Srovnání havarijního pojištění

Nejlepší havarijní pojištění 2022

Najít výhodné havarijní pojištění je s naším srovnáním jednodušší. V našem testu jsme spolu porovnali volně dostupné nabídky havarijního pojištění českých pojišťoven. Víme, u koho na havarijku ušetřit nebo kde mají lákavé benefity v ceně.

5nej-srovnani

Kooperativa
havarijní pojištění

Generali
havarijní pojištění

Allianz
havarijní pojištění

ČSOB
havarijní pojištění

UNIQA
havarijní pojištění

Sdílené 1. MístoSdílené 1. Místo2. Místo3. MístoFinalista

Celkové hodnocení

10109.69.39.1

Základní parametry

Varianty pojištění pro různá rizika
All risk pojištění
Pojištění starších vozidel
Asistenční služby při nehodě

Rizika

Poškození živlem
Odcizení
Havárie
Vandalismus

Připojištění

Úraz
Náhradní vozidlo
Skla
Zavazadla
GAP (garantovaná ochrana majetku)

Podpora

Online chat (pouze chatbot)
Telefon
Email/kontaktní formulář
Pobočky
Odpověď do 24 hodin
Kolik otázek zodpověděli5/55/510/105/55/5
Celkové hodnoveníVynikajícíVynikajícíVynikajícíVynikajícíVelmi dobré
Kooperativa Logo

Kooperativa havarijní pojištění

Kooperativa nabízí havarijní pojištění pro osobní vozy, motocykly, ale i nákladní vozy nad 3,5 tuny. Jednou z výhod této pojišťovny jsou nízké ceny produktů, ale často to znamená, že jde o tarif pojištění pouze se základními parametry. Na druhou stranu je to zase šance, jak ušetřit za pojištění auta. Pokud budete například jezdit absolutně bez nehod, tak si můžete cenu snížit až o 50 %.

Generali Logo

Generali Česká havarijní pojištění

Generali Česká pojišťovna havarijní pojištění je plné zajímavých bonusů. Příkladem zmíním například slevu při pojištění online nebo možnost získat až 50% slevu při jízdě bez bourání. V ceně pojištění jsou asistenční služby. Dobré je, že má tato pojišťovna více variant havarijka, takže je možné se pojistit pouze na část rizik, a není nutné platit pojištění All risk – všechna rizika.

Co je havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je dobrovolné smluvní pojištění, které kryje škody na vozidle nebo jeho částech v případě škod způsobených živlem, odcizení, škody způsobené vandaly nebo v případě havárie, kterou zavinil sám řidič. Zatímco povinné ručení kryje škody na majetku a zdraví jiných osob, které někdo způsobí svým vozidlem, tak havarijní pojištění slouží k ochraně na vlastním vozidle.

Havarijní pojištění není povinné, takže je potřeba jeho výběr pořádně zvážit. Určitě je důležité si před podpisem pojistné smlouvy pečlivě zkontrolovat, na jaké škody nebo rizika se pojištění vztahuje. 

Na co se vztahuje havarijní pojištění?

Havarijní pojištění se vztahuje na škody způsobené na vlastním vozidle. V závislosti na vybrané pojišťovně respektive pojistné smlouvě může havarijní pojištění krýt různá rizika. Ve většině případů však základní pojištění kryje 4 existující rizika:

 • Havárie
 • Odcizení
 • Zničení či poškození živlem
 • Poškození cizí osobou (vandalismus)

Pojišťovny mají v nabídce různé varianty krytí rizik. To je jednak z marketingových důvodů, ale pak také kvůli tomu, že mohou být některé balíčky s menším krytím výrazně levnější oproti konkurenční nabídce. Například krytí proti všem 4 rizikům se označuje jako All risk. Místo toho si mohou vlastníci vozidel pořídit variantu s menším krytím rizik. Například pouze krytí pro odcizení a živel nebo havárie a živel.

POZOR!
Před podpisem pojistné smlouvy si ji podrobně a v klidu přečtěte, ať víte, jaká rizika kryje vámi vybrané pojištění. 

Připojištění

Připojistit je samozřejmě možné téměř cokoliv. Než si budete objednávat připojištění, tak si důkladně ověřte, zda už se náhodou na krytí stejných rizik nevztahuje nějaké jiné pojištění, které už na vozidlo máte. Takové nejlepší povinné ručení v sobě zahrnuje mnoho různých krytí škod nad rámec základního pojistného.

