Energetická krize a stále rostoucí ceny energií směřují občany k tomu, aby si pořídili solární panely a byli s výrobou a spotřebou elektřiny soběstační. Pořídit solární panely je sice stále otázka desetitisíců až statisíců, ale s dotacemi se vám může tato investice vrátit do 6, nejpozději do deseti let. Pojďme se podívat, kolik solární panely stojí, jak je to s náklady na instalaci a jaká je výška a forma žádosti na získání dotace.

Na co dát pozor u nákupu solárních panelů

Než se do nákupu solárních panelů pustíte, měli byste vědět pár základních informací. Solární panely se dělí podle toho, zda s nimi chcete vyrábět elektřinu pro spotřebu domácnosti, nebo zda hledáte panely na ohřev vody. Cena jednoho solárního panelu se pohybuje kolem 4 až 6 tisíc, ale záleží především na výrobci. 

nákup solárních panelů

Pro mnoho lidí může být řešením nákup solárních panelů od asijských výrobců, které jsou levnější než ty od renomovaných firem. Je v tom však háček. Solární panely z Asie nemusí mít tak dlouhou životnost, nemusí být dostatečně kvalitní a také mohou mít kratší výkon. Otázkou pak je, jestli se takové panely skutečně vyplatí kupovat. Může se totiž stát, že ve chvíli, kdy by se vám mohly náklady do nákupu a instalace solárních panelů již vrátit, skončí jejich životnost a vy budete muset pořídit nové. A to už by se vyplatit nemuselo. 

Kolik stojí solární panely na výrobu elektřiny?

Pokud nebudete nakupovat fotovoltaické panely u asijských výrobců, jak jsme upozorňovali výše, vyjde vás cena za jeden kvalitní solární panel kolem 4800 Kč. Takový panel má výkon až 380 Wp, a za rok dokáže vyrobit elektřiny kolem 303 kWh. 

kolik stojí solární panely

Pro malou domácnost je potřeba instalovat a zakoupit alespoň čtyři solární panely. Investice bez montáže, kabelů a dalších nezbytných věcí k fotovoltaické elektrárně vás tak vyjde na 19.200 Kč. Ročně vám tyto čtyři panely vyrobí 4x 303 kWh, tedy kolem 1,52 MWh. Za takové množství elektřiny běžně zaplatíte kolem 7900 Kč. Nyní už si návratnost spočítáte snadno. Stejně jako u termických solárních panelů (uvádíme níže) je to kolem 2,5 let. Výpočet je však čistě za nákup panelů, nikoli za jejich instalaci a další technologické součástky, bez kterých vám samotné panely fungovat nebudou. I tak odborníci počítají s návratností investice do fotovoltaických panelů do několika let

Kolik stojí solární panely na ohřev vody?

Solární panely na ohřev vody se vyrábí dvěma způsoby. Buď můžete mít klasické fotovoltaické panely a k nim sestavu, která dokáže zpracovat přebytečnou energii a využít ji k ohřevu vody. Taková sestava ale může vodu ohřívat i přímo a k tomu vyrábět elektřinu pro další využití v domácnosti. Druhou variantou jsou pak speciální fototermické panely, které se využívají pouze k ohřívání vody nebo k ohřevu vody a vytápění. Elektřinu na další využití ale nevyrábí. Více o této problematice najdete zde

Solarni Panely Na Ohrev Vody

Solární – fotovoltaický panel s výkonem 380 Wp stojí přibližně 4800 Kč. Instalace termických solárních panelů, které jsou určeny k ohřevu vody, se počítá na metry čtvereční. Za 1 m2 tak zaplatíte v rozmezí 5000 až 15000 Kč. Tyto panely mají životnost přibližně 20 let a podle webu E-on (E-on recenze)se vám návratnost do nich vrátí přibližně za 2,5 roku. 

Abyste si dokázali spočítat návratnost investice do solárních panelů, je potřeba nejprve zjistit kolik kWh (kilowatthodin) vám 1 metr čtvereční vyrobí ročně. Podle E-onu je to 500 kWh. Pokud budeme počítat s nižšími náklady (kolem 5000 Kč za instalaci 1m2), zaplatíte za 1 kWh kolem 4 Kč. Proto je potřeba vyrobit cca 1250 kWh, abyste se na cenu 4 Kč dostali. Při výpočtu pak dosáhnete návratnosti investice do 2,5 let, ale je potřeba připočítat i další náklady, na bojler, regulátory atd. 

