Srovnání cestovního pojištění

Nejlepší cestovní pojištění 2022

Vycestovat bez pojištění přináší veliké riziko, které by se vám v případě úrazu nebo nemoci v zahraničí nemuselo vůbec vyplatit. Navíc ceny cestovních pojištění nejsou nijak závratné a přesto vás chrání. Záleží však na tom, jakou pojišťovnu a jakou pojistku zvolíte. My jsme otestovali řadu z nich a vybrali pro vás pět nejlepších cestovních pojištění pro rok 2022.

5nej-srovnani

AXA
Cestovní pojištění

Generali
Cestovní pojištění

Kooperativa
Kolumbus

ČSOB
Cestovní pojištění

Allianz
Moje Cesta

Sdílené 1. MístoSdílené 1. MístoSdílené 1. Místo2. Místo3. Místo

Finální hodnocení

9.79.69.69.59.3

Základní parametry

Individuální pojištění
Rodinné pojištění
Pro těhotné
Pro seniory nad 65 let
Bez spoluúčasti jen u odpovědnosti
Více variant/tarifů

Kam cestujete

Česko
Evropa
Svět bez USA a Kanady
Celý svět

Sjednání

Na pobočce
Telefonicky
Online - 10 % sleva - sleva 20 % - 20 % sleva

Rizika

Léčebné výlohydo 15.000.000.-do 100.000.000 Kčdo 10.000.000 Kčdo 100.000.000 Kčneomezeně
asistenční služby
Akutní zubní ošetření
Trvalé následky úrazu - připojištění
Smrt následkem úrazu - připojištění
Úrazové pojištění - denní odškodné
Odškodné za pobyt v nemocnici

Připojištění

Zimní sporty
Adrenalinové sporty
Pojištění odpovědnosti
Pojištění storno poplatků
Asistenční služby - Auto
Asistence při zpoždění/zrušení letu
Pojištění zavazadel

Podpora

Online chatneanoanoano (pouze chatbot)ne
Telefonanoanoanoanoano
Email/kontaktní formulářanoanoanoanoano
Pobočkyanoanoanoanoano
Odpověď do 24 hodinanoanoanoanoano
Kolik otázek zodpověděli5/55/55/55/510/10
Celkové hodnoveníVelmi dobréVynikajícíVynikajícíVynikajícíVynikající
Axa UNIQA Logo

AXA Cestovní pojištění

Pojišťovna Axa poskytuje výhodné cestovní pojištění, které mohou uzavřít i senioři nad 65 let a dokonce i těhotné ženy. Pro rodiny s dětmi je ideální, protože se platí vždy jen první dítě – druhé je zdarma. Výhodu přináší i sjednání pojištění online. Klienti si mohou vybrat ze tří různých tarifů a připojistit si storno letu, asistenci pro automobil, zimní či adrenalinové sporty atd. Cenu za pojištění okamžitě vidíte v kalkulačce na webových stránkách, kde si jej můžete rovnou uzavřít.

Generali Logo

Generali Česká pojišťovna Cestovní pojištění

Pojišťovna Generali nabízí komplexní cestovní pojištění, které ocení především rodiny s dětmi a cestující s domácími mazlíčky. Rodina má totiž výrazné slevy na nezletilé pojištěnce a zvířátka můžete připojistit v rámci “Veterinární péče”. Vybírat můžete ze tří druhů tarifů a řady zajímavých připojištění, z nichž vedle zmíněného pojištění veterinární péče vyzdvihujeme pojištění přerušení již nastoupené cesty, pojištění spoluúčasti na půjčených věcech apod. Při uzavření pojištění online získáváte 20 % slevu a výše limitů na léčebné výlohy může být až do 100.000.000 Kč. Záleží jen na tom, který tarif si vyberete.

Co je cestovní pojištění a co vše kryje?

Faktem je, že veřejné zdravotní pojištění vám díky Evropskému průkazu zdravotního pojištění platí i v zahraničí. V případě nutnosti by tedy mělo stačit. Kartička pojištěnce vám platí v zemích EU a dalších smluvních státech. Jenže jde skutečně jen o základ, který pomůže v největší nouzi. Pokud chcete cestovat s klidem a nebát se zdravotních komplikací, vždy je lepší udělat si i cestovní pojištění. 

