Faktury online – velké srovnání nástrojů na tvorbu faktur

Nejlepší nástroj pro faktury online 2021

Vybrali jsme nejlepší fakturační nástroje pro vydávání faktur online a v našem testu jsme porovnali jejich síly. Takový software vám ušetří spoustu času, který byste jinak trávili vyplňováním tabulek v excelu, ale často nabízí i pokročilé funkce, které vám pomohou procesy zautomatizovat a zefektivnit. Jaké jsou v roce 2021 nejlepší fakturační softwary a které z nich se nejvíce hodí  pro váš byznys?

5nej-srovnani

Vyfakturuj

Superfaktura

IDoklad

Fakturoid

Mpohoda

1. Místo2. Místo3. MístoFinalistaFinalista
Finální známka9.89.28.88.58
ShrnutíNejkomplexnější nástroj na českém internetu s rozsáhlými možnostmi automatizaceRobustní fakturační software s jednoduchou administrací a vynikajícím poměrem cena/výkonKomplexní nástroj s vynikající automatizací a velkým množstvím funkcí, vhodný i pro větší podnikyNejlepší fakturační software pro eshopy, jenž vyžadují vyladěné API a kvalitní automatizaci.Bezplatný a jednoduchý software pro menší podnikatele
Testovaný tarifProfiPrémiovéPrémiovýFirmaZdarma

Finance

Měsíční paušál390 Kč / měsíčně469 Kč / měsíčně480 Kč / měsíčně586 Kč / měsíčněod 0 Kč

Důležité parametry

Logo na fakturu
Neomezeně faktur
Neomezeně kontaktů
Přenesená daňová povinnnost
Vlastní číselné řady
QR platby
Více bankovních účtů
Více firem na jednom účtu
Vlastní přístup pro účetní
Načtení údajů podle IČ z ARES
Verze pro plátce DPH
Ověření solventnosti
Evidování nákladů
Přehledná statistika příjmů
Elektronická podání

Kompatibilita

Webová aplikace
Mobilní aplikace - iOS
Mobilní aplikace - Android
Export do účetního programu Money S
Export do účetního programu Pohoda
Export do jiných účetních programůPremierMRP, PROLUC, ISDOCVarioAbra Flexibee, Ježek DUEL, Ekonompouze přes XML

Automatizace

Párování plateb - integrace s bankou (pouze v
Pohodě)
Upomínky neplatičům
EET
Pravidelné faktury
Integrace s platební bránou GoPay
Integrace s platební bránou PayPal
API

Podpora a zabezpečení

Live chat
Telefon
Email
Autorizovaný požadavek
Pravidelné zálohování
Odpověď do 24 hodin
Otázky/odpovědi5/55/54/55/510/10
HodnoceníVelmi dobréVelmi dobréDostatečnéVelmi dobréVelmi dobré
Vyfakturuj Logo Nove

Vyfakturuj Recenze

Vyfakturuj je flexibilní služba, která si dala za cíl být lepší a výhodnější alternativou ke službě iDoklad. V něčem ji poráží, jinde naopak zaostává (více se dozvíte v našem srovnání fakturačních nástrojů). Má dobrý poměr cena/výkon, podporuje řadu integrací a možností pro automatizace jako je propojení s bankou, internetovým obchodem nebo platební bránou. Někteří podnikatelé oceňují šikovnou správu více firem z jednoho účtu. Každopádně Vyfakturuj skvěle komunikuje s nejdůležitějšími účetními programy jako je Money S3 a Pohoda. Podpora je ochotná na všech frontách – live chat, telefon, email i autorizovaný požadavek.

superfaktura logo

Superfaktura Recenze

Fakturační software SuperFaktura umí nespočet věcí, které usnadní vaše podnikaní – samozřejmostí je jednoduché vydávání faktur online. Svým rozsahem funkcí dosahuje kvalit známějších konkurentů jako je iDoklad nebo Fakturoid. Měsíční cena nejvyššího tarifu je však o řád levnější, což z něj dělá krále v poměru cena/výkon. Kromě standardních funkcí, můžete zasílat faktury poštou, posílat sms upomínky a zaznamenávat skladové zásoby. Pokud vám nevadí, že design administrace působí lehce zastarale a hledáte komplexní fakturační nástroj s mobilní aplikací, pak zde budete na správné adrese.

