Srovnání nástrojů pro webináře

Nejste si jistí, který nástroj pro webináře nebo pořádání videokonferencí zvolit? Zde jste na správném místě. Otestovali jsme několik nástrojů pro pořádání online událostí a z nich vybrali 5 nejlepších. Ty jsme pro vás podrobně srovnali, vyzkoušeli a připravili jejich recenze.

5nej-srovnani

Zoom

WebEx

ClickMeeting

WebinarJam

GoToMeeting

1. místo2. místo3. místoFinalistaFinalista

Finální hodnocení

9.598.86.76.6

Finance

Možnost používat zdarma (omezené funkce)
CenaZdarma s omezeními, nejoblíbenější tarif 14.99 $ měsíčněZdarma s omezeními, nejoblíbenější tarif 17.30 € měsíčněZdarma s omezeními, nejoblíbenější tarif 35 € měsíčněNejoblíbenější tarif 699 $ ročně, nejlevnější tarif 499 $ ročněNejoblíbenější tarif 14.33 € měsíčně, nejlevnější 10.75 € měsíčně
Počet cenových tarifů (více je lépe)4 (včetně tarifu zdarma)4 (včetně tarifu zdarma)4 (včetně tarifu zdarma a tarifu na míru)33 (včetně tarifu na míru)

Webináře, setkání a týmová spolupráce

Počet meetingů neomezený neomezený neomezený neomezený neomezený
Sdílení obrazovky
Soubory jako přílohy v chatu
Whiteboard
Možnost nahrávání
Připojení do konference přes telefonní číslo
Možnost vytvořit vlastní stálou místnost
Poznámky, ankety, průzkumy, Q&A
Virtuální pozadí
Kontrola hostů (mute a unmute atd.)

Důležité parametry

Šifrovaný přenos (TLS 1.2) (AES, TLS) (TLS) (AES, TLS)
Možnost uzamknout místnost
HD video (AES)
Maximální počet účastníků u nejoblíbenějšího tarifu10010025 (možnost zakoupit vyšší počet)2000250
Časový limit konference u nejoblíbenějšího tarifu 24 hodin bez limitu bez limitu 3 hodiny bez limitu
Nástroj pro vytváření landing pages

Aplikace a software

Není potřeba instalace software (pasivní účastníci, diváci)
Aplikace pro mobilní telefon není potřeba
Doplněk pro internetový prohlížeč

Co je webinář?

Málokdo ví, že slovo webinář vzniklo vlastně sloučením slov „web“ a „seminář“. Webinář je událost pořádaná pro online publikum prostřednictvím takzvaného streamingu (technologie kontinuálního audiovizuálního přenosu). Webinář od obyčejného webového vysílání odlišuje přítomnost publika. Interakce s publikem je jednou z klíčových součástí webináře.

Jde tedy o online seminář nebo webovou přednášku s jakýmkoliv účelem, ale většinou je cílem webináře edukovat publikum (účastníky).

Jak vybrat nástroj pro pořádání webináře nebo videokonference?

Požadavky na nástroje pro pořádání webinářů se mohou lišit. Většina TOP nástrojů, které jsme testovali, mělo k dispozici totožné funkce. Ty se lišily některými vizuálními nuancemi, ale v zásadě fungovaly podobně. Většina prověřených nástrojů tedy obsahuje totožné funkce a u výběru tedy záleží na tom, kterou funkci více preferujete.

HD video a zvuk

Záznam HD videa a jeho následný přenos, prostřednictvím internetu až k účastníkům webináře nebo videokonference, je poměrně náročný proces. Ačkoliv je dnes dostupných mnoho nástrojů pro pořádání online meetingů, tak většina z nich, ač se tím chlubí, přenos videa a zvuku ve vysoké kvalitě nezvládají. Námi testovaný software a nástroje HD zvládají obstojně.

Pro webinář v HD kvalitě musíte mít k dispozici kvalitní techniku (mikrofon a webkameru) a také rychlé internetové připojení. Kvalitní techniku pak musí mít i publikum na druhé straně. Tedy dobrý monitor a reprobedny nebo sluchátka.

Počet účastníků

Dobrý pozor si dejte u některých nástrojů a software na počet účastníků. Některé společnosti mají počet účastníků online konference omezen na pár desítek sledujících. Pokud potřebujete udělat webinář nebo videokonferenci pro větší počet účastníků, tak si za to musíte náležitě připlatit.

Většina nástrojů umožňuje v základních cenových tarifech připojit 100 účastníků. Jejich počet dále narůstá s vyšším cenovým tarifem. Do webináře se pak může připojit tisíce účastníků.

Používání zdarma?

Některé společnosti umožňují jejich nástroj nebo software pro pořádání webinářů a videokonferencí používat zdarma. Většina bezplatných tarifů je však nějakým způsobem omezena.

Většinou se jedná o časové omezení trvání webináře. Ten může například trvat pouze 40 minut. Otázka je, zda je to dostačující? Rozhodně je to skvělá příležitost, jak si nástroj otestovat.

Při používání zdarma se musíte také smířit s nedostupností některých funkcí nástroje nebo nutností nahrávat video k sobě na lokální disk v PC bez možnosti využít cloudové úložiště.

