Srovnání fotobank

Nejlepší fotobanky 2021

Vytváříte webový projekt a hledáte pro něj profesionální fotky? Zároveň však chcete mít jistotu, že vám nebude vypsána tučná pokuta za porušení autorských práv? Pak se fotobankám nejspíše nevyhnete. Jak ale vybrat tu správnou fotobanku a jaké jsou ty nejlepší na trhu? Tento článek odpoví.

5nej-srovnani

Depositphotos

Shutterstock

123RF

Dreamstime

Adobe Stock

Finální známka8,28,08,07,06,8
1. Místo2. Místo3. MístoFinalistaFinalista

Finance

Cena měsíčně640 Kč (29$)3200 Kč (125€)3 000Kč900 Kč (35€)1325 Kč (49,99€)
Nákup obrázků samostatně
Nákup na kredity
Cena nejvýhodnějšího tarifu5100 Kč (199€)5100 Kč (199€)5 900Kč5069 Kč (198€)5100 Kč (199€)
Počet snímků v nejvýhodnějším tarifu750 / měsíčně750 / měsíčně780 / měsíčně750 / měsíčně750 / měsíčně
Cena 1 snímku v nejvýhodnějším tarifu6,80 Kč6,80 Kč7,60 Kč6,80 Kč6,60 Kč

Rozsah služeb

Počet obrázku30 měsíčně50 měsíčně200 měsíčně10 měsíčně25 měsíčně
Standardní licence
Rozšířená licence
Celkový počet obrázků ve fotobance51 milionů169 milionů89 milonů67 milionů104 milionů
Další multimédia (video, hudba,...)
Česká lokalizace
Mobilní aplikace iOS
Mobilní aplikace Android

Reputace

Uživatelské recenze průměr81%53%72%72%56%
Trustpilot8/103,2/108,5/107,8/105,4/10
Sitejabber3,5/51,5/51,9/53,3/51,2/5
Jiné (consumersadvocate.org, mystockphoto.org)9,3/109,6/109,4/107,3/109/10
Měsíční hledanost fotobanky v ČR160012100130010001900
Oblíbenost na facebooku89000 fanoušků606000 fanoušků671000 fanoušků385000 fanoušků214000 fanoušků

Podpora

Live chat
Telefon
Email
Reakceokamžitě na chatuokamžitě na chatuokamžitě na chatuDo 1 prac. dneDo 1 prac. dne
Podpora v češtině?

Jak vybrat fotobanku?

Článek naopak není určený pro fotografy, kteří chtějí na jejich snímcích vydělávat. Fotobanky jsme hodnotili na základě jejich přínosu pro zákazníky nikoli podle výdělečnosti pro autory. Jestliže jste autor a chcete prodávat vaše snímky, užitečné informace najdete třeba na portálu fotobanky.cz.

Co je to fotobanka?

Fotobanka je místo, kde se střetává nabídka kvalitních snímků a jejich poptávka. Většinou zde najdete milióny obrázků v tisících různých kategoriích. Smyslem fotobanek je vytvořit místo odkud mohou lidé čerpat fotografie a zcela legálně je pak používat pro komerční užití. Existují fotobanky zdarma, známější jsou však ty placené. Fotobanky zdarma mají mnoho nevýhod, přičemž jedna z nich je nejistota, zda-li na obrázek máte skutečně právo (tučná pokuta může přijít kdykoli). V našem hodnocení jsme proto hodnotili pouze ty placené.

Podle čeho vybírat fotobanku pro váš projekt?

Při výběru té pravé, mějte na paměti několik faktorů, které probereme v odstavcích níže. Dobrý výběr fotobanky vám může ušetřit mnoho nervů a peněz.

I. Podle ceny

Ano, jako vždy cena hraje důležitou roli. Ve světě fotobanek však nutně neplatí, že čím více si zaplatíte, tím větší počet a lepší kvalitu snímků dostanete. Kvalita snímků je u většiny podobná, protože autoři často nahrávají fotky do všech známých fotobanek, aby tak navýšili své příjmy. Některé mají sice ve své databázi více fotek než jiné, ale např. všech pět fotobanek v našem seznamu nabízí více jak 50 milionů snímků. Čili s malým výběrem si hlavu nelámejte.

Ačkoli má každá fotobanka jiný systém placení, princip je vesměs stejný. Máte na výběr z měsíčního tarifu nebo nákupu kreditů, za které si pak kupujete jednotlivé snímky. Měsíční tarif je většinou nejvýhodnější = dostanete nejvíce snímků za nejnižší cenu, ale všechny snímky musíte stáhnout v jednom měsíci. Přičemž nákup na kredity je vždy dražší, ale za to máte svobodu v tom, kdy si snímky stáhnete.

TIP:
Jestliže začínáte projekt a dopředu víte, jaké fotky budete v budoucnu potřebovat, pak se vyplatí zřídit si měsíční tarif pouze na jeden měsíc a maximálně využít měsíčního limitu obrázků a všechny je stáhnout v jednom měsíci. Můžete se dostat i na částky jako 6,6 Kč za jeden snímek. Ušetřené částky se pak rovnají doslova desítkám tisíc (fakt!).