Online faktury – video srovnání

Jak vybrat nástroj na faktury online?

Podle čeho vybírat nástroj na vydávání faktur online? Každý byznys je unikátní a vždy záleží na potřebách vašeho podnikání – i proto jsme seskupili parametry každého ze softwarů, abyste to měli krásně “na jednom talíři”.

V poslední době přibylo takových nástrojů jako hub po dešti, což přináší jak větší výběr a více funkcí, tak i dilema typu: “Jaký z fakturačních nástrojů je pro mě nejlepší?” Smyslem následujících řádků je pomoci vám určit jak a podle čeho byste měli vybírat svůj fakturační software. 

1. Podle ceny

Prvním bodem, po kterém se jistě díváte, je cena. Hledáte nástroj, který je kompletně zdarma, přičemž jste ochotni upustit z některých pokročilejších funkcí? Nebo vám nevadí platit pár stovek měsíčně výměnou za funkcionálně bohatý fakturační software, jež vám umožní řadu procesů zautomatizovat? Jestliže balancujete někde mezi těmito extrémy, nejspíše pro vás bude nástroj s dobrým poměrem cena/výkon.

Pojďme se tedy podívat, jak si stojí námi testovaní vítězi a finalisté, pokud je budeme hodnotit podle poměru cena/výkon:

  • Vyfakturuj – nástroj plný užitečných a důležitých funkcí, které usnadňují podnikání.
  • Fakturoid – jeden z nejlepších fakturačních software pro eshopy, jenž vyžadují vyladěné API a kvalitní automatizaci
  • iDoklad – funkcionálně nadupaný fakturační nástroj, za který si však mírně připlatíte.
  • mPohoda – kompletně bezplatná služba na vydávání faktur online vhodná pro drobné podnikatele. Náročnější funkce tu však nehledejte.
  • SuperFaktura – software s vynikajícím poměrem výkonu a ceny.

2. Podle parametrů, jenž jsou pro vás důležité

Ne každý potřebuje našlapané API a automatické zasílání faktur. Na druhou stranu majitel internetového obchodu by naopak takovéto služby třeba ocenil. A ne jenom ty. Určitě by uvítal i funkce jako párování plateb s bankou, integrace s platební bránou nebo podporu EET. Třeba takový člověk na volné noze ocení automatické upomínky neplatičům nebo přístup k fakturám v mobilní aplikaci.

Ať už je vaše podnikání jakékoli, jenom vy sami víte, co potřebujete za funkce. Neplaťte zbytečně za našlapanou službu, kterou nevyužijete. Stejně tak nemarněte čas s nástroji, které neumožňují to, co je pro vás nezbytné. Udělejte si proto domácí úkol – podívejte se na seznam parametrů v našem srovnání a zeptejte se sami sebe, co za zmíněné funkce považujete za důležité pro váš byznys. Podle toho si pak vyberte samotnou službu a také cenový tarif…

3. Podle kompatibility

Kompatibilitou mám na mysli hlavně to, s jakými účetními programy nástroj bez problému komunikuje – čili že do něj můžete exportovat faktury přes XML. Zeptejte se své účetní/svého účetního, jaký program využívá. Nejpoužívanější jsou účetní programy: Pohoda, Money S3 a Money S4. Skutečně je třeba si to zkontrolovat. Například nástroj zdarma mPohoda komunikuje skvěle s Pohodou, ale s Money S3 a S4 si neporadí.

4. Podle možností automatizace

Některé typy podnikání vyžadují automatizaci více než jiné. Dnes fakturační softwary zvládají párovat platby s bankou, komunikovat s vaším eshopem, automaticky vydávat faktury, zasílat sms či email upomínky, zasílat pravidelné faktury stálým klientům, nebo umožňují podporu EET. Otázkou na vás je, co z toho pro svoje podnikání skutečně potřebujete? Opět je nutné vycházet individuálně z potřeb vašeho podnikání, abyste získali kvalitní nástroj, který vaše potřeby dokáže pokrýt a zároveň abyste zbytečně neplatili něco, co nevyužíváte. 