Tip Tip

Vypočítejte si cenu elektřiny pro rok 2024 s naší kalkulačkou, která vám spočítá, kolik zaplatíte za elektřinu u jednotlivých dodavatelů. Snadno najdete levnějšího dodavatele elektrické energie. Zadejte své údaje do kalkulátoru cen, vyberte si výhodnějšího dodavatele a začněte šetřit až několik tisíc. Začněte počítat.

Jaká je cena za montáž panelů?

Jak už jsme zmínili výše, montáž solárních panelů se pohybuje mezi 5000 Kč až 15 000 Kč za 1 metr čtvereční. Záleží nejen na místě, kde se instalují, ale i na dalším materiálu, technologiích a doplňcích, které jsou při instalaci a výrobě solární energie nezbytné. 

instalace solárních panelů

Pokud vás zajímá částka, kterou byste dali za montáž solárních panelů přímo pro vaši domácnost, je vždy lepší obrátit se přímo na výrobce a montážní firmu a nechat si udělat konkrétní cenovou nabídku a kalkulaci. 

Abyste si udělali lepší představu o ceně za nákup fotovoltaických panelů i s montáží a veškerým potřebným vybavením a technologiemi, zmíníme ceníky ČEZ. Ty uvádí, že solární systémy s ohřevem vody stojí od 160.000 Kč výše. Vždy záleží na velikosti, množství, technických systémech a dalším materiálu, který je potřeba využít. Tyto ceny už však zahrnují státní dotace na solární panely. 

Dotace na solární panely

Jelikož jsou fotovoltaické panely a energetická soběstačnost domácností součástí udržitelného způsobu života, podporuje jejich instalaci a zřizování i stát. Vznikla tak dotace na solární panely a vláda zvažuje dokonce i snížení daně. V rámci programu Nová zelená úsporám lze získat na fotovoltaický systém dotaci až 200.000 Kč. 

Zažádat může majitel či vlastník domu kdykoliv před zahájením instalace, v jejím průběhu ale i po skončení. Podmínkou je, že máte vypracovaný projekt, který zpracovává firma, již si pro instalaci vyberete. Tyto firmy obvykle se žádostí o dotace také pomohou, když si nevíte rady. 

O dotaci se žádá online a to pomocí elektronické žádosti na stránkách AIS SFŽP ČR

Pro lepší představu, kolik můžete na dotacích získat na své solární panely a jejich instalaci, uvádíme několik příkladů. 

  • Za 1kWh elektrického akumulačního systému s bateriemi získáte 10.000 Kč
  • Za základní instalaci s výkonem 2kWp a klasickým měničem proudu můžete dostat až 40.000 Kč
  • Pokud zvolíte základní instalaci s měničem hybridním, dostanete 60.000 Kč
  • Základní instalace s efektivně využitým tepelným čerpadlem vám může od státu získat až 100.000 Kč v dotacích

Další informace o solárních panelech

Pozor Pozor
Jaká je cena elektřiny?

Máte pocit, že za elektřinu platíte příliš? Ceny energií jdou rapidně nahoru a elektřinu potřebuje v domácnosti každý. Neznamená to však, že musíte platit zbytečně vysoké částky. Poradíme vám, jak si spočítat cenu energie a zjistit, zda neplatíte zbytečně moc.

Jaká je životnost solárních panelů? Ne Ne

Životnost solárních panelů je přibližně 20 až 25 let. Tak to alespoň uvádí výrobci. Záleží však na tom, kde je kupujete. Solární panely od asijských výrobců mohou mít výrazně nižší životnost, i když za ně třeba zaplatíte menší částku. Přesto je potřeba si vždy spočítat, zda se více nevyplatí investovat hned zpočátku do kvalitních fotovoltaických panelů, které vydrží desetiletí, než zaplatit méně a za několik let pořizovat nové. Levnější a méně kvalitnější solární panely také mohou mít nižší výkon a tím se návratnost investice prodlužuje. 

V reálu je v dnešní době kvalita fotovoltaických panelů tak vysoká, že mohou vydržet i 35 let a více. Počítejte však s tím, že čím déle panely máte a využíváte, tím může jejich výkon klesat. Proto výrobci uvádí dobu maximálně 25 let, po které by neměl výkon panelů klesnout pod 80 % výkonu, jež měly na začátku používání, tedy při instalaci.

