data splatnosti, už jste nesplnili smluvní podmínky a zmíněný bonus pro vás neplatí. Budete tak muset svou půjčku splatit se vším všudy a úroky a poplatky v takovém případě nebudou nejspíš nejnižší. 

Klasická půjčka

V dnešní době najdete i plno nebankovních společností, které umí poskytnout klasický úvěr, na kterém si můžete půjčit od několika desítek tisíc korun do statisíců. Nastavíte si výši splátky i dobu splatnosti podle své potřeby a u většiny si můžete k úvěru uzavřít i pojištění schopnosti splácet. Na rozdíl od většiny bankovních úvěrů tyto půjčky můžete doplácet bez sankcí a dalších poplatků, stejně jako můžete vkládat bez problémů mimořádné splátky. Některé společnosti mají tyto úkony zpoplatněné, většina však nikoli. Je potřeba vždy pečlivě pročíst podmínky nabídky a smlouvy. Mezi takové poskytovatele nebanovních půjček na splátky patří např. Zonky, který se dostal do naší vítězné pětice ve srovnání nebankovních půjček. 

Mezi nevýhody nebankovní půjčky patří vysoké poplatky za zřízení či vedení účtu a také vysoké úroky. Proto se můžete setkat se simulacemi úvěrů, ve kterých se sice dozvíte výši splátky a dobu splatnosti, nejsou tam však uvedené úroky, ani částka kterou přeplatíte. Opět samozřejmě záleží na konkrétní společnosti. Mezi nejlepšími nebankovními půjčkami najdete i velmi výhodné, které se vyplatí mnohem více, než půjčka v bance. Chce to být trpělivý a neunáhlovat se. Půjčit si až teprve ve chvíli, kdy máte pročteny smluvní podmínky a víte, že se vám půjčka u vybrané nebankovní společnosti vyplatí. 

Revolvingový úvěr a kreditní karta

Mezi nebankovní půjčky patří i revolvingové úvěry a kreditní karty. Revolvingový úvěr je typ půjčky, kam můžete peníze vracet, často i v mimořádných splátkách bez poplatků, a zase je opakovaně vybírat. Některé společnosti k těmto úvěrům nabízí kreditní karty, které usnadňují čerpání peněz výběrem z bankomatu či platbou u obchodníků, jiné je možné čerpat přeposláním obnosu na účet.

U revolvingových úvěrů většinou platí stejné podmínky, jaké jsme zmínili u nebankovního úvěru typu klasické půjčky. Je potřeba pohlídat si poplatky, ceny za vedení účtu, výši úroků a možnost mimořádných splátek či celkového doplacení.

Revolvingový úvěr může být jedním z těch, které ohrožují vaše finance. Možnost neustále peníze vracet a zase si je znovu vybírat u některých klientů vede k postupnému navyšování úvěrové částky, až klient zjistí, že není schopen peníze na kreditní kartu vracet a dostává se do dluhové pasti. Ta se zpravidla řeší refinancováním kreditní karty do klasického – a samozřejmě opět nebankovního úvěru, který už však nemusí mít tak výhodné sazby, jako původní. Pokud je navíc klientovi kreditní karta ponechána, má opět tendenci z ní vybírat a situace se opakuje. Doporučujeme proto kreditní karty a revolvingové úvěry jen pro ty klienty, kteří už s nimi nějaké zkušenosti mají a ví, jak se do podobné situace nedostat. 

Refinancování

Pokud mají klienti půjček více a potřebují snížit celkové splátky, nebo potřebují nějaké peníze navíc, ale finanční situace už jim další úvěr nedovoluje, mohou využít refinancování. To je typ úvěru, který poskytují především banky. Mezi nebankovními společnostmi na tento typ půjčky narazíte jen málokdy. Je to z toho důvodu, že nebankovní půjčky mají většinou krátkodobý charakter a refinancování u nich není jednak technicky možné a navíc to ani není logické řešení pro krátkodobý úvěr. Pokud už se do takové situace dostanete a nechcete svou nebankovní půjčku převádět k jiné společnosti, poptejte se u té stávající.

