Srovnání cloudových úložišť

Nejlepší cloudové úložiště 2021

Máte v počítači důležité soubory, texty, složky nebo fotky? Neradi byste o ně přišli? Pak je potřeba zálohovat! A co vaše mobilní telefony a tablety? Máte v nich fotky, stažené filmy, knihy a další soubory? I ty je dobré zálohovat. Co když se vám mobil rozbije, nebo vám ho někdo ukradne? V dnešní době už pomalu upadá využívání externích disků, DVD, flash disků a dalších zařízení pro ukládání a tzv. zálohování dat. Mnohem pohodlnější a rychlejší je využívání cloudů. Víte, v čem tkví jejich výhody, které cloudy jsou nejlepší a na co si dát pozor?

5nej-srovnani

Google Drive

MEGA

iCloud

DropBox

OneDrive

1. Místo2. Místo3. MístoFinalistaFinalista

Finální hodnocení

8.67.67.57.47.4

Základní info

Prostor zdarma15 GB50 GB5 GB2 GB + bonusy
(bezplatně lze získat až 20 GB)
5 GB
Verzování souborů30 dní (100 změn)Ano-30 dníAno
Šifrování souborůAnoAnoAnoAnoNe
Měsíčně za 1 GB0,60 - 0,30 Kčod 0,6 Kč0,50Kč0,16Kč1 - 0,05 Kč
Maximální velikost souboru5 TBbez limitubez limitubez limitu15 GB

Využitelnost

Web
Android
Apple
Texty
Tabulky
Fotky
Další soubory

Prostředí a podpora

Webová stránka v ČJ
Nejčastější otázky
Telefon
E-mail/kontaktní formulář
On-line chat

Co je cloudové úložiště

Pojďme si v první řadě vysvětlit, co cloud vlastně je a jak funguje. Názvů, pod kterými je můžete najít, je poměrně mnoho – webová úložiště, cloudová úložiště, datová úložiště, on-line úložiště atd. Ve skutečnosti to vše představuje prostor na internetu, který provozuje konkrétní společnost a který je k dispozici free nebo za poplatek. Na tento prostor můžete nahrávat své soubory – fotky, dokumenty, videa, tabulky atd.

Ve většině případů jsou soubory nahrané na webovém úložišti bezpečné díky tomu, že než jej začnete využívat, vytvoříte si účet. Každé úložiště má jiný způsob ochrany. Některá úložiště nemají k uloženým dokumentům přístup, jiná na ně mohou nahlížet, mazat nelegální obsah nebo vám dokonce zablokovat přístup. Vždy, než začnete nějaké úložiště využívat a povolíte mu přístup do svých zařízení (počítač, mobilní telefon, tablet), zjistěte si, jak to se zabezpečením obsahu je. Podrobněji se této problematice pověnujeme později. Nyní se pojďme podívat na to, proč cloudy potřebujeme a proč si je vlastně pořídit.

Proč potřebujeme cloudy?

Už se vám někdy stalo, že jste měli ve svém počítači rozpracovaný důležitý projekt, diplomovou práci, knihu, videa, nebo uložené fotky, dokumenty a další soubory a váš počítač se najednou rozbil? Znáte tu hrůzu, když se nemůžete ke svým souborům dostat a najednou nevíte, zda je ještě někdy získáte zpět? Práce, na které jste pracovali dlouhé týdny, měsíce nebo dokonce roky je nenávratně pryč? A co teď?

V takovém případě existují profesionálové, kteří dokážou soubory z disku rozbitého počítače vydolovat zpět. Jenže to se nemusí pokaždé podařit. A co v případě, že vám počítač, mobil nebo tablet ukradnou? Pak už vám ani tito profíci nebudou nic platní. Obsah vašeho zařízení zmizel v nenávratnu. Pokud takový pocit znáte, jistě nám dáte za pravdu, že možnost zálohovat své soubory a v případě takové katastrofy se k nim znovu dostat, je nenahraditelná. Cloudy jsou právě od toho, aby se na ně zálohovalo. Ano, víme, že k tomu slouží i flashky, externí disky apod. Jenže cloudová úložiště umí mnohem více.

