Srovnání pojištění majetku a nemovitosti

Nejlepší pojištění majetku, nemovitosti, domu nebo bytu 2021

Pojištění majetku je souhrnné označení pro neživotní pojištění nemovitostí, domácnosti a dalšího majetku, jenž má pojistník ve vlastnictví. Vyznat se v nabídce pojišťoven a vybrat to nejlepší pojištění není právě jednoduché. Proto jsme jednotlivé pojistky otestovali za vás a vybrali pět nejlepších. 

5nej-srovnani

ČSOB
pojištění staveb

Kooperativa
pojištění majetku

Generali
Můj Majetek

UNIQA
pojištění nemovitosti

Allianz
Majetek a Budovy

1. MístoSdílené 2. MístoSdílené 2. MístoSdílené 3. MístoSdílené 3. Místo

Finální hodnocení

9.99.89.89.59.5

Základní parametry

Asistenční služba 24/7
Asistenční služba zdarma
více tarifů

Co lze pojistit

Byt
Dům
Garáž
Chalupu
Bazén

Na jaká rizika lze pojistit

Základ
Asistence
Odpovědnost
Další náklady
Přírodní katastrofy
Vodovodní škody
Skla
Krádež
Vandalismus
Poškození fasády živočichy
Finanční kompenzace za psychickou újmu
Elektro

Jak pojištění sjednat

Na pobočce
Telefonicky
Online

Podpora

Online chat(pouze chatbot)
Telefon
Email/kontaktní formulář
Pobočky
Odpověď do 24 hodin
Kolik otázek zodpověděli5/55/55/53/55/5
Celkové hodnoceníVynikajícíVynikajícíVynikajícíDobréVynikající
Csob Pojistovna Logo

ČSOB pojištění staveb

ČSOB je sice především banka, ale poskytne vám i pojištění domácnosti a stavby. Pojistit u nich můžete rodinný dům, byt i rekreační objekt. Pojistka se vztahuje na nemovitost trvale obývanou, rozestavěnou i v rekonstrukci. Pojistit můžete i vedlejší stavby, jako garáž, pergolu nebo oplocení. Pojištění staveb si můžete vybrat ve třech různých variantách a k nim ještě přidat další připojištění podle vaší volby. Klientská podpora ČSOB sice není ideální, ale bavilo nás sjednávání pojistky online, především simulace rodinného domu a všeho kolem něj, co potřebuje klient pojistit. 

Kooperativa Logo

Kooperativa pojištění majetku

Pojištění majetku od Kooperativy vám pomůže pojistit rodinný nebo bytový dům, byt, domácnost nebo odpovědnost. Pojistit můžete i stavby na zahradě, oplocení, materiál nebo dokonce hřbitovní stavby. Vedle základních pojištění Kooperativa nabízí řadu praktických připojištění, díky kterým zajistíte kompletně celý váš movitý i nemovitý majetek. Pojištění majetku lze sjednat v tarifu Prima nebo Komfort a sjednat se dá pohodlně online, což je úkol v pěti krocích, který zabere sotva pár minut. 

Co je pojištění majetku?

Pojištěním majetku se rozumí především neživotní pojištění, které chrání váš majetek, ať již movitý či nemovitý. Najdete zde pojištění domácnosti, domů, ale třeba i pojištění auta, chalupy, garáže atd. Jelikož jsme pojištění auta a pojištění domácnosti probrali v samostatném srovnání, které najdete na našich webových stránkách, podíváme se nyní především na pojištění nemovitosti. 

Pojištění majetku můžete najít také pod označením pojištění domova. Jedná se o totožné pojištění, které zahrnuje opět pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. To sice nechrání přímo váš majetek, ale peníze, které v něm máte “uloženy”, tedy chrání hodnotu vašeho majetku. Pokud dojde k jeho poškození nebo úplnému zničení/ztrátě, pojišťovna vám vyplatí patřičnou hodnotu, abyste jej mohli opravit, nebo pořídit nově. 

Náš tip!