Nedělá to samozřejmě každý poskytovatel nebankovních půjček, ale někdy je možné individuálně při žádosti o úvěr požádat i o refinancování stávajícího produktu. Přesněji – je potřeba informovat o svých úvěrech a požadavku na jejich splacení ještě před schvalovacím procesem. Pokud to program společnosti umožňuje, zaškrtne poskytovatel už při žádosti, že určité úvěry budou z požadovaného úvěru splaceny a systém s nimi pak již nepočítá. Šanci tak mají i klienti, kteří by jinak byli na novou půjčku příliš přeúvěrovaní. 

Podmínky refinancovaných úvěrů mohou být podobné, jako u klasické půjčky či revolvingového úvěru, nebo mohou být zcela individuální. Vždy záleží na vybrané společnosti.

Peer-to-peer

Vedle výše zmíněných druhů půjček se můžete setkat s nebankovní společností Zonky, která poskytuje tzv. úvěry peer-to-peer (P2P). Znamená to, že společnost shromažďuje peníze od lidí, kteří chtějí bezpečně investovat a zajímavě zhodnotit své peníze, a poskytuje je naopak lidem, kteří si potřebují finanční obnos půjčit, ale nechtějí vysoké úroky. Tyto společnosti dokážou poskytnout úvěr už od 2,99 % a podmínky jsou mnohdy pro jejich klienty příjemnější a výhodnější než v bankách. Společnosti jsou totiž benevolentnější (v porovnání s bankovními půjčkami) k příjmu, jeho výšce, neřeší tolik, kolik už má žadatel vydání, zda je to podnikatel nebo maminka na mateřské dovolené apod.

Mezi nebankovními půjčkami je peer-to-peer jedna z nejlepších a nejvýhodnějších možností. Půjčka u Zonky však není pro každého. Vzhledem k tomu, že je společnost nucena chránit peníze dalších lidí, kteří jí důvěřují, musí žadatele o půjčku dobře prověřovat a jejich schvalovací systém tak může být přísnější než u jiných nebankovních společností.

Výhody nebankovních půjček

 • Dají se uzavřít online/telefonicky
 • Není nutné nikam chodit – rychlejší, než žádost v bance
 • Většina těchto společností pracuje i o víkendu a svátcích
 • Peníze kdykoliv k dispozici – třeba i v deset večer nebo v pět hodin ráno
 • Některé společnosti poskytnou úvěr i při negativním záznamu v registru dlužníků
 • Některé nebankovní společnosti poskytují první půjčku zdarma
 • Často mají šanci i lidé, kterým banky příjem neuznaly – maminky na mateřské, senioři v důchodu, lidé pracující v zahraničí apod. 

Pozor na!

Nebankovní společnosti často lákají nulovými poplatky u první půjčky, rychlým vyřízením nebo penězi na účet do pár minut od schválení. Půjčují také lidem s nepříliš dobrým finančním hodnocením, se špatnými příjmy nebo s exekucí. Pro klienty, kteří neumí s penězi hospodařit, se může stát nebankovní půjčka velmi riziková. Proto si takovou žádost vždy dobře rozmyslete. 

Nebankovní půjčka rychle a pohodlně

Mezi hlavní výhody nebankovních půjček patří vysoké pohodlí a rychlost schválení. Většina nebankovních společností pracuje po telefonu nebo online, a tak není nutné hledat pobočku, kde byste o úvěr žádali. Ostatně absence poboček umožňuje nebankovním společnostem snížit náklady na vedení úvěrů i další poplatky na minimum.

Nebankovní půjčku snadno zařídíte z mobilu, tabletu nebo domácího počítače. Stačí vyplnit žádost on-line, nebo po telefonu s operátorem klientské linky, naskenovat dva doklady pro ověření totožnosti, výplatní pásku nebo výpis z osobního účtu a počkat si na schválení. Po schválení pak stačí zpravidla jen pár desítek minut a máte požadovaný obnos na účtu, nebo si ho případně můžete vyzvednou osobně na partnerských pobočkách (pokud to daná společnost umožňuje). Některé nebankovní společnosti umožňují vyzvednutí peněz v hotovosti i na vybraných čerpacích stanicích nebo v síti prodejen GECO. 

