Srovnání správců hesel

Hledáte bezpečného správce hesel, který si zapamatuje silná hesla? Otestovali jsme desítky správců hesel a vybrali z nich nejlepších 5, které vám pomohou s ukládáním hesel, ale i jiných citlivých údajů, co potřebujete mít v bezpečí. Při jejich výběru jsme se zaměřili na 5 nejdůležitějších oblastí: Finance, důležité funkce, důležité parametry, bezpečnost a podpora.

5nej-srovnani

Dashlane

LastPass

Keeper

1Password

NordPass

1. místo2. místo3. místoFinalistaFinalista

Finální hodnocení

98,98,88,58

Finance

Roční platba925,50Kč949,10Kč809,80Kč830,40Kč693,90Kč
BalíčekPremium individualPremiumKeeper Unlimited PersonalPersonalPremium
Omezená verze zdarma?
Rodinný tarif (5 uživatelů) (6 uživatelů) (5 uživatelů) (5 uživatelů) (5 uživatelů)

Důležité funkce

Neomezený počet položek (hesla, karty atd.)
Možnost ukládat další data (WiFi, licence, identity atd.)
Automatické vyplnění formulářů
Zabezpečené poznámky
Ukazatel síly hesla
Generátor hesel
Bezpečné úložiště souborů (1GB) (1GB) (za příplatek) (1GB)

Důležité parametry

Podpora Windows, macOS, Linux
Doplněk pro prohlížeč
Aplikace pro telefon (Android, iOS)
Počet podporovaných zařízení neomezeně neomezeně neomezeně neomezeně6 aktivních
Možnost sdílení údajů
Jednoduchý import hesel z prohlížeče

Bezpečnost

Šifrovací metoda256AES, PBKDF2256AES, PBKDF2256AES, PBKDF2256AES, PBKDF2XChaCha20
Dvoufázové ověření
Přihlášení otiskem prstu
Sledování kompromitovaných webů (za příplatek)
Automatické uzamknutí aplikace

Podpora

Nonstop 24/7
Live chat
Facebook nebo Twitter
E-mail

Video srovnání

Co je správce hesel?

Správce hesel (anglicky password manager) je webová služba, která je většinou spojena s aplikací na počítači nebo v chytrém telefonu. Je to tedy software pro bezpečné ukládání a správu hesel. Správce hesel umí nejen ukládat hesla, ale umí uložit a hlídat také jiné citlivé údaje jako jsou například WiFi hesla, údaje z platebních karet, softwarové licence a další záznamy. 

Správce pomáhá uživatelům zabezpečovat jejich uživatelské účty, hlídá bezpečnost používaných webů, generuje silná hesla a vyplňuje je automaticky do formulářů na webových stránkách, takže si uživatel může bez problému vytvořit spoustu silných hesel, která si nemusí pamatovat, protože to za něj dělá jeho správce hesel.

Proč používat správce hesel?

Nemusíte si pamatovat hesla a přihlašovací údaje. Čím dál tím více žijeme svůj druhý život v online světě. Používáme spoustu webových služeb, se kterými sdílíme citlivé údaje jako jsou například čísla platebních karet, osobní údaje, fotografie a další věci, které kdyby dostal do rukou hacker nebo jiný útočník, tak by nám zadělal na pořádný malér.

Některé studie uvádí, že běžný uživatel používá desítky až stovky různých služeb. Společnost LastPass ve svých výzkumech uvádí, že každý z nás by si musel zapamatovat v průměru přes 190 různých hesel. To je nadlidský úkol.

Z toho důvodu pak používáme slabá hesla a stejná hesla. Stejná hesla kombinujeme se stejnými přihlašovacími jmény a tím ohrožujeme bezpečnost svých osobních dat.

Moderní doba si žádá silných hesel. Pro každou službu bychom měli používat jiné silné heslo, které je kombinací malých a velkých písmen, čísel a speciálních znaků. Když vytvoříte odlišné a silné heslo pro každou službu, kterou používáte, tak přijdete na to, že není možné si všechna hesla zapamatovat. 

Správce hesel si je umí nejen zapamatovat, ale umí je také za vás automaticky vyplnit do formulářů na webových stránkách nebo v aplikacích v telefonu.

Jak funguje správce hesel?

