Srovnání fotobank

Nejlepší fotobanky 2021

Při tvorbě jakéhokoliv webového projektu je velice důležité i jeho design. Pokud zrovna neoplýváte také talentem na pořizování vlastních originálních fotografií k dotvoření vašeho obsahu, nejspíše budete muset využít služeb fotobanky. Tím získáte jistotu, že nebudete porušovat autorská práva a nedostanete tučnou pokutu za použití profesionálních fotografií. Jak ale vybrat tu správnou fotobanku a jaké jsou ty nejlepší fotobanky na trhu pro rok 2021?

5nej-srovnani

Depositphotos

Adobe Stock

Shutterstock

123RF

Dreamstime

Finální známka8.68.58.28.07.7
1. Místo2. Místo3. MístoFinalistaFinalista

Testovaný tarif

Měsíční tarif 10 snímkůMěsíční tarif 10 snímkůMěsíční tarif 10 snímkůMěsíční tarif 10 snímkůMěsíční tarif 10 snímků

Finance

Cena měsíčně221 Kč (9,99$)775 Kč (29,99€)750 Kč (29€)775Kč793 Kč
Nákup obrázků samostatně
Nákup na kredity
Cena nejvýhodnějšího tarifu4418 Kč (199€)4136 Kč (159,99€)4110 Kč (159€)3 750Kč4 452 Kč
Počet snímků v nejvýhodnějším tarifu750 / měsíčně750 / měsíčně750 / měsíčně350 / měsíčně750 / měsíčně
Cena 1 snímku v nejvýhodnějším tarifu5,99 Kč5,51 Kč5,43 Kč10,70 Kč5,94 Kč

Rozsah služeb

Počet obrázku10 měsíčně10 měsíčně10 měsíčně10 měsíčně10 měsíčně
Standardní licence
Rozšířená licence
Celkový počet obrázků ve fotobance113 milionů230 milionů360 milionů110 milonů161 milionů
Další multimédia (video, hudba,...)
Česká lokalizace
Mobilní aplikace iOS
Mobilní aplikace Android

Reputace

Uživatelské recenze průměr86 %20 %53 %82 %65 %
Trustpilot4,4/53,3/101,2/54/52,7/10
Sitejabber3,5/53/51,5/52/53/5
Oblíbenost na facebooku105 000 fanoušků1 978 000 fanoušků893 000 fanoušků655 000 fanoušků379 000 fanoušků

Podpora

Live chat
Telefon
Email
Reakceokamžitě na chatuDo 1 prac. dneokamžitě na chatuokamžitě na chatuDo 1 prac. dne
Podpora v češtině?

5 nejlepších fotobank

  1. 1. Depositphotos
  2. 2. Adobe Stock
  3. 3. Shutterstock
  4. 4. 123RF
  5. 5. Dreamstime
Depositphotos_logo

Depositphotos

Depositphotos je ukázka toho, že nákup profesionálních fotografií vás hned nemusí finančně zruinovat. S flexibilním plánem se dostanete na krásných $29 měsíčně (cca 640 Kč), přičemž máte nárok na 30 snímků, které se vám navíc přelévají do dalších měsíců. Nonstop live chat podpora, mobilní aplikace a česká lokalizace je pro Depositphotos samozřejmostí. I přesto, že je zde o něco menší výběr než např. na Shutterstocku, je zde neskutečně mnoho kvalitních fotografií s licencí Royalty free (fotky můžete využívat v jakém množství chcete). Pokud navíc nesnášíte platit více za větší rozměry nebo rozlišení, pak jste na správné adrese – všechny velikosti jsou za stejnou cenu.

shutterstock-logo

Shutterstock

Shutterstock je dlouhodobý lídr na trhu a i díky tomu nabízí neskutečně velkou databázi profesionálních snímků. Za vysokou kvalitu fotografií může mimo jiné přísný schvalovací proces autorů (odmítají mnoho fotografů). Na druhou stranu z pohledu fotografů jde o vůbec nejvýdělečnější fotobanku a mají tedy i velkou motivaci přidávat nové a nové kvalitní snímky. Nevýhodou je pak o něco dražší tarif pro samotné zákazníky. Shutterstock je však vyhlášená fotobanka s českou lokalizací a pokročilým vyhledáváním. Dobrá volba je to především tehdy, když hledáte velmi kvalitní fotografie, nechcete trávit mnoho času hledáním a zároveň vám nevadí si trochu připlatit.