Rychlejší už může být i ověřování klienta a jeho příjmů. Stačí, když zašlete ze svého bankovního účtu na účet nebankovní společnosti 1 Kč nebo jinou libovolnou sumu. Na částce nezáleží, je to jen z toho důvodu, aby se bankovní systémy mohly propojit a společnost, u níž o půjčku žádáte, tak získala ověření vaší osoby, osobních údajů a informaci o příjmech na vašem účtu. Je to rychlé, pohodlné a bezpečné. Nemusíte se bát, že by nebankovní společnost tímto způsobem váš účet zneužila. 

Půjčka i o víkendu

Další velkou výhodou nebankovních půjček je pracovní doba těchto společností. Sice to neplatí u všech, ale většina z nich je k dispozici i o víkendu, a tak vám snadno zapůjčí peníze i v pátek večer, v sobotu či v neděli. To ocení klienti, kteří jsou často přes týden až do večera v práci, nebo potřebují nečekaně a rychle větší finanční obnos, než kterým momentálně disponují. Peníze tak mají k dispozici kdykoli potřebují, a to i opakovaně.

Pozor si dávejte na to, zda skutečně vámi vybraná nebankovní společnost peníze o víkendu vyplácí, nebo přijímá pouze žádosti o půjčku. Některé společnosti se na první pohled “tváří”, jako že fungují i o víkendu, ale ve skutečnosti si o víkendu můžete udělat simulaci úvěru, poslat žádost, ale vyhodnocena vám bude až první pracovní den a tím pádem i peníze dostanete třeba až v pondělí. Jiné společnosti zvládají toto všechno i o víkendech a svátcích a čekat na peníze tak nebudete. 

Peníze kdykoliv k dispozici

Opakované čerpání peněz kdykoli je potřeba poskytují revolvingové úvěry, kreditní karty, ale třeba i rychlé půjčky před výplatou. Plno společností, které krátkodobé úvěry poskytují, má nastavené výhody pro včas platící klienty. Pokud si vás taková společnost jednou ověří a ví, že vám může s klidem půjčit další peníze, činí tak již rychleji a snadněji než u prvního úvěru.

Snadno se pak může stát, že se přihlásíte do své klientské sekce a zjistíte, že vám nebankovní společnost sama vytvořila nabídku na další úvěr, nebo na navýšení stávajícího. Většinou už pak stačí na nabídku jen kliknout a peníze máte během chvilky na svém účtu.

Negativní záznam v registru dlužníků

Velmi specifickou skupinou jsou klienti, kteří mají negativní záznam v registru dlužníků. Ono totiž mít záznam v registru není nic špatného. Má ho každý, kdo měl někdy nějaký úvěr, půjčku, kreditní kartu, kontokorent, hypotéku apod., nebo o ni alespoň žádal. V registrech dlužníků se zaznamenávají informace o klientech, jejich žádostech a úvěrech, o tom, kde a kolikrát žádali, zda jim nebyl úvěr zamítnut atd. Pokud klienti platí své závazky včas a v požadované výši, jejich záznamy jsou pozitivní a při žádosti o další půjčku jim pomohou ve schvalovacím procesu. Pokud ale klienti řádně neplatí, zpožďují se se splátkami nebo posílají málo, jejich záznamy jsou negativní a brání schválení.

Banky většinou klientům se špatnou platební morálkou nepůjčují, nebo je alespoň schválení jejich úvěru hodně komplikované. Klientům, kteří mají či měli exekuci na plat, nebo jsou v insolvenci, pak banky nepůjčí vůbec. Proto je i zbytečné, aby takový klient v bance o finanční obnos žádal.

Některé nebankovní společnosti (především ty, které poskytují rychlé půjčky před výplatou) však půjčí i klientům s negativními záznamy v registru dlužníků. Někde přimhouří oko v případě opožděných splátek, jinde půjčí dokonce klientům s exekucí na plat. Většina nebankovních společností, které jsou ochotny půjčit finance i klientovi s negativním záznamem v registru, však požaduje doplacenou a ukončenou exekuci a vymazání záznamu ze SOLUSu, což lze provést až pět let po celkovém doplacení. Navíc klient nesmí mít platnou insolvenci. Jinými slovy, klient musí mít své finanční problémy vyřešeny a doplaceny, než si může nový obnos půjčit.

