Tip Tip

Plánujete pořídit tepelné čerpadlo? Víte, které je nejlepší? Pojďte se podívat na naše srovnání tepelných čerpadel.

Rodinný dům, provozovna kadeřnice i malý obchod. Platit v dnešní době za jejich vytápění stojí velké peníze. Každý proto přemýšlí, jak nejvíce ušetřit. Řada lidí už se dnes uchyluje k chytré variantě vytápěcího zdroje – tepelnému čerpadlu. My jsme se v dnešním článku zaměřili na to, kde se vyplatí tepelné čerpadlo instalovat. 

Tepelná čerpadla s dotací

Orientační cena za čerpadlo
Možnost dotace Dodávka na klíč
Woltair 190 000 Kč Navštívit
EnergoSolar 234 000 Kč Navštívit
ČEZ Tenaur 254 000 Kč Navštívit

V případě starého nezatepleného domu

Tepelná čerpadla se doporučují především do domů, které jsou nízkoenergetické, nebo mají co nejnižší energetickou ztrátu. Proto se doporučuje před instalací tepelného čerpadla nejprve pořešit výměnu starých oken za nové, zateplit střechu a fasádu, aby únik tepla byl co nejnižší. I kdybyste si tepelné čerpadlo pořídili před takovou rekonstrukcí, nebude pro vás jeho provoz tak výhodný. Ztráta tepla ve starém nezatepleném domě bude vyžadovat větší provoz čerpadla a tím i více energie. 

stary dum

V případě starého zatepleného domu

Staré zateplené domy už jsou pro tepelné čerpadlo vhodnější. Jak jsme zmínili výše, důležité je zamezit tepelným ztrátám. U zatepleného domu, byť starého, je ztráta tepla nižší a proto je možné do něj tepelné čerpadlo umístit. Pokud jsou v domě navíc staré litinové radiátory, které skvěle vedou a udržují teplou vodu, jsou to pro tepelné čerpadlo dokonce ideální podmínky. 

Vytápění tepelným čerpadlem v novém domě

Fungovani Tepelneho Cerpadla

Pokud plánujete vytápět tepelným čerpadlem novostavbu, popřemýšlejte, jak budete řešit topný systém. Ideální je totiž kombinace radiátorů a podlahového topení. U novostaveb se předpokládá, že okna budou nová a skvěle těsnící, a také zateplení střechy a stěn bude zabraňovat úniku tepla. V takovém případě se tepelné čerpadlo opravdu vyplatí instalovat. 

Pro jaké typy domů jsou čerpadla ideální

Tepelné čerpadlo se nejvíce vyplatí v novostavbě, kde je využita kombinace radiátorů a podlahového topení. Pokud ale máte starší rodinný dům, nemusíte si zoufat. Tepelná čerpadla jsou vhodná i pro staré domy, kde se vytápí především velkými litinovými radiátory, které výborně vedou a udržují teplo. Podstatné je, že se v nich udrží velké množství vody, která teplo nejen dává, ale i udržuje na dlouhou dobu. 

Zajímavostí je, že se dá tepelné čerpadlo využít i v bytovém domě, které je napojeno na dálkové vytápění. A vyplatí se také v tzv. pasivních domech s nízkou spotřebou energie. V tomto případě slouží tepelné čerpadlo nejen k vytápění domu, ale také k ohřevu teplé vody. Ušetříte tak na další nákladné položce – ohřevu vody v bojleru pomocí elektřiny. 

Tip Tip

Plánujete pořídit tepelné čerpadlo? Víte, které je nejlepší? Pojďte se podívat na naše srovnání tepelných čerpadel.