Co je možné například připojistit:

 • Pojištění skel
 • Úraz přepravovaných osob
 • Poškození vozidla zvířetem
 • Náklady na náhradní vozidlo
 • Hodnotu automobilu
 • Pojištění zavazadel

Pro jaké kategorie vozidel je možné sjednat havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je ve své podstatě možné sjednat na jakýkoliv typ a kategorii vozidla. Vždy záleží na pojistiteli (pojišťovně), zda má pro konkrétní vozidla nabídku pojištění. Nejčastěji se uzavírá pojištění na 3 kategorie vozidel – osobní automobily, motocykly a nákladní vozy do 3,5t. Některé pojišťovny pak mají v nabídce “havarijko” pro autobusy, traktory, zemědělské stroje, tahače a podobně.

Při uzavírání pojistné smlouvy hraje svoji roli také stáří vozidla. Často se uvádí, že vozy starší 10 nebo 15 let pojistitelé rádi přezkoumávají. Ve většině případů jde o přezkoumání po telefonu, kdy s vámi pojišťovna uzavře individuální dohodu.

TIP
Havarijní pojištění je jedním z pojištění automobilů a ostatních vozidel. Víte ale o tomto pojištění dostatek? Víte, jak na něm ušetřit a co si při sjednání pohlídat? Odborný článek pojištění auta vám zodpoví všechny důležité otázky.

Havarijní pojištění auta

Toto je kategorie vozidel, kterou není problém pojistit. Tedy pokud jde o standardní situaci, kdy nejde o speciální nebo starší vůz. Osobní automobil je vozidlo do 3,5 t. Nezáleží na tom, zda je vlastněný fyzickou osobou, právnickou osobou a jestli je používáno k podnikání. Ve všech případech je možné u osobního vozidla uzavřít havarijní pojištění.

Havarijní pojištění motocyklu

S motocyklem už je situace na trhu havarijních pojištění poměrně komplikovanější. Tento druh pojištění totiž nabízejí všechny pojišťovny. Toto pojištění má v nabídce například Kooperativa a UNIQA. V případě vyhledávání pojištění na nějakém srovnávači se vám často pro tento typ havarijka zobrazí formulář pro zadání telefonního čísla, na které vám pojišťovák nabídne nejvhodnější variantu pojištění. 

Nákladní automobil do 3,5 t

Malé dodávky a jiné nákladní automobily, které se vejdou do váhového limitu 3,5 t není problém pojistit u většiny českých pojistitelů. 

Jak správně vybrat havarijní pojištění?

Při výběru havarijního pojištění se jednoduše řiďte selským rozumem. Jestliže chcete mít bezstarostný spánek, tak k tomu vám určitě přispěje to, že se nebudete muset strachovat o své vozidlo. V takovém případě vám trošičku pomůže havarijní pojištění. Jak tedy vybrat, neprohloupit a nevyhazovat zbytečně peníze?

Cena

Většina klientů pojišťoven kouká nejprve na konečnou cenu pojištění. To není správný postup. Nižší cena může znamenat ušetřených pár stokorun ročně, ale také menší krytí rizik. Ve druhém případě to může znamenat jednu věc. Pokud dojde k pojistnému plnění, na které nemáte krytí, tak budete muset výdaje uhradit z vlastní kapsy. Pak už se nejedná o pár stokorun, ale o pěkné tisíce. Ušetřili jste, nebo prodělali? 

V první řadě zvažte hlavně to, proč pojištění chcete uzavřít. Například bydlíte v oblasti, kde dochází k častým poškozením vozidel různými vandaly, ale obáváte se například havárie. V takovém případě zvolte variantu pojištění, která kryje zejména riziko vandalismu. Nižší krytí je jedna z možností, jak na havarijním pojištění ušetřit. 

