Srovnání účetních programů

Nejlepší účetní program pro 2022

Potřebujete vést přehledné účetnictví, mít všechny doklady, faktury a smlouvy na jednom místě? Hledáte systém, který vám pomůže vyřešit účetnictví e-shopu? Potřebujete vést personální agendu a mzdy? S tím vším pomáhají živnostníkům i firmám softwary, které jsou nastaveny buď na správu účetnictví, nebo rovnou ekonomické systémy, které se využívají především ve středních a velkých firmách. Abyste nemuseli tápat nebo dokonce svým výběrem nešlápli vedle, otestovali a vybrali jsme pět nejlepších účetních a ekonomických systémů.

5nej-srovnani

POHODA

ABRA Flexibee

PROFIT

HELIOS Red

Money S3

1. Místo2. Místo3. MístoFinalistaFinalista

Finální hodnocení

9.99.398.58.4
Vhodné proŽivnostníci, menší firmy, střední firmy, větší firmyŽivnostníci, menší firmyŽivnostníci, menší firmyŽivnostníci, menší firmyŽivnostníci, menší firmy, střední firmy
Recenzovaný tarifPohoda StandardBusinessProfitTrial verzeMoney S3 Business

Finance

Délka testovací doby3 měsíce30 dníNeomezená - Profit je zcela zdarma30 dní30 dní
Měsíční paušálod 1980 Kč-15 980 Kčod 3950 Kč-11950 Kč990od 4900 Kč-18 300 Kčod 2490 Kč-14 990 Kč
Verze zdarma

Funkce

Adresář, kontakty
Banka a pokladna
Elektronická evidence tržeb (EET)Za příplatekZa příplatek
Fakturace
Daňová evidence a jednoduché účetnictví
Podvojné účetnictví
Evidence majetku
Kniha jízd
Mzdy a personalistikaZa příplatek
Skladové hospodářství

Další funkce

Napojení na e-shop - neomezený počet - neomezený
Hotovostní prodej (kasa)Za příplatek
Daně (elektronická podání daňových přiznání)Za příplatek

Podpora

Telefon
Kontaktní formulář/e-mail
On-line konzultace
PobočkyPlzeň - partnerské firmy (Praha, Brno, Ostrava, Hradec Králové)Brno
Odpověď do 24 hodin
Odpovědi10/1010/1010/1010/109/10

Nápověda

FAQPoradna s kompletními návody
Videonávody
Semináře a školení
Pomohou s instalací
Pomohou při práci v systému
Pomohou vybrat variantu
Příručky ke staženíNe, ale na stránkách je poradna s kompletními návody
Pohoda Logo

POHODA

Pokud hledáte komplexní účetní a ekonomický systém, který bude schopen růst spolu s vaší firmou, nabízí se software POHODA. Rozděluje se na tři základní řady, přičemž první – standardní POHODA, je určen živnostníkům a menším firmám. Pro střední a větší firmy jsou pak k dispozici systémy POHODA SQL, popř. informační systém POHODA E1, které se dokážou přizpůsobit většímu počtu zaměstnanců, můžete jim přiřazovat různé přístupy a oprávnění, je kladen vysoký důraz na bezpečnost citlivých dat atd. Účetní systém POHODA si poradí s jednoduchým účetnictvím, daněmi, vedením personální agendy, skladů, majetku, s vystavováním mezd zaměstnancům apod. Systém POHODA má praktický design, ale pokud jste s podobným systémem nikdy nepracovali, bude vám nejspíš chvíli trvat, než se zorientujete. K dispozici vám však budou videonávody, školení i telefonické a on-line porady. Ochotní pracovníci vám vše vysvětlí a pomohou.

