Kalkulačka havarijního pojištění 2024

Havarijní pojištění není na rozdíl od povinného ručení povinné, přesto jej doporučujeme sjednat. Zvláště v případě, že máte nový, hodnotný, historicky cenný nebo jinak „drahý“ vůz.

Tip Tip

Havarijní pojištění není na rozdíl od povinného ručení povinné, přesto jej doporučujeme sjednat. Zvláště v případě, že máte nový, hodnotný, historicky cenný nebo jinak "drahý" vůz. Havarijní pojištění kryje škody způsobené na vozidle majitele. Může to být havárie, vandalismus, odcizení, srážka se zvěří, řádění živlů. Stačí, že do vás na parkovišti někdo nacouvá a ujede. To je jeden z případů, kdy havarijní pojištění oceníte.

Jak funguje kalkulačka havarijního pojištění?

Online kalkulačka havarijního pojištění Vám po zadání základních údajů o Vás a Vašem voze zobrazí nabídky všech pojišťoven, které nabízí vámi požadované parametry. Sjednání i platbu je možné zřídit pouze jediným kliknutím. Nabídky jsou seřazené od nejlevnějších po nejdražší. U výběru nejvhodnějšího havarijního pojištění doporučujeme více než cenu sledovat kvalitu asistenčních služeb a rychlost likvidace škody.

1. krok: zadání SPZ nebo VIN

Když zadáte SPZ nebo VIN, tak si kalkulačka okamžitě načte všechny údaje o vozidle. Vy je tedy nemusíte vyplňovat ručně a dohledávat různé parametry vozu v technických průkazech.

Kalkulacka Havarijni Pojisteni Zadani Spz

2. krok: základní údaje o vozidle

V tomto kroku potřebuje kalkulačka vědět doplňující údaje o vozidle, způsobu jeho používání a také o výbavě.

Kalkulacka Havarijni Pojisteni Krok 2

3. krok: kontaktní údaje

V této části vložíte informace o vlastníkovi. Tyto informace nemají vliv na konečnou cenu havarijního pojištění,  ale pro přesnost se udávají.

Kalkulacka Havarijni Pojisteni Kontaktni Udaje

4. krok: slevy na pojištění

Poslední část je určena pro zadání bonusu, za jízdu bez nehod. Pokud jste již měli dříve sjednané havarijní pojištění, můžete získat bonus v podobě procentuální slevy na pojištění.

Kalkulacka Havarijni Pojisteni Krok 4

 

Pozor Pozor

Pokud však došlo v minulosti k několika nehodám, může pojišťovna naopak účtovat tzv. malus. Tedy přirážku na pojištění, která je způsobena vyšší pravděpodobností rizika.

Jak se počítá cena havarijního pojištění a co ovlivňuje její výši?

Cena havarijního pojištění se počítá podle několika kritérií. Mezi ně patří parametry vozidla, údaje o majiteli a výše spoluúčasti. Tento pojem určuje, jaká částka v procentech bude v případě pojistné události hrazená pojistníkem. Každý klient si ji určuje individuálně. Některé pojišťovny mají určenou minimální částku, kterou pak klient musí akceptovat. Obecně platí, že čím vyšší spoluúčast, tím nižší je cena havarijního pojištění.

Vypocet Havarijniho Pojisteni Zvazeni Rizik

6 základních pilířů, pro výpočet havarijního pojištění:

 1. Pojistná rizika – Havarijní pojištění myslí kromě dopravní nehody i na ostatní nepříznivé situace. Ochrání Vás v případě krádeže, vandalismu, živelné pohromě, střetu se zvěří, apod. Pokud chcete být pojištěni proti všem rizikům, na svém havarijním pojištění platíte více. Jestliže si vystačíte s jedním rizikem, kombinací dvou až tří dalších rizik, pojištění bude levnější.
 2. Druh vozidla – Na určení ceny havarijního pojištění záleží na tom, zda se jedná motocykl, osobní automobil či nákladní auto. Při stanovení ceny je tento údaj velmi důležitý.
 3. Cena a stáří vozidla – Zde platí přímá úměra. Čím novější nebo dražší vůz máte, tím vyšší bude cena pojistného. Dražší vozidla mají zpravidla dražší náhradní díly a pro pojišťovny představují nákladnější opravy.
 4. Spoluúčast – čím vyšší spoluúčast, tím levnější roční pojistné. Pokud si zvolíte nižší spoluúčast, zaplatíte na pojištění více. Spoluúčast se pohybuje v rozmezí od jednoho do dvaceti procent.
 5. Způsob využití vozidla – Jako běžný řidič na havarijním pojištění nezaplatíte tolik, jako řidič taxislužby nebo řidič dodávky. Výše pojistného se liší dle účelu, pro který vozidlo vlastníte.
 6. Značka vozidla – Některé značky vozidel představují lákadlo pro zloděje a vandaly. Pojišťovny sledují statistiky, které vozy jsou kradené nejvíce a podle toho také stanoví výši pojistného.

Slevy na havarijním pojištění

 • Zabezpečení vozidla – ať už mechanickým zámkem řadicí páky či satelitním snímačem polohy. Čím lepší zabezpečení máte, tím méně zaplatíte.  Zabezpečené vozidlo představuje pro pojišťovnu menší riziko. Kombinací mechanických a elektrických nástrojů získáte výraznou slevu.
 • Bonus za bezpečnou jízdu – čím více let jezdíte bez nehod, tím jste pro pojišťovnu „bezpečnější řidič“. Díky bonusům můžete ušetřit i několik tisíc ročně.
 • Splátky pojistného – pojistné lze platit čtvrtletně, pololetně a ročně. Roční splátka je pro Vás nejvýhodnější.

 

Na jaké vozy je možné sjednat havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je možné sjednat na všechny druhy vozidel. Nejčastěji je sjednáváno pro nové vozy, dále pak veterány nebo drahé vozy. Obvykle se havarijní pojištění doporučuje pro vozy do stáří šesti let, kde se sjednávají všechna rizika. Na starší vozy pak uzavírejte pojištění s ohledem na jejich pořizovací cenu.

Časté otázky okolo kalkulace havarijního pojištění

Co je nová, časová a obvyklá cena? Ne Ne

Při sjednání havarijního pojištění si zvolíte, na jakou cenu auto pojistíte. Můžete si své auto pojistit na novou cenu. V případě nehody pojišťovna vyplácí cenu odpovídající pořízení nového auta. Dále je možné pojistit na cenu časovou. Vyplacená náhrada je počítána s ohledem na stáří a opotřebení. Poslední možnost je obecná cena. Pojišťovna zde prověřuje současnou nabídku na trhu a v případě nehody pak vyplácí cenu, která odpovídá ceně vozu z bazaru.

Kde sjednat havarijní pojištění? Ne Ne

Havarijní pojištění nabízí celá řada pojišťoven. Mezi nejvyhledávanější mezi klienty patří:

 • UNIQA pojišťovna
 • Generali Česká pojišťovna
 • Allianz pojišťovna
 • Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP)
 • ČSOB Pojišťovna
 • Slavia pojišťovna
 • Direct Pojišťovna
 • Kooperativa pojišťovna

Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!

Uživatelské zkušenosti

1 zkušeností
Hodnocení - 1 Hodnocení - 2 Hodnocení - 3 Hodnocení - 4 Hodnocení - 5

Super kalkulačka, díky!

Hodnocení - 5
Tonda Peterka
13. 7. 2022