Srovnání VPS serverů

Nejlepší VPS server 2022

Když začínáte nový webový projekt, číhá na vás hned několik výzev. Jednou z nich je bezesporu otázka: “Jak budu web hostovat?”. Pokud plánujete projekt s větší návštěvností, chcete více menších projektů nebo na vašem webu bude mnoho multimediálního obsahu, pak je vlastní VPS nevyhnutelné. Cílem tohoto článku je ukázat, jak vybrat to správné VPS a porovnat nejlepších pět VPS na trhu.
Pouze rozhodnutí, že si pořídíte VPS však nestačí. Je nezbytné pochopit několik klíčových faktorů a vybrat si takové VPS, jenž vyhovuje potřebám vašeho webu. Začněte zde:

5nej-srovnani

Váš hosting VPS

Český hosting

Savana VPS

Hukot VPS

Wedos VPS

1. Místo2. Místo3. MístoFinalistaFinalista
BalíčekBasic VPSSmartSavana 2001V pohoděVPS SSD - 60 GB
Finální hodnocení8.98,88,77,46.9

Poměr cena/výkon

Roční platba s DPH8 712 Kč5 082 Kč4 212 Kč4 210 Kč5 900 Kč
Cena registrace domény cz181Kč121151179Kč151Kč
Cena registrace domény com266 Kč254 Kč262 Kč262 Kč260 Kč
Počet domén 2. řáduneomezeněneomezeněneomezeněneomezeněneomezeně
Vyzkoušení zdarma

Důležité parametry hostingu

Konektivita1000 Gbps1000 Gbps2400 Gbps1000 Gbps1700 Gbps
Správa serveru (managed) (za příplatek)
Přístup k rootu
RAM4 GB2 GB3 GB8 GB8 GB
Prosor pro web (GB)40 GB60 GB30 GB80 GB60 GB
Prostor pro emailylibovolně10 GB20 GBlibovolnělibovolně
Počet email adresneomezeněneomezeněneomezeněneomezeněneomezeně
Cron úlohyneomezeněneomezeněneomezeněneomezeněneomezeně
SSD
Limit počtu souborů (inodů)3 000 0002 400 000400 000 / weblibovolnělibovolně
Vlastní administrace
Počet procesorů21132

Zabezpečení

Pravidelné zálohování
Antispam (možno nastavit) (možno nastavit)
SSL zabezpečení (možno nastavit) (možno nastavit)
Antivir (možno nastavit) (možno nastavit)

Podpora

Email
Aut. požadavek
Live chat
Telefon
Rychlost skrze Live chatokamžitěokamžitěokamžitěokamžitěokamžitě
FAQ
pracovní doba podporynonstop8-23 prac. dnyprac. dny 8-22, vík 8-16:30nonstopnonstop
vas-hosting-logo

Váš hosting VPS

VPS od Váš-hosting.cz má vynikající reputaci, na poli hostingů se pohybují přes 9 let a nabízí hned čtyři možné tarify. Vhodné pro větší projekty, u kterých chcete jistotu a spolehlivost a oželíte pár tisíc ročně navíc. Na oplátku získáte profesionální správu VPS, nonstop podporu a 60 min nadstandardní správy navíc. I když máte v ceně plnou správu, i přesto můžete mít přístup do rootu, což z tohoto VPS dělá velmi univerzální nástroj pro projekty s různými požadavky. Všechny VPS běží na SSD discích. Pokud není nejdůležitějším parametrem nejlevnější cena, pak VPS od Váš-hosting.cz má smysl vyzkoušet – nabízí 7 dnů testování zdarma.

cesky-hosting-logo

Český Hosting VPS

VPS od Českého hostingu patří k těm nejoblíbenějším na trhu. Ocení jej především lidé, kteří nechtějí trávit čas nastavováním serveru, ale zároveň potřebují výkon a flexibilitu, jenž VPS na rozdíl od sdíleného hostingu nabízí. Jde o managed VPS s jednoduchou administrací. Ačkoli podpora nejede nonstop, oceňujeme profesionalitu podpory na live chatu. Disky běží na SSD a je to znát – rychlost webů na Českém hostingu je prvotřídní. V rozhraní máte možnost měnit mnoho parametrů podle svého (např. maximální dobu běhu skriptu, PHP_memory_limit apod…).