Základní cestovní pojištění poskytne úhradu léčebných výloh a asistenčních služeb. Pojištění vám hradí i ošetření mimo státní zdravotnická zařízení, pokryje spoluúčast na ošetření, léky, hospitalizaci a případně i převoz zpět do České republiky pod lékařským dozorem. 

Proč sjednat cestovní pojištění?

Jak už jsme zmínili, cestovní pojištění je důležité především proto, že za vás uhradí výdaje na léčení či ošetření úrazu. To by sice mělo vyřešit i pojištění v rámci Evropské unie, jenže to řeší skutečně jen základní lékařskou péči.V případě potřeby je nutné si ošetření zaplatit a pak čekat, až jej pojišťovna proplatí. Pokud byste potřebovali hospitalizaci, nadstandardní pokoj, převezení sanitkou nebo vrtulníkem (např. když se zraníte při lyžování na svahu) atd., už jsou to placené služby, které se mohou extrémně prodražit. 

Co je přímo k nezaplacení, je asistenční služba na telefonu v českém jazyce. Ta vám poradí, kde najít nejbližší lékařské zařízení, a buď zařídí tlumočníka, nebo rovnou vše obstarají za vás. Oceníte to i ve chvíli, kdy cizí jazyky zvládáte sami dobře. Pokud jste ale v cizí zemi, neumíte jazyk a jste odkázáni pouze na asistenční službu, rozhodně cestovní pojištění nepodceňujte. 

Stačí kartička pojištěnce při cestování po Evropské unii?

Možná už jste se setkali s tvrzením, že když máte kartičku pojištěnce EU, tak to stačí. Je to částečně pravda, ovšem také jsou tu jisté výjimky…

Pokud u lékaře či ve zdravotnickém zařízení předložíte  evropský průkaz zdravotního pojištění, musí vám být poskytnuta nezbytná zdravotní péče. Jak už jsme ale zmínili výše, jedná se skutečně jen o základ a o nějaké nadstandardu si můžete nechat jen zdát. Evropský průkaz zdravotního pojištění platí ve všech zemích Evropské unie, a navíc v Norsku, Lichtenštejnsku, ve Švýcarsku, na Islandu, v Srbsku a v Severní Makedonii. 

Problém je však v tom, že vás ošetří stejně, jako byste byli místní pojištěnci. Takže pokud se v cizí zemi pojištěnci na svém ošetření finančně podílí, vy budete muset také. Může se tak stát, že po vás budou chtít zaplatit ošetření přímo na místě. Navíc náklady na léčbu mohou být v cizině mnohem vyšší, než u nás. A pokud by došlo na nejhorší a vaše tělo by muselo být převezeno do Čech, vaši pozůstalí se pořádně prohnou. Repatriaci totiž veřejné pojištění vůbec neřeší. 

Jak vidíte, evropský průkaz zdravotního pojištění je sice praktický, ale uzavřením cestovního pojištění nic nezkazíte. Naopak. Získáte jistotu, že kvůli jedné dovolené nezničíte rodinné úspory. 

Náš tip!

Při sjednávání cestovního pojištění si pohlídejte pojistné limity, aby vás skutečně pojistka ochránila před zbytečnými výdaji i v zemích, kde je lékařské ošetření dražší, než obvykle, nebo kde je nutné se na něm spolupodílet. 

Jak vybrat cestovní pojištění?

Vybrat cestovní pojištění se může zdát naprosto jednoduché. Jenže není pojištění, jako pojištění. Na trhu najdete samostatná cestovní pojištění, pojištění k účtům, pojištění ke kartám atd. Je dobré vědět, kdy se které hodí využít a kdy naopak nestačí. Jedině tak budete na svých cestách 100 % chráněni. 

Limit pro léčebné výlohy

Základem vašeho výběru pro cestovní pojištění by měly být limity pro léčebné výlohy. Obecně se uvádí, že po Evropské unii by vám měl stačit limit do 1,5 – 2 milionů, mimo Evropu od 3 milionů výše a pokud letíte do USA, sjednejte si pro jistotu cestovní pojištění bez limitu. Je sice dražší, ale vyplatí se, především ve chvíli, kdy je potřeba dopravit vás zpět do ČR a vyslat za vámi letecký speciál. Pojištění bez limitu nabízí např. pojišťovna Allianz, Axa, Direct a VZP. 

