Srovnání Webhostingů

Srovnání nejlepších Hostingů/Webhostingů 2021

Hledáte nejlepší webhosting? Ať už potřebujete spustit firemní prezentaci, osobní blog nebo e-shop, tak potřebujete kvalitní hosting s dobrými parametry. Otestovali jsme desítky webhostingů a vybrali jsme ty, které nejlépe splňují požadavky na poměr cena/výkon. Z těch jsme vybrali nejlepších pět.

5nej-srovnani

Český hosting

ONEbit

Wedos

Savana

Váš Hosting

1. Místo2. Místo3. MístoFinalistaFinalista

Finální hodnocení

9.49.38,88.88.6
BalíčekBez kompromisůBusinessNoLimit ExtraSavana 201Profi

Finance

Roční platba s DPH1210 Kč1209,5 Kč1452 Kč1306,8 Kč1776 Kč
Cena registrace domény .cz (s DPH)151,25 Kč175,45 Kč175,45 Kč150 Kč209 Kč
Cena registrace domény .com (s DPH)254,1 Kč272,25 Kč301,29 Kč299 Kč290 Kč
Garance spokojenosti30 dnů60 dní180 dní30 dnů60 dní
Vyzkoušení zdarma14 dní60 dní7 dní

Důležité parametry hostingu

Prosor pro web (GB)25GB15GBneomezeně20GB16GB
Počet domén 2. řádu14111
zdarma doména 3. řádu
Počet subdomén (domén 3.řádu)neomezeněneomezeněneomezeněneomezeněneomezeně
Počet email adresneomezeně (max 10GB)Neomezeně (4GB)neomezeně (10GB v základu, za poplatek až 110 GB)neomezeně (max 10GB)neomezeně (16GB)
Počet MySQL databázeneomezeně (max 5GB)Neomezeně (1GB)neomezeně (max 2GB)neomezeně (max 3GB)neomezeně
PHP Memory_limit256MB160MB256MB256MB256MB (po dohodě více
Max_execution time30 s60 s90s160 s30s (možno navýšit)
Cron úlohy
Traffic (návštěvnost)neomezeněneomezeněneomezeněneomezeněneomezeně
PHP 7 a vyšší
PHP starší verze (od 5.x)
Podpora WordPress
SSD

Zabezpečení

Pravidelné zálohování
Antispam
SSL zabezpečení (za příplatek)
Antivir

Podpora

Email
Live chat
Telefon
Do jednoho pracovního dne? (email)
FAQ
Nápověda
pracovní doba podporyprac. dny 8-23e-mail každý den, tel. 9-17 prac. dnynonstopprac. dny 8-22, vík 8-16:30nonstop
cesky-hosting-logo

Cesky-hosting.cz

Český hosting je velmi kvalitní a stálý hosting. Garantovaná bezvýpadkovost hostingu je 99,99%. Hosting splňuje všechny parametry, které od Hostingu očekáváte a podpora je opravdu rychlá a vstřícná.

onebit-logo

Onebit.cz

Onebit je dostačující hosting pro většinu webových projektů. Díky možnosti mít více aktivních domén si navíc můžete dovolit hostovat až čtyři různé weby na jednom hostingu bez navýšení ceny. Ačkoli jsou zde oproti konkurenci mírné nedostatky v parametrech, v praxi to nemá výrazný vliv. Jde o webhosting s velmi kvalitní podporou a s nevšední možností vyzkoušení hostingu po dobu 60 dnů zdarma.

Jak vybrat Hosting/Webhosting?

Každý web má jiné nároky. Jako začátečník nejspíš nedokážete přesně odhadnout, jaké nároky má nebo bude mít zrovna váš web. Pokud si budete zřizovat jednoduchou firemní stránku nebo osobní blog, tak nepotřebujete nadupaný webhosting za mnoho tisíc, ale vystačíte s daleko levnější variantou, která vyjde lehce přes 1000 Kč. V některých případech je možné pořídit hosting ještě levněji, ale tam už je potřeba hledat určité kompromisy. Například budete moct zřídit pouze několik e-mailových schránek nebo bude prostor pro e-mailové zprávy výrazně omezený. 

Pokud jste začátečník a nevyznáte se v parametrech, pak doporučujeme vyzkoušet nejlevnější variantu hostingu. Jestliže po čase zjistíte, že vám něco chybí a hosting vám nestačí, není nic jednoduššího než přejít na vyšší tarif. V rámci jedné společnosti (jednoho webhostingu) vám přechod na vyšší tarif určitě ráda zařídí samotná technická podpora, takže vás to nebude stát žádné úsilí. 

