Srovnání portálů P2P – Peer to peer

Nejlepší P2P půjčky 2021

P2P půjčky je výraz, který zatím v České republice moc neznáme. Přesto si získávají již i u nás řadu nadšenců. Velký podíl na tom má především Zonky, který se u nás umístil na prvním místě ve výběru nejlepších P2P půjček. Pojďme se podívat, co to P2P půjčky jsou a v čem jsou lepší, než ty bankovní nebo nebankovní půjčky.

5nej-srovnani

Zonky

Prestito

Bankerat

Žlutý-meloun

Základní parametry

Kolik půjčují20-750.000 Kč10.000 - 1.000.000 Kč10 000 Kč - 600 000 Kč10 000 Kč - 250 000 Kč
Úrok2,99 - 19,99 %Individuálníod 9 %Od 4,4 %
Splátky od502.-Individuální1 050Kč2 708Kč
Poplatky2%29.- za vystavení inzerátu5 % z dlužné částky (při uzavření)2,9 % ze získané výše půjčky
Doba splácení6 měsíců-7 letIndividuální6-72 měsíců1-60 měsíců
Minimální věk18 let18 let18 let18 let
Schvalují se záznamem v registrech?ano - po celkovém doplaceníZáleží vždy na investorovi,
na jaké podmínky se
rozhodne přistoupit.
VýhodyZonkyho záchranná vestaVětšinu podmínek si klient
při zadání inzerátu nastavuje sám.
Je na investorovi, zda je přijme,
či nabídne ještě lepší.
Určení výše úroku i
doby splácení
Půjčka za nejlepších podmínek

Možnosti půjčky

NavýšeníZáleží vždy na investorovi,
na jaké podmínky se rozhodne
přistoupit.
Půjčka
Refinancování
Mimořádná splátkaZáleží vždy na investorovi,
na jaké podmínky se
rozhodne přistoupit.
Předčasné splaceníZáleží vždy na investorovi,
na jaké podmínky se rozhodne
přistoupit.
Možnost pojištění

Jak uzavřít půjčku

Pracují i o víkendu
Žádost on-line?Ano - inzerát
Žádost telefonicky?
Mají pobočky

Podpora

On-line chat
Dotazy přes kontaktní formulář/e-mail
Dotazy po telefonu
Počet zodpovězených dotazů10/105/57/101/5
Kvalita podporyVelmi dobráDostatečnáNedostatečnáNedostatečná
Zonky - logo

Zonky Recenze

Zonky je tzv. služba peer-to-peer, což znamená, že klienti mají možnost zde investovat, nebo si peníze půjčit. Úvěr či refinancování stávajících úvěrů poskytuje zpravidla za nižší úrok, než jaký jsou schopny nabídnout banky. Výhodou je možnost uzavřít úvěr on-line a to 7 dní v týdnu. Klienti nemusí nikam chodit, ani se nikam objednávat. Stačí zapnout počítač, tablet či mobil s internetem a o půjčku na Zonky zažádat on-line.

Prestito logo

Prestito Recenze

Prestito je portál, který umožňuje žadatelům o půjčku a investorům spojit své „síly“ a pomoci si navzájem. Žadatelé získají úvěr, který je výhodnější než u banky či klasické nebankovní instituce, investor získá možnost zajímavě zhodnotit své finance, které by mu jinak ležely ladem. Prestito funguje jednoduše – po zaregistrování si mohou žadatelé o půjčku zadat inzerát, ve kterém uvedou výši požadované částky a pak už jen sledují, jak investoři přihazují své nabídky. Žadatelé si pak mohou vybrat toho, který jim nejvíce vyhovuje.

Co jsou to P2P půjčky?

P2P půjčky bývají velmi často označovány také jako půjčky lidem od lidí. Dokládá to i známá reklama na P2P půjčky od Zonky.  Výraz peer-to-peer znamená přímé sdílení bez prostředníka a zajímavostí je, že původně vznikl z počítačového prostředí (více na Wikipedii). U peer-to-peer půjček pak počítače nahradili lidé, kteří mezi sebou sdílejí své peníze.