Správce hesel si nainstalujete do svého počítače, do internetového prohlížeče a třeba do mobilního telefonu. Všude, odkud se přihlašujete k nějaké službě, tam je dobré mít password manager (správce hesel), protože vám bude přihlašovací údaje nebo čísla platebních karet automaticky synchronizovat mezi zařízeními a vyplňovat je do políček formulářů

Pokud například dosud ukládáte hesla do správce v internetovém prohlížeči, tak si váš nový správce hesel dokáže tato hesla importovat do své databáze. 

K čemu je to dobré? Někdo například na PC používá prohlížeč Chrome, ale v mobilním telefonu rád používá prohlížeč Opera. Tyto dva prohlížeče si mezi sebou neumí synchronizovat hesla. Takže byste pak na mobilním telefonu museli všechna hesla vyplňovat ručně nebo museli všude používat jediný prohlížeč. Pokud však budete mít na mobilním telefonu aplikaci správce hesel, tak ta dokáže přihlašovací údaje, včetně hesel, vyplnit do jakéhokoliv prohlížeče nebo do jiné aplikace.

Co by měl správce hesel umět?

Správce hesel musí bezpodmínečně dokázat uložit neomezený počet hesel ve spojení s uživatelských jménem. Určitě si při výběru pohlídejte další údaje, které dokáže správce ukládat. To jsou WiFi hesla, údaje z platebních karet, licence, údaje z dokladů atd. Pokud totiž umí správce hesel ukládat i údaje z dokladů nebo softwarové licence, tak většinou dokáže hlídat i jejich platnost.

Mezi další důležité funkce patří:

  • Automatické vyplnění formulářů
  • Ukazatel síly hesla (schopnost ukázat sílu používaných hesel)
  • Generátor nových silných hesel
  • Musí mít aplikace pro všechny systémy a zařízení (Windows, Mac OS, Linux, Android, iOS)
  • Neměl by mu chybět doplněk pro internetový prohlížeč a měl by dokázat importovat hesla z prohlížeče do své databáze

Mezi další vítané funkce patří například možnost vytvářet ve správci hesel poznámky, které budete mít bezpečně pod zámkem. Některé společnosti nabízí u placených tarifů úložiště pro soubory. Nejde však o klasické cloudové úložiště. U správců hesel mají uživatelé k dispozici většinou 1 GB prostoru pro soubory.

Kde lze používat správce hesel?

Pokud vybíráte správce hesel, tak si dejte pozor na to, aby šel používat na všech zařízeních, které používáte. Měl by jít tedy používat napříč všemi zařízeními a operačními systémy. Toto pravidlo splňují všichni správci hesel, které jsme testovali.

Správce hesel pro Windows, Mac OS a Linux

Uživatelé systémů Windows, Mac OS a Linuxu nebudou mít nejspíš problém najít správce hesel, který bude mít software pro jejich operační systém. Největší podporu má tradičně operační systém Windows. Námi recenzování správci hesel mají podporu pro všechny tři operační systémy. 

Správce hesel pro Android

Uživatelé na internetu nejvíce hledají správce hesel pro Android. Tento systém je velice populární, takže není divu, že na něj lze nainstalovat nejspíš každého správce hesel, na kterého si jen ukážete. Nainstalovaná aplikace nejen že umí synchronizovat hesla s ostatními zařízeními, které používáte, ale také umí vyplňovat hesla a jiné údaje do jakéhokoliv internetového prohlížeče v mobilním telefonu nebo jiné aplikace.

Správce hesel pro iOS

Uživatelé mobilních zařízení od společnosti Apple mohou do svých zařízeních také instalovat aplikace správců hesel. Hesla díky tomu mohou jednoduše synchronizovat mezi Mac OS a iOS.

Rozšíření pro prohlížeče

Hesla většinou vyplňujeme do webových stránek služeb na internetu, které denně používáme. Může to být e-mailová schránka, e-shop, fotobanka, Facebook nebo jiná sociální síť. Pokud nechcete, aby vám správce hesel běžel jako aplikace v operačním systému, tak máte možnost používat pouze jeho doplněk do internetového prohlížeče. Tento doplněk umí importovat hesla z databáze správce hesel v prohlížeči do své databáze, která vám pak bude přístupná všude, kde budete potřebovat. 

Bezpečnost správců hesel

Informace, které do správce hesel ukládáte jsou šifrované. Většinou šifrovací metodou AES256. Tuto metodu používají například banky nebo státní instituce. Daleko důležitější však je, že informace je přes internet přenášena v šifrované podobě a k jejímu rozšifrování dojde až na uživatelském zařízení.