Při výběru poskytovatele hostingu se tím pádem dívejte na to, zda-li nabízí možnost upgradovat na vyšší tarif. Nedoporučujeme hosting, který nemá možnost upgradovat na vyšší tarif, už je proto, že váš web se po čase může stát navštěvovaným a bude třeba navýšit parametry. Bez možnosti upgradu byste museli přesunout web k jinému poskytovateli.

Pokud máte nebo plánujete náročnější projekt jako e-shop nebo vysoce navštěvovaný web, pak neztrácejte čas a vybírejte podle parametrů. 

V první řadě by vás měl zajímat celkový diskový prostor pro web, e-maily a databáze. Určitě se koukejte na maximální velikost SQL databáze. Některé hostingy mají prostor pro databáze poměrně malý, ale nenechte se ošálit vysokými čísly. Běžný blog na redakčním systému WordPress má obvyklou velikost databáze jednotky až desítky MB. U e-shopů do 1500 produktů může být velikost databáze do 150 MB. Samozřejmě záleží na mnoha okolnostech.

Potřebujete CRONy, které spouští importy či jiné akce? Používáte náročné pluginy na WordPress, které vyžadují velký PHP memory_limit? Chcete mít více webů na jednom hostingu? Takovými otázkami mohu pokračovat do nekonečna, protože každý potřebuje něco malinko jiného. Zamyslete se, co váš web potřebuje a podle toho si vybírejte parametry.

Skutečně kvalitní hosting má zkušenou uživatelskou podporu, která by vám měla dokázat pomoci s výběrem nejlepšího webhostingového tarifu.

Na co dát při výběru webhostingu pozor:

  1. Velikost diskového prostoru. Řada společností dělí diskový prostor mezi web, e-mail a databáze. Dobře si proto spočítejte, zda bude avizovaný prostor dostačující. Téměř každý hosting nabízí prostor v jednotkách až desítkách GB. Tento prostor je dostačující pro malé i větší weby i e-shopy. Zákazníci pak často naráží na to, že jim nestačí prostor pro e-mailovou komunikaci.
  1. Neomezený přenos dat. Čím větší web je, čím více návštěvníků si ho za měsíc prohlédne, tím více dat se přenese mezi serverem, kde je web umístěn, a počítači samotných uživatelů. Vyberte si webhosting, který má neomezený přenos dat.
  1. Prostor pro databáze. Pozor na maximální velikost databáze. U malých firemních stránek nebo osobních blogů je například maximální velikost MySQL databáze 100 MB absolutně dostačující a nejspíš na její limit nikdy nedosáhnete. S rostoucím magazínem nebo e-shopem by jste však na její limit dosáhli velice brzy, ale i tak se dá obecně říci, že by vám měl bohatě dostačovat prostor o velikost 0,5 GB.
  1. Instalace aplikací na jedno kliknutí. Webhosting by měl disponovat instalátorem aplikací jako jsou například redakční systémy. Takový instalátor vám ušetří nejen spoustu času s nastavováním aplikace, ale začátečníkům umožní používat systém, který si vybrali, ale sami by ho nedokázali nainstalovat.
  1. Pravidelné zálohování dat. Pokud budete používat redakční systém, tak se může stát, že bude napaden hackery nebo v něm například provedete změnu, která znefunkční celý web. V takovém případě se hodí mít po ruce zálohu. A to ideálně z předešlého dne. Vybírejte si webhosting, který pravidelně (nejlépe denně) zálohuje web i databáze a který tyto zálohy uchovává dostupné alespoň 7 dní.

Pozor!

Při výběru webhostingu se dívejte také na historii samotné firmy. Pokud pořizujete svůj první hosting, tak si vyberte hostingovou společnost s dlouhou tradicí. Dobrým ukazatelem také je, že je společnost právnickou osobou (s.r.o. nebo a.s.). U takových společností většinou nehrozí, že by po krátkém čase zanikly.

Je u hostingu poměr cena/výkon dostatečná?

Cena od různých poskytovatelů se liší a stejně tak i některé parametry webhostingů. Jak jsem zmínil výše, záleží na vašich potřebách. Jestliže např. chcete více webů na jednom hostingu, pak potřebujete multihosting. To je vlastně webhosting, na kterém je možné provozovat více domén 2. řádu. 