Máte rodinný dům a chcete, aby byl váš majetek dostatečně zajištěn? Nespoléhejte jen na jeden druh pojistky, ale pojistěte svůj majetek kompletně. V případě rodinného domu to znamená sjednat pojištění nemovitosti i pojištění domácnosti. Některé pojišťovny dokonce umí obě pojistky propojit dohromady. 

Na co se vztahuje pojištění majetku?

Pojištění majetku se vztahuje, jak jsme již výše uvedli, na domácnost, ale i na celou vaši nemovitost, popř. na vše kolem ní. Pojistíte stavbu jako takovou, okna, střechu, zdi, ale i domácnost a majetek uvnitř nemovitosti, tedy spotřebiče, nábytek, vestavěnou kuchyň, koupelnu, atd. 

Pojištění okolí vaší nemovitosti pak zahrnuje garáž, oplocení, dokonce i zapuštěný bazén nebo materiál na stavbu, který jste měli na zahradě uskladněn a vzala ho třeba velká voda, nebo došlo k jinému jeho znehodnocení.

Pojistit můžete ale také objekt rekreační, tedy chatu, chalupu nebo příbytek, ve kterém skutečně nebydlíte, ale přebýváte v něm jen občas.

Vedle těchto movitých i nemovitých věcí lze pojistit např. i sportovní vybavení – třeba motocykl, kolo, golfové hole apod., a to i ve chvíli, kdy není zrovna na vašem pozemku. Např. pokud je kolo součástí vaší domácnosti/vašeho majetku, vztahuje se na něj pojistka i ve chvíli, kdy vám ho ukradnou třeba ve městě.  

Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti je určeno majitelům nemovitostí, tedy domů, staveb apod., ať už je v nich jeden či více bytů. Pojistka přitom zahrnuje nejen stavbu samotnou, ale i její pevné součásti, tedy to, co je s domem (a se zahradou) pevně spjato. 

Pojištění nemovitosti vám pojistí zdi i s omítkami, podlahy a podlahové krytiny, dveře a okna, střechu i s okapy, schody, oplocení, ale i chodník. Součástí pojištění nemovitosti bývají i další stavby, které se mohou nacházet na jednom pozemku – garáž, kůlny a dílny, zahradní domek, bazén apod. 

Pojištění nemovitosti se sjednává nejčastěji proti živelným pohromám, jako povodeň, vichřice, pád stromu z důvodů větru, blesku atd., dále se pojistka vztahuje na požár, výbuch a podobné škodné události, při kterých dojde k rozbití či úplnému zničení nemovitosti. Pojistnou událostí jsou i krádeže, vloupání nebo vandalismus spáchaný na pojištěném majetku. 

TIP!
Pokud je pro vás hypotéka aktuálním tématem, tak pak je často jednou z pozmínek právě pojištění nemovitosti.

Pojištění majetku a odpovědnosti občanů

Součástí pojištění majetku bývá často spojováno i pojištění odpovědnosti občanů, nebo-li pojistka “na blbost”. Ta bývá pojišťovnami nabízena jak k pojištění domácnosti, tak k pojištění domů. Ptáte se proč? Ukažme si jednoduché příklady:

Máte vlastní či pronajatý byt a k němu si sjednání pojištění domácnosti s pojištěním odpovědnosti občanů. To chrání nejen vás, ale i další osoby, kterým můžete způsobit újmu na zdraví či majetku. Pokud se stane, že vám praskne třeba bojler a vy vytopíte sousedy pod sebou, budete muset vyřešit škody nejen ve vlastní domácnosti, ale i v té sousedově. Pak se hodí pojištění odpovědnosti, které vám pomůže, abyste náklady na odstranění škody u souseda nemuseli platit ze svého. 

Druhou možností je pojištění odpovědnosti k nemovitosti, tedy k domu. Představte si střechu, na které je v zimě hromada sněhu. Ta se uvolní a sjede ze střechy na zem. Před vaším domem mohou stát zaparkovaná auta, která sníh poškodí, nebo tam dokonce může vést chodník, na který sníh spadne a může přitom někoho poranit. I v tomto případě budete rádi, že máte sjednáno pojištění odpovědnosti. 