Co je to VPS (virtuální privátní server)?

Oproti sdílenému hostingu vám VPS (virtuální privátní server) nabízí daleko více výkonu a stability. Jak je to možné? U běžného webhostingu sdílíte výkon serveru se všemi dalšími uživateli. To v praxi znamená, že výkon vašeho webu mohou zpomalovat jiné weby. Potýkáte se též s rizikem, že budete na sdíleném hostingu nuceni platit razantně více tehdy, kdy se váš webový projekt stane hojně navštěvovaným.

Virtuální privátní server vám na druhou stranu nabízí vyhrazený prostor na serveru, který s nikým nesdílíte. Fyzický server je rozdělen na několik menších virtuálních privátních serverů (VPS) a vy tímto získáte většinu výhod, jenž má vlastní dedikovaný server, ale za mnohonásoně nižší cenu. Pokud se vám server přetíží, víte, že je to jenom vaše chyba. Žádný jiný uživatel totiž neovlivňuje výkon vašeho VPS.

Managed VPS x unmanaged VPS?

Ve světě virtuálních privátních serverů máte na výběr ze dvou variant: managed (o správu se nestaráte) a unmanaged (správu serveru si řešíte sami). Obě varianty mají své výhody a nevýhody. U manažovaného VPS se nestaráte o instalace, aktualizace ani o jiné úpravy operačního systému. Zpravidla je i administrace stejná jako u webhostingu a na obsluhu takového VPS nemusíte být příliš technicky zdatní. Většinou sice zaplatíte více peněz, ale není to nutně pravidlo.

Pokud jste technicky zdatní a jste ochotní se zabývat technickými otázkami na serveru jako je instalace OS a veškerá konfigurace včetně správného zabezpeční, pak je unmanaged VPS vhodnou volbou. Zaplatíte zpravidla méně peněz a dostanete více výkonu. Jestli se nechcete zabývat technickými věcmi, pak je rozhodně lepší zvolit první variantu. Do našeho srovnání jsme vybrali jak managed tak i unmanaged.

Kdy začít uvažovat o VPS?

Po tu dobu, kdy má váš web malou návštěvnost nebo nehostujete více webů, můžete s klidem využívat nízko rozpočtové sdílené hosingy.  Ale jakmile roste návštěvnost, vzrůstají i požadavky na výkon. Tehdy nastává chvíle, kdy má smysl uvažovat o přechodu na VPS. Virtuální server nabízí větší výkon a můžete očekávat i zrychlení webu. Musíte také počítat i s vyššími náklady na provoz než na sdíleném hostingu.

Podle čeho vybírat VPS?

Na trhu je mnoho hostingových společností, které nabízejí VPS. Při výběru se dívejte po parametrech, ceně a podpoře. Vždy si také překontrolujte, zda-li kupujete managed nebo unmanaged.

Důležité parametry

Každý web má jiné požadavky a je třeba se dívat po parametrech, které potřebujete pro chod vašeho projektu. Zpravidla však platí, že kvalitní VPS dělá dobrá konektivita, velikost RAM, velký prostor pro disku a počet procesorů. Příjemnou výhodou je pak takové VPS, které má SSD namísto HDD – v praxi to však příliš není znatelné.

Cena

Za kvalitní pronájem serveru dáte 5000-20000 Kč ročně. Čím více výkonu potřebujete, tím více peněz zaplatíte. Vybírejte pokud možno takové, kde je možné přejít na vyšší tarif s lepším výkonem. To oceníte ve chvílích, kdy zaznamenáte dlouhodobý růst návštěvnosti.

Podpora

Před nákupem si určitě vyzkoušejte kvalitu podpory. Zkuste jim zavolat či napsat a nešetřete otázkami. Tím otestujete jejich ochotu a profesionalitu. Není od věci pročíst si recenze a zkušenosti jiných uživatelů. Rozhodně nevyhazujte peníze u společností, které vám nemohou poskytnout kvalitní podporu. Je to stejné jako s pojištěním. Nepotřebujete jej do té doby, než se něco nestane. Přičemž jakmile se něco stane, zařizovat pojištění je už pozdě. Stejně tak to je i s podporou. Zkoušejte s nimi tedy komunikovat již před nákupem.