Cloudová úložiště umožňují zálohované soubory sdílet, ať už pomocí e-mailu, chatu nebo jednoduše odkazem. Nabízí možnost synchronizace obsahu v různých zařízeních – počítač, tablet, mobilní telefon atd. Výhod je opravdu mnoho. Na druhou stranu i cloudová úložiště mají své chyby a je potřeba přistupovat k nim obezřetně. Pojďme si tedy podrobněji ukázat všechna pro a proti cloudových úložišť, ať víte, proč a jak je co nejlépe využívat.

Výhody cloudů

Zálohování dat a synchronizace

Jak už jsme si vysvětlili, hlavním účelem webových úložišť je zálohování dat. S tím souvisí i synchronizace. Data totiž můžete ukládat na cloud manuálně – sami si je tam přesouvat ze složek v počítači či jiném zařízení, nebo si nastavit synchronizaci. Ta funguje automaticky, podle toho, co se svým přístrojem právě děláte.

Fotíte mobilem? Fotky se vám automaticky uloží na cloud. Otevřít si je pak můžete i v počítači, tabletu nebo kdekoli jinde. O tom, jaké soubory se budou synchronizovat, můžete rozhodovat vy sami. Většina cloudů nabízí možnost upravit si v nastavení, co budete chtít synchronizovat. Tuto možnost nepodceňujte, protože některé cloudy synchronizují třeba i kompletní obsah telefonu, včetně všech aplikací. Ty pak na cloudu zabírají zbytečně moc místa, jež byste mohli využít jinak a efektivněji.

Většina webových úložišť nabízí určitý obsah zdarma. Obvykle to bývá 2-5 GB, ale můžete se setkat i s 50 GB – např. u úložiště MEGA. Je to z toho důvodu, že si uživatelé prostředí vyzkouší v praxi a pokud jim vyhovuje, mohou přistoupit k upgradování a zakoupit některý z vyšších tarifů.

Přístup odkudkoli

Se synchronizací pak souvisí další výhoda cloudů – přístup odkudkoliv. Konkrétně odkudkoliv, kde je k dispozici internet. Protože bez něj to zkrátka nepůjde. Většina cloudů umožňuje stáhnout si jejich aplikaci do mobilních telefonů, tabletů i do počítačů. Díky synchronizaci tak jednoduše a rychle sjednotíte obsah svých dat, aniž byste se museli o cokoli starat. Mobilem nafotíte fotky a během chviličky je můžete spravovat v počítači nebo na tabletu. V počítači napíšete kus svého rukopisu a večer v posteli si jej v klidu otevřete v tabletu nebo v mobilu, abyste si svou práci pročetli a případně opravili. Všechno se děje automaticky – stačí pouze zmíněné připojení k internetu. Vzhledem k velikosti některých dat – hlavně fotek a videí doporučujeme využívat raději Wi-Fi připojení.

Obnovování smazaných souborů

Někdy se stane, že smažeme nějaký soubor v domnění, že už jej nebudeme potřebovat. Jenže za pár dní či týdnů zjistíme, že opak je pravdou. Co teď? Většina úložišť umožňuje ještě nějakou dobu po smazání obnovit data z cloudového „koše“. Délka doby, kdy „koš“ smazané soubory uchovává, je u každého poskytovatele úložiště jiná.

Ukládání různých verzí

Možná jste už slyšeli termín „verzování“, ale netušíte, co přesně to znamená. Většina webových úložišť umožňuje ukládání jednotlivých verzí souborů. Např. při práci v Microsoft Word vám OneDrive automaticky ukládá rozepsaný text. Když se stane, že vypadne elektřina a počítač se vám vypne, aniž byste sami rozpracovaný dokument stačili uložit, snadno jej po zapnutí zase najdete. Většinou je váš text v jedné z posledních verzí. Záleží vždy na tom, na jaký interval je nastaveno zálohování jednotlivých verzí.

