Srovnání portálů P2P – Peer to peer

Nejlepší P2P půjčky 2021

P2P půjčky je výraz, který zatím v České republice moc neznáme. Spoustu lidí má v sobě předsudky, že půjčit si peníze jinde než v bance, je nebezpečné a může nás to dovést až do finanční krize a k problémům se splácením. Jenže tak, jako postupně získávají na oblíbenosti nebankovní půjčky, vzmáhají se i tzv. P2P půjčky. Co to tedy je?

5nej-srovnani

Zonky

Prestito

Žlutý-meloun

Banking-online

Bankerat

Základní parametry

Kolik půjčují20-750.000.-5.000 - 1.000.000.-10 000 Kč - 250 000 Kč80.000 Kč až 500.000 Kč10 000 Kč - 600 000Kč
Úrok2,99 - 19,99IndividuálníOd 5,9 %Od 3%Individuální
Splátky od502.-Individuální2 708KčDle výše úvěru1 050Kč
Poplatky2%29.- za vystavení inzerátu1,5 % z výše půjčky
Doba splácení6 měsíců -7 letIndividuální3 měsíce až 5 letOd 6 do 60 měsíců6-72 měsíců
Minimální věk18 let18 let18 let18 let18 let
Schvalují se záznamem v registrech?ano - po celkovém doplaceníZáleží vždy na investorovi,
na jaké podmínky se
rozhodne přistoupit.
Ne, v případě horšího ratingu
individuální posouzení
VýhodyZonkyho záchranná vestaVětšinu podmínek si klient
při zadání inzerátu nastavuje sám.
Je na investorovi, zda je přijme,
či nabídne ještě lepší.
Transparentnost, bezpečnost a
rychlost
Mnohem nižší úroky, než jaké mohou
klienti získat v bance
Určení výše úroku i
doby splácení

Možnosti půjčky

NavýšeníZáleží vždy na investorovi,
na jaké podmínky se rozhodne
přistoupit.
?
Půjčka
Refinancování
Mimořádná splátkaZáleží vždy na investorovi,
na jaké podmínky se
rozhodne přistoupit.
?
Předčasné splaceníZáleží vždy na investorovi,
na jaké podmínky se rozhodne
přistoupit.
?
Možnost pojištění??

Jak uzavřít půjčku

Pracují i o víkendu?
Žádost on-line?Ano - inzerátAno - podat inzerát/reagovat
Žádost telefonicky?
Mají pobočky

Podpora

On-line chat
Dotazy přes kontaktní formulář/e-mail
Dotazy po telefonu
Počet zodpovězených dotazů10/101/100/50/107/10
Kvalita podporyVelmi dobráNedostatečnáNedostatečnáNedostatečnáNedostatečná

Co jsou to P2P půjčky?

P2P půjčky bývají velmi často označovány také jako půjčky lidem od lidí. Výraz peer-to-peer znamená přímé sdílení bez prostředníka a zajímavostí je, že původně vznikl z počítačového prostředí. U peer-to-peer půjček pak počítače nahradili lidé, kteří mezi sebou sdílejí své peníze. Prakticky ovšem P2P půjčky vznikly v anglosaském světě a mají více než desetiletou historii. V Americe a ve Velké Británii mají v současné době již mnohamiliardové obraty, a proto mají velká očekávání i v ostatních zemích, kde se pozvolna začínají dobývat na přední místa v oblasti půjček.

Jak to vlastně funguje?

Tento typ půjček k nám přišel jako fenomén posledních let ze zahraničí a v České republice je stále populárnějším. Peer-to-peer půjčky doslova změnily trh, protože banky a nebankovní společnosti přestaly být hlavními poskytovateli úvěrových produktů. Namísto nich nastoupili obyčejní lidé, kteří mají jisté finanční úspory a jsou ochotni je půjčovat ostatním lidem, kteří je zrovna potřebují. Tyto dva typy lidí zpravidla spojuje určitý online webový projekt, který zajistí registraci všech žadatelů i investorů, zprostředkuje žádosti a vše, co s vyřízením půjčky souvisí.

Půjčky pro všechny

Peer-to-peer půjčku může využít kdokoliv a na cokoliv, a to bez ohledu na svou úvěrovou minulost. Investoři neprověřují klientovu minulost, jeho příjmy a výdaje, ale rozhodují se zejména na základě lidského příběhu. Ten je hlavní hybnou silou, která rozhoduje o tom, zda člověk půjčku získá či nikoliv. Největším benefitem těchto půjček je znatelně nižší úroková sazba pro žadatele a zajímavá forma zhodnocení volných finančních prostředků pro investory.