5. Podle podpory

Doporučujeme před nákupem zkusit kontaktovat podporu a zjistit, jakým způsobem s vámi komunikuje. Jde o vaše peníze a chystáte se koupit důležitý nástroj pro podnikání. Jistě chcete, aby na druhé straně stáli profíci, kteří se o vás umí postarat. Jako vodítko může také posloužit, zda-li komunikují přes kanál, který vám vyhovuje – je to telefon, live chat nebo třeba email? 

Ačkoli to není nejdůležitější parametr, i tak vám může pomoci s rozhodováním. Proto jsme i my kladli, vedle dalších parametrů, důležitou roli právě podpoře a kvalitně si ji prověřili. Věříme, že vám to ušetří čas – nebudete muset podporu testovat sami, můžete se spolehnout na náš test. Na druhou stranu všechny firmy se rozvíjí a i my jsme se už mnohokrát přesvědčili, že když po nějakém čase naše recenze aktualizujeme, kvalita a způsob podpory klientů se mění.

Jaké jsou rozdíly mezi programy a aplikacemi?

Některé fakturační softwary můžete využívat přímo na jejich webových stránkách, některé požadují stáhnout si jejich program do PC a u některých jsou zase k dispozici vychytané mobilní aplikace, které vám poslouží jako pokladna na cestách, nebo kdekoliv zkrátka jste (např. mPohoda). Jaký je v nich rozdíl a které jsou vhodnější? 

Samozřejmě záleží především na tom, co chcete s programem dělat, kolik faktur a jak často vystavujete atd. Většina fakturačních programů i aplikací má jednoduché a přehledné prostředí, ve kterém se rychle zorientujete. Programy často umožňují propojení s e-shopy a dalšími platformami, spárování plateb s bankami nebo integraci platebních systémů. To samozřejmě může umět i některá mobilní aplikace, ale je dost možné, že v tomto budou jejich funkce omezeny. Je to velmi individuální a záleží na tom, kterou ze služeb si vyberete. Podrobnější informace o programech a aplikacích najdete vždy ve vybraných recenzích. 

Další omezení může být v případě, že chcete vystavované doklady a sestavy poskytnout ke stažení vaší účetní. Některé mobilní aplikace sice umožní i odeslání dokladů přímo k vaší účetní (např. mPohoda), ale u jiných je nutné, aby se účetní přihlásila do programu a stáhla si doklady a vše, co bude potřebovat, ona sama.   

Stačí program zdarma?

Jak už jsme v textu výše několikrát zmínili, na trhu dnes najdete vymakané fakturační programy, které vám nabídnou spoustu funkcí a automatizací, ale zaplatíte si za ně. Stejně tak si můžete vybrat z demo verzí, free verzí nebo programů zdarma, které vám pomohou vystavovat faktury, aniž byste se trápili tím, jak má taková faktura vypadat, jakou jste vystavovali naposledy atd. Záleží totiž jen na vás, co potřebujete. Ideální je v tomto případě fakturační systém mPohoda, který můžete mít zdarma ve verzi Start s omezenými funkcemi, ale pokud si přikoupíte i účetní systém Pohoda, budete mít zdarma i pokročilé tarify basic a Pro. 

Pokud potřebujete jen jednoduché – základní úkony, vystačíte si i s fakturačním programem zdarma. Nač platit služby, které nevyužijete. V opačném případě je lepší si určitě připlatit. 

Náš tip!

Programy zdarma jsou ideální k vyzkoušení si fakturačního systému v praxi. Bývají však značně omezeny. Pokud už si určitý systém vyberete, doporučíme si zjistit, zda garantuje vrácení peněz v určité lhůtě (14/30/60 dní). Tak si fakturační software vyzkoušíte se vším všudy, a pokud zjistíte že pro vás není ten pravý, jednoduše požádáte o vrácení zaplacené částky. 