Prakticky ovšem P2P půjčky vznikly v anglosaském světě a mají více než desetiletou historii. V Americe a ve Velké Británii mají v současné době již mnoha miliardové obraty, a proto mají velká očekávání i v ostatních zemích, kde se pozvolna začínají dobývat na přední místa v oblasti půjček. U nás je zatím nejznámější již několikrát zmíněná Zonky. Pozornost si ale zaslouží i další společnosti, kterým jsme se v našem srovnání podívali “na zoubek”. Co znamená peer-to-peer?

Jak fungují P2P půjčky?

Tento typ půjček k nám přišel jako fenomén posledních let ze zahraničí a i v České republice je stále více populární. Není se čemu divit. Peer-to-peer půjčky doslova změnily trh, protože banky a nebankovní společnosti přestaly být hlavními poskytovateli úvěrových produktů. Namísto nich nastoupili obyčejní lidé, kteří mají jisté finanční úspory a jsou ochotni je půjčovat ostatním lidem, jež je zrovna potřebují. Tyto dva typy lidí zpravidla spojuje určitý online webový projekt, který zajistí registraci všech žadatelů i investorů, zprostředkuje žádosti a vše, co s vyřízením půjčky souvisí. Díky tomu je bezpečné nejen půjčit si, ale také své peníze investovat. 

Náš tip!

Jste na mateřské, pobíráte důchod nebo máte příjem ze zahraničí? Banky vaše příjmy odmítají uznat? Netrapte se tím! Díky půjčkám P2P máte šanci získat peníze na to, co právě potřebujete, nebo o čem sníte. Stačí si vybrat, který portál vám bude nejlépe vyhovovat. 

Půjčky pro všechny

Peer-to-peer půjčku může využít kdokoliv a na cokoliv, a to bez ohledu na svou úvěrovou minulost. Investoři neprověřují klientovu minulost, jeho příjmy a výdaje, ale rozhodují se zejména na základě lidského příběhu. Ten je hlavní hybnou silou, která rozhoduje o tom, zda člověk půjčku získá či nikoliv. Největším benefitem těchto půjček je znatelně nižší úroková sazba pro žadatele a zajímavá forma zhodnocení volných finančních prostředků pro investory. 

Díky benevolentnějšímu přístupu mají šanci i lidé, kteří třeba příjem mají, dostávají ho pravidelně, ale z nějakého důvodu jim ho banky neuznávají. Např. maminky na mateřské, důchodci, invalidní důchodci, lidé s brigádou nebo lidé pracující v zahraničí. 

Půjčka od lidí a možná rizika

Půjčky P2P nabízejí investorům zajímavé výnosy, ke kterým se na běžných spořících účtech nedostanou. Výjimkou by mohly být investice, ale k tomu už je potřeba o tom něco vědět. U P2P půjček žádné vzdělání mít nemusíte. 

Dlužníci naopak získávají nižší úrok, než kdyby si stejný obnos půjčili v bance nebo u nebankovní instituce. I proto jsou P2P půjčky stále oblíbenější.  

Kdo ale nese rizika? Ta připadají ve větší míře na investora. Pokud by totiž poskytl půjčku méně solventní osobě, mohl by o své peníze přijít. Věřitelé nejsou totiž nijak chráněni, jelikož se na peer-to-peer půjčky nevztahuje povinnost přispívat do Fondu pojištění vkladů. P2P půjčky musí dodržovat pouze zákon o ochraně spotřebitele, na což dohlíží Česká obchodní inspekce.

Některé webové platformy, přes které jsou P2P půjčky poskytovány se snaží rizika minimalizovat tzv. credit risk systémem. Tento velice komplexní systém sleduje dlužníky, jejich bonitu a její případné výkyvy. Na základě získaných informací jsou pak dlužníkům nabízeny odpovídající podmínky úvěrování. Riziko může ovlivnit rovněž samotný investor pečlivou volbou toho, komu půjčí peníze. Čím více ověřených, potvrzených a relevantních podkladů žadatel dodá, tím pravděpodobněji najde vhodného investora a dosáhne lepšího úroku.

Jak zažádat o P2P půjčku?