Nutnost instalovat software

Většina nástrojů vyžaduje instalaci software. Pořadatel webináře musí do svého zařízení nainstalovat software, bez kterého by přenos, záznam a další funkce nefungovaly. Účastníci často nemusí do svých zařízení instalovat software a stačí jim ke sledování pouze internetový prohlížeč.

Jak nahrát webinář?

Všechny nástroje, které jsme testovali měly dostupnou funkci pro nahrávání. Nemusíte tedy do svého PC instalovat další software, který by se o záznam videa postaral. Online rekordér v nástroji se o záznam postará.

Dle cenového tarifu nástroje můžete video ukládat buď na lokální disk v PC nebo do cloudového úložiště, odkud je pak webinář přístupný. Některé nástroje také dokáží video automaticky uložit například na YouTube.

Jaké jsou nejčastější funkce nástrojů?

Mezi nejčastější a nejžádanější funkce videokonferenčních nástrojů a software paří různé interaktivní prvky jako je pokládání otázek, ankety, hlasování, průzkumy nebo testy.

CTA prvky (click to action)

Výzvy k akci jsou jednou z metod, jak zapojit publikum do dění webináře, ale také skvělý způsob, jak webinář, co nejlépe monetizovat. Některé nástroje dokáží tyto prvky nastavit, aby se v průběhu webináře zobrazovaly sami.

Napojení na platební bránu

Některé nástroje umožňují napojit se na platební bránu. Účastníci webináře mohou jednoduše za účast zaplatit. Jako pořadatel máte skvělou příležitost některé věci s online událostí automatizovat. Registrace, objednávka i platba za účast. Vše se dokáže odbavit samostatně.

Whiteboard

Bílá tabule je populární prvek pro psaní poznámek. Všechny nástroje ji proto mají a můžete ji plně využívat, aby byly vaše přednášky co nejefektivnější.

Virtuální pozadí

Možnost nastavit si své vlastní pozadí do videa z webové kamery je funkce, která není dostupná u všech nástrojů. Záleží na vás, zda ji potřebujete, nebo ne.

Sdílení obrazovky

Bez sdílení obrazu účastníkům by se žádný videokonferenční software neobešel. Tuto funkci mají nejspíš všechny tyto nástroje.

Nástroj pro tvorbu landing pages

Efektivní vstupní stránky, přes které se mohou účastníci registrovat nebo se dozvědět více informací. Editor pro tvorbu landing pages nemají všechny nástroje. Některé nástroje pak mají tuto funkci skvěle propracovanou, takže vám mohou nabídnout profesionálně navržené šablony vzhledu pro landing pages, které dokáží dobře konvertovat a zvyšovat počty registrací.

Recenze nejlepších nástrojů pro webináře a videokonference:

Zoom Logo

Zoom

Zoom je populární nástroj pro pořádání videokonferencí, meetingů nebo webinářů, který je vybavený mnoha nástroji a funkcemi. Ty se vám budou při spolupráci s týmem nebo při setkání na dálku určitě hodit.

Webex Logo

WebEx

WebEx je patrně nejpoužívanější nástroj pro videokonference, online meetingy a pořádání webinářů na světě. Tento nástroj provozuje společnost CISCO, takže se u něho dá očekávat vysoká stabilita pro pořádání meetingů bez výpadků.

Clickmeeting Logo

ClickMeeting

ClickMeeting je software pro pořádání webinářů a různých videokonferencí, kde je potřeba spojit se se studenty nebo kolegy na dálku. Jeho hlavní výhodou je, že uživatelé nemusí instalovat software do svého zařízení.

Webinarjam Logo

WebinarJam

WebinarJam je cloudová platforma pro pořádání webinářů nebo videokonferencí, ke kterým se může připojit až 5000 účastníků z jakéhokoliv místa na světě a přednášet jim může 6 moderátorů v rámci jednoho přenosu.

Gotomeeting Logo

GoToMeeting

McAfee spadá pod americkou společnost Intel a jedná se o celosvětově známý antivirus. Naleznete zde vlastní firewall a jiné užitečné funkce na ochranu vašeho počítače. V porovnání s jinými antiviry je administrace o něco složitější a systém je poněkud těžkopádný. Na druhou stranu McAfee má dlouholetou tradici, což vedlo k vyladění softwaru do dokonalosti. Bohužel antivirus není v češtině a proto je v našich podmínkách méně využívaný. Licence obsahuje ochranu pro neomezený počet zařízení na platformách Windows, Android, macOS a iOS.

Časté otázky k nástrojům pro webináře

Co je webinář?

Jde tedy o online seminář nebo webovou přednášku s jakýmkoliv účelem, ale většinou je cílem webináře edukovat publikum (účastníky).

Jak vybrat nástroj pro pořádání webinářů?

Požadavky na nástroje pro pořádání webinářů se mohou lišit. Většina TOP nástrojů, které jsme testovali, mělo k dispozici totožné funkce. Ty se lišily některými vizuálními nuancemi, ale v zásadě fungovaly podobně. Pokračovat.

Jaké funkce by měl nástroj mít?

Mezi nejčastější a nejžádanější funkce videokonferenčních nástrojů a software paří různé interaktivní prvky jako je pokládání otázek, ankety, hlasování, průzkumy nebo testy. Více o funkcích.

Srovnání nástrojů pro webináře a videokonference
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
3.65 (17 Recenzí)