Jak vybrat fotobanku?

Námi vybrané fotobanky jsme hodnotili na základě jejich přínosu pro zákazníka, nikoliv podle výdělečnosti pro autory vložených fotografií. Srovnání tedy není určeno pro fotografy, kteří chtějí na snímcích vydělávat. Jestliže jste autor a chcete své fotografie prodávat, užitečné informace najdete na portálu fotobanky.cz a něco málo také v poslední kapitole našeho srovnání. 

Pro konečné zákazníky je zásadní, zda fotobanka nabízí možnost nákupů obrázků samostatně, či je nutné zvolit nějaký tarif, kolik obrázků měsíčně lze použít nebo jaký je celkový počet dostupných fotografií, které může mít zákazník k dispozici. Každý si pak musí zvolit takovou fotobanku, která nejlépe svým rozsahem nabízených služeb i cenou reflektuje jeho požadavky.

Co je to fotobanka?

Fotobanka je místo, kde se střetává nabídka kvalitních snímků s jejich poptávkou ze strany zákazníků. Jedná se o internetové úložiště fotografií, které je možné využívat pod určitými licenčními právy. Najdete zde milióny obrázků v různých kategoriích, které můžete využít místo pronájmu vlastního fotografa a ušetřit tak nejen čas, ale také peníze, které byste museli vynaložit na pořízení originálních snímků.

Veškeré texty na internetu je vhodné obohatit adekvátním obrázkem, který učiní text zajímavějším a přitáhne pozornost čtenáře. Smyslem fotobank je právě nabídnout obrázky ke stažení, které můžete následně legálně použít pro vaši komerční činnost, aniž byste porušovali něčí autorská práva. 

Za tyto služby je samozřejmě třeba vždy platit. Existují i fotobanky, které poskytují svůj obsah zdarma, ty ovšem mají mnoho nevýhod a nejistot. Proto jsme se v našem hodnocení rozhodli srovnávat pouze fotobanky placené.

Podle čeho vybírat fotobanku pro váš projekt?

Při výběru vhodné fotobanky právě pro váš projekt, je vždy třeba mít na mysli několik důležitých faktorů, o kterých si řekneme více na následujících řádcích. Pokud budete vybírat pečlivě, můžete si ušetřit mnoho nervů i finančních prostředků. Nejdůležitějšími faktory jsou kromě ceny také rozsah nabízených služeb a v neposlední řadě byste neměli podcenit ani uživatelské recenze.

Náš tip!

Právě v uživatelských recenzích můžete získat informace, které nikde jinde nenajdete. A znáte to – není nad osobní zkušenost! A osobní ověřená zkušenost je k nezaplacení.

I. Podle ceny

Ano, jako vždy cena hraje velmi důležitou roli. Ve světě fotobank však nutně nemusí neplatit rovnice, že čím více si zaplatíte, tím větší počet a lepší kvalitu snímků dostanete. Kvalita snímků je u většiny fotobank podobná, protože autoři často nahrávají fotky do všech známých fotobank, aby si tak navýšili své příjmy. Některé mají sice ve své databázi více fotek než jiné, ale např. všech pět fotobank v našem srovnání nabízí více jak 50 milionů snímků. Čili s malým výběrem si opravdu hlavu lámat nemusíte.

Ačkoli má každá fotobanka jiný systém placení, princip je vesměs stejný. Máte na výběr z měsíčního tarifu nebo nákupu kreditů, za které si pak kupujete jednotlivé snímky. Měsíční tarif je většinou nejvýhodnější, dostanete nejvíce snímků za nejnižší cenu, ale všechny snímky musíte stáhnout v jednom měsíci. Přičemž nákup na kredity je vždy dražší, ale za to máte svobodu v tom, kdy si snímky stáhnete.

Další možností je pak stahování jednotlivých fotografií, ale to příliš nedoporučujeme, jelikož se to ve většině případů opravdu nevyplatí. Výjimkou jsou situace, kdy víte, že další obrázky potřebovat nebudete a jedná se o jednorázovou akci.