Nejčastěji probíhá hledání vhodného investora prostřednictvím internetové aukce na vybrané platformě. Žadatel zadá poptávku a investor na ni v případě zájmu reaguje nabídkou. Pokud žadatel souhlasí s nabízenými podmínkami, zejména výší úrokové sazby, je obchod velice rychle dojednán. Žadatel by měl vždy pro zvýšení svých šancí na získání půjčky vyplnit co nejvíce údajů v žádosti, ale silnou roli hraje i osobní příběh, proč a na co si chce půjčit.

Úrokové sazby u peer-to-peer půjček

P2P půjčky jsou oblíbené mimo jiné i díky nízkým úrokovým sazbám. Většinou se totiž klienti dostanou pod nižší úrok, než který nabízí banky či nebankovní instituce. Konkrétní úroková sazba se vždy liší dle vzájemné domluvy dlužníka a investora. Čím je úvěr rizikovější, tím bývá i úroková sazba vyšší. Investor totiž u klienta, který má nebo v minulosti měl potíže s placením svých závazků, podstupuje riziko, že se mu investované peníze nevrátí. Vyšší úrok mu sice vrácení peněz nezajistí, ale umožní mu při větším riziku získat vyšší výdělek – pokud tedy bude půjčka řádně doplacena. 

Velkou předností těchto půjček jsou také podstatně mírnější podmínky pro schválení žádosti a každopádně férové jednání bez skrytých poplatků a dodatků malými písmenky.

Pozor na!

Uvažujete o tom, že investujete své peníze přes portál P2P? Výnosy jsou velmi lákavé, tomu věříme. Zvažte však správně, komu své peníze půjčíte, abyste je také získali zpět. 

Poplatky u P2P půjček

Poplatky jsou samozřejmostí i u P2P půjček, bez nich by platformy jen těžko mohly existovat. Zásadní rozdíl od bankovních půjček je v tom, že tyto poplatky nejsou skryté a jsou předem známé. Žadatel nikdy neplatí žádné poplatky předem.

Výnos versus riziko

Výnosnost P2P platforem je pro mnohé investory velice lákává, ovšem zapomínají, že to často při rozhodování bohužel nestačí. Je třeba brát v úvahu také rizikovost dané platformy a portfolia jejich půjček. Vyšší výnos se rovná většímu riziku. To je 100% pravda, ale vždy je třeba toto hodnotit dle více faktorů. Inteligentní investor by tak měl určitě diverzifikovat své investice napříč poskytovateli i platformami. A také by si měl dobře promyslet, kolik financí investuje do méně výnosných, ale bezpečnějších platforem a kolik do výnosnějších, ale velmi rizikových platforem.  Každopádně by vždy měla platit jedna základní poučka: Nikdy neinvestujte více, než jste případně ochotni ztratit.

Výhody P2P půjček

P2P půjčky nabízejí oproti klasickým půjčkám několik výhod, které jsme sepsali v následujícím seznamu:

  • možnost investovat a zhodnotit volné peněžní prostředky
  • žádné skryté poplatky
  • mírnější podmínky pro schválení žádosti
  • férové jednání
  • nižší úroky než v bance a nebankovních společnostech
  • možnost složení několika investorů na půjčku
  • možnost investice již od několika stokorun
  • bezpečnost platformy a její rychlost
  • svoboda investičního rozhodování a diverzifikace prostředků do více úvěrů
  • o vaší půjčce nerozhoduje bankéř ani počítač, ale obyčejní lidé, jako jste vy

Nevýhody P2P půjček

P2P půjčky mají samozřejmě vedle pozitiv i své nevýhody. Těch je ovšem podstatně méně než výhod, což jistě každý potenciální dlužník ocení. Jaké nevýhody to jsou?

Za prvé podaná žádost o půjčku nemusí být schválena každému, což se ovšem běžně stane i při klasické půjčce. A za druhé, čím rizikovější žádost, tím vyšší úrok. I tohle je však běžná praxe v bankách a u nebankovních institucí. Takže v podstatě neexistuje žádná přímá nevýhoda, proč P2P půjčku nezkusit.

Peer-to-peer platformy v České republice

Aby mohla společnost poskytovat peer-to-peer platformu v České republice, musí získat licenci od České národní banky. Na našem trhu se objevila první P2P platforma v roce 2010, ale opravdový boom začal až v roce 2015. V současné době funguje na českém trhu hned několik velkých poskytovatelů P2P půjček. Mezi ty nejznámější (a nejlepší) patří Zonky.cz, Bankerat.cz, Banking-online.cz či Prestito.cz, které se dostaly až do naší finálové pětice. Další P2P platformy jsou Mintos nebo Bondster.