Léčebné limity po zemích EU

Léčebné limity po zemích EU jsou doporučovány do výše dvou milionů. Je to jednak tím, že cena za ošetření – i v případě vysoké kvality – nebude tak závratná, jako v zemích mimo Evropu, ale i tím, že máte většinou Průkaz veřejného evropského pojištění, což dohromady dokáže pokrýt i případné vyšší výdaje a náklady na převezení do ČR. 

Co vše pojištění zahrnuje

Abyste uzavřeli to nejvhodnější cestovní pojištění právě pro vás, je potřeba vědět, co všechno takové cestovní pojištění zahrnuje, nebo co zahrnovat může. V první řadě vám zajistí léčebné výdaje v zahraničí, ošetření lékařem v lékařském středisku i mimo něj, ať už v případě nemoci či úrazu. Dále zahrnuje hospitalizaci a případný převoz do České republiky. Součástí cestovního pojištění bývá i repatriace. K cestovnímu pojištění získáváte i asistenční služby zdarma, které vám pomohou řešit problém hned na místě, a to i v případě, že neumíte místní jazyk. Asistent vám zajistí tlumočníka, nebo se po telefonu sám s lékařským zařízením domluví. 

Vedle těchto základních pojištění si můžete uzavřít i připojištění úrazu, pojištění odpovědnosti a pojištění zavazadel. Pojistit můžete na cesty dokonce i vozidlo. Pokud si libujete v extrémních a rizikových sportech, informujte se, zda se na ně vaše cestovní pojištění vztahuje. Většinou je potřeba připojistit přímo tento druh sportů. 

Pojištění léčebných výloh zahrnuje: 

 • vyšetření nezbytné pro stanovení diagnózy
 • nezbytné lékařské ošetření
 • hospitalizaci po nezbytně nutnou dobu
 • léky předepsané lékařem v případě úrazu/nemoci
 • základní ošetření zubním lékařem
 • přepravu pojištěnce z místa, kde se stal úraz/nemoc, do lékařského zařízení/nemocnice
 • přivolání lékaře/rychlé záchranné služby k pojištěnému
 • přepravu od lékaře do nemocnice či specializovaného lékařského zařízení
 • přepravu ze zdravotnického zařízení zpět do místa pobytu v zahraničí
 • repatriaci – návrat pojištěného a jeho ostatků do ČR

Výluky z léčebných výloh

Stejně jako každé jiné pojištění, i to cestovní má své výluky, v jejichž případě vám pojistné vyplaceno nebude. Pojďme se na ně podívat podrobněji: 

 • Pojištění neplatí ve chvíli, kdy je vám ošetřováno onemocnění, které existovalo již 12 měsíců před vaší cestou
 • Stejně tak neplatí v případě, že úraz, který si necháte ošetřit, vznikl již v předchozích 12 měsících na území ČR
 • Ve chvíli, kdy je možné lékařské ošetření odložit na váš návrat do ČR
 • Ve chvíli, kdy je cesta vykonána za účelem léčení nebo pokračování již rozléčeného případu
 • Ve chvíli, kdy nastanou komplikace proto, že jste porušili doporučení ošetřujícího lékaře
 • Neplatí ani ve chvíli, kdy čekáte na hospitalizaci, nebo nejste schopni cestovat samostatně
 • Když se necháte ošetřit osobou blízkou, nebo osobou nedostatečně kompetentní, mimo zdravotnické zařízení
 • Neplatí ani v případě léčby příznaků souvisejících se závislostí na alkoholu a jiných návykových/omamných látkách

Pozor na nadmořskou výšku

Pokud se chystáte vyrazit na hory – je jedno, zda v létě či v zimě – zjistěte si v podmínkách cestovního pojištění maximální nadmořskou výšku, do které vám pojištění platí. Standardně bývá pojištění do 3000 m.n.m. Pokud byste šli výše a stal se vám tam úraz, budete sice ošetřeni, ale na vlastní náklady. V takovém případě by vám pojišťovna pojistné neproplatila. 

Jak sjednat cestovní pojištění?

Nyní už víte, na co si dát při sjednání cestovního pojištění pozor, a na co se zaměřit při výběru pojišťovny. Nyní zbývá pojištění uzavřít. To lze provést osobní návštěvou pobočky, v některých případech telefonicky, ale nejjednodušší, nejrychlejší a nejpohodlnější způsob je on-line. 

