Srovnání povinného ručení

Nejlepší povinné ručení online 2022

Hledáte nejlepší a nejvýhodnější povinné ručení? Toto pojištění auta je ze zákona povinné. My jsme v našem srovnávacím testu vedle sebe postavili mnoho nabídek povinného ručení českých pojišťoven. Kde se dá na povinném ručení ušetřit, kde dostanete nejvíc benefitů nebo největší limit pojistného plnění?

5nej-srovnani

ČSOB
povinné ručení

Kooperativa
povinné ručení

Generali
povinné ručení

ČPP
povinné ručení

AXA
povinné ručení

Sdílené 1. MístoSdílené 1. MístoSdílené 1. Místo2. Místo3. Místo

Celkové hodnocení

9.39.39.39.28.1

Limity pojistného plnění

Minimální limit35/44 mil.35/35 mil.35/35 mil.45/45 mil.35/35 mil.
Maximální limit200/200 mil.200/200 mil.300/300 mil.200/200 mil.140/140 mil.
Počet variant limitů35533

Co lze pojistit

Osobní automobil
Motocykl
Nákladní automobil
Ostatní

Doplňková pojištění v ceně

Úrazové pojištění řidiče (od tarifu 70/70) (od tarifu 50/50) (od tarifu 100/100)ne (lze připojistit)
Asistenční služby (od tarifu 100/100)
Pojištění osobních věcí (lze připojistit)

Co lze připojistit

Pojištění skel
Poškození živlem
Střet se zvěří
Úraz
Pojištění právní ochrany

Podpora

Online chat (pouze chatbot)
Telefon
Email/kontaktní formulář
Pobočky
Odpověď do 24 hodin
Kolik otázek zodpověděli5/55/55/55/53/5
Celkové hodnoveníVynikajícíVynikajícíVynikajícíVynikajícíDobré
Csob Pojistovna Logo

ČSOB povinné ručení

ČSOB povinné ručení je vlastně pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, které kryje škody vzniklé při provozování automobilu, motocyklu, nákladního vozidla, ale i dalších vozidel, jako karavany. traktory, vozíky a podobně. ČSOB pojišťovna má u tohoto pojištění zajímavá připojištění, která jsou zahrnuta v ceně povinného ručení. Například úrazové pojištění řidiče nebo pojištění osobních věcí.

Kooperativa Logo

Kooperativa Povinné ručení

Kooperativa povinné ručení nebo také pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla je pojištění auta, které vám může v případě nehody ušetřit velké finanční výdaje. V základní ceně povinného ručení od Kooperativy sice nejsou lákavá připojištění, ale ta je možné si v případě potřeby sjednat. Díky tomu klienti neplatí za něco, co nechtějí nebo nevyužijí. Celková cena za povinné ručení pak může být o něco nižší než jinde.

Co je povinné ručení?

Povinné ručení, pojištění automobilu nebo pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla je zákonným pojištěním (povinností) každého vlastníka motorového vozidla. Bez tohoto pojištění nesmí být vozidlo používáno na veřejných komunikacích. 

Toto pojištění kryje škody, které mohou vzniknout provozem vozidla na majetku ostatních účastníků provozu, ale také na majetku osob, které se provozu neúčastní. Povinné ručení chrání nejen poškozené strany, ale také samotného vlastníka vozidla, za kterého kryje způsobené škody pojišťovna. 

Co kryje povinné ručení?

Pojištění automobilu většinou kryje všechny způsobené škody a následky, které vznikly například při dopravní nehodě. Do krytí tak patří například škody na majetku, pokrytí nákladů na opravy, výdaje za zdravotní ošetření i následnou péči a mnoho dalšího.

  • Úhradu způsobené škody na zdraví nebo životě (usmrcením),
  • Majetková škoda – úhradu způsobené škody vzniklé poškozením, zničením nebo ztrátou věci, jakož i škodu vzniklou odcizením věci, pokud fyzická osoba pozbyla schopnost ji opatrovat,
  • Úhradu škod majících povahu ušlého zisku,
  • Právní zastoupení při uplatňování nároků z povinného ručení, a to u škod na zdraví vždy a u škod na věci jen v případě prodlení pojistitele nebo neoprávněného odmítnutí či krácení pojistného plnění pojišťovnou

TIP
Máte zmatek v jednotlivých pojištění vozidel? Pojištění auta je článek přesně pro Vás. Odpoví vám na nejzákladnější otázku, jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištění, ale také vám pomůže na ušetřit. Chcete vědět, jak ušetřit? Tak pak si ten článek přečťete.

A co krytí škod na vlastním vozidle, zdraví a majetku?

Povinné ručení nekryje škody na vlastní vozidle, majetku nebo škody na zdraví. Pro tyto případy je dobré uzavřít havarijní pojištění.

Jak vybrat povinné ručení?

Limit krytí

Limit pojistného krytí u povinného ručení je maximální suma, která je v případě škodné události vyplacena poškozeným. Limity pojistného krytí bývají různé a pojišťovny je rády upravují, protože tím mohou hýbat s cenami pojištění vozidel. 