Typy majetkových pojištění

Vzhledem k tomu, že majetkových pojištění je několik a i ty se mohou větvit do různých kategorií, rozhodli jsme se vytvořit stručný rozpis toho, jaká majetková pojištění máme a co všechno v nich je možné pojistit. 

Pojištění nemovitostí

Pojištění nemovitosti obecně zahrnuje pozemek a na něm stojící nemovitost, včetně nemovitostí vedlejších, jako je např. garáž, kůlna, atd. Součástí pojištění nemovitosti ale může být i to, co je tzv. pod zemí, tedy zapuštěný bazén, vinný sklípek a další. 

Co všechno zahrnuje pojištění nemovitostí: 

 • pojištění domu – sem spadá jak pojištění domu rodinného či bytového, tak pojištění společenství vlastníků domu či bytového družstva
 • pojištění bytu – pojištění vlastního či pronajatého bytu
 • stavební součásti – vše, co je s bytem nebo domem pevně spjato – koupelna, vana, toaleta, vestavěná kuchyně a další. 
 • pojištění ostatních objektů – chata, chalupa, garáž, sklep…
 • pojištění proti živelným katastrofám – jedno ze základních druhů pojištění nemovitosti – proti povodni, ohni, vichru, krupobití atd. 

Pojištění movitých věcí

Pojištění movitých věcí je známější pod názvem pojištění domácnosti. To, narozdíl od pojištění nemovitosti řeší věci, které nejsou s domem, bytem ani se stavbou pevně spjaté, tedy řeší věci movité, ty, které se dají jednoduše odnést. 

Co všechno zahrnuje pojištění movitých věcí

 • pojištění domácnosti – veškerý majetek v domácnosti, který není její stavební součástí, tedy vše, co můžete v případě potřeby odnést (nábytek, elektronika, knihy, atd.)
 • pojištění věcí sportovních – kola, lyže, golfové hole a další pomůcky ke sportu, stejně jako vaky, tašky a sportovní kufry, ve kterých se náčiní přenáší
 • pojištění hudebních nástrojů 
 • pojištění zdravotních pomůcek – invalidní vozíky, speciální kočárky…
 • pojištění spotřebičů v domácnosti – klasické spotřebiče, které se nachází v domácnosti (pračka, myčka, sušička, lednice…)
 • zahradní techniku – technika potřebná k udržování zahrady – sekačka, vyžínač, motorová pila a další. 
 • domácí a drobná zvířata neexotického typu
 • elektronika
 • audiovizuální technika – televize, projektory, hi-fi
 • starožitnosti, cenné sbírky, obrazy, šperky apod.      

Pozor na!

Vždy, když podepisujete smlouvu, dobře si zkontrolujte na co se pojištění vztahuje (vždy je tam výčet) a na pojistné plnění.

Kolik stojí pojištění majetku?

Pojištění majetku se sice může zdát na první pohled zbytečně drahé, ale když zjistíte, co všechno se bere v úvahu a co je do pojištění započítáno, pochopíte, že cena ve skutečnosti vůbec není tak vysoká. Obzvlášť když si uvědomíte, že vám taková pojistka chrání majetek obrovské hodnoty. 

Do celkové výše pojištění se počítá hodnota majetku – ta zpravidla určuje výši pojistné částky. Důležité také je, jakou nemovitost chcete pojistit – je to byt, rodinný dům, vila, chalupa nebo garáž? Podstatná je rovněž lokalita, v níž nemovitost stojí – pokud ji pojistíte proti krádeži a vandalismu v místě, kde k podobným případům často dochází, pravděpodobně bude pojistné vyšší. Stejně tak pokud pojistíte dům proti povodním v záplavové oblasti. 

Svou roli hraje samozřejmě i rozsah pojistného krytí, což může souviset s hodnotou nemovitosti, ale nemusí. Obzvlášť jde-li v pojistce i o věci movité. 

I když se vyplatí na důležitých záležitostech, jakou pojištění majetku bezpochyby je, nešetřit, přesto existují možnosti, jak si nastavit pojistku správně a neplatit zbytečně to, co není nutné. Níže proto máme pár tipů, jak na pojištění majetku ušetříte a přitom svůj majetek ochráníte úplně stejně, jako kdybyste zaplatili plnou cenu.