Dobrý hosting poměr cena/výkon je potřeba vybrat podle vlastních měřítek. Někdo se zaměří na velikost diskového prostoru, jiný na neomezené množství e-mailových schránek a někdo další sleduje PHP memory limit nebo jiné ukazatele. 

Některé společnosti nabízejí k nově zřízeným webhostingovým tarifům registraci domény zdarma. U multihostingů je zase potřeba vydělit množství domén 2. řádu, které lze pod jedním tarifem provozovat, konečnou cenou za webhosting. To jsou také ukazatele, které dokáží ovlivnit vnímání poměru cena/výkon.

Pomůže mi někdo, když budu mít s hostingem problém?

Jak kvalitní je technická podpora? Před nákupem je dobré si podporu dané služby řádně vyzkoušet. Napište podpoře a čekejte na odpověď. Je odpověď kvalitní? Jak dlouho jste čekali na reakci? A působí na vás podpora přívětivě? Ať už píšete přes email, live chat nebo telefonujete, vždy byste měli dostat profesionální odpověď, která vyřeší váš problém.

Nápověda a často kladené otázky

Je dobré se dívat, zda-li má hosting databázi frekventovaných otázek. Ta vám někdy dokáže ušetřit mnoho času, který byste jinak obětovali komunikací s podporou. Nejlepší webhostingové společnosti mají připravenou kvalitně zpracovanou nápovědu. V té by měly být k nalezení návody na ovládání administrace hostingu, ale také návody týkající se provozu některých aplikací a redakčních systémů. Zejména pak jejich nastavení.

Který webhosting nabízí nejlevnější domény?

Webhostingové společnosti chystají pro nové i stávající zákazníky každou chvíli různé marketingové akce, při kterých nabízí různě zvýhodněné ceny registrací nových domén. Některé společnosti nabízí ke zřízení nového webhostingu registraci domény na jeden rok zdarma. Někdy to může být jen marketingový chyták, protože cena domény, která se tváří být zdarma, je vlastně připočtená do konečné ceny webhostingu. Ten je pak o něco dražší než konkurence.

Mezi webhostingy s nejlevnějšími cenami domén patří WEDOS, který prodává domény často za nákupní ceny. WEDOS patří mezi největší registrátory domén u nás. Další společností s nízkými cenami domén jsou například Forpsi. 

TIP!

Na pořízení nové domény se dají ušetřit až desítky desetikorun. Pokud u jedné společnosti zakoupíte doménu, tak to neznamená, že musíte využívat její webhosting (pokud to není součástí obchodních podmínek). Zakoupenou doménu snadno přesměrujete na jiný webhosting, kde budou vaše webové stránky.

Jak obstál daný webhosting v recenzích?

Wedos-logo

Wedos.cz

Wedos je nejprodávanější webhosting v Česku a to zejména díky své nejlevnější variantě “NoLimit” s těmi nejzákladnějšími parametry, se kterými si však nenáročný uživatel vystačí. I v případě, že hledáte výkonnější hosting, nešlápnete vedle s vyšším tarifem “NoLimit Extra”. Jde o komplexní řešení, které je vhodné pro uživatele, které chtějí na jednom webhostingu provozovat více webů a zároveň nedělat kompromisy co se výkonu týče.

savana-logo

Savana.cz

Savana je skvělou službou pro webmastery, kteří nechtějí dělat kompromisy. Díky rychlým SSD diskům a prémiovým parametrům bude váš web rychlý, i když bude náročný na výkon. Obsluha webhostingu je dostatečně jednoduchá a vše je intuitivní. Jestliže hledáte kvalitní hosting pro velký web, pak je Savana tím správným kandidátem.

vas-hosting-logo

Váš hosting

Váš hosting je hostingová společnost, která se plně specializuje na serverová řešení a také webhostingové služby. Mezi jeden z nabízených tarifů patří WordPress hosting. Ten je vyladěný na míru tomuto redakčnímu systému, pro který je zde mnoho věcí automatizováno.

Recenze dalších webhostingů

Nejčastější dotazy k webhostingům:

Co je webhosting?

Webhosting je místo, odkud jsou webové stránky dostupné celému světu. Hostingová společnost má ve svých prostorách počítače (servery), které jsou připojené vysokorychlostními linkami k internetu. Prostřednictvím různých technologií je pak docíleno toho, že webové stránky, které jsou na webhostingu uložené, mohou navštěvovat lidé z celého světa. Pokud byste měli webové stránky na svém počítači, tak by je lidé nemohli navštěvovat.