Zákonem stanovený minimální limit musí pojistné ochrany musí být 35 milionů na každého zraněného nebo usmrceného a 35 milionů na majetkovou škodu pro všechny zúčastněné poškozené (více na stránkách ČKP). Při sjednávání povinného ručení uvidíte tento údaj zapsaný nejčastěji v této formě – 35/35, ale pojišťovny mají různé limity pojistného krytí, takže vám dají dále na výběr například 70/70, 100/100, 150/150, 200/200 a více. Všechny tyto hodnoty jsou v milionech. Pokud způsobíte vyšší škodu, tak ji na vás může pojišťovna vymáhat.

Bonusy a benefity

Bonusy se u povinného ručení počítají podle měsíců, jak dlouho je majitel vozidla pojištěný. Bonus je základním údajem pro získání slev. Některé pojišťovny nabízejí v rámci pojištění motorových vozidel další benefity v podobě různých připojištění, dárků, slev a podobně.

Jak získat slevu u pojištění auta?

  1. Pojištění plaťte v ročních intervalech
  2. Jezděte bez nehod
  3. Sjednáním pojištění online většinou ušetříte

Doplňková připojištění

U vyšších pojistných limitů krytí, které přirozeně povinné ručení prodražují, je možné často získat doplňková připojištění. Sem patří například úrazové pojištění řidiče, pojištění nezaviněné nehody, připojištění skel, poškození vozidla zvířetem. Některá připojištění nejsou vázaná přímo u dopravní nehodu, takže v případě pojištění skel, se toto pojištění může vztahovat i na odlétnutý kamínek jiného vozidla.

Asistenční služby

Asistenční služby a jejich rozsah se liší dle základní ceny pojištění auta. Čím levnější povinné ručení, tím menší bude pomoc. Asistenční služby jsou dobré pro případ, že nabouráte nebo se vám porouchá auto. V takovém případě pak máte odtah zdarma (do určitého počtu kilometrů), asistence vám může přivést palivo, vyměnit pneumatiku, zajistit telefonního tlumočníka a tak dále.

Co ovlivňuje cenu povinného pojištění automobilu?

Cenu povinného ručení ovlivňuje kromě počtu měsíců celkové délky pojištění také řada dalších faktorů. Ty nejdůležitější není možné nijak ovlivnit ani ošidit. 

Co ovlivňuje cenu pojištění automobilu:

  • Věk řidiče – nejrizikovější skupiny řidičů mají cenu pojistného většinou vyšší. Podle statistik patří do této skupiny řidiči v rozmezí 18-26 let, protože tito řidiči nejčastěji bourají.
  • Druh vozidla – zde se rozlišuje to, zda chcete pojistit motorku, osobní automobil nebo nákladní automobil.
  • Objem motoru (ccm) – čím větší objem motoru máte, tím vyšší bude cena pojistného. 
  • Bydliště řidiče – u tohoto faktoru se vychází ze statistik nejvyšší nehodovosti. Například v Praze bývá větší počet nehod, takže se zde platí více peněz za povinné ručení.
  • Roční nájezd km – parametr, se kterým začaly pojišťovny počítat nedávno. Obecně se počítá s tím, že když někdo jezdí málo, tak je u něho menší pravděpodobnost nehody a proto by měl být takový člověk cenově zvýhodněný. 
  • Frekvence placení – mnoho pojišťoven dává slevy za při platbách na delší období. Pokud zaplatíte povinné ručení na celý rok, tak můžete výrazně ušetřit.

Jaké jsou ceny povinného ručení v roce 2022?

Níže jsme připravili tabulku průměrných cen povinného ručení v České republice. Při sjednání pojištění automobilu online je možné ušetřit stokoruny a tisíce ročně.

Objem v cm3Obvyklá cena
do 1000 cm31 600 Kč
1001 – 12502 000 Kč
1251 – 13502 100 Kč
1351 – 14003 100 Kč
1401 – 16503 150 Kč
1651 – 18503 150 Kč
1851 – 20004 700 Kč
2001 – 25004 700 Kč
nad 2500 cm36 800 Kč

Jak získat povinné ručení co nejlevněji?

1. Jezděte bez nehod

Jízda bez nehod se vyplatí. Pojišťovny rády odmění řidiče, který jezdí opatrně a delší dobu. Pokud jezdíte dlouho dobu  bez zavinění dopravní nehody, tak pak na vás bude u většiny pojišťoven čekat výrazná sleva na povinné ručení

2. Věk pojistníka

Toto je věc, která se nedá příliš ovlivnit. Věk se prokazuje doklady totožnosti, takže pokud je pojistník v rizikovém věku od 18-26 let, tak zaplatí na povinném ručení nejvíce.

Výhodné povinné ručení mají řidiči ve věku od 56 let. Právě tito řidiči získávají na pojištění vozidla nejnižší ceny. Samozřejmě nesmějí mít na kontě škodnou událost a nesmějí být z velkého města.