Spoluúčast

Havarijní pojištění se většinou uzavírá se spoluúčastí. Tím se podílíte na náhradě škody. Spoluúčast může být různě vysoká. Čím vyšší je, tím levněji havarijní pojištění vyjde. Některé pojišťovny nabízí spoluúčast od 1 % (minimálně 1000 Kč), jiné od 5 % (minimálně 5000 Kč) a podobně. Spoluúčast může být vysoká například 20 % a více. Vždy záleží na pojistiteli. Čím vyšší spoluúčast je, tím vyšší je také minimální částka, která jde v případě škody z vaší kapsy. Například u 20% spoluúčasti v případě škody jde z vaší peněženky minimálně 20 000 Kč na náhradu škody. Více o spoluúčasti třeba zde.

Havarijní pojištění na dovolenou

Většinou havarijní pojištění platí na celém území Evropy. Pokud platíte celoroční havarijní pojištění, tak pak můžete v klidu vyrazit na cesty a nemusíte se o nic starat. V případě, že nechcete platit havarijko celoročně, protože jezdíte málo a nebouráte, tak se můžete pojistit pouze na cestu na dovolenou, kde se vám bude hodit i cestovní pojištění. Takové havarijní pojištění na dovolenou trvá zpravidla měsíc. V poměru k celoročnímu pojištění se příliš nevyplatí, ale je samozřejmě levnější.

Opravdu “havarijko” potřebujete?

U starších vozů se havarijní pojištění finančně nevyplácí. U opravdu starých vozů například u drobných nehod a poškození, kdy se opravuje jen drobnost se může havarijko vyplatit, ale v případě velké nehody finanční kompenzace nepokryje pořízení nového vozu. Pokud vlastníte starší vozidlo, tak si určitě vykalkulujte všechny možnosti rizik, finančních výdajů a finančních kompenzací. 

Kdy se vyplatí havarijní pojištění?

U nových vozidel je havarijní pojištění určitě dobrou volbou, protože vám ušetří dennodenní stres z obav o vozidlo.  A to jak z důvodu častého ježdění, kdy je na cestách riziko havárie, tak i kvůli živlům, odcizení nebo vandalismu.

Krytí škod na vlastním vozidle

Čím více jezdíte, tím více jste vystaveni riziku dopravní nehody. Pokud způsobíte dopravní nehodu, tak z vašeho povinného ručení bude uhrazena škoda na majetku a zdraví poškozených, ale vaše vozidlo v tomto případě musíte nechat opravit na vlastní náklady. S těmito náklady vám pomůže havarijní pojištění, se kterým kryjete škody na vlastním vozidle.

Bydlíte v rizikové oblasti

Někdo žije ve čtvrti, kde je spousta vandalů, někdo žije blízko fotbalového stadionu. V obou případech hrozí vozidlu nějaký ten šrám na plechu, když si na něm nějaký hlupák zchladí žáhu. Pak jsou zde také oblasti, kde dochází k častým krádežím. Tento strašák vám vlastně hrozí i v případě, že tam nežijete. Stačí tam na chvilku zaparkovat a škoda je na světě.

Výkyvy počasí

Nemusíme věřit na globální oteplování, ale počasí si prostě občas dělá co chce. Vichřice, bouřky, kroupy, spadlý strom. To jsou věci, které dokáží nepěkně poškodit část nebo celý vůz.

Co ovlivňuje cenu havarijního pojištění?

 1. Spoluúčast

Jak už jsem psal výše v tomto srovnání, tak čím vyšších spoluúčast budete mít, tím nižší bude cena pojistného. Ale bohužel pak budete muset i při menších škodách platit vše z vlastní kapsy. 

 1. Pojistná rizika

Nejdráže vyjde havarijní pojištění All risk. V tom jsou zahrnutá veškerá rizika. Pokud chcete cenu havarijka snížit, tak se pojistěte pouze pro některá rizika. Například pouze proti krádeži a živelné pohromě. 

 1. Cena vozidla a značka

Čím dražší vozidlo chcete pojistit, tím dražší bude cena havarijka. Je to jednoduché. Cenu určuje zejména cena náhradních dílů a samotného servisu.

 1. Ostatní

Dále také záleží na druhu vozidla a způsobu užívání. Dále může rozhodnout věk provozovatele, frekvence plateb nebo místo, kde se vozidlo nachází.

Jaké jsou ceny havarijního pojištění?

Cena havarijního pojištění může být pro každého jiná. Ovlivňuje jí mnoho faktorů. Průměrná cena havarijního pojištění je v České republice okolo 8 000 Kč za rok. 