Nevýhody nebankovních půjček

 • Vysoké úroky
 • Vysoké poplatky
 • U krátkodobých půjček nebezpečí dluhové pasti
 • Příliš snadné získání – lákadlo na peníze

Stejně jako mají nebankovní úvěry řadu výhod, mají i své „mouchy“. Těmi jsou především vysoké úroky a poplatky, ale i nebezpečí tzv. dluhové pasti. Právě kvůli společnostem, které půjčují i klientům se špatnou platební morálkou, získávají nebankovní půjčky punc nebezpečných lákadel, která klienty přivedou do neštěstí. A to je velká škoda, protože některé jejich úvěry jsou ve skutečnosti mnohem výhodnější než ty bankovní.

Pokud se klient chová zodpovědně a vybere si takový druh nebankovní půjčky, který zvládne v pohodě splácet v pravidelných měsíčních splátkách, nebo i najednou (v případě krátkodobých úvěrů), pak nemusí představovat nebankovní půjčka žádné riziko – naopak, stane se výhodnou záležitostí. 

Vysoké úroky a poplatky u nebankovních půjček

Zatímco některé nebankovní půjčky se pyšní nízkou úrokovou sazbou, která se rozhodně klientům vyplatí (např. Zonky), jiné naopak úrokovou nabídku skrývají do poslední chvíle. Při zadávání simulace na webových stránkách společností se dozvíte výši úvěru, dobu splatnosti a výši splátky. Vše je však pouze orientační, takže ani když si to doma sami přepočítáte, nedozvíte se, kolik bude ve skutečnosti řádný úrok a na kolik se vyšplhají poplatky úvěru.

Dalším nešvarem je lákavá nabídka nízké úrokové sazby, která zastíní příliš vysoké poplatky, na které už společnost neupozorňuje. Zjistíte tak, že i při pěkném úroku 6,9 % se sazba RPSN vyšplhá na mnohonásobek. A to už se samozřejmě nevyplatí. Roční procentuální sazba (RPSN) totiž zahrnuje kromě úroků i veškeré poplatky za zřízení úvěru, vedení úvěrového účtu atd.

Pro své vysoké úroky a nesmyslné poplatky bývají nebankovní společnosti často odsuzovány. Ve skutečnosti však existují v dnešní době i takové, které umí klientům vyjít vstříc a úroky a poplatky naopak oproti bankám snižují. Svou roli hraje i absence kamenných poboček, které společnost nemusí „živit“ a nemusí kvůli tomu své klienty „odírat z kůže“.

Dostane vás nebankovní půjčka do dluhové pasti?

Mnoho lidí se k nebankovním společnostem staví negativně proto, že mají pověst nebezpečných šejdířů, kteří obírají klienty o peníze, půjčí každému a pak používají nekalé praktiky k tomu, aby z nich dostali peníze zpět. Mnoho dlužníků pak končí s exekucí, insolvencí a mnohdy kvůli půjčeným pár tisícům přijdou o všechno. Je to tak ale doopravdy?

Ve skutečnosti je dnes většina nebankovních společností seriózních a důvěryhodných. Své klienty si dokážou řádně prověřit, než jim peníze půjčí a pokud klient úvěr nesplácí, postupují zcela korektně. Záleží samozřejmě i na typu úvěru, který si klient zvolí. Mezi nejnebezpečnější patří krátkodobé půjčky, nebo tzv. rychlé půjčky před výplatou.

Taková krátkodobá půjčka totiž počítá s poskytnutím pouze menšího obnosu a na omezenou dobu splatnosti. Pokud si klient půjčí pár tisíc, obvykle je schopen je do několika dnů či týdnů vrátit. Pokud ale sáhne na vyšší obnos, často i proto, že je mu nabídnut a možná ho opravdu ani nepotřebuje, může nastat problém. Pak začnou dlužníci tzv. vytloukat klín klínem, tedy vezmou si další půjčku, kterou tu první doplatí, a tak to pokračuje. Čím zoufaleji takový dlužník potřebuje další peníze, tím méně zjišťuje podmínky a poplatky na novém úvěru. A dluhová past se pak před ním otevře během několika měsíců. Důvodem je i rychlost a jednoduchost, s jakými se takové úvěry dají získat.