3. Plaťte na celý dopředu

Při platbách na delší časové období můžete dosáhnout na slevu. To se určitě vyplatí oproti kratším čtvrtletním platbám. 

TIP: Zeptejte se v pojišťovně na slevy za platby na delší časové období.

4. Menší objem motoru

Nechcete platit velké sumy za povinné ručení? Pak si pořiďte vozidlo s menším objemem (ccm) motoru. Obecně platí, že čím menší objem motoru máte, tak tím méně zaplatíte za povinné ručení.

Jak sjednat povinné ručení?

  1. Vyberte si některou ze srovnávaných pojišťoven, které naleznete v tabulce výše. Tyto pojišťovny patří k nejlepším na trhu.
  2. U dané pojišťovny klikněte na tlačítko vyzkoušet, které vás přenese na vyplnění potřebných údajů pro pojistnou smlouvu.
  3. Některé pojišťovny mají speciální akce. Na tý vás upozorní. Díky tomu můžete získat zajímavou slevu nebo bonus.
  4. Zkontrolujte vyplněné údaje. Nepodceňujte to. Pojistná smlouva jde opravit, ale bude vás to stát zbytečný čas.
  5. Pokračujte podle instrukcí na webu a v e-mailu.

Jak zrušit povinné ručení?

Nejdůležitější při zrušení pojistné smlouvy pojištění vozidla je dodržet termín odeslání výpovědi. Smlouva o povinném ručení se obyčejně uzavírá na dobu jednoho roku. Na konci 12měsíčního období se smlouva automaticky obnovuje, pokud nemá klient žádné námitky. Pokud chcete povinné ručení zrušit, tak jediné, co musíte, je poslat výpověď do pojišťovny minimálně šest týdnů před koncem vašeho pojistného období.

Výpověď povinného ručení

Výpověď pojistného povinného ručení můžete podat i v následujících případech:

Jak podat výpověď?

  • Výpověď ke konci pojistného období.
  • Výpověď dohodou.
  • Výpověď do dvou měsíců po uzavření smlouvy.
  • Výpověď kvůli zvýšení pojistného.
  • Výpověď do tří měsíců od pojistné události.
  • Výpověď kvůli změně vlastníka/provozovatele vozidla – prodeji auta.
  • Výpověď z důvodu vyřazení vozidla z evidence.

Recenze dalších povinných ručení:

Generali Logo

Generali Česká pojišťovna Povinné ručení

Generali Česká pojišťovna povinné ručení je vlastně pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, které kryje škody vzniklé při provozování vozidla, motocyklu nebo nákladního vozu a dalších vozidel jako jsou traktory, karavany, vozíky, pracovní stroje a podobně. Generali má nejspíš jako jediná pojišťovna v základní nabídce variant pojištění vysoký limit krytí až 300/300 milionů. Navíc i nižší varianty povinného ručení obsahují zajímavá připojištění. 

Cpp Logo

ČPP Povinné ručení

ČPP (Česká Podnikatelská Pojišťovna a.s.) povinné ručení je zákonem vyžadované pojištění odpovědnosti z provozu vozidla pro případ krytí škod, které můžete způsobit někomu jinému svým automobilem, motocyklem a dalšími vozidly, jako karavany, traktory, vozíky a podobně. ČPP nabízí poměrně štědré bonusy, jakými lze za povinné ručení ušetřit.

Axa Logo

AXA Povinné ručení

AXA (člen skupiny UNIQA Insurance Group) povinné ručení nabízí zákonné pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. U společnosti AXA je možné pojistit osobní a užitková vozidla do 3,5 t nebo přívěsné vozíky do 750 kg. Na výběr jsou 3 základní varianty povinného ručení nebo tři balíčky, kde jsou zajímavá připojištění v ceně.

Nejčastější otázky k povinnému ručení

❓ Jak změnit povinné ručení?

V prvním případě musíte podat včas výpověď z dosavadní pojistné smlouvy. To se řídí podle různých pravidel. Většinou se pojišťovna mění ke konci pojistnému období u předchozí pojišťovny. Do té pošlete s dostatečným předstihem (minimálně 6 týdnů) písemnou výpověď. Pak už si můžete sjednat nové pojištění u jiné pojišťovací společnosti. Ty nejlepší najdete v naší tabulce.

❓ Co se stane, když povinné ručení nezaplatím?

V takovém případě vás čeká spousta nepříjemností. Od upomínek, po sankce a po plnou náhradu škody. Pokud s automobilem nejezdíte a platíte zbytečně povinné ručení, tak pak musíte automobil buď prodat nebo nechat vyřadit z registru vozidel.

❓Jak ušetřit na povinném ručení?

Co dělat pro levnější povinné ručení?
1. Kupte si slabší auto
2. Porovnejte nabídky více pojišťoven
3. Plaťte pojistné na celý rok, a ne v čtvrtletních splátkách
4. Využijte bonus za jízdu bez nehod
5. Aktualizujte si každý rok pojistnou smlouvu

Srovnání povinného ručení
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
0 (0 Recenzí)