II. Podle rozsahu služeb

Fotobanky se kromě ceny odlišují i rozsahem služeb. Zejména pak počtem obrázků, které si můžete stáhnout; celkovým počtem snímků v databázi; typy licencí; nebo možnosti stahovat obrázky přes mobilní aplikaci. Parametrů je vskutku mnoho, vždy záleží na vašich prioritách. Můžete dát čistě na váš pocit, vyzkoušet si všechny a následně vybrat tu, ve které se vám nejlépe pracovalo.

Zcela jistě však vybírejte takovou, kde je Royalty Free licence, u níž máte zaručenou možnost použití kdekoli chcete a v jakém počtu chcete. Jakmile uvidíme, že fotobanka nabízí pouze Rights Managed, pak doporučuji se od ni držet co nejdále. U ní totiž máte přesně specifikované, kam nebo na jak dlouho můžete obrázek umístit.

III. Podle uživatelských recenzí

Stejně jako se vším, i zde se vyplatí pročíst recenze a zkušenosti jiných. Není sice moudré změnit názor jen na základě pár dobrých nebo špatných recenzí, ale minimálně si uděláte nějaký obrázek, co můžete čekat. Začít můžete třeba u recenzí, které jsme pro vás přichystali my.

Recenze všech fotobanek:

Depositphotos_logo

Depositphotos

Depositphotos je ukázka toho, že nákup profesionálních fotografií vás hned nemusí finančně zruinovat. S flexibilním plánem se dostanete na krásných $29 měsíčně (cca 640 Kč), přičemž máte nárok na 30 snímků, které se vám navíc přelévají do dalších měsíců. Nonstop live chat podpora, mobilní aplikace a česká lokalizace je pro Depositphotos samozřejmostí. I přesto, že je zde o něco menší výběr než např. na Shutterstocku, je zde neskutečně mnoho kvalitních fotografií s licencí Royalty free (fotky můžete využívat v jakém množství chcete). Pokud navíc nesnášíte platit více za větší rozměry nebo rozlišení, pak jste na správné adrese – všechny velikosti jsou za stejnou cenu.

shutterstock-logo

Shutterstock

Shutterstock je dlouhodobý lídr na trhu a i díky tomu nabízí neskutečně velkou databázi profesionálních snímků. Za vysokou kvalitu fotografií může mimo jiné přísný schvalovací proces autorů (odmítají mnoho fotografů). Na druhou stranu z pohledu fotografů jde o vůbec nejvýdělečnější fotobanku a mají tedy i velkou motivaci přidávat nové a nové kvalitní snímky. Nevýhodou je pak o něco dražší tarif pro samotné zákazníky. Shutterstock je však vyhlášená fotobanka s českou lokalizací a pokročilým vyhledáváním. Dobrá volba je to především tehdy, když hledáte velmi kvalitní fotografie, nechcete trávit mnoho času hledáním a zároveň vám nevadí si trochu připlatit.

123RF-logo

123RF

123RF patří k nejlepších fotobankám již mnoho let a za tu dobu stihla nahromadit okolo 90 miliónů snímků. Po všech stránkách je to vynikající fotobanka – cena, rozsah služeb i reputace. Jde o solidní firmu, která je plně lokalizovaná pro češtinu (včetně podpory). Můžete se dostat na poměrně slušnou cenu v přepočtu na jeden obrázek, když využijete jejich měsíčních tarifů. Mají vynikající vektory a máte také možnost nakoupit i audio či videa. Co je asi nejdůležitější, na internetu najdete nespočet pozitivních recenzí a jen málo těch negativních. 123RF je skvělá volba, pokud hledáte velký počet profesionálních snímků za poměrně nízkou cenu.

Dreamstime_Logo

Dreamstime

Dreamstime je vysoce kvalitní fotobanka, která nemá tak ohromující počet snímků jako Shutterstock nebo Fotolia, ale své místo na trhu si již dávno našla. Neorinetuje se pouze na fotky, nýbrž také na videa, ilustrace a audia. Ačkoli mají poměrně složitý systém placení pomocí kreditů, díky měsíčnímu tarifu se můžete dostat na velmi pěkné ceny (až 6,8 Kč za fotku). Milovníci smartphonů jistě ocení možnost stahovat fotky pomocí mobilní aplikace. Web není v češtině – s tím je nutno počítat. Historie Dreamstime sahá až do roku 2004 a pokud zvažujete nad jeho volbou, neuděláte chybu pokud očekáváte kvalitní fotky od seriózní a stabilní fotobanky.

Adobe Stock Logo

Adobe Stock

Fotolia jednoznačně patří mezi TOP 5 fotobanek na trhu. Najdete zde obrovské množství fotek, videí, vektorů či zvukových stop. Firma je na trhu od roku 2005 a stále si drží své postavení = mnoho fotografů zde stále nahrává své fotky. Zvrat nastal v roce 2015, kdy se Fotolia dostala pod záštitu firmy Adobe, která s sebou přinesla po většinou pozitivní změny. Nyní se obě firmy spojily a existuje pouze Adobe Stock. I tak se stále ještě vyplatí fotky nakoupit na Adobe Stock, protože výběr je zde po Shutterstocku druhý největší a cena měsíčního tarifu je o něco menší než v Shutterstocku.

Srovnání fotobank
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
4.83 (12 Recenzí)

Přispět názorem