Tipy, jak šetřit za elektřinu v roce 2024

Ve chvíli, kdy ceny za elektřinu stoupají nečekanou rychlostí, nás čím dál více zajímá, jak ušetřit na elektřině, abychom nedopláceli na zálohách, nebo neplatili zálohy zbytečně vysoké. Snížit spotřebu elektřiny není tak složité, jen je potřeba trochu více přemýšlet o tom, kdy je potřeba svítit a čím, jaké nakupovat spotřebiče, jak využívat nízký tarif, a konečně také – jakého si vybrat dodavatele elektřiny.

Abyste nemuseli všechno zjišťovat sami, podívali jsme se úspoře elektřiny na zoubek a dali dohromady nejlepší tipy, jak ušetřit.

Sledujte energetické štítky spotřebičů

Novy Energeticky Stitek Spotrebicu
Nový štítek pro pračky. Zdroj: Label2020.cz

 

Už když kupujete nové elektrospotřebiče, sledujte jejich energetické štítky. V dnešní době už se většina nových elektrospotřebičů pohybuje ve skupině A až A+++. Jedná se o ty nejúspornější spotřebiče, které můžete kupovat. Čím více plusů štítek A má, tím úspornější je spotřebič. Pak se nemusíte bát mít zapojenou lednici, mrazák, nebo celé dny prát prádlo a sušit jej v sušičce.

Pokud ale chcete opravdu ušetřit, projděte si své spotřebiče v domácnosti. Nejen lednice a pračka spotřebovávají elektřinu. Pokud s ní i topíte a ohříváte vodu, zjistěte, jaký energetický štítek váš starý spotřebič má. Nebojte se investovat, a pokud má velkou spotřebu, kupte raději nový, co nejúspornější. Ušetřená energie vám peníze vložené do nového spotřebiče rychle vrátí.

Při pozorném výběru energetického štítku se dozvíte i řadu dalších užitečných informací. Např. roční spotřebu kWh, díky které poznáte, jestli se opravdu vyplatí do nového spotřebiče investovat. Když si na základě roční spotřeby spočítáte, kolik za chod spotřebiče zaplatíte, snadno se pak rozhodnete, zda se opravdu vyplatí kupovat spotřebič se štítkem A+++, ale třeba o několik tisíc dražší, nebo postačí levnější spotřebič se štítkem A+. Berte přitom v úvahu i průměrnou životnost spotřebičů, která se dnes pohybuje kolem 5 let. Samozřejmě je možné, že vám spotřebič vydrží mnohem déle. Nemusí to však být pravidlo.

Kam spotřebiče umístit

Ať už kupujete spotřebiče nové, nebo přemýšlíte, jak ještě ušetřit na těch starých, zjistěte si, v jakém prostředí jsou umístěny. Pokud např. máte bojler na ohřev vody umístěný ve sklepě nebo na chodbě, kde je velká zima, musí regulovat teplotní rozdíl a spotřebuje tak mnohem větší množství elektřiny.

Umisteni Spotrebicu A Spotreba
Správné umístění elektrických spotřebičů může ušetřit nemalé peníze.

Naopak to je s lednicí, které dělá dobře stálá, nepříliš vysoká teplota. Když stojí lednice u radiátoru, krbu nebo trouby, ze kterých sálá teplo, spotřebuje mnohem více elektřiny, protože musí více chladit. Dobře jí nedělají ani prudké tepelné výkyvy, např. když jste v práci, netopíte a doma máte chladno, poté přijdete domů a zatopíte tak, že se vzduch v místnosti s lednicí během hodiny či dvou rychle ohřeje. Lednice opět musí více chladit a srovnávat teplotní rozdíl.

Do ledničky také nedávejte teplé jídlo. Počkejte, až samo vychladne a pak jej teprve do lednice umístěte. Opět by musela více chladit a spotřebovala více energie.

Nesviťte v celém domě

Setrne Osvetleni Domacnosti
Nesviťte zbytečně všemi světly.

Máte rádi hodně světla, a i v podvečer a ve večerních hodinách svítíte v celém domě nebo bytě? Pak počítejte i s vyšším účtem za elektřinu. Vyplatí se svítit vždy jen tam, kde skutečně jste. Pokud pobýváte v obývacím pokoji či ložnici, sedíte na gauči a sledujete televizi nebo si čtete, popřemýšlejte, zda je nutné svítit velkým stropním lustrem. Určitě by postačila jen menší lampička, která poskytne dostatek světla, abyste na sebe v pokoji viděli, ale zároveň tolik nespotřebuje.

Pokud jste zvyklí (třeba v kuchyni), mít permanentně rozsvíceno, kdybyste pro něco šli, zhasněte velké světlo a pořiďte si jen menší led osvětlení nad linku. Není drahé a poskytne velkou úsporu energie. Stejně tak to může být i v dětském pokoji nebo na chodbě, kde svítíte večer kvůli dětem. Pořiďte si na chodbu malé led svítilny, které osvětlí schodiště, ale zároveň nespotřebují tolik energie. Dětem pak místo rozsvícené lampičky při usínání skvěle poslouží dětské světlo do zásuvky.

Tip Tip

Zajímá vás, zda máte levného a spolehlivého dodavatele elektřiny? Chtěli byste si porovnat, zda existuje lepší a výhodnější nabídka? Podívejte se na naše srovnání, kde najdete nejlepší dodavatele elektřiny a zvolte toho nejvýhodnějšího přímo pro sebe.

Perte úsporně

Odlozeni Start Prani
Odložený start praní významně snižuje spotřebu elektřiny ve vysokém tarifu.