Většina správců hesel používá pravidlo nulových znalostí. To znamená, že vaše data sice mají fyzicky na svých serverech, ale nedokáží je číst.

Pokud by se nějakému hackerovi podařilo získat údaje ze serveru správce hesel, tak je s největší pravděpodobností stejně nedokáže nikdy dešifrovat.

Správce hesel zdarma

Téměř každého správce hesel je možné používat v jeho bezplatné variantě. Je však potřeba si rozmyslet, k čemu bude správce hesel používat. Bezplatné tarify jsou totiž velice omezené funkcemi a způsobem používání. Zdarma tak můžete ukládat hesla do databáze a používat například doplněk pro internetový prohlížeč, ale už nemáte k dispozici další funkce jako ukazatel síly hesla, hlídání nebezpečných webů (darknetu), nemáte možnost ukládat jiné údaje než hesla a tak dále.

Jak vytvořit silné heslo?

Nebuďte hloupí a používejte silná hesla. Nikdy nepoužívejte pořadová čísla nebo písmena. Nikdy nepoužívejte jako heslo své jméno, příjmení nebo obecná slova. Taková hesla dokáže útočník odhalit během několika vteřin.

Naopak si pamatujete, že silné heslo musí být kombinace:

  1. Malých a velkých písmen
  2. V hesle musí být číslo
  3. V hesle musí být speciální znaky

Ideální je je, aby heslo mělo 12 znaků. Někdy je možné použít i delší heslo. Silné heslo pak nemusí být jen směsice náhodných znaků, ale může to být i věta, ve které jsou použita velká písmena na místech, kde to nedává smysl, a jsou v ní i čísla a nějaký ten speciální znak.

Generátor hesel

Správce hesel se snaží uživatelům zabezpečit jejich účty na nejvyšší možnou úroveň. Z toho důvodu mají k dispozici funkci, která dokáže generovat silná hesla. Tato hesla samozřejmě splňují všechny bezpečnostní nároky na silné heslo. Jsou tedy kombinací různě velkých písmen, čísel a speciálních znaků. Takové heslo si patrně nikdy nezapamatujete, takže oceníte, že si jej bude za vás pamatovat správce hesel.

Recenze nejlepších správců hesel:

Dashlane Logo

Dashlane

Dashlane je správce a digitální peněženka v jednom. Služba je zabezpečena klasickými ochrannými šifrovacími metodami 256AES, PBKDF2. Aplikace si můžete nainstalovat na různých zařízeních a operačních systémech. Díky tomu se můžete rychle a bezpečně přihlásit kamkoliv a z jakéhokoliv zařízení, které denně používáte. 

Lastpass Logo

LastPass

LastPass je freemium správce hesel, který je použitelný i ve verzi zdarma. Samozřejmě s určitými omezeními. Pomůže vám se zapamatováním stovek přihlašovacích údajů na různých zařízeních a operačních systémech. Správce hesel šifruje data osvědčenými metodami 256AES, PBKDF2.

Keeper Logo

Keeper

Keeper je dobře zabezpečený správce hesel se spoustou užitečných funkcí, mezi které patří například audit používaných hesel nebo sledování darknetu (ilegální weby). Správce hesel zkrátka kombinuje mnoho pokročilých funkcí se snadno použitelným uživatelským rozhraní.

1password Logo

1Password

1Password je jeden z nejbezpečnějších správců hesel. Díky tomu mu dávají přednost nejen individuální uživatelé, ale také velké společnosti, které tohoto správce hesel nasazují na zaměstnaneckých počítačích.

Správce hesel 1Password je nejbezpečnější hlavně kvůli tomu, že údaje, které do něho uživatelé ukládají, jsou šifrované kombinací hlavního hesla a 16 znakových Security Key (tajného klíče). Pokud hacker nebo jiný útočník některý z těchto údajů nezná, tak nedokáže nikdy dešifrovat uložená data.

Nordpass Logo

NordPass

NordPass je správce hesel, kterého navrhl tým pro kybernetickou bezpečnost. Tento tým stojí mimojiné také za populární NordVPN. NordPass se zaměřuje na jednoduchost, bezpečnost a vysokou efektivitu. 

Srovnání Správců hesel
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
4.17 (6 Recenzí)