Půjčka mezi lidmi a možná rizika

Půjčky P2P nabízejí investorům zajímavé výnosy, přičemž dlužníci naopak získávají nižší úrok, než kdyby si stejný obnos půjčili v bance nebo u nebankovní instituce. A kdo nese rizika? Ta připadají ve větší míře na investora. Pokud by totiž poskytl půjčku méně solventní osobě, mohl by o své peníze přijít. Věřitelé nejsou totiž nijak chráněni, jelikož se na peer-to-peer půjčky nevztahuje povinnost přispívat do Fondu pojištění vkladů. P2P půjčky musí dodržovat pouze zákon o ochraně spotřebitele, na což dohlíží Česká obchodní inspekce.

Některé webové platformy, přes které jsou P2P půjčky poskytovány se snaží rizika minimalizovat tzv. credit risk systémem. Tento velice komplexní systém sleduje dlužníky, jejich bonitu a její případné výkyvy, na základě získaných informací jsou pak dlužníkům nabízeny odpovídající podmínky úvěrování. Riziko může ovlivnit rovněž samotný investor pečlivou volbou toho, komu půjčí peníze. Čím více ověřených, potvrzených a relevantních podkladů žadatel dodá, tím pravděpodobněji najde vhodného investora a dosáhne lepšího úroku.

Jak zažádat o P2P půjčku

Nejčastěji probíhá hledání vhodného investora prostřednictvím internetové aukce na vybrané platformě. Žadatel zadá poptávku a investor na ni v případě zájmu reaguje nabídkou. Pokud žadatel souhlasí s nabízenými podmínkami, zejména výší úrokové sazby, je obchod velice rychle dojednán. Žadatel by měl vždy pro zvýšení svých šancí na získání půjčky vyplnit co nejvíce údajů v žádosti, ale silnou roli hraje i osobní příběh, proč a na co si chce půjčit.

Úrokové sazby u peer-to-peer půjček

Konkrétní úroková sazba se vždy liší dle vzájemné domluvy dlužníka a investora. Čím je úvěr rizikovější, tím bývá i úroková sazba vyšší. Obecně však platí, že u půjček P2P jsou úrokové sazby mnohem nižší, než by byly při sjednání stejné půjčky v bance. Velkou předností těchto půjček jsou také podstatně mírnější podmínky pro schválení žádosti a každopádně férové jednání bez skrytých poplatků a dodatků malými písmenky.

Poplatky u P2P půjček

Poplatky jsou samozřejmostí i u P2P půjček, bez nich by platformy jen těžko mohly existovat. Zásadní rozdíl od bankovních půjček je v tom, že tyto poplatky nejsou skryté a jsou předem známé. Žadatel nikdy neplatí žádné poplatky předem.

Výnos versus riziko

Výnosnost P2P platforem je pro mnohé investory velice lákává, ovšem zapomínají, že to často při rozhodování bohužel nestačí. Je třeba brát v potaz také rizikovost dané platformy a portfolia jejich půjček. Vyšší výnos se rovná většímu riziku. To je 100% pravda, ale vždy je třeba toto hodnotit dle více faktorů. Inteligentní investor by tak měl určitě diverzifikovat své investice napříč poskytovateli i platformami. A také by si měl dobře promyslet, kolik financí investuje do méně výnosných, ale bezpečnějších platforem a kolik do výnosnějších, ale velmi rizikových platforem.  Každopádně by vždy měla platit jedna základní poučka: Nikdy neinvestujte více, než jste případně ochotni ztratit.

Výhody P2P půjček

P2P půjčky nabízejí oproti klasickým půjčkám několik výhod, které jsme sepsali v následujícím seznamu:

  • možnost investovat a zhodnotit volné peněžní prostředky
  • žádné skryté poplatky
  • mírnější podmínky pro schválení žádosti
  • férové jednání
  • nižší úroky než v bance a nebankovních společnostech
  • možnost složení několika investorů na půjčku
  • možnost investice již od několika stokorun
  • bezpečnost platformy a její rychlost
  • svoboda investičního rozhodování a diverzifikace prostředků do více úvěrů

Nevýhody P2P půjček

Samozřejmě i P2P půjčky mají kromě pozitiv i své nevýhody. Je jich ovšem podstatně méně než výhod, což jistě každý potenciální dlužník ocení. Za prvé podaná žádost o půjčku nemusí být schválena každému, což se ovšem běžně stane i při klasické půjčce. A za druhé čím rizikovější žádost, tím vyšší úrok. I tohle je však běžná praxe v bankách a u nebankovních institucí. Takže v podstatě neexistuje žádná přímá nevýhoda, proč nezkusit P2P půjčku.