Abra Flexibee Logo

ABRA Flexibee

Mezi nejlepší účetní a ekonomické systémy patří zcela oprávněně ABRA FlexiBee. Jedná se o přehledný a velmi prakticky promyšlený systém, ve kterém se poměrně rychle zorientuje i začátečník. Je určen především živnostníkům a menším firmám. Připojit se k FlexiBee dá prakticky odkudkoli. Systém je uzpůsoben práci ve Windows, Linux i Mac. Vybrat si můžete z několika variant, podle toho, co ke své práci potřebujete, resp. jaké moduly – funkce využijete. Varianty najdete pod názvy Basic, Business a Premium. Každou z těchto variant si můžete zakoupit s roční licencí, nebo rovnou s licencí neomezenou. Možné je dokoupit i licence pro tzv. API uživatele. FlexiBee vám pomůže se správou faktur, účetních dokladů, se správou majetku, skladů, vytvářením ceníků, ale i s personalistikou a vytvářením mezd.

Co je účetní systém

Účetním systémem rozumíme software, který nám umožňuje vedení účetnictví prostřednictvím počítače. Využívat ho mohou živnostníci, drobní podnikatelé, majitelé e-shopů, ale i středně velké firmy, neziskové organizace, nebo jednoduše lidé, kteří nejsou podnikatelé, ale kteří musí z nějakého důvodu sami podávat daňové přiznání, např. kvůli přiznání příjmu za pronájem nemovitosti apod.

Od účetních systémů se požadují určité funkce, které jsou u vedení firmy nezbytné. Většina systémů je přitom tvořena pomocí modulů, které tyto funkce obsahují. Systémy pak mají varianty, které obsahují konkrétní moduly a podle toho, jaké klient potřebuje, takový balíček si vybere. Zpravidla ihned vidí, kolik za balíček zaplatí peněz.

Druhou možností je sestavit si program na míru a vybrat si jen takové moduly, které skutečně potřebuje. Teprve pak se klient zpravidla dozví, kolik ho systém bude stát. Vzhledem k náročnějšímu postupu sestavení systému na míru jsou však poskytovány takové možnosti většinou až u ekonomických systémů pro střední a velké firmy.

Co je ekonomický systém

Ekonomický, nebo také ERP systém je nutný tam, kde nestačí běžné vedení účetní agendy, tedy ve chvíli, kdy účetní program nemá dostatek funkcí, kapacitu nebo IT řešení. Ekonomický systém kromě účetní agendy propojuje i ekonomické, personální, obchodní a výrobní procesy. Ekonomické systémy využívají většinou malé, střední i velké firmy, které potřebují, aby správu vykonávalo více zaměstnanců najednou. Často je nutné, aby měl každý přístup k jinému modulu a staral se o jinou agendu. Z toho důvodu ekonomický systém potřebuje vyšší zabezpečení, možnost dávat různá práva a přístupy různým pracovníkům a naopak „zamykat“ – znepřístupnit některé informace nepovolaným osobám. Mezi nejznámější ERP systémy patří ABRA FlexiBee, Helios, Arbes Feis, Benefit a další.

Jak vybrat nejvhodnější účetní a ekonomický systém

Vybrat nejvhodnější účetní/ekonomický program/systém/software, jak jsou označovány, není právě jednoduché. Záleží vždy na tom, co všechno od systému požadujete, kolik peněz jste ochotni investovat do jeho pořízení atd. Proto si pojďme ukázat zásadní otázky, které byste si měli položit a hlavně zodpovědět, než se do výběru vhodného systému pustíte.

 • Jste živnostník, malá firma střední nebo dokonce velká firma?
 • Stačí vám daňová evidence, nebo potřebujete účetnictví?
 • Předpokládáte, že vaše firma v průběhu let poroste a budete potřebovat rozšíření funkcí a kompetencí vašeho účetního systému?
 • Kolik osob bude systém využívat?
 • Budou konkrétní osoby potřebovat různá oprávnění a přístupy do systému?
 • Jaký objem dat bude muset váš systém zpracovat?

Dále sledujte, jakou má daný software klientskou podporu, zda máte možnost získat zdarma návody, video-návody a příručky, nebo zda poskytují i školení pro vás, případně pro vaše zaměstnance.