Recenze nejlepších platforem P2P:

Bankerat - logo

Bankerat Recenze

Bankerat.cz je internetová aukční platforma pro poskytování a správu P2P půjček v České republice. Na trhu úspěšně působí již od roku 2010 a na vzniku firmy se od samého počátku podíleli lidé s bohatými zkušenostmi z oblasti bankovnictví a nových technologií. Při vývoji internetového portálu využili zkušeností zahraničních poskytovatelů P2P půjček a přizpůsobili je místnímu prostředí. Jejich činností je vývoj a správa internetového aukčního portálu a administrace půjček poskytnutých prostřednictvím internetového portálu pro koncové uživatele.

zluty meloun logo

Žlutý meloun Recenze

Žlutý meloun je finanční portál, který spojuje dvě skupiny lidí. Ty, kteří si potřebují půjčit peníze a jsou schopni splácet svoje půjčky, a ty, kteří jim své peníze chtějí půjčit a v rámci své investice získat vyšší výnosy. Díky vynechání bankovní instituce získají žadatelé půjčku za lepších podmínek a investoři naopak výrazně vyšší výnosy. Přesné podmínky si vždy stanovují lidé sami, je to přímé, transparentní a jednoduché! Žádné vysoké režijní náklady a marže. Žlutý meloun navíc zaštiťuje celou řadu činností, od komplexního rizikového hodnocení žadatelů, přes právní rámec a administraci smluvních dokumentů až po monitoring, správu splátek a vymáhání při nesplácení závazků.

Banking online logo

Banking Online Recenze

Banking Online je aukční portál, který shromažďuje zájemce o půjčku a zároveň zájemce o výhodné investování peněz. Soustředí se především na bonitní klienty, kteří jsou schopni své úvěry splácet pravidelně a včas. Zato jim portál pomocí investorů umožní získat nižší úrok, než jaký by jim nabídli v bance. Bonitní klienti s dobrou platební morálkou, kteří jsou schopni dodat dostatek informací o bezpečném obchodě pro investory (rejstřík trestů, vysoké příjmy, výborná platební morálka atd.), mohou dosáhnout až na úrok 3 %.

Mintos - logo

Mintos Recenze

Mintos je webový portál, který propojuje investory – zájemce o získání pasivních příjmů pomocí vlastní investice – s poskytovateli půjček. Poskytovatelé jsou pak jakýmisi zprostředkovateli mezi penězi a dlužníkem. Investor se s dlužníkem nemusí vůbec setkat. Poskytne pouze své finanční prostředky, které pak dostává zpět v podobě splátek navýšených o úrok. Průměrný úrok při tom za poslední roky na Mintos dosahuje kolem 9 %, což je výrazně vyšší číslo, než by investoři získali kdekoli jinde.

Časté otázky k P2P půjčkám

Co je P2P půjčka?

P2P půjčky bývají velmi často označovány také jako půjčky lidem od lidí. Dokládá to i známá reklama na P2P půjčky od Zonky.  Výraz peer-to-peer znamená přímé sdílení bez prostředníka a zajímavostí je, že původně vznikl z počítačového prostředí.

Jak P2P půjčka funguje?

Na online portálu se setkávají investoři s lidmi, kteří si chtějí půjčit peníze. Investoři jsou často lidé, kteří mají naspořené finanční prostředky, které chtějí zhodnotit. A tak je půjčují jiným lidem.

Mají P2P půjčky rizika?

Kdo ale nese rizika? Ta připadají ve větší míře na investora. Pokud by totiž poskytl půjčku méně solventní osobě, mohl by o své peníze přijít. Věřitelé nejsou totiž nijak chráněni, jelikož se na peer-to-peer půjčky nevztahuje povinnost přispívat do Fondu pojištění vkladů. P2P půjčky musí dodržovat pouze zákon o ochraně spotřebitele, na což dohlíží Česká obchodní inspekce.

Srovnání portálů P2P - Peer to peer
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
4.2 (10 Recenzí)

Přispět názorem