Peer-to-peer platformy v České republice

Aby mohla společnost poskytovat peer-to-peer platformu v České republice, musí získat licenci od České národní banky. Na našem trhu se objevila první P2P platforma v roce 2010, ale opravdový boom začal až v roce 2015. V současné době funguje na českém trhu několik velkých poskytovatelů půjčky od lidí pro lidi. Mezi ty nejznámější patří Zonky.cz, Bankerat.cz, Banking-online.cz či Prestito.cz.

Recenze nejlepších platforem P2P:

Zonky - logo

Zonky Recenze

Zonky je tzv. služba peer-to-peer, což znamená, že klienti mají možnost zde investovat, nebo si peníze půjčit. Úvěr či refinancování stávajících úvěrů poskytuje zpravidla za nižší úrok, než jaký jsou schopny nabídnout banky. Výhodou je možnost uzavřít úvěr on-line a to 7 dní v týdnu. Klienti nemusí nikam chodit, ani se nikam objednávat. Stačí zapnout počítač, tablet či mobil s internetem a o půjčku na Zonky zažádat on-line.

Bankerat - logo

Bankerat Recenze

Bankerat.cz je internetová aukční platforma pro poskytování a správu P2P půjček v České republice. Na trhu úspěšně působí již od roku 2010 a na vzniku firmy se od samého počátku podíleli lidé s bohatými zkušenostmi z oblasti bankovnictví a nových technologií. Při vývoji internetového portálu využili zkušeností zahraničních poskytovatelů P2P půjček a přizpůsobili je místnímu prostředí. Jejich činností je vývoj a správa internetového aukčního portálu a administrace půjček poskytnutých prostřednictvím internetového portálu pro koncové uživatele.

zluty meloun logo

Žlutý meloun Recenze

Žlutý meloun je finanční portál, který spojuje dvě skupiny lidí. Ty, kteří si potřebují půjčit peníze a jsou schopni splácet svoje půjčky, a ty, kteří jim své peníze chtějí půjčit a v rámci své investice získat vyšší výnosy. Díky vynechání bankovní instituce získají žadatelé půjčku za lepších podmínek a investoři naopak výrazně vyšší výnosy. Přesné podmínky si vždy stanovují lidé sami, je to přímé, transparentní a jednoduché! Žádné vysoké režijní náklady a marže. Žlutý meloun navíc zaštiťuje celou řadu činností, od komplexního rizikového hodnocení žadatelů, přes právní rámec a administraci smluvních dokumentů až po monitoring, správu splátek a vymáhání při nesplácení závazků.

Banking online logo

Banking Online Recenze

Banking Online je aukční portál, který shromažďuje zájemce o půjčku a zároveň zájemce o výhodné investování peněz. Soustředí se především na bonitní klienty, kteří jsou schopni své úvěry splácet pravidelně a včas. Zato jim portál pomocí investorů umožní získat nižší úrok, než jaký by jim nabídli v bance. Bonitní klienti s dobrou platební morálkou, kteří jsou schopni dodat dostatek informací o bezpečném obchodě pro investory (rejstřík trestů, vysoké příjmy, výborná platební morálka atd.), mohou dosáhnout až na úrok 3 %.

Prestito logo

Prestito Recenze

Prestito je portál, který umožňuje žadatelům o půjčku a investorům spojit své „síly“ a pomoci si navzájem. Žadatelé získají úvěr, který je výhodnější než u banky či klasické nebankovní instituce, investor získá možnost zajímavě zhodnotit své finance, které by mu jinak ležely ladem. Prestito funguje jednoduše – po zaregistrování si mohou žadatelé o půjčku zadat inzerát, ve kterém uvedou výši požadované částky a pak už jen sledují, jak investoři přihazují své nabídky. Žadatelé si pak mohou vybrat toho, který jim nejvíce vyhovuje.

Mintos - logo

Mintos Recenze

Mintos je webový portál, který propojuje investory – zájemce o získání pasivních příjmů pomocí vlastní investice – s poskytovateli půjček. Poskytovatelé jsou pak jakýmisi zprostředkovateli mezi penězi a dlužníkem. Investor se s dlužníkem nemusí vůbec setkat. Poskytne pouze své finanční prostředky, které pak dostává zpět v podobě splátek navýšených o úrok. Průměrný úrok při tom za poslední roky na Mintos dosahuje kolem 9 %, což je výrazně vyšší číslo, než by investoři získali kdekoli jinde.

Srovnání portálů P2P - Peer to peer
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
4.33 (9 Recenzí)

Přispět názorem