Shrnutí

VPS hosting se v určité fázi růstu webového projektu stává nezbytností. Musíte si však dávat pozor, abyste si vybrali takový, jenž sedí vašim požadavkům. To samozřejmě nemůžete udělat bez toho, aniž byste znali potřeby vašeho webového projektu. Začněte tedy s měřením toho, co je pro váš projekt nezbytné a teprve pak se dívejte po vhodných kandidátech. Po zhodnocení pro vás důležitých parametrů, ceny a kvality podpory, pak zvolte vašeho kandidáta.

Recenze VPS serverů:

savana-logo

Savana VPS

VPS od Savany je jedním z nejpoužívanějším manažovaným VPS na trhu. Hned zprvu je třeba zmínit, že pokud začínáte s menším rozpočtem a nevíte, jak bude web náročný na výkon, Savana je dobrou volbou. Proč? Nabízí celkem 5 tarifů všech cenových kategoriích a kdykoli můžete navýšit na vyšší. Z řady vystupuje intuitivní administrací, která umožňuje snadno měnit většinu parametrů k obrazu svému (memory limit, max execution time,…). Za výkon se Savana také nemusí stydět, protože v sobě skrývá konektivitu 2400 Mhz a 3 GB RAM (řeč je tarifu Savana 2001). Ideální pro lidi, kteří hledají managed VPS s jednoduchou administrací. Naopak neocení jej ti, kteří hledají vlastní VPS s přístupem do rootu a možností vlastní správy.

Wedos-logo

Wedos VPS

VPS od Wedosu je nejpoužívanější unmanaged VPS na trhu. Vhodný pro toho, komu nevadí zabývat se technickými záležitostmi typu instalace OS, aktualizace či řešení zabezpečení. Kdo očekává jednoduchou administraci, kde je vše předchystané, vhodnější bude zajisté nějaké managed VPS. Na Wedosu bez správy máte zase více svobody a flexibility (vybíráte si dokonce, jaký OS na serveru bude). Vše běží na SSD discích a chod webů je v případě správné konfigurace velmi rychlý. Funkcionalitu si můžete rozšiřovat příplatkovými službami typu ochrana proti DDoS nebo zdvojnásobení prostoru na disku.

Hukot-cz-VPS

Hukot VPS

Kdo hledá výkonné VPS bez správy a s přístupem do rootu, přičemž nechce platit velké peníze, pak Hukot bude rozumnou volbou. Na druhou stranu, chcete-li VPS s kompletní správou, Hukot tuto možnost sice nabízí, ale v porovnání se Savanou či Českým hostingem je velmi drahý (nyní 2500 Kč/měs). Na výběr máte z 6 tarifů a kdykoli můžete tarif zvýšit či snížit. V tarifu “V pohodě” máte 8 GB RAM, konektivitu až 1000Mhz a 3 procesory. Umíte-li spravovat VPS, pak díky levným cenám od Hukotu ušetříte tisíce korun ročně. Na podporu se můžete obrátit kdykoli, protože běží nonstop.

Časté otázky k VPS serverům

Jak funguje VPS?

U běžného webhostingu sdílíte výkon serveru se všemi dalšími uživateli.Virtuální privátní server vám na druhou stranu nabízí vyhrazený prostor na serveru, který s nikým nesdílíte. Fyzický server je rozdělen na několik menších virtuálních privátních serverů (VPS).

Kdy začít uvažovat o VPS?

Jakmile roste návštěvnost, vzrůstají i požadavky na výkon. Tehdy nastává chvíle, kdy má smysl uvažovat o přechodu na VPS.

❓Jak vybrat VPS?

Kvalitní VPS dělá dobrá konektivita, velikost RAM, velký prostor pro disku a počet procesorů. Příjemnou výhodou je pak takové VPS, které má SSD namísto HDD – v praxi to však příliš není znatelné. Pokračovat.

Srovnání VPS serverů
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
4.44 (18 Recenzí)

Přispět názorem