Například pro vůz Škoda Fabia 1.2 z roku 2010 v ceně vozidla 120 000 Kč se může cena pojištění All risk s 5% spoluúčastí pohybovat okolo 2800-3000 Kč

U vozu Škoda Octavia 2.0 TDI z roku 2010 v ceně vozu 400 000 Kč může být cena havarijka All risk s 5% spoluúčastí okolo 6 700 Kč.

Jak ušetřit na havarijním pojištění?

Ušetřit na povinném ručení nemusí být nikterak složité. V první řadě určitě použijte nějaký srovnávač pojištění. Cenu je dále možné ovlivnit:

 • Splátky pojistného – pokud budete platit pojistné v delších intervalech například na období celého roku, tak vám pojišťovna nějaké to procento z ceny pojistného odmaže.
 • Zabezpečení vozidla – lepší zabezpečení znamená nižší cenu havarijního pojištění. Dobře zabezpečené vozidlo znamená pro pojišťovnu menší riziko. V dnešní době je na výběr mnoho mechanických a elektronických zabezpečovacích systémů.

Sjednání s povinným ručením – pojišťovny rády nabízejí slevy při uzavření povinného ručení společně s havarijním pojištěním.

Časté otázky okolo havarijního pojištění

❓ Kolik stojí havarijní pojištění?

V České republice je průměrná cena havarijního pojištění okolo 8 000 Kč. V modelových případech pro nejoblíbenější vozidla jako je Škoda Fabia 1.2 z roku 2010 je možné s cenou pojištění dosáhnout na 2500 Kč.

❓ Jak podat výpověď havarijního pojištění?

Nejlepší je zaslat výpověď 2 měsíce (6 týdnů) před výročním datem sjednání pojistné smlouvy. Výpověď můžete podat osobně na přepážce pojišťovny nebo jí zaslat doporučeně na určenou adresu. Důležité je, aby měla výpověď podpis pojistníka (ten kdo pojistku sjednal).

❓ Jak se počítá havarijní pojištění?

Výpočet ceny pojistného ovlivňuje mnoho faktorů jako je cena, značka, stáří vozidla. Dále může cenu ovlivnit zabezpečení vozidla, lokalita, ve které se nachází, interval splátek pojistného a podobně. Havarijní pojištění All risk kryje všechna rizika (havárie, odcizení, živel, vandalismus). Pokud chcete ušetřit, tak je možné uzavřít pojistnou smlouvu na krytí pouze vybraných rizik. 

Recenze nejlepších havarijních pojištění:

Allianz Logo

Allianz havarijní pojištění

Pojišťovna Allianz má v nabídce havarijní pojištění, které dokáže pokrýt 4 hlavní rizika. Na další rizika je možné se u této pojišťovny připojistit. Tato pojišťovna nabízí havarijní pojištění jako doplněk k povinnému ručení. Dalo by se říct, že Allianz pojistí celý váš automobil, ale nečekejte se zde takovou variabilitu havarijka jako u jiných pojišťoven. Pokud si však vyberete pro pojištění svého vozidla právě tuto pojišťovnu, tak pak se vám dostane veškerý komfort. 

Csob Pojistovna Logo

ČSOB havarijní pojištění

Havarijní pojištění ČSOB nabízí mimo pojištění rizik zajímavé bonusy jako je je sleva při uzavření online nebo garanci ceny vozidla po dobu 5 let. Na výběr jsou celkem 3 varianty havarijka, ve kterých nechybí ani pojištění Allrisk. V ceně je pak například základní asistence 24 hodin denně, té bych však vytkl poměrně malý limit, ale protože jde o havarijní pojištění, tak je to vítaný bonus.

Uniqa Logo

UNIQA havarijní pojištění

Pojišťovna UNIQA nabízí mnoho pojistných produktů. Nejinak je tomu u pojištění vozidel. Havarijní pojištění od této pojišťovny má velice strohou nabídku nebo spíše její prezentace je strohá. Samotné pojištění toho dokáže nabídnout poměrně dost. Například zajímavé slevy při dodatečném zabezpečení vozu, slevu za jízdu bez nehody nebo slevu při uzavření havarijka online. Za zmínku stojí také možná nízká spoluúčast, která začíná na 500 Kč.

Srovnání havarijního pojištění
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
1.33 (3 Recenze)