Pozor na!

Při sjednávání majetkového pojištění dbejte na správně nastavené pojistné limity. Příliš nízký limit sice potěší levnou pojistkou, ale v případě katastrofy nemusí stačit na pokrytí škody. Naopak pokud nastavíte pojistný limit mnohem vyšší, než je celková hodnota vašeho majetku, nemusí vám pojišťovna celou částku uznat a při škodné události vyplatit.  

Jak ušetřit na pojištění majetku?

Na pojištění majetku se sice šetřit nevyplatí, ale my pro vás máme pár užitečných tipů, jak ušetříte na pojistném a přesto zůstane váš majetek stále dobře ochráněn. 

 • Porovnejte si pojištění od různých pojišťoven – porovnávání se vyplatí. Je přitom jedno, zda využijete některé internetové srovnávače, nebo si projdete kalkulaci pojistného u několika pojišťoven sami. Faktem je, že každá pojišťovna má nastaveno různé pojistné na různé druhy rizik. Co je levné u jedné pojišťovny, nemusí se vyplatit u druhé. Vždy je proto vhodné, abyste si při srovnávání nakombinovali stejné pojistné částky a rizika. 
 • Máte nastavenou správnou výši ceny nemovitosti? – Správné nastavení výše ceny nemovitosti může být oříšek. Je totiž nutné odlišovat kupní cenu nemovitosti a hodnotu nemovitosti. Kupní cena je vyšší, než hodnota nemovitosti, neboť zahrnuje i pozemek. Jenže pozemek obvykle není poškoditelný požárem, povodní, krádeží atd. Proto nastavujte pojistnou částku na výši hodnoty samotné nemovitosti bez pozemku. Zaplatíte méně.  
 • Vyšší spoluúčast znamená nižší pojistné – pokud si nastavíte vyšší spoluúčast na pojistné události, bude pojištění nižší. Ovšem dobře to promyslete a propočítejte. Ne vždy se dá touto cestou skutečně ušetřit. Pokud jde škodná událost do statisíců až milionů a vy máte nastavenou vysokou spoluúčast, určitě v případě katastrofy rádi nebudete. 
 • Bezpečnější domov znamená méně placení na pojistném – Pokud máte bezpečnostní okna a dveře, zámky, detektory kouře a další bezpečnostní prvky, které vaši domácnost ochrání před zloději i živly, pojišťovna to ocení – sníží vám pojistné. 
 • Potřebujete ještě další pojistky? Uzavřete je u jedné pojišťovny – dostanete slevu. Čím více pojištění máte u jedné pojišťovny, tím máte nárok na vyšší slevu – pojistěte u jedné pojišťovny domácnost i nemovitost, auto i své zdraví. 
 • Plaťte pojistné ročně – roční pojistné bývá nejlevnější, přestože je nutné zaplatit celou částku najednou. Pokud si jej rozdělíte na platbu po půl roce, po čtvrt roce nebo dokonce měsíčně, pojistné se zbytečně navyšuje. 

Jak vybrat majetkové pojištění?

Vybrat majetkové pojištění je velmi zodpovědný úkon. Někdo si na něj bere odborníka, který mu s výběrem i nastavením pomůže, jiný si raději sjedná majetkové pojištění sám. A někdo zvolí námi již zmíněné srovnávače. 

Jelikož jsme pro vás jisté srovnání udělali v našem testování jednotlivých pojišťoven a nabízíme vám pět těch, které v našich testech vyšly nejlépe, máme pro vás už jen pár tipů, na co se při jejich výběru zaměřit. 