Na tento problém je jen jedno řešení – pokud už uvažujete o krátkodobé půjčce, dobře si předem promyslete, zda ji skutečně potřebujete, zda není možné využít raději jiný typ úvěru – např. kontokorent a zda jste schopni v požadovaný čas peníze opět vrátit zpět.

Pokud se Vám stane, že se dostanete do dluhové pasti, pak je tu několik řešení. Jejich možnosti jsou popsány například na portále justice.cz.

Nebankovní půjčky recenze:

homecredit logo

Home Credit recenze

Home Credit je společnost, která klientům umožňuje uzavírat různé druhy půjček podle jejich aktuální potřeby a situace. Námi sledovaná Flexibilní půjčka umožňuje klientům mít vždy schválený určitý obnos peněz, který mohou opakovaně čerpat a splácet tak, jak jim to vyhovuje. Samozřejmostí je vracet vždy minimální výši splátky. Klienti ale mohou bez jakýchkoliv poplatků vložit mimořádnou splátku, nebo úvěr zcela doplatit. Za poplatek si mohou splátky odložit, nebo změnit jejich výši a dobu splatnosti úvěru.

Zaplo - logo

Zaplo recenze

Zaplo je nebankovní společnost, která poskytuje tzv. „rychlou půjčku před výplatou“, nebo chcete-li krátkodobý úvěr. Klienti si mohou vypůjčit jednorázově od 1.000 Kč do 30.000 Kč. Částku je nutné vrátit v poměrně krátkém čase, v rozmezí 7 – 30 dní, jak si klient určí v žádosti. Výhodou je, že první půjčka je pro klienta zdarma, tzn., že pokud ji splatí v dohodnuté lhůtě, neúčtují se mu úroky, ani žádné poplatky navíc.

proficredit - logo

Profi Credit recenze

Profi Credit je nebankovní společnost, která poskytuje půjčky až do výše 166.000 Kč. Splácet mohou klienti od jednoho roku do pěti let a výše splátky i úroků je s nimi dojednávána individuálně na osobní schůzce s pracovníkem společnosti. K úvěrům od Profi Credit je možné uzavírat pojištění schopnosti splácet, a to jak z důvodů nemoci a úrazu, tak i proti ztrátě zaměstnání. Klienti mohou své úvěry sledovat a kontrolovat v on-line zóně klientského portálu, nebo klientské aplikace.

Časté otázky k nebankovním půjčkám

❓ Jaká je nejlepší nebankovní půjčka?

Takovou půjčku poskytuje společnost, které má licenci od ČNB. Od takové společnsti se dá očekávat, že jsou její podmínky transparentní a férové.

❓ Jak vybrat nebankovní půjčku?

Při výběru nebankovní půjčky by vás měla zajímat především celková částka, kterou nakonec vrátíte. Už jen podle ní se dá rozpoznat, zda se jedná o půjčku nebo už o lichvu. Při výběru proto koukejte na výši úroků a RPSN. Dalším kritériem pro výběr je výše poplatků nebo třeba smluvních pokut.

❓ Jaké jsou poplatky za půjčku?

Férové společnosti si neúčtují nic za zřízení ani vedení půjčky. Nejlepší nebankovní půjča tedy neúčtuje žádné poplatky.

Další nebankovní půjčky:

Pronto Půjčka recenze

Cool Credit recenze

Kamali recenze

Cofidis recenze

CreditOn recenze

Credit Portal recenze

Via SMS recenze

Ferratum recenze

CreditStar recenze

Sim Půjčka recenze

Acema recenze

Credit Go recenze

Express Cash recenze

Fair Credit recenze

SOS Credit recenze

NovaCredit Recenze

Srovnání nebankovních půjček
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
4.2 (46 Recenzí)

Přispět názorem