Srovnání bankovních účtů

Nejlepší bankovní účty pro rok 2021

Pokud už někde účet máte, poradíme vám, jak ho převést k jiné bance, aby to bylo co nejrychlejší, nejjednodušší a vy tak také získali nejlepší bankovní účet. Mít svůj vlastní účet je téměř nezbytnost. Pojďme se podívat na to, jak takový účet založit, jestli je vždy zdarma, i když to hlásí reklama a proč je výhodné mít k účtu mobilní bankovnictví.

5nej-srovnani

UniCredit Bank
účet

Equa bank
účet

mBank
účet

Česká spořitelna
účet

Moneta Money
Bank účet

1. místo2. místo3. místoFinalistaFinalista

Finální hodnocení

9.8/108.5/108.5/108.3/108.1/10

Finance

Název účtuU kontoBěžný účetmKontoOsobní účetúčet TOM
Vedení účtuzdarmazdarmazdarmazdarmazdarma
Vedení zdarma podmínky (bez podmínek/nějaká podmínka)S podmínkami - při obratu nad 12.000 Kč Bez podmínek Bez podmínekS podmínkami Bez podmínek
Výběr z vlastních bankomatůZdarma při obratu 12.000 Kčzdarmazdarma - nad 1500.-zdarmaZdarma - pouze bankomaty Moneta MB
Výběr z cizích bankomatůZdarma při obratu 12.000 Kčzdarmazdarma - nad 1500.-40Kč20Kč
Odchozí/příchozí platbyzdarmazdarmazdarmazdarmaZdarma - pouze elektronicky
Trvalé příkazyzdarmazdarmazdarmazdarmazdarma
Inkasozdarmazdarmazdarmazdarmazdarma

Důležité parametry

Počet bankomatů2561601778635
Druhý účet v EUR/USD
Kontokorent
Internetové bankovnictví
Mobilní banka

Sjednání účtu

Onlinene
Na pobočcelze podepsat
Po telefonu

Podpora

On-line chat (pouze na facebooku)
Dotazy přes kontaktní formulář/e-mail
Dotazy po telefonu
Počet zodpovězených dotazů10.1010.1010.1010.1010.10
KvalitaVýbornáVelmi dobráDobráVýbornáDobrá
Unicredit Logo 1

Unicredit Bank – U konto

U konto je jednoduchý, ale vychytávkami nadupaný bankovní účet, který ocení studenti i zaměstnanci. Studenti a lidé od 15 do 26 let mají U konto zcela zdarma, a to bez jakýchkoli podmínek. Pro ostatní je vedení tohoto účtu zdarma ve chvíli, kdy na účet přijde v daný měsíc platba minimálně 12.000 Kč. Většině z nás chodí na účet výplata, která by tuto částku měla pokrýt. Proto nepovažujeme tuto podmínku za velkou komplikaci. Naopak. Pokud klient podmínku splní, má zdarma vedení účtu, veškeré transakce, výběry z bankomatů atd. Využívat může internetové i mobilní bankovnictví a embosovanou bezkontaktní platební kartu, kterou když zaplatí u vybraných obchodníků, ušetří na svých nákupech. K účtu je možné založit i kontokorent jako rezervu pro nečekané výdaje. Pro klienty, kteří dělají v zahraničí nebo mají možnost získávat finance v cizí měně, je k účtu zdarma i druhý­ – cizoměnový účet v EUR či USD.

Equa bank - logo

Equa bank – Běžný účet

Equa bank je banka fungující především přes internet. Má dobře nastavené internetové i mobilní bankovnictví, a dokonce i většina produktů se dá založit on-line. Běžný účet u Equa bank je veden zcela zdarma, a to bez jakýchkoli podmínek. Klienti mají bez poplatků veškeré transakce, ale i platební bezkontaktní kartu. K běžnému účtu si můžete zdarma založit ještě druhý – cizoměnový účet v EUR/USD. Veškerou správu svých účtů si klienti provádí zpravidla sami na svém online bankovnictví, ale v případě potřeby mohou zajít i na některou z poboček banky. Equa bank má sice poboček po České republice málo, najdete je spíše ve velkých městech, vyváží to ale příjemnou atmosférou a přátelským leč profesionálním chováním pracovníků.