Speciální přístup doporučujeme těm, kteří se svým podnikáním teprve začínají a tak jim zatím stačí jen jednoduchý program na vystavování faktur. Do budoucna však počítají s růstem své firmy a tudíž budou potřebovat více funkcí i od svého fakturačního systému. Pokud tak jste na tom právě vy, myslete na rozvoj své firmy už od začátku. Pokud předpokládáte, že fakturace bude v následujících měsících či letech složitější, zvolte klidně program zdarma, nebo program za základní cenu, ale takový, kde je možnost růstu. Tedy takový, kde si budete moci připlatit i další služby. Přecházet totiž z jednoho fakturačního systému na úplně nový v době, kdy už je firma a její účetnictví rozjeté, může být komplikované.

Recenze Nejlepších nástrojů na faktury online:

idoklad logo

iDoklad Recenze

iDoklad je nejznámějším fakturačním softwarem na trhu, který nabízí široké spektrum možností. Díky tomu postačuje nejen malým živnostníkům, ale i středně velkým firmám, které potřebují mnoho funkcí. Zejména majitelé e-shopů si chválí automatizaci a vyladěné API. Ať už vaše účetní využívá Money S3 či S4, Pohodu nebo Vario, s iDokladem můžete všechny data bez problému exportovat. Vedle placeného tarifu nabízí i variantu zdarma, ale ta bohužel pro běžné fungování téměř nikomu nepostačuje.

fakturoid logo

Fakturoid Recenze

Fakturoid je skvělým pomocníkem pro podnikatele, kteří své denní úkoly rádi minimalizují a přenechávají je robotům. Je to král automatizace a pokud máte e-shop nebo prodáváte infoprodukty, Fakturoid je skvělou volbou. Párování plateb, upomínky neplatičům a propracované API jsou jen špička ledovce všech funkcí Fakturoidu. Podnikatelé si též chválí, že Fakturoid sám vypočítá podklady pro elektronická přiznání. Pochvalu si zaslouží i široká podpora účetních programů, včetně dvou nejznámějších: Money a Pohoda. Na druhou stranu neposlouží drobným živnostníkům, kteří si nejsou ochotni za takové funkce připlatit. Pokud jste se však již dostali do fáze, kdy je čas důležitější než peníze, pak s Fakturoidem nešlápnete vedle.

mpohoda logo

mPohoda Recenze

Bezplatný fakturační software mPohoda je překvapivě kvalitní nástroj na vydávání faktur. Zakládá si na minimalistickém provedení a kvalitní mobilní aplikaci. Vystavovat faktury z mobilu i webové aplikace je skutečně snadné a není třeba zdlouhavého zadávání údajů díky možnosti uložení si neomezeného počtu kontaktů. Největší přednost mPohody – jednoduchost, je také její největší nevýhodou. Pokud budete chtít zautomatizovat párování plateb s vaší bankou nebo třeba napojit vystavování faktur na platební brány jako GoPay či Paypal, pak vám mPohoda stačit nebude.

Časté otázky k fakturačním nástrojům

❓ Jaké jsou rozdíly mezi fakturačními programy?

Některé fakturační softwary můžete využívat přímo na jejich webových stránkách, některé požadují stáhnout si jejich program do PC a u některých jsou zase k dispozici vychytané mobilní aplikace, které vám poslouží jako pokladna na cestách, nebo kdekoliv zkrátka jste (např. mPohoda). Jaký je v nich rozdíl a které jsou vhodnější? To se dozvíte v naší srovnávací tabulce nejlepších fakturačních programů.

❓ Bude mi stačit program zdarma?

Bezplatný fakturační software je většinou velice omezení funkcemi nebo počtem fakturačních kontaktů. Pokud jste živnostník s málo klienty, tak pak vám nejspíš program zdarma stačit.

❓ Jak vystavit fakturu?

Vystavování faktur usnadňují fakturační programy. S jejich pomocí můžete jednoduše a pohodlně vystavovat faktury. To ale není vše. Fakturační software můžete propojit se svojí bankou. Pak se nemusíte starat o spárování plateb. Programy toho umí samozřejmě více. Podívejte se na srovnávací tabulku.

Faktury online - velké srovnání nástrojů na tvorbu faktur
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
4.14 (42 Recenzí)

Jeden příspěvek

  1. Jana P 6.9.2021

Přispět názorem