Sdílejte soubory, jak potřebujete

Jednou z největších výhod a často i důvodem, proč lidé využívají cloudová úložiště, je sdílení nahraných souborů. Ať už se potřebujete podělit o rozepsaný rukopis s betačtenáři, sdílet společnou tabulku pracovních výkonů nebo se chcete přátelům pochlubit s fotkami z dovolené, oceníte možnost sdílení. Každý cloud má přitom jiný způsob, jak sdílení provést. Někde je potřeba zaslat odkaz e-mailem, jiný umožňuje sdílení přímo kliknutím na složku/dokument. Úložiště MEGA nabízí i možnost chatování s dalšími uživateli a sdílení složek přes chat.

Nevýhody cloudů – Na co si dát pozor

Cloudy mají bezesporu spoustu pozitiv. Neměli bychom ale zapomínat na to, že mají i požadavky, které nemusí být vždy přijímány kladně, nebo mohou přinášet určité komplikace. Které to jsou?

Bez internetu to nepůjde

Zatímco k zálohování souborů na externí disk nebo na flashku internet nepotřebujete, u cloudových úložišť to bez něj nepůjde. Cloudy totiž fungují na principu, kdy se soubory při každé změně či uložení uploadují na internet – tedy na konkrétní cloudové úložiště. Důležité je tedy připojení k internetu, které je dostatečně rychlé, aby ukládání netrvalo moc dlouho. Mobilní data k tomu nejsou příliš vhodná. Lepší je vždy využívat Wi-Fi připojení.

Zabezpečení dat

Než začnete nahrávat svá data na vybrané úložiště, zjistěte si předem, jak to má s bezpečností a šifrováním. Některá úložiště jsou zabezpečena zcela nedostatečně, jiná šifrují pouze při přenosu dat, ale na cloudu už nikoli. Další šifrují obojí. Důležitým klíčem je heslo a ideálně dvoufázové přihlašování – ověřování. Snažte se, aby heslo bylo těžko odhadnutelné – tedy neprolomitelné, ale abyste si ho pamatovali. Např. úložiště MEGA je natolik bezpečné, že pokud zapomenete své heslo, už se do cloudu ani ke svým uloženým souborům nedostanete.

Některá úložiště hlídají přihlášení z podezřelých zařízení. Stačí, když dojde k přihlášení z nového počítače či mobilu a do e-mailu vám přijde informace s dotazem, zda jste přihlášení skutečně provedli vy sami. Toto umí např. Google Disk.

Ochrana soukromí a zásah vlastníka cloudu

I když zvolíte úložiště se skvělou ochranou dat, může se stát, že váš obsah nebude v bezpečí. Některé cloudy totiž mají ve smluvních podmínkách, že si vyhrazují právo přístupu k vašim uloženým datům, někdy dokonce k jejich využití. Jiné cloudy kontrolují, zda nejde o nelegální obsah a v případě, že zjistí závadu, mohou soubory smazat nebo vám dokonce zablokovat přístup na úložiště. Vždy proto rozvažujte, jaké soubory na cloud budete nahrávat.

5 nejlepších cloudových úložišť

Google Disk Logo

Google Disk/Google Drive

Google Drive, pro české uživatele známější jako Disk Google, je multifunkční cloudové úložiště, jež umožňuje zálohovat soubory, synchronizovat je v různých zařízeních, ale také je vytvářet. Účet Disk Google je úzce propojen s G-mailem i dalšími aplikacemi od Google, jako jsou tabulky, dokumenty, fotky, videa a mnoho dalších. Po založení účtu uživatel získá základních 15 GB prostoru, na kterém může zmíněné soubory ukládat i vytvářet. Pokud uživateli přestane free 15 GB stačit, může si navýšit kapacitu nákupem většího tarifu. Google Drive je mezi uživateli velmi oblíben nejen pro zmíněné propojení s dalšími programy, ale i díky praktickému a uživatelsky přátelskému prostředí v českém jazyce.