Na webových stránkách vámi vybrané pojišťovny najdete cestovní pojištění (pokud se na stránky pojišťovny prokliknete přes naše odkazy, budete to mít rychleji) a kliknete na založení/uzavření cestovního pojištění

Vyplníte požadované údaje o vaší osobě, případně o dalších osobách, které cestují s vámi a které chcete pojistit, zaškrtnete pojistné limity a případná připojištění a odešlete formulář. Následně jste vyzváni k platbě, která jde zpravidla několika způsoby – nejrychlejší je však platba kartou a služby GoPay, PayU apod. V těchto případech má pojišťovna peníze ihned. To je důležité, protože některá pojistka vám platí po odeslání platby, jiná až po doručení peněz pojišťovně. Pokud si sjednáváte pojištění na poslední chvíli, zjistěte si tuto informaci raději předem. 

Pozor na!

Jedete lyžovat a chystáte se na náročné sjezdovky? Chcete sjet divokou řeku nebo plánujete vystoupat do nadmořské výšky nad 3000 m.n.m.? Pak si dopředu zjistěte, zda vám bude vaše pojištění platit i v těchto případech a není nutné sjednat i připojištění rizikových sportů. 

Pojištění k platebním kartám

Možná už jste se setkali s nabídkou ve své bance, uzavřít si cestovní pojištění k platební kartě. To je skutečně výhodné, především pokud často cestujete – není tak nuté uzavírat neustále dokola samostatné cestovní pojištění. Na co byste měli dávat pozor, jsou pojistné limity. Pojištění k platebním kartám mívají limity do výše dvou milionů, což je dostačující, cestujete-li sám. Výhodou samozřejmě je, že takové pojištění automaticky kryje i rodinné příslušníky, cestují-li s vámi. Jenže limit, který je k pojištění ke kartě, je dohromady pro všechny. A 2 miliony pro cca 4 osoby už není plně dostačující. Proto si vždy ověřte, jaké podmínky i limity na pojištění k platební kartě máte. 

Kromě cestovního pojištění ke kartám nabízí některé banky i pojištění k účtu. Funguje v podstatě na stejném principu, jako pojištění ke kartám. Doporučujeme i zde pohlídat především výši pojistných limitů, a také pro kolik osob pojištění platí a zda jsou na něm nějaké výluky. 

Na co si dát pozor při uzavírání cestovního pojištění?

Než si cestovní pojištění uzavřete, doporučujeme vám zjistit si podmínky pojistného plnění, zda jste v dobrém zdravotním stavu atd. Pokud byste se potřebovali nechat ošetřit např. kvůli nemoci či úrazu, který si do zahraničí “vezete” již z domova, pojistné se vám na něj nebude vztahovat a to zpětně až do doby 12 měsíců. 

Pokud cestujete do hor, sledujte nadmořskou výšku – viz. výše. Opět platí, že pojišťovny proplácí úrazy a nemoci, které se stanou jen do určité nadmořské výšky. 

Vzhledem k současné pandemii koronaviru věnujte určitě pozornost i tomu, zda jste pojištěni i v tomto případě. Může se stát, že přes veškerá opatření v zahraničí dostanete koronavirus – bude vám pak pojistné proplaceno? Není vámi navštívená země v seznamu výluk? 

Při uzavírání pojištění také dávejte pozor na výšku pojistných limitů. Jak už jsme zmiňovali výše, v rámci zemí Evropské unie vám stačí limit do výše 1,5 až 2 milionů korun. U zemí mimo Evropu požadujte limit vyšší a to i za cenu vyššího pojistného. V případě cesty do USA požadujte pojištění bez limitu. 

Nejčastější otázky okolo cestovního pojištění

Kolem cestovního pojištění je řada otázek, které napadnou většinu z nás. Abyste je nemuseli složitě hledat na internetu, shrnuli jsme je pro vás níže – na jednom místě. 

❓ Co jsou léčebné výdaje?

Léčebné výdaje jsou základem každého cestovního pojištění. V tomto souhrnném názvu najdete ošetření lékařem, hospitalizaci a případnou přepravu nemocného. 

❓ Co je asistenční služba?