Náš tip!

Jestliže začínáte projekt a dopředu víte, jaké fotky budete v budoucnu potřebovat, pak se vyplatí zřídit si měsíční tarif pouze na jeden měsíc a maximálně využít měsíčního limitu obrázků a všechny je stáhnout v jednom měsíci. 

II. Podle rozsahu služeb

Fotobanky se kromě ceny odlišují i rozsahem nabízených služeb. Zejména pak počtem obrázků, které si můžete stáhnout, celkovým počtem snímků v databázi, typy licencí nebo možností stahovat obrázky přes mobilní aplikaci. Parametrů je vskutku mnoho, vždy záleží na vašich osobních prioritách. Můžete dát čistě na váš pocit, vyzkoušet si všechny a následně vybrat tu, ve které se vám nejlépe pracovalo.

Zcela jistě však vybírejte takovou, kde je Royalty Free licence, u níž máte zaručenou možnost použití kdekoli chcete a v jakém počtu chcete. Lze je tedy používat opakovaně, jak na internetu, tak v reklamě. Ovšem nevýhodou je to, že ty stejné fotografie může použít také kdokoliv jiný.

Jakmile uvidíme, že fotobanka nabízí pouze Rights Managed, pak doporučuji se od ní držet co nejdále. U ní totiž máte přesně specifikované, kam nebo na jak dlouho můžete obrázek umístit a jste značně limitováni.

Pozor!

I fotografie, které je možné stáhnout zdarma, mohou podléhat autorskému právu!

III. Podle uživatelských recenzí

Stejně jako při koupi jakéhokoliv zboží, tak také při nákupu služeb je více než vhodné si projít uživatelské recenze. Není totiž nad to zjistit osobní zkušenosti uživatelů, kteří hledají a využívají stejné služby jako vy. Není moudré změnit názor jen na základě pár dobrých nebo špatných recenzí, ale minimálně si uděláte nějaký obrázek, co můžete čekat a vyhnete se nepříjemnostem, na které už možná někdo před vámi poukázal. A začít můžete třeba u recenzí, které jsme pro vás přichystali my.

Kde sehnat kvalitní fotky

Každý chce jistě doplnit své projekty kvalitními fotografiemi, aby podtrhly a dokreslily celkový dojem. Ovšem otázkou je, kde je sehnat. Pokud nejste alespoň z poloviny profesionálním fotografem, který si může žádoucí snímky udělat sám, jsou řešením právě fotobanky.

Fotobanky nabízejí množství obrázků, které můžete rychle a snadno využít pro komerční použití a neriskujete tučnou pokutu za stažení a nelegální použití fotografií. Je třeba však vždy dávat velký pozor při výběru té nejvhodnější fotobanky, která by splňovala všechny vaše požadavky a nezruinovala váš rozpočet.

Má „cenu“ využít fotobanku zdarma?

Vedle placených fotobank, které jsme v našem srovnání recenzovali my, existují také databáze obrázků zdarma. Tyto free fotobanky, jak už vyplývá z jejich názvu, nabízejí snímky ke stažení zdarma. Výhodou je samozřejmě nulová cena, ovšem dost podstatnou nevýhodou bývá omezené množství dostupných fotografií.

Při využití fotobanky zdarma se vám tak může stát, že nenajdete vhodný obrázek a budete si prostě muset vybrat nějaký jiný, který přesně neodpovídá vašim představám. Využití free fotobank je proto vhodné zejména pro uživatele, kteří obrázky potřebují jen příležitostně nebo uživatele, které netrvají na té nejlepší kvalitě a originalitě použitých snímků ve svých projektech.

Jak prodávat fotky do fotobank?

Pokud jste zkušenými fotografy, kteří by rádi zpeněžili své snímky, budou vás jistě zajímat následující informace. Fotobanky totiž představují příležitost, jak vydělat na fotkách a zároveň si postupně budovat takový polopasivní příjem. Vaše fotografie se dostanou k velkému množství zájemců a vy si tak můžete vybudovat jistou reputaci a potkávat své fotografie na nejrůznějších místech internetu.