Co je doména?

Doména je vlastně adresa webové prezentace. Například my máme doménu ve tvaru 5nej.cz. Domény mají různé koncovky: .CZ, .COM, .INFO, .NET, .EU, ale také .ONLINE, .FUN a tak dále.

Domény se dělí na domény 2. řádu a na domény 3. řádu. Doména 2. řádu je například 5nej.cz. Doména 3. řádu nebo také subdoména rozšiřuje doménu 2. řádu o další název. Taková doména 3. řádu pak může vypadat například takto: play.google.com.

Co je CRON?

CRON je funkce, která automatizovaně v konkrétní čas spouští stanovené procesy (skript, program, zálohování,…). Jedná se o specializovaný systémový proces, jenž hraje v systému roli plánovače úloh. CRONem se budete zabývat třeba tehdy, když si pořídíte webhosting pro svůj web a budete chtít automaticky spustit nějaký proces (např. import produktů). Většina hostingů takovou možnost umožňuje, je však nutné si to ověřit, případně kontaktovat podporu. Pokud vás zajímá, jak funguje CRON po technické stránce pokračujte na wikipedii.

Co je FTP?

FTP nebo “File Transfer Protocol” je protokol skrze nějž můžete posílat soubory mezi vaším počítačem a vzdáleným serverem. Využití nachází pro webmastery, kteří potřebují spravovat soubory na vzdáleném serveru (webhostingu). K jeho využívání potřebujete FTP klienta, kterého si nainstalujete do PC a následně zadáte přístupové údaje (host, uživatelské jméno, heslo). Následně operujete se soubory na serveru podobně jako v průzkumíkovi v systému Windows. Mezi nejznámější FTP klienty patří Total Commander či FileZilla. Díky FTP se též instalují redakční systémy jako WordPress nebo Joomla.

Co je SSD disk?

SSD je typ datového média, na nějž je možno ukládat soubory. Ke své činnosti využívá flash paměti a nemá v sobě žádné pohyblivé mechanické součásti jak tomu tak je u HDD disků. Díky tomu jsou tyto formy uložiště o něco rychlejší, mají menší spotřebu energie a tak snadno se neopotřebují.

Pokud tedy někde objevíte, že nějaká služba využívá SSD disky, znamená to zpravidla, že můžete očekávat spolehlivější výkon a větší rychlost (např. webhostingy či cloudové služby). Pokud máte SSD disk v počítači, můžete se těšit i z téměř nulového hluku. HDD disky totiž díky pohyblivým mechanickým částem vydávají různě hlasitý hluk.

Co je SSL zabezpečení?

SSL protokol se nejčastěji využívá pro bezpečnou komunikaci s webovými servery skrze HTTPS. To je zabezpečená forma klasického HTTP protokolu. Díky SSL zabezpečení pak je komunikace zašifrovaná a tím pádem i bezpečnější pro citlivější data.

Dříve bylo zvykem, že byly zabezpečeny především weby pracující s citlivými údaji jako např. eshopy či velké weby. Později však Google začal ve vyhledávání znevýhodňovat ty weby, které HTTPS neměly. Tím pádem je nyní již SSL zabezpečení standard a téměř každý seriózní web toto zabezpečení má. Pokud začínáte tvořit web, rozhodně jej pomocí tohoto protokolu zabezpečte. Můžete využít i bezplatných HTTPS protokolů jako je třeba Let’s Encrypt.

Zálohování

Zálohování je proces vytváření kopií dat, aby v případě jejich ztráty bylo možné je obnovit. Jako účinnou formu zálohování se doporučuje externí disk, cloudová služba či jiné zařízení s dostatečně velkým prostorem pro vaše soubory. Existuje možnost pravidelného zálohování, v čemž vám pomohou zálohovací programy nebo cloudové služby. Například pokud vybíráte poskytovatele webhostingu, je dobré se dívat zda-li nabízí pravidelné zálohování vašeho webu. Zálohování je základní činnost, kterou byste měli vždy dělat pro soubory, o které nechcete přijít. Dělíme též offline zálohy a online zálohy.

Srovnání Webhostingů
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
4.66 (32 Recenzí)

Jeden příspěvek

  1. Deight 20.10.2020

Přispět názorem