Jak založit bankovní účet?

Založení bankovního účtu může být otázka pár minut, stejně jako několika hodin. Záleží totiž na tom, jakou cestu si zvolíte. Účet je možné dnes u většiny bank založit na pobočce, telefonicky nebo on-line. Každý z těchto způsobů má své plus a mínus. Často i způsob, jakým lze účet založit, je rozhodující pro budoucí klienty banky.

Založení účtu po telefonu

Založit účet telefonicky není příliš běžná praxe. Je to samozřejmě možné a nabízí to většina bankovních institucí, ale málokdo tuto možnost využije. Velkou výhodou je, že nemusíte opouštět pohodlí svého domova. Můžete klidně ležet v posteli nebo sedět v křesle. Vezměte si ale k sobě své doklady totožnosti, abyste pro ně nemuseli vstávat. Operátor klientské linky je po vás bude jistě vyžadovat. To je jedna z nevýhod – ne každý chce sdělovat své citlivé údaje po telefonu.

Pokud se rozhodnete založit si účet po telefonu, budete mít možnost se operátora na cokoli zeptat, což je další výhoda. Při zakládání účtu online tuto možnost nemáte – pokud tedy na klientskou linku nezavoláte s dotazem, nebo nepoužijete třeba online chat.

Váš nový účet je možné u některých bank zcela celý založit telefonicky, ovšem bude potřeba poslat e-mailem či SMS ofocené – naskenované doklady totožnosti. Další formou ověření je zaslání symbolické částky, většinou 1 Kč z jiného účtu, který ale musí být rovněž na vaše jméno. Pokud tedy takový účet zatím nevlastníte, budete muset zvolit jinou formu ověření/podpisu smluv. Nabízí se varianta zaslání smluv, podepsání a ověření pomocí kurýra. Zajít můžete i na pobočku, kde vás ověří pomocí dokladů totožnosti a smlouvy s vámi podepíšou a dokončí.

Jak vidíte, pokud nemáte zároveň přístup k internetu nebo nevlastníte další účet na vaše jméno, je založení účtu telefonicky celkem složité. Mnohem jednodušší je založení účtu online nebo rovnou na pobočce.

Založení účtu na pobočce

Nejjednodušším způsobem, jak si založit účet, je zajít na pobočku osobně. Ano, je potřeba se při tom zvednout z křesla či postele a vypravit se třeba do nepěkného počasí, ale zase máte jistotu, že budete mít vše založeno hned, správně a nebudete muset řešit skenování dokladů a zasílání přes internet. Navíc pokud ještě nemáte účet, ze kterého byste provedli ověřovací platbu, je návštěva pobočky opravdu nejlepším řešením. V dnešní době už je možné objednat se předem na konkrétní čas, takže se vyhnete i zbytečnému zdlouhavému čekání ve frontě.

Založení bankovního účtu online

Jednoznačně nejoblíbenějším způsobem, jak založit účet, případně jak převést stávající účet do nové banky, je založení bankovního účtu online. Co k tomu potřebujete? Počítač, notebook nebo tablet, chytrý telefon, vlastní e-mailovou schránku, dva doklady totožnosti pro ověření a někdy je nutné mít již osobní účet na vaše jméno u jiné banky. Některé banky umí pracovat i s klientem, který dosud nikde účet založený neměl, ale jiné s tím mají problém a požadují ověřovací platbu ze stávajícího účtu na jméno klienta.

Postup zakládání konta má každá banka jinak nastavený, ale základy bývají stejné. Na stránce vámi vybrané banky si najdete možnost založení účtu online, prokliknete se do zakládacího procesu a pak postupujete krok za krokem, jak vás banka vede. Většinou je potřeba nejprve vyplnit základní údaje, jako je jméno, příjmení, adresa. Jinde místo adresy chtějí e-mail a číslo telefonu, které ihned ověřují pomocí odeslaného kódu. Někde po vás budou ihned požadovat rodné číslo. Vzhledem k tomu, že se chystáte založit osobní účet a budete správnost informací dokládat svými průkazy totožnosti, je potřeba s tím počítat. I když se všude doporučuje neuvádět citlivé údaje, rodné číslo, číslo občanského průkazu… při zakládání účtu se bez toho neobejdete.

