Srovnání vzdělávacích online kurzů

Hledáte-li ten nejlepší vzdělávací kurzy, které lze studovat online, jste na správném místě. Otestovali jsme online vzdělávací platformy a vybrali nejlepších pět. Tak, jako v dnešní době můžete online sledovat divadelní představení nebo koncerty, můžeme se i vzdělávat. Studovat online je možné prakticky cokoliv, co vás napadne.

5nej-srovnani

Kurzy pro radost

Coursera

Seduo

Skillshare

Udemy

Sdílené 1. místoSdílené 1. místo2. místo3. místoFinalista

Finální hodnocení

9.19.18.618.588

Základní parametry

Kurz v ČJ - jen velmi málo
Ukázkové lekce zdarma
Věrnostní program pro slevy kurzůNe, ale různé typy přihlášení a za různé cenyNe - ale roční předplatné je levnější - pro firemní zákazníky
Získávání bonusových kreditů (slouží pro slevy kurzů)
Nabídka kurzů různých cenových kategorií Platí se paušálně
Záruka vrácení peněz (ale pouze kurzy)
Nákup kurzů jednotlivě (nemusíte kupovat vše)Platí se paušálně

Téma kurzů

Byznys
Děti a maminky
Kreativita - Nejvíce!
Osobní rozvoj
Technologie
Zdraví a fitnessČástečně

Kompatibilita

Přehrávání na webu
Jde spustit na mobilním telefonu
Jde spustit na tabletu
Jde spustit v PC
Aplikace na Android
Aplikace na iOS
Funguje off-line? - v mobilní aplikaci - v mobilních aplikacích - v mobilní aplikaci - v mobilní aplikaci

Způsob výuky

Videokurzy
Sehrané scénkyMy jsme taková videa nenašli
Praktické ukázky
WebinářeJen občas - Workshopy
Možnost přeskakovat lekce

Kvalita kurzů

Kvalitní videoNe vždy kvalitní
Kvalitní zvukNe vždy kvalitní
Příprava a postup lekcíNe vždy kvalitní
PostprodukceNe vždy kvalitní

Díky řadě online vzdělávacích platforem dnes není problém naučit se vařit, háčkovat nebo plést košíky. To, že podobné návody na internetu najdeme, není žádné tajemství. Vedle jednoduchých tutorialů však můžete studovat i celé kurzy. A to nejen kurzy zájmových činností. Vzdělávací platformy jako Coursera, Udemy nebo Seduo umožňují rozšiřovat profesní znalosti, vzdělávat se v oblasti IT, marketingu, managementu a v mnoha dalších odvětvích. Některé vzdělávací weby – např. Coursera – umožňují dokonce online studium některých vysokých škol.

Jak vidíte, není nutné doma zahálet a jen „přečkávat“, až nás zase pustí ven, nejen do přírody, ale i do ulic, do kanceláří a školních lavic. Čas doma můžete trávit užitečně a vzdělávat se. Nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit. Pojďme se proto podívat, co všechno online kurzy nabízí, jakým způsobem se na nich studuje a které jsou ty nejlepší.

Proč se vzdělávat on-line

Jak už jsem naznačila výše, vzdělávat se pomocí online kurzů je v dnešní covidové době jedna z možností, která nás nijak neomezí. Naopak – umožní nám růst, získávat nové znalosti a zkušenosti, osvojit si nové dovednosti. Na online vzdělávacích webech se totiž můžete naučit snad vše, co vás jen napadne. Najdete tam již zmíněné kurzy vaření, pečení, ale i háčkování, šití atd. Vedle toho můžete studovat řadu uměleckých oborů, od malby, kresby, ilustrace přes dnes hojně využívanou grafiku, fotografii atd. Na toto téma je naprosto unikátní Skillshare.

Pokud si potřebujete (nebo chcete) rozšířit některé znalosti ve svém oboru, je to možné. Můžete ale dokonce i dálkově studovat online některou z vysokých škol. Záleží jen na vás, jaké máte požadavky a jazykové vybavení. Pokud vám postačí jednotlivé kratší kurzy, které vám pomohou rozvíjet se v marketingu, IT, managementu, řízení obchodu, copywritingu a dalších činnostech spojených především s on-line světem a podnikáním na volné noze, může vám postačit Seduo, které je v češtině. Pokud však potřebujete rozsáhlejší znalosti a náročnější kurzy či dokonce hledáte školení svých zaměstnanců, už bude potřeba jistá jazyková výbava – především znalost angličtiny.

Ať už je to, jak chce, vzdělávání přes internet, z pohodlí domova, prakticky z gauče, postele nebo od kuchyňského stolu, je pohodlné, bezpečné a můžete si ho načasovat, jak potřebujete. (Pokud se tedy nepřihlásíte na webináře, které se uskutečňují v určitých časech.)

Vzdělávací kurzy online si zaplatíte jednoduše přes internet, nebo je můžete získat dokonce zcela zdarma. Některé platformy umožňují studovat zdarma, a pouze v případě, že požadujete certifikát, pak za něj zaplatíte.