Prát úsporně rovněž není nic složitého. Pokud máte prádlo, které není výrazně špinavé a perete ho proto, že jste ho měli párkrát na sobě, není nutné používat vysoké teploty a otáčky. Takové prádlo se dobře vypere i na 30°C a při otáčkách 800. Ušetříte tak nejen na elektřině, ale také prodloužíte životnost svého oblečení.

Další variantou, jak při praní ušetřit, je praní při nízkém tarifu, tedy v době, kdy je elektřina levnější.

Časy, kdy ve vaší domácnosti poběží vysoký a nízký proud, posílají energetické společnosti pravidelně do e-mailu, tak, jak je mění. Více se na tuto problematiku ještě podíváme níže. Nyní je pro vás důležité vědět, že si můžete pračku i sušičku naprogramovat podle těchto časů a prát i sušit prádlo levněji.

PC nebo notebook – co je úspornější?

Setrny Notebook
Spotřeba notebooku je jednoznačně nižší.

Trávíte spoustu času na počítači? Pak věřte, že i toto zařízení se podílí na vašich vysokých účtech za elektřinu. Pokud chcete ušetřit, vyměňte váš stolní počítač za úspornější notebook. I když je potřeba notebook nabíjet, spoustu času vydrží pracovat z baterie a spotřebuje tak energie mnohem méně, než stále zapojený PC. A máte-li notebook, který nabíjíte stále častěji, nebo jej musíte mít dokonce neustále zapojený v nabíječce, vyplatí se investovat do nové baterie.

Pokud už musíte používat PC nebo se vám teď nechce investovat do notebooku, vypínejte ho. Spoustu lidí nechává PC celé dny v úsporném režimu, aby “rychle naskočil”, když si k němu sednou. I to však spotřebuje energii, i když “úsporně”.

Ušetřete při vaření

Také při vaření se dá šetřit. Řada varných desek už je dnes navržena tak, že se při požadovaném nahřátí sama přepne do úsporného režimu a teplo už jen udržuje. Pokud takový spotřebič ještě nemáte, opět by bylo vhodné nad ním popřemýšlet. Šetřit při vaření se dá ale i jinak.

Indukcni Deska
Moderní spotřebiče mají řadu šeřících opatření.

Nevařte bez pokličky – když dáte na hrnec poklici, voda se začne vařit mnohem rychleji a spotřebujete tak méně energie. Poklička navíc zajistí, že v masu a zelenině zůstane mnohem více vitamínů a prospěšných látek. Je to tudíž nejen úspornější, ale i zdravější. Pokud vaříte těstoviny, brambory, knedlíky apod., nedávejte do hrnce vody zbytečně moc. Čím více vody, tím déle trvá, než se začne vařit. Dejte jen tak akorát, aby byly suroviny potopené a uvařily se správně.

Jak na nízký a vysoký tarif

Podívejte se na smlouvu, kterou máte od svého dodavatele elektřiny. Pokud máte dvoutarifní sazbu, máte možnost využívat tzv. nízký tarif, který je levnější. Dodavatelé nastavují přesné časy, kdy jejich odběratelům střídají nízký tarif s vysokým. Pokud perete, vaříte, sušíte atd. v době, kdy je tarif vysoký, příliš neušetříte. Pokud si ale zjistíte, kdy vám běží nízký tarif – dříve se říkalo noční proud, můžete výrazně ušetřit. Zatímco noční proud už podle názvu běžel v nočních hodinách, nízký tarif se s vysokým střídá i přes den. Časy si můžete někam vypsat, nebo vytisknout a nastavovat své spotřebiče tak, aby fungovaly především v těchto hodinách. Nelze to samozřejmě praktikovat na lednici nebo mrazák, které musí běžet neustále. Dá se však naprogramovat pračka, sušička, myčka nádobí, můžete v nízkém tarifu vařit, ohřívat vodu v bojleru, nebo elektřinou dokonce levněji topit.

Lidé, kteří topí elektřinou už mají většinou dvoutarifní sazbu nastavenou a dokonce se jim kotel spíná ve chvíli, kdy je proud levnější. Pokud to tak ještě nemáte, kontaktujte svého dodavatele energie a zjistěte si, jak na to.

Levný a spolehlivý dodavatel elektřiny

Na závěr jsme si nechali dodavatele elektřiny, protože to je v posledních dnech velice ožehavé téma. Najednou nejde jen o to, mít levného dodavatele, ale také spolehlivého. Pokud zvolíte jednu z velkých energetických společností, od kterých odebírají elektřinu ostatní, menší dodavatelé, budete mít větší jistotu, ale neznamená to, že i levnou energii. Na druhou stranu velcí odběratelé už dnes reagují na ceny energií na trhu poměrně pružně a dokážou nabízet velmi výhodné ceny – většinou se závazkem. Možná vás zajímají aktuální ceny elektřiny.

Srovnani Dodavatelu Elektriny

Mnoho lidí se závazků na smlouvě bojí, ale zcela zbytečně. Nejen, že máte odběratele zajištěného na konkrétní dobu, máte také zafixovaný tarif ceny elektřiny, který se nepohne ani když ceny rostou. Proto se nebojte uzavírat smlouvy se závazkem (na dobu určitou) a vybírat skutečně podle toho, co se vám vyplatí. My jsme se v našem dalším článku zaměřili i na srovnání cen elektřiny, kde si můžete přehledně projít, který dodavatel by pro vás byl nejvýhodnější. A pokud dáváte přednost celistvým informacím o dodavateli, projděte si naše srovnání nejlepších dodavatelů elektřiny, ať zjistíte, který je ten nejlepší právě pro vás.

Zdroje:
https://www.mpo.cz/cz/energetika/energeticka-ucinnost/ekodesign-a-energeticke-stitkovani-vyrobku/novy-energeticky-stitek-na-svetelnych-zdrojich–263836/


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!