 • Mají on-line konzultace (chat nebo Skype)?
 • Mají telefonickou linku pro poradenství?
 • Mají pobočky, kam se můžete zajít poradit osobně?
 • Jsou ke stažení příručky, návody, nebo mají video-návody k instalaci a obsluze systému?
 • Poradí vám s výběrem správné varianty?
 • Mají k dispozici demoverze, nebo umožňují vyzkoušet vybraný systém zdarma na určitý čas?

TIP!

Pokud potřebujete pouze fakturovat a účetnictví za Vás dělá účetní firma, doporučujeme se podívat na naše srovnání fakturačních nástrojů.

Jaké funkce očekávat a požadovat

Abyste měli představu o tom, s čím vším by si měl kvalitní účetní a ekonomický systém poradit, pojďme se podívat na jednotlivé funkce, které jsou zpravidla umístěny do konkrétních modulů. Tyto moduly jsou pak buď součástí balíčků/jednotlivých variant, nebo si je klient může namíchat podle svých potřeb.

 • Daňová evidence – tento modul umožňuje vedení účetních knih, účtování, rozdělení příjmů, výdajů, nákladů a výnosů atd. Tyto údaje se později mohou využít pro vypočítání daně z příjmů.
 • Podvojné účetnictví
 • Banka – evidence bankovních výpisů, automatické párování přijaté či vydané platby, možnost tisku bankovní knihy.
 • Fakturace – evidence vydaných i přijatých faktur, kniha faktur, přehledy a samozřejmě vystavování nových faktur. Některé systémy pracují automaticky, je možné parametry přednastavit a urychlit tak vystavování dokladů. Ideální je propojení s e-shopem – pak se faktury generují automaticky s prodaným zbožím.
 • Pokladna a vystavování dokladů – tento modul má na starost vystavování příjmových a výdajových dokladů, případně je párovat s fakturami v systému. Ideální je, když se dá pokladna propojit s EET. Málokterý systém to má v základní nabídce, většinou se jedná o dokoupitelnou službu.
 • Skladová evidence – evidence materiálu či výrobků na skladu, případně jejich pohyb
 • Evidence majetku – evidence majetku, jeho hodnoty, příjem, odpis, vyřazení apod.
 • Knihy jízd – Zápis o vykonaných jízdách firemními vozy, případně vlastními vozy za pohonné hmoty placené firmou. Doklady za pohonné hmoty, ujeté kilometry, evidence vozidel…
 • Personalistika a mzdy – údaje o zaměstnancích, jejich evidence, odpracované hodiny, dovolené, příprava mezd, odvody na sociální a zdravotní pojištění, doklady o pracovní neschopnosti, výplatní pásky atd.
 • Zákony a předpisy – evidence zákonů, norem, předpisů, vzorů smluv a dalších dokumentů
 • Úkoly a připomínky – modul určený na zadávání důležitých úkolů a upomínek ve firmě. Ideální je, když na vás důležitá upomínka vyskočí v daný den hned po přihlášení do systému.

Toto je přehled základních modulů – funkcí, které většina účetních a ekonomických systémů nabízí. Můžete se setkat s tím, že některé funkce budou řazeny jako základní nabídka a jiné v rozšířené verzi, nebo jako služby navíc (např. EET). To má každý systém jinak a záleží na vás, který si zvolíte. Pro bližší informace doporučujeme pročíst vždy naši recenzi na daný systém.

Proč si účetní/ekonomický systém pořídit

 • Veškerou svou účetní agendu budete mít pod kontrolou a na jednom místě
 • Rychlé a pohodlné vystavování i dohledávání faktur, smluv, účetních dokladů atd.
 • Můžete úkoly delegovat zaměstnancům
 • Z vystavených a přijatých dokladů můžete vytvářet knihy, sestavy a přehledy
 • Snadná evidence majetku
 • Snadné a přehledné vedení mezd a personální agendy
 • Propojení na e-shopy
 • Propojení s EET

TIP!

Než si některý z účetních systémů zakoupíte, vyzkoušejte si ho. Stáhněte si free verzi nebo si jej zaplaťte je na kratší dobu. Zjistěte, jak se vám v něm pracuje. Jedině tak zjistíte, zda vám skutečně vyhovuje.

