Tepelná čerpadla se stávají stále oblíbenějším zdrojem tepla. Využívají se především v nízkoenergetických stavbách, ale dají se použít i v případě starého domu. Jejich výhoda a úspora však nemusí být tak velká. Jak je to tedy se starými stavbami? Vyplatí se do nich tepelné čerpadlo instalovat? A je vůbec možné na ně získat dotaci, když nebude stavba nízkoenergetická? 

Jaké tepelné čerpadlo do starého domu?

Pořadí Název Výhody Nevýhody Hodnocení
Další informace
1. Woltair Kalkulace a odhad rozpočtu na projekt zdarma
Možnost domluvení osobní konzultace
Realizují projekty na fotovoltaiky i tepelná čerpadla
Vyřídí za vás dotace
Umožňují vzít si na FVE a tepelná čerpadla výhodný úvěr
Nejspíš nic 10/10 NAVŠTÍVIT
2. EnergoSolar Osobní konzultace a cenová nabídka zdarma
Realizace FVE do 4 měsíců od podepsání smlouvy
Dodávka na klíč
Vyřídí za vás dotace NZÚ
Nejspíš nic 10/10 NAVŠTÍVIT
3. Tenaur Realizace provádí po celé České republice
Dostatek kontaktních míst – poboček
Kalkulaci vám udělají zdarma
Vyřídí za vás žádost o dotace
Jsou součástí skupiny ČEZ
Nemají v nabídce “dodávku na klíč” 8.3/10 NAVŠTÍVIT
4. Schlieger Nezávazná konzultace zdarma
Až 30 letá záruka (FVE)
Zajistí a vyřídí za vás dotace
Jsou schopni instalovat v nížinách i na horách
Velmi špatná klientská podpora
Na dotazy po e-mailu/formuláři vůbec nereagují
7.5/10 NAVŠTÍVIT
5. Acetex Individuální přístup ke každému klientovi
Konzultace k instalaci a celkovému řešení vytápění a energiím zdarma
Zdarma poskytnou plnohodnotný návrh optimalizace energetické náročnosti domu
Na e-maily nikdo neodpovídá
Velmi špatná podpora klientů
6.3/10 NAVŠTÍVIT

Co by měl starý dům splnit, aby se vyplatilo tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla do starých domů se instalují spíše sporadicky. Je totiž potřeba nejprve dům upravit, aby se vůbec jeho instalace vyplatila. Pokud vám táhne okny, až poletují záclony, teplo uniká střechou i zdmi, pak je lepší s čerpadlem chvíli počkat. Investice do něj by se totiž nevyplatila. Co je tedy nutné nejprve udělat, abyste mohli tepelné čerpadlo pořídit a ideálně na něj získali i dotaci? 

House Eco

V první řadě se postarejte, aby se snížila spotřeba tepelné energie a dům byl lépe izolovaný. Pořešte nová a dobře těsnící okna, zjistěte, zda teplo neuniká střechou a pokud ano, zateplete ji. Zapomenout byste neměli ani na zateplení venkovních zdí. Co všechno bude ve vašem domě potřeba, aby se stal energeticky výhodnější, vám poradí odborníci v oboru. 

Co byste v domě měnit neměli, jsou staré litinové radiátory. Ty sice nebývají zrovna dekorativní, ale za to skvěle vedou a drží teplo. Pro staré domy jsou doslova výhrou. Jakmile bude váš dům zateplený, už můžete o tepelném čerpadle uvažovat. 

Kdy se ve starém domě tepelné čerpadlo určitě nevyplatí

Z výše uvedeného je již jasné, že pokud bude dům nezateplený, nebo v něm nepůjde udělat takové změny a opravy, aby se zamezilo tepelným ztrátám, je zbytečné nad tepelným čerpadlem  uvažovat. V takovém případě bude výhodnější vyřešit vytápění domu jinou formou, např. novým kotlem. Neměli bychom však zapomínat, že tepelné čerpadlo může vyřešit nejen vytápění, ale i ohřev teplé vody. 

Má smysl tepelné čerpadlo do nezatepleného domu

Pokud na tepelném čerpadle trváte, i když váš dům není zateplený, nebo o zateplení uvažujete až v následujících letech a chcete nejprve instalovat tepelné čerpadlo, je to samozřejmě jen na vás. Budete však muset počítat s tím, že se vám investice do něj zcela nevyplatí, nebo se začne vracet až později, po zateplení domu. Na vině budou především tepelné ztráty, kvůli kterým čerpadlo bude muset vyvinou více energie – a jelikož je jeho pohonem elektřina, bude to pro vás znamenat vyšší spotřebu elektrické energie. Druhým problémem může být, že tepelné čerpadlo nedokáže dům ohřát tak, jako kotel. Třetím problém může nastat ve chvíli, kdy budete žádat o dotace. Je pravděpodobné, že vám nebudou schváleny a úřady vám doporučí nejprve dům zateplit, aby se zamezilo největším tepelným ztrátám. 

Jaké je cena za tepelné čerpadlo do starého domu

Zajímá vás, kolik stojí tepelné čerpadlo do starého domu? Jeho cena je v podstatě stejná, jako kdekoliv jinde. Záleží na tom, jaké čerpadlo pořídíte. To závisí na tom, jaké zdroje k přeměně na teplo jsou u vaší nemovitosti k dispozici. Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch může být cenově výhodné – levnější, ale bude vytvářet méně tepla. Pokud je váš dům velký a navíc není zateplený, nemusí vůbec stačit. 

U tepelného čerpadla voda/vzduch už je výkonnost lepší, ale také je vyšší jeho pořizovací cena. Musíte také počítat s tím, že čerpadlo bude potřebovat využít zdroj tekoucí vody na vašem pozemku, popř. bude potřeba udělat dostatečně hlubokou studnu pro čerpání vody. Tepelná čerpadla na bázi vody je dobré také umístit do speciální místnosti v domě, aby v mrazech nedošlo k zamrzání vody. Pokud v domě takovou místnost nemáte, je lepší pořídit jiný typ čerpadla. 

Poslední možností je tepelné čerpadlo země/vzduch, které je pro starší nemovitosti rovněž vhodné – opět má vysokou výkonnost. Jeho cena je ale také vyšší, než u čerpadel využívající jako zdroj tepla vzduch. Je to především z toho důvodu, že pokud nemáte dostatečně velký pozemek k umístění kolektorů, bude potřeba udělat hluboké vrty. A ty něco stojí. 

Počítejte s tím, že cena tepelných čerpadel se pohybuje od 200.000 Kč do 500.000 Kč, s prací se pak můžete dostat až na 650.000 Kč. Záleží na složitosti instalace, zda bude potřeba dělat vrty apod. Také záleží na velikosti vaší nemovitosti a tím na velikosti a výkonnosti tepelného čerpadla. Část investice vám může pokrýt dotace Nová zelená úsporám. Zbytek se vám pak vrátí v následujících letech. Je však důležité, aby byl dům zateplen a nevznikaly velké tepelné ztráty, jak jsme popsali výše. 


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!