Mega Logo

MEGA

I když je webové úložiště MEGA mezi českými uživateli málo známé, nabízí zajímavé služby, srozumitelné a na obsluhu velmi jednoduché prostředí, a jako bonus i velký prostor již ve free verzi. Klienti hned po vytvoření účtu u MEGA získají 50 GB úložného prostoru, což je opravdu velkorysá nabídka. Na druhou stranu, pokud uživateli přestane tento prostor stačit a potřebuje jej navýšit, připlatí si za něj o něco víc než u konkurence. Výhodou úložiště MEGA je kompatibilita s Androidem, iOS, Mac, Windows atd. Na MEGA můžete své soubory nahrávat a zálohovat, nastavit automatickou synchronizaci jednotlivých souborů či aplikací, sdílet soubory s dalšími uživateli, a to i přes chat. MEGA má extra vysokou bezpečnost díky svému šifrování, ale i díky dvoufázovému přihlašování.

Icloud Logo

iCloud

Webové úložiště iCloud bylo vytvořeno v roce 2011, aby sloužilo jako zálohovací prostor především pro majitele přístrojů od značky Apple. Ať už vlastníte iPhone, iPad, Mac nebo jiné zařízení od Apple, máte možnost toto zajímavé úložiště využívat. Díky aplikaci pro Windows si jej můžete stáhnout i do počítače. Pokud tak nafotíte ve svém iPhonu fotky, díky synchronizaci si je můžete rovnou prohlížet v počítači, aniž byste museli řešit stažení fotek z SD karty apod. Na iCloudu můžete zálohovat celé zařízení i s kontakty, SMS, kalendářem atd., nebo si můžete sami nastavit, jaké aplikace a soubory se budou ukládat. iCloud nabízí 5 GB prostoru zdarma, což sice není mnoho, ale dá se navýšit za poměrně nízkou cenu (od 50 GB za 25 Kč).

Dropbox Logo

DropBox

Webové úložiště DropBox patří mezi nejznámější a také nejčastěji využívaná úložiště v České republice, a to i přesto, že jeho správa je nabízena pouze v anglickém jazyce. Pokud vám jazyk nedělá problémy, nebo se snadno zorientujete v jeho prostředí, bude se vám s ním pracovat velmi dobře. Je kompatibilní s Androidy, iOS, Windows a dalšími systémy. Vedle automatického zálohování a synchronizace nabízí i vytváření souborů, dokumentů a další služby. V základní free verzi poskytuje jen 2 GB na vyzkoušení, ale pokud si stáhnete např. do mobilu aplikaci Dropbox, nebo budete využívat další funkce, kapacita se vám může navýšit až na 20 GB zdarma.

Onedrive Logo

OneDrive

OneDrive je úložiště provozované firmou Microsoft. Můžete jej využívat zdarma (5 GB), nebo si předplatit větší kapacitu úložiště. Díky tomu, že je OneDrive úzce propojeno s některými programy firmy Microsoft, mají jeho uživatelé různé bonusy – např. k Microsoftu Word mají OneDrive zdarma i s větším úložným prostorem. OneDrive umožňuje přihlásit se do úložiště kdykoli a kdekoli, kde je internet. Dá se v něm ale pracovat i offline. Samozřejmostí je synchronizace a automatické ukládání souborů. Pozitivně hodnotíme i službu osobní trezor, která je extra zabezpečená a kam si mohou uživatelé ukládat dokumenty a soubory s citlivými údaji, např. naskenované smlouvy, doklady atd.

Časté otázky ke cloudovým úložištím

❓ Proč uvažovat o cloudu?

Už se vám někdy stalo, že jste měli ve svém počítači rozpracovaný důležitý projekt, diplomovou práci, knihu, videa, nebo uložené fotky, dokumenty a další soubory a váš počítač se najednou rozbil? Všechno je ztraceno, ale pokud zálohujete do cloudu, tak se nemusíte téměř ničeho obávat.

❓ Jaké jsou výhody cloudu?

1. Zálohování dat a synchronizace
2. Přístup k souborům odkudkoli
3. Obnovování smazaných souborů
4. Ukládání různých verzí
5. Možnost sdílet soubory

❓ Jsou cloudová úložiště bezpečná?

I když zvolíte úložiště se skvělou ochranou dat, může se stát, že váš obsah nebude v bezpečí. Některé cloudy totiž mají ve smluvních podmínkách, že si vyhrazují právo přístupu k vašim uloženým datům, někdy dokonce k jejich využití.

Srovnání cloudových úložišť
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
3.47 (30 Recenzí)