Jaká je účinnost solárních panelů? Ne Ne

Aby byly vaše solární panely co nejúčinnější, je nutné je umístit tak, aby na ně dopadalo pokud možno přímé slunce kolmo, co nejdelší dobu během dne. Výkon solárních panelů se uvádí ve Wp (watt-peak), což je nominální výkon solárního panelu v ideálních podmínkách (měřeno laboratorně). Pořídíte-li kvalitní solární panel, bude mít výkon kolem 300 Wp i více. Obecně je uváděno, že panel o výkonu 1 Wp vyrobí kolem 1000 kWh elekrtické energie za jeden rok. 

Jelikož nemáme v našem podnebí zcela ideální podmínky pro výrobu solární energie, může se výkon solárních panelů v některých ročních obdobích výrazně snížit. Abyste byly co nejvíce energeticky soběstační, přidávají se tzv. baterie, v nichž se solární energie ukládá na pozdější využití. Pokud v některý den nebo v noci solární panel energii nevyrábí, čerpáte ji z těchto baterií.

Kam solární panely nejlépe nainstalovat? Ne Ne

Pro Českou republiku s jejími podnebnými podmínkami je doporučováno umístění na jižní straně tak, aby měly panely náklon pod úhlem 35 až 45 stupňů. Tak dokážou přijmout a zpracovat co největší množství slunečních paprsků pro výrobu elektřiny. Nemusí to však být pravidlem. Záleží vždy na tom, na jakém místě je stavba, na níž chcete panely umístit, zda je zastíněna domy či stromy kolem atd. Proto je sice nejčastějším místem, kam se solární panely umísťují, střecha rodinného domu nebo firmy, ideálně zkosená, ale mohou se umisťovat i na střechy garáží či pergol, na zábradlí balkónů nebo na svislou stěnu domu. Se správným umístěním fotovoltaických panelů přímo na konkrétní stavbu vám vždy poradí odborníci. Co funguje u souseda totiž nemusí fungovat i u vás. 

Pokud chcete přijít i vy se svou “troškou do mlýna”, pozorujte, kdy a jak dlouho na vaši střechu dopadají sluneční paprsky, a na jaké místo nejvíce. Pokud chcete umístit solární panely na střechu svého domu, je lepší nechat si nejprve prověřit její technický stav. Fotovoltaické panely totiž něco váží a střecha v horším stavu by je nemusela unést. Pak je nutné zvážit, zda se více vyplatí střechu opravit či předělat, nebo by se daly panely umístit na jiné místo tak, aby byly samozřejmě co nejúčinnější.

Časté otázky okolo solárních panelů

Kolik solárních panelů je potřeba? Ne Ne

Počet solárních panelů na vašem rodinném domě, firmě, na chatě či kdekoliv, kde je chcete využívat, se odvíjí od vaší roční spotřeby energie. Poradí vám s tím samozřejmě odborníci, kteří se zabývají prodejem a instalací fotovoltaických panelů. Ti na základě vaší spotřeby spočítají, kolik panelů s konkrétním předpokládaným výkonem je potřeba, stejně jako vám udělají cenovou nabídku a projekt, s nímž pak můžete žádat o dotace Nová zelená úsporám – viz. výše.

Jaký je princip fungování solárních panelů? Ne Ne

Fotovoltaické panely, jinými slovy solární panely, vyrábí – jak už napovídá jejich název – elektřinu ze slunečního záření. Proto je potřeba instalovat je vždy na takové místo, kam dopadá sluneční svit po co nejdelší část dne. Nejlepší podmínky k tvorbě elektřiny je samozřejmě přímé sluneční světlo, tedy když sluneční paprsky dopadají kolmo na plochu panelu. Elektřinu vám panel ale vyrobí i v horších světelných podmínkách, jen se snižuje jeho výkon a vyrobí energie méně. 

Elektřina pomocí solárních panelů vzniká tak, že se využívá tzv. fotovoltaický jev, při němž vytváří polovodičový materiál při dopadu slunečních paprsků stejnosměrný proud. Ten se v domácnosti ale použít nedá. Proto je potřeba, aby se v měniči tento proud proměnil na střídavý, který už můžete ve své domácnosti běžně využívat.


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!