Jakmile vyplníte potřebné údaje a zaklikáte si, co všechno chcete od svého účtu získat – platební kartu, spořící účet, kontokorent, internetové bankovnictví atd., přejdete k nahrávání dokladů. To má opět každá banka jinak. Někde stačí nahrát vyfocené doklady přímo na web, jinde je zašlete e-mailem, někde zase pomocí speciální aplikace.

Pokud byste nechtěli doklady zasílat přes internet, bude potřeba domluvit se k podpisu smluv pomocí kurýra nebo osobně na pobočce. Stejné je to s ověřovací platbou, kterou potvrzujete správnost svých údajů. Ale o tom už jsme se zmínili výše.

Založení účtu online je rychlé, pohodlné, ale ne každému vyhovuje. Někdo má zkrátka raději osobní setkání a pořešení všech náležitostí mezi čtyřma očima.

Jak změnit banku?

Změna banky je v dnešní době stejně jednoduchá, jako založení nového účtu. Pokud se děsíte kontroly trvalých příkazů a inkas, přepisování na papír, rušení na starém účtu, obvolávání elektrárny, vodárny atd., rychle na to zapomeňte. Nová banka – a je jedno jakou si vyberete – vám se vším pomůže a přenastaví za vás. Nejen, že vám na nový účet rovnou trvalé příkazy a platby nastaví, ale také je zruší ve vaší stávající bance. A s vaším souhlasem se postarají i o zrušení starého účtu a převedení zůstatku na účet nový.

Je to skutečně velmi jednoduché. Stačí, když při zakládání nového účtu zmíníte, že máte starý účet v jiné bance a chtěli byste ho zrušit a ponechat si už jen ten nový. Při sjednávání účtu na pobočce s vámi vše dořeší pracovníci banky. Při sjednávání účtu on-line si vše jednoduše zaklikáte sami. Stačí, když při zakládání zaškrtnete převedení stávajícího účtu. Systém už vám pak sám bude nabízet možnosti, co všechno chcete převést atd.

Jak už to bývá, ne všechno jde úplně hladce. Problém může nastat v případě SIPA a inkas. Jelikož u těchto druhů plateb vy pouze povolujete, aby si klient (elektrárna, vodárna, pošta) stáhli z vašeho účtu potřebný obnos peněz, bude potřeba kromě založení nového povolení k inkasu také informovat tyto firmy či osoby, aby si začaly peníze stahovat z vašeho nového účtu. Záleží pak na konkrétní bance, co všechno klientům zařídí sama a co nechá na vás.  

Je bankovní účet vždy zdarma?

Nyní se dostáváme k ožehavému tématu, a to je bankovní účet zdarma. Ještě před pár lety byla řada bank (většinou nových bank či institucí fungujících pouze online), které nabízely účet zdarma. Měly přitom zcela odlišné podmínky než velké banky s dlouhou historií, které musí živit řadu kamenných poboček a obrovské množství zaměstnanců. Tyto banky reagovaly tím, že nabízely účty zdarma novým klientům, zatímco ti stávající platili vysoké poplatky. A to se jim samozřejmě nelíbilo a situaci řešili odchodem k jiným bankám. Banky byly nucené na tuto skutečnost reagovat, a tak už jsou v dnešní době většinou všechny schopné poskytnout klientům účty zdarma. Jak nové a menší banky, tak i ty s dlouholetou historií a řadou poboček. Má to však háček – ne každý účet, který je označován jako účet zdarma, je skutečně zdarma.