Stačí si vybrat vhodnou fotobanku, zaregistrovat se a projít schvalovacím procesem. Následně můžete začít nahrávat své fotografie k prodeji, vyplňovat popisky a klíčová slova vhodná pro vyhledávání. Pak už budete jen sledovat počet zobrazení vašich snímků a prodeje. Prodávat své fotografie fotobankám není nic složitého a zvládne to jistě každý, stačí se jen dostat do procesu a mít dostatek fotografií, se kterými můžete pracovat.

Samozřejmě platí rovnice, že čím více fotografií nahrajete, tím více peněz vyděláte. Budování příjmu přes fotobanky je záležitost dlouhodobá, ale pokud vaše fotografie budou kvalitní a originální, dosáhnete svého cíle. Průměrná cena prodeje jedné fotografie je 10 až 50 Kč. Jejich cena roste s počtem jejich prodeje. Pokud budete navíc dostatečně aktivní a nahrávat stále nové fotografie, rozhodně to bude podporovat prodej a vy budete mít vyšší šanci na úspěch.

Recenze všech fotobanek:

123RF-logo

123RF

123RF patří k nejlepších fotobankám již mnoho let a za tu dobu stihla nahromadit okolo 90 miliónů snímků. Po všech stránkách je to vynikající fotobanka – cena, rozsah služeb i reputace. Jde o solidní firmu, která je plně lokalizovaná pro češtinu (včetně podpory). Můžete se dostat na poměrně slušnou cenu v přepočtu na jeden obrázek, když využijete jejich měsíčních tarifů. Mají vynikající vektory a máte také možnost nakoupit i audio či videa. Co je asi nejdůležitější, na internetu najdete nespočet pozitivních recenzí a jen málo těch negativních. 123RF je skvělá volba, pokud hledáte velký počet profesionálních snímků za poměrně nízkou cenu.

Dreamstime_Logo

Dreamstime

Dreamstime je vysoce kvalitní fotobanka, která nemá tak ohromující počet snímků jako Shutterstock nebo Fotolia, ale své místo na trhu si již dávno našla. Neorinetuje se pouze na fotky, nýbrž také na videa, ilustrace a audia. Ačkoli mají poměrně složitý systém placení pomocí kreditů, díky měsíčnímu tarifu se můžete dostat na velmi pěkné ceny (až 6,8 Kč za fotku). Milovníci smartphonů jistě ocení možnost stahovat fotky pomocí mobilní aplikace. Web není v češtině – s tím je nutno počítat. Historie Dreamstime sahá až do roku 2004 a pokud zvažujete nad jeho volbou, neuděláte chybu pokud očekáváte kvalitní fotky od seriózní a stabilní fotobanky.

Adobe Stock Logo

Adobe Stock

Fotolia jednoznačně patří mezi TOP 5 fotobanek na trhu. Najdete zde obrovské množství fotek, videí, vektorů či zvukových stop. Firma je na trhu od roku 2005 a stále si drží své postavení = mnoho fotografů zde stále nahrává své fotky. Zvrat nastal v roce 2015, kdy se Fotolia dostala pod záštitu firmy Adobe, která s sebou přinesla po většinou pozitivní změny. Nyní se obě firmy spojily a existuje pouze Adobe Stock. I tak se stále ještě vyplatí fotky nakoupit na Adobe Stock, protože výběr je zde po Shutterstocku druhý největší a cena měsíčního tarifu je o něco menší než v Shutterstocku.

Časté otázky k fotobankám

Jak vybrat fotobanku?

Pro konečné zákazníky je zásadní, zda fotobanka nabízí možnost nákupů obrázků samostatně, či je nutné zvolit nějaký tarif, kolik obrázků měsíčně lze použít nebo jaký je celkový počet dostupných fotografií, které může mít zákazník k dispozici. Více o výběru fotobanky.

Jak se platí za fotografie?

Každá fotobanka jiný systém placení, princip je vesměs stejný. Máte na výběr z měsíčního tarifu nebo nákupu kreditů, za které si pak kupujete jednotlivé snímky. Měsíční tarif je většinou nejvýhodnější.

Je možné koupit pouze jednu fotografii?

Ano je nákup a stažení jedné fotografie z fotobanky je možný, ale jde o nejméně výhodnou metoru nakupování fotografií.

Srovnání fotobank
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
4.85 (13 Recenzí)

Přispět názorem