Nejlepší účetní programy

Profit Logo

PROFIT

Pokud hledáte skutečně jednoduchý účetní program, za který nezaplatíte tisíce, a přesto bude plnohodnotně využitelný, sáhněte po systému PROFIT. Je určen především pro živnostníky, malé podnikatele a ty, kteří si musí sami podávat daňové přiznání, např. z důvodu výnosů z pronajímání nemovitostí. PROFIT nabízí dvě verze, první – Free je ke stažení dokonce zdarma, druhá verze – PLUS se sice platí, ale její cena není nijak závratná. Kromě rozšířené verze PLUS je možné dokoupit i modul EET, rozšířené ceníky atd. Práce v systému PROFIT je jednoduchá, protože neobsahuje řadu nadstandardních modulů a má jednoduchý a velice přehledný design. Pokud byste si přece jen nevěděli rady, jsou na jejich webových stránkách k dispozici návody s printscreeny, videonávody a samozřejmě můžete podporu kontaktovat telefonicky nebo e-mailem.

Helios Logo

HELIOS Red

HELIOS Red je praktický účetní a ekonomický systém sestavený především pro živnostníky a menší podnikatele. K dispozici je hned několik variant, které jsou přednastavené podle toho, co nejčastěji firmy potřebují. Zakoupit tak rovnou můžete balíček pro maloobchod, velkoobchod, pro EET, balíček komplet atd. Pokud byste v přednastavených variantách nenašli to, co pro svou firmu potřebujete, můžete si sestavit balíček podle svých požadavků. Stačí si navolit jednotlivé moduly. Pokud byste si s výběrem správného balíčku nevěděli rady, je k dispozici klientská podpora, která vám s nastavením, instalací i prací v systému ochotně poradí. HELIOS Red pomůže zpracovat faktury, účetní doklady, internetové obchody, majetek i skladovou evidenci. Pomůže s daňovým poradenstvím, EET a dalšími záležitostmi, na které můžete při svém podnikání narazit a jejichž správa je nezbytná.

Money S3 Logo

Money S3

Pro živnostníky a malé firmy je ideální i účetní a ekonomický software Money S3. Můžete v něm vést agendu účetní, personální, vystavovat faktury, účetní doklady, vést evidenci skladů i majetku, propojit systém se svým e-shopem atd. Problém není ani s personalistikou a vedením mzdové agendy. Money S3 si můžete sestavit podle svých potřeb díky volitelným modulům. Platíte tak skutečně jen za to, co opravdu ke svému podnikání využijete. Money S3 je český účetní program s dlouhou historií a ve verzi Start je k dispozici zdarma. Můžete si tak vyzkoušet všechny dostupné moduly a zjistit, které budete skutečně potřebovat a zda vám bude tento systém vyhovovat. Pokud byste si s prací v programu nevěděli rady, jsou k dispozici návody, příručky, videonávody i školení. Money S3 má také ochotnou klientskou podporu na telefonu, chatu nebo na Skype.

Časté otázky k účetním programům

❓ Co je účetní systém?

Účetním systémem rozumíme software, který nám umožňuje vedení účetnictví prostřednictvím počítače. Využívat ho mohou živnostníci, drobní podnikatelé, majitelé e-shopů, ale i středně velké firmy, neziskové organizace a tak dále.

❓ Co je ekonomický systém?

Ekonomický, nebo také ERP systém je nutný tam, kde nestačí běžné vedení účetní agendy, tedy ve chvíli, kdy účetní program nemá dostatek funkcí, kapacitu nebo IT řešení. Pokračovat.

❓ Proč si účetní/ekonomický systém pořídit?

Veškerou svou účetní agendu budete mít pod kontrolou a na jednom místě.

❓ Jaký je nejlepší účatní program?

Každému vyhovuje něco jiného a každá firma nebo podnikattel má jiné potřeby. Sestavili jsme pro vás tabuku, ve které jsme srovnali účetní programy podle různých parametrů a cen.

Srovnání účetního software
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
4.33 (6 Recenzí)