Jak vytápět tepelným čerpadlem, aby se jeho provoz vyplatil

Tepelné čerpadlo je výhodné nejen pro svůj ekologický provoz a nižší spotřebu energie, ale také proto, že není nutné jej nijak hlídat a řešit jeho obsluhu. Jednoduše jej nastavíte na požadovanou teplotu v domě a nemusíte se dál o něj starat. Nastavení na stejnou teplotu, která se nemění, je dokonce doporučeno jako energeticky nejúspornější varianta. Má tak mnohem nižší spotřebu, než když budete čerpadlo vypínat v době, když jste např. v práci a po příchodu domů byste chtěli domácnost rychle vytopit. 

energetický štítek

Tepelné čerpadlo funguje automaticky. Nastavíte topnou křivku, na jejímž základě pak reaguje na venkovní teplotu. Tím je zajištěna stabilita vnitřní teploty v bytě. 

Co se u tepelného čerpadla nedoporučuje, jsou termostaty a hlavice, pomocí niž běžně v domě nastavujeme teplotu radiátoru. U tepelného čerpadla se doporučuje nechat topná tělesa topit naplno a teplotu v domácnosti nastavit centrálně přímo na tepelném čerpadle. To pak bude zpracovávat přesně takové množství energie, jaká je potřeba a nedojde k tomu, že by některá energie byla nevyužita. 

Tip Tip

Plánujete pořídit tepelné čerpadlo? Víte, které je nejlepší? Pojďte se podívat na naše srovnání tepelných čerpadel.

Jaké jsou náklady na provoz tepelného čerpadla?

Tepelné čerpadlo je ekologický způsob vytápění, který šetří energii, peníze a váš čas – není totiž nutné jej nijak zvlášť obsluhovat. Jednoduše jej nastavíte na požadovanou teplotu a topí samo. 

Pokud máte tepelné čerpadlo, můžete oproti plynovému kotli ušetřit až 20.000 Kč ročně. U vytápění elektrickým kotlem je úspora ještě vyšší – kolem 40.000 Kč. 

S tepelným čerpadlem máte navíc nárok na výhodnější tarif na elektřinu v celém domě. V takové případě se vám může investice do tepelného čerpadla vrátit již za 6 až 8 let. Pokud navíc využijete Kotlíkovou dotaci nebo program Nová zelená úsporám, ušetříte o to více. 

Abyste snížili náklady na energie v domě ještě více, doporučuje se instalovat solární panely na ohřev vody. V takovém případě můžete ušetřit dalších 6000 Kč ročně. Je zde však nutné počítat s dalšími náklady na instalaci solárních panelů. I na ty však můžete získat dotaci. 

Náklady na provoz tepelného čerpadla si tedy snadno spočítáte sami. Stačí, když od vaší běžné spotřeby odečtete výše uvedené částky. Dostanete se tak na přibližnou cenu, kterou vás budou náklady na provoz stát. Samozřejmě záleží na tom, jak velké místnosti vytápíte, ale také jaký druh čerpadla zvolíte. Pro každou domácnost a velikost vytápěných prostor je vhodný jiný druh. 

Více informací o tom, jaké jsou typy tepelných čerpadel a kde se vyplatí, jsme zpracovali již v jednom z předchozích článků. 

Jak snížit náklady na pořízení čerpadla?

Tepelné čerpadlo je položka poměrně nákladná, i když se vám v průběhu následujících let investice vrátí. Nebude to však hned. Pokud si ale chcete tepelné čerpadlo pořídit a snížit investici, máte možnost využít tzv. Kotlíkové dotace, nebo dotace v rámci programu Nová zelená úsporám. 

Rozdíl u těchto programů je v příjmu domácnosti. Pro nízkopříjmové domácnosti je určena Kotlíková dotace, která může na tepelné čerpadlo poskytnout až 180.000 Kč. Nutností je výměna kotle na tuhá paliva za tepelné čerpadlo. V rámci programu Nová zelená úsporám pak můžete získat bez dokládání příjmů dotaci až 140.000 Kč. 

Více informací o tom, jaká je cena tepelného čerpadla a za jak dlouho se vám investice do něj vrátí, najdete v našem dalším článku. Zjistíte v něm také, na jaké dotace máte nárok. 


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!