Asistenční služba je zdarma k vámi pořízenému cestovnímu pojištění (doporučujeme u některých levnějších typů pojištění zjistit, zda je v ceně skutečně zahrnuta). Jedná se o službu, kdy je vám v případě pojistné události poskytnuta rychlá pomoc i s veškerým asistenčním servisem, a to jak v ČR tak v zahraničí. Asistent za vás může vyjednat nepříjemnou situaci, zajistit tlumočníka, pokud se sami v cizí zemi nedomluvíte, poradí vám, kde najdete nejbližší lékařské zařízení atd.

❓ Proč sjednat úrazové pojištění?

Teď si určitě říkáte, na co sjednávat úrazové připojištění, když máte cestovní pojištění. Jenže ono to není jen tak. Cestovní pojištění vám hradí skutečně jen základní a nezbytně nutné výlohy na ošetření z důvodu nemoci či úrazu. Podle definice pojišťoven se úrazové pojištění sjednává jako neživotní obnosové pojištění a to pro případ trvalých následků a smrti následkem úrazu. Jinými slovy, úrazové připojištění vám rozšiřuje pojistku na úraz i pro trvalé následky a smrt. 
Někdy bývá v rámci úrazového připojištění také zahrnuto připojištění extrémních a rizikových sportů, jako např. horolezectví, snowboarding, sjezd divoké řeky atd. Jaké sporty jsou v připojištění zahrnuty, do jakých limitů a popř. i do jaké nadmořské výšky zjistíte ideálně u vámi vybrané pojišťovny. 

❓ Vyplatí se sjednat pojištění odpovědnosti za škodu?

Pokud v zahraničí, na dovolené, nebo zkrátka na cestách způsobíte (předpokládáme že neúmyslně) újmu na zdraví nebo škodu na majetku další osobě, je vaší povinností škody uhradit. Pokud si k cestovnímu pojištění sjednáte i připojištění odpovědnosti osob a majetku, nemusíte se obávat nečekaného vydání. 

A na jaké škody se toto připojištění vztahuje? 
újma na zdraví či životě poškozeného
náhrada nákladů na zdravotní péči
bolestné pro postiženou osobu
náhrada smrti poškozeného
poškození, zničení nebo ztráta věci, díky čemuž někomu dalšímu vznikla škoda
ušlý zisk a snížení společenského uplatnění

Recenze nejlepších cestovních pojištění:

Kooperativa Logo

Kooperativa Kolumbus

Cestovní pojištění Kolumbus od Kooperativy nabízí ideální řešení pro běžné pobytové dovolené, poznávací zájezdy, pracovní cesty i pro milovníky aktivních sportů v zahraničí. Léčebné výlohy hradí do výše 5 nebo 10 milionů – podle toho, zda zvolíte tarif Klasik nebo Plus. Zatímco první varianta je doporučována pro cestování po Evropě, do světa raději sáhněte po vyšších pojistných limitech. Kolumbus umí připojistit zimní a adrenalinové sporty, automobil na cesty a ochrání i vaši domácnost před zloději po dobu, co jste na dovolené.

Csob Pojistovna Logo

ČSOB Cestovní pojištění

Cestovní pojištění od ČSOB je vhodné pro ty, co jedou jednou ročně na dovolenou i pro pravidelné cestující. Zvolit si můžete ze tří různých tarifů podle náročnosti své cesty. Dále lze vybrat připojištění zimních nebo rizikových sportů, pojistit si na zahraniční cestu svůj vůz a dokonce si připojistit domácnost proti vloupání po dobu vaší dovolené. Cestovní pojištění ČSOB řeší i onemocnění Covidem-19, pojistí seniory nad 70 let a těhotné ženy. Pro rodiny s dětmi je navíc sleva na sjednání 30 %.

Allianz Logo

Allianz Moje Cesta

Pojišťovna Allianz nabízí vynikající cestovní pojištění pro rekreační cestovatele, i pro nomády s vysokými nároky. Můžete si u nich vybrat jednoduché cestovní pojištění i neomezený limit léčebných výloh. Kromě základu lze přidat i řadu připojištění na adrenalinové a rizikové sporty, pojištění odpovědnosti, zavazadel, pojištění storno poplatků atd. Co nám chybělo bylo pojištění zrušeného letu. Oceňujeme skvělou a rychle reagující klientskou podporu i perfektně fungující kalkulačku pro sjednání cestovního pojištění online. 

Srovnání cestovního pojištění
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
3.71 (7 Recenzí)