 • Ujistěte se, že opravdu pojištění majetku potřebujete. Propočítejte si, jak velká je hodnota majetku, zda potřebujete zajistit manželku, děti nebo někoho dalšího a pokud máte našetřenou určitou rezervu, promyslete, zda postačí na případné pokrytí škod, nebo je nutné sjednat pojištění majetku. 
 • Promyslete také, jaká rizika skutečně vašemu majetku hrozí a podle toho volte pojistku a její nastavení – proč pojišťovat dům proti povodním, stojí-li na kopci a kolem žádná řeka neteče.
 • Jak už jsme zmínili výše, stanovte takovou pojistnou částku, která odpovídá hodnotě vašeho majetku.
 • Pohlídejte si rozsah škod a případné výluky – tedy stane-li se u vás pojistná událost, ověřte, zda ji skutečně pojišťovna proplácí. 
 • Pojištění majetku se vyplatí pravidelně aktualizovat podle toho, jak majetek získává/ztrácí na hodnotě.

Recenze zbývajících pojištění majetku a nemovitostí:

Generali Logo

Generali Česká Můj majetek

Pojišťovna Generali nabízí komplexní pojištění Můj majetek, kde si můžete sjednat pojištění stavby, domácnosti, nebo obojí najednou. Do pojištění stavby se počítá trvale obývaný dům, pronajímaný dům i dům, kde jste v nájmu. Může to být i nemovitost rozestavěná nebo v rekonstrukci. Součástí pojištění jsou i vedlejší stavby, jako garáž, oplocení nebo pergola. Pojistit můžete i rekreační objekt. Na výběr máte ze tří různých tarifů, ve kterých si můžete rizika ještě upravovat dle svých potřeb. Oproti jiným pojišťovnám má Generali celkem zdlouhavý a trochu chaotický způsob sjednání pojištění online, ale zase můžete získat slevu 20 % na jejich pojištění. 

Uniqa Logo

UNIQA pojištění majetku a nemovitosti

Pojišťovna UNIQA poskytuje pojištění majetku ve třech možnostech – pojištění nemovitosti, domácnosti, nebo obojí najednou. Pojistit lze byt, dům i rekreační objekt. Součástí pojištění jsou i okolní stavby stojící na pozemku pojištěné nemovitosti. Pojištění lze zvolit ve třech různých tarifech, jejichž součástí jsou i kvalitní a poměrně široké asistenční služby zdarma a to non-stop. Oceňujeme i jednoduché a rychlé sjednání pojistky online, stejně jako slevu 20 – 30 % na pojistném. 

Allianz Logo

Allianz pojištění majetku a budov

Pojišťovna Allianz pojistí komplet váš majetek, ať už je to pojištění budov, domácnosti, garáže nebo bazénu. V rámci pojištění budov lze pojistit třeba i rodinnou hrobku! Pojištění lze sjednat na pobočce, telefonicky i online, což je pohodlné, rychlé a velmi jednoduché. Frekvenci placení si můžete nastavit podle sebe – ročně nebo měsíčně. Pojištění budov chrání váš majetek proti přírodním živlům, vandalům a zlodějům, vodovodních škodám i škodám na elektrickém vedení. Pojištěná je zároveň i vaše občanská odpovědnost. 

Časté otázky k pojištění majetku a nemovitosti

❓ Jak sjednat majetkové pojištění?

Majetkové pojištění můžete sjednat na pobočce vybrané pojišťovny, přes pojišťovací agenty a poradce, telefonicky, ale také online. Poslední způsob je v posledních letech nejoblíbenější, protože klienty nijak nezdržuje, neomezuje a nikdo je nenutí uzavírat pojistky na něco, co jim přijde zbytečné. Pokud klient při online sjednání něčemu nerozumí, snadno si najde informace na internetu, nebo může kontaktovat pracovníky klientské linky či live chatu.

❓ Co mám dělat, pokud dojde ke škodě na pojištěném majetku?

V případě škodné události je potřeba informovat vaši pojišťovnu, a to co nejdříve je to možné. Pokud to situace umožní, je vhodné škodu nafotit, aby měla pojišťovna srovnání před – po události. Škodná událost se zpravidla nahlašuje telefonicky na určené asistenční lince, online nebo přímo na pobočce. Záleží jen na klientovi, co mu nejvíce vyhovuje a také co vybraná pojišťovna nabízí jako řešení.

Srovnání pojištění majetku, staveb, budov a nemovitostí
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
4.5 (2 Recenze)