Vždy, než se rozhodnete u konkrétní banky založit účet, čtěte pozorně poznámky pod čarou a podmínky k účtu. Některé účty jsou skutečně bezpodmínečně zdarma. Některé banky ale mají podmínky, které je potřeba splnit. Někde je zdarma vedení účtu, ale platí se poplatky za transakce, výběry z bankomatů atd. Například mBank nemá vlastní bankomaty, ale výběr z cizích bankomatů je zdarma – při výběru nad 1500 Kč. Pokud vyberete méně, platíte poplatek. Unicredit Bank dává účet i se všemi poplatky zdarma ve chvíli, kdy vám na účet každý měsíc přijde minimálně 12.000 Kč. Pokud podmínku nesplníte, opět vám naskakují poplatky. A královnou všech složitostí je Česká spořitelna, která má jako podmínku službu Moje zdravé finance. Abyste měli účet zcela zdarma, je potřeba mít nastavenou tuto službu, která je běžně placená. Cena se odvíjí od toho, kolik dalších produktů u České spořitelny máte. Čím více jich je, tím méně platíte. A samozřejmě máte možnost mít účet i se všemi poplatky zcela zdarma. Jinými slovy – Česká spořitelna se vyplatí těm, kteří chtějí mít všechny produkty u nich a hlavně – těm, kteří tyto produkty skutečně využijí.

Užitečné odkazy:

https://www.banky.cz/prehled-a-porovnani/bezny-ucet/

https://www.mesec.cz/produkty/osobni-ucty/

Nejlepší bankovní účty zdarma:

Mbank Logo

mBank – mKonto

mBank je poměrně mladá banka, která je zaměřená především na on-line správu. Po České republice zatím nemá žádné bankomaty, ale zato zvýhodňuje svým klientům výběry z bankomatů ostatních bank. Při výběru nad 1500 Kč má klient výběry zdarma, a to jak v Čechách, tak v zahraničí. K mKontu mohou mít klienti klasickou platební kartu, nebo zvýhodněnou mKartu Svět. Ta jim zvýhodňuje platby kartou v zahraničních obchodech, a to jak přímo při placení v cizině, tak i při platbě po internetu. mKonto je pro klienty zcela zdarma, a to bez jakýchkoli podmínek. Bez poplatků jsou i odchozí a příchozí platby, trvalé příkazy, inkasa atd.  Své finance si klienti mohou spravovat v jednoduchém a praktickém mobilním bankovnictví, díky kterému mají své peníze neustále pod kontrolou. A samozřejmě mohou využít i internetové bankovnictví přes počítač.

Česká spořitelna - logo

Česká spořitelna
účet

Česká spořitelna nabízí osobní účet pro nové i stávající klienty zdarma. Klient nic neplatí za založení účtu, za jeho vedení, ani za příchozí platby a výběry z bankomatu České spořitelny. K účtu má platební kartu – rovněž zdarma a jako odměnu má možnost využít službu Moje zdravé finance, které učiní jeho účet ještě výhodnějším.

Moneta Money Bank -logo

Moneta Money
Bank účet

Moneta Money Bank má pro své klienty nachystaný osobní účet s názvem Tom. Založit si jej můžete zdarma na pobočce, nebo jednoduše odkudkoli potřebujete – on-line. S tímto účtem získáte možnost spravovat si své transakce sami a zdarma, pomocí internetového bankovnictví nebo mobilní banky, která je označována jako jedna z nejlepších mobilních bank na trhu.

Časté otázky k bankovním účtům

Proč se jmenuje běžný bankovní účet?

Běžný bankovní účet se používá denně v běžném životě. Lidé s na takovém bankovním účtu udržují volné finance, které jsou okamžitě k použití. Prakticky jde o finance pro běžnou spotřebu. Vedle toho mohou být pak hypotéční účty, úvěrové účty, podnikatelské účty a podobně. Tyto účty už mají nějaké své speciální zaměření, takže na nich nejsou většinou finance určené pro běžnou spotřebu.

Jaký vybrat bankovní účet zdarma?

V našem srovnání nejlepších běžných bankovních účtů mají všichni účastníci testu vedení účtu zdarma. Tyto účty ale mají určité podmínky, jak dosáhnou na bezplatné vedení účtu. Mězi časté podmínky patří výběr z bankomati minimálně 1500 Kč nebo například, že na účet každý měsíc přijde minimálně 12.000 Kč.

Jak změnit banku?

Stačí, když při zakládání nového účtu zmíníte, že máte starý účet v jiné bance a chtěli byste ho zrušit a ponechat si už jen ten nový. Při sjednávání účtu na pobočce s vámi vše dořeší pracovníci banky. Pokračování.

Srovnání bankovních účtů
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
3.89 (9 Recenzí)