Kurzy můžete sledovat opakovaně, jak sami potřebujete, videa si pozastavit, vracet se, přeskakovat lekce atd. V podstatě nejste ničím omezováni. I díky tomu se těší v posledních měsících online vzdělávání takové oblibě.

Co od vzdělávacích platforem očekávat

Vzdělávací platformy využíváme každý z jiného důvodu. Někdo si chce jen tak pro zábavu rozšířit některé znalosti a dovednosti, jiný hledá možnost, jak se zabavit a naučit se při tom třeba i něco nového. Sledování videokurzu je určitě přínosnější než neustále dokola sjíždět seriály v televizi.

Většina z nás ale online kurzy otevře ve chvíli, kdy se potřebuje něco cíleně dozvědět, nebo naučit. Jak už jsme zmínili výše, je možné studovatkurzy zájmových činností, ale i odborné kurzy a školení, která vám pomohou rozvíjet vaše profesní znalosti, rozšiřovat vzdělání nebo dokonce vystudovat vysokou školu.

Než se do kurzů na internetu pustíte, je potřeba vědět, zda se chcete skutečně něco naučit jen tak pro zábavu a abyste zabili čas, nebo potřebujete odborné kurzy. Podle toho se totiž bude odvíjet i výběr vzdělávacího webu. Na Udemy najdete spoustu kurzů, navíc řadu z nich zdarma nebo za velmi příjemné ceny, některé však nemají příliš dobrou kvalitu. Coursera nabízí kurzy a školení na špičkové úrovni od skutečných odborníků. Na kvalitu se můžete ale spolehnout třeba i na Skillshare nebo na českém webu Seduo, či na Kurzech pro radost.

Online kurzy nebo dálkové studium?

Pokud se rozhodnete studovat online, máte hned několik možností, jak to provést. Nejjednodušší a nejrychlejší je studium pomocí videokurzů. Ty je možné sledovat na počítači, tabletu nebo mobilu a u některých vzdělávacích webů je k dispozici i mobilní aplikace umožňující kurz si stáhnout a poslouchat v audiopodobě off-line. Kurzy mohou být krátké, jen několikaminutové, ale mohou trvat i hodiny. Mohou mít několik lekcí, které se vám otevírají postupně, nebo všechny najednou.

Druhou možností jsou webináře, tedy možnost studovat online spolu s mnoha dalšími studenty najednou. Webináře se pořádají v určitý čas, kdy se lektor i studenti přihlásí současně. Výhodou webinářů je, že je možné pokládat otázky, sdělovat si zkušenosti s ostatními studenty apod. Nevýhodou je, že musíte být přihlášení včas, jinak o webinář přijdete, není možné přeskakovat lekce, pozastavit jej nebo se vracet. Pokud ovšem poskytující platforma neumožní i zpětné puštění webináře ze záznamu.

Poslední možností je dálkové online studium na vysoké škole. Takovou možnost samozřejmě nenajdete na každé vzdělávací platformě. Nabízí ji skutečně jen vybrané školy na určitých webech. My doporučujeme web Coursera. Tam je možné studovat různé obory vyučující se na konkrétních vysokých školách, které jsou do celého projektu zapojené. Takové studium se platí paušálně, nikoli po jednotlivých kurzech či lekcích a jsou v anglickém jazyce. Jsou časově opravdu hodně náročné, ale odměnou vám může být kromě nových znalostí i certifikát – doklad o absolvovaném studiu.

Vzdělávací kurzy s certifikátem

Pokud potřebujete o svém vzdělání doklad, vyhledávejte online kurzy s certifikátem. Většina vzdělávacích webů je poskytuje, jen je potřeba si je zaplatit. Některé kurzy s certifikátem platíte rovnou, u jiných – např. na Coursera, si můžete kurz udělat celý zdarma a zaplatit si pouze, když potřebujete zmíněný certifikát.

Pokud chcete certifikát o absolvovaném kurzu pro svého zaměstnavatele, do životopisu, nebo z jiných závažných důvodů, vybírejte pečlivě web, na kterém kurz absolvujete. Např. Udemy má sice obrovské množství kurzů, ke kterým můžete získat i certifikát, ovšem jejich kvalita nemusí být právě vysoká. Tím pádem si certifikátem moc nepolepšíte. Pro získání kvalitního vzdělání s certifikátem doporučíme spíše Courseru, Seduo nebo Skillshare.

Online kurzy zdarma

Většina vzdělávacích webů poskytuje nejen kurzy placené, ale i online kurzy zdarma. Např. Udemy nebo Coursera mají opravdu velké množství kurzů zdarma. Oproti tomu Seduo jich má minimum. A např. Skillshare nebo Kurzy pro radost poskytují zdarma především úvodní lekce, takže si můžete udělat lepší představu, zda vám kurz bude vyhovovat a až pak si případně zaplatit členství nebo celý kurz.

Témata vzdělávacích platforem

Online vzdělávací platformy poskytují miliony videokurzů, na kterých se můžete naučit v podstatě cokoli, co vás jen napadne. Od předmětů a témat, která se dají u online kurzů celkem předpokládat: kurz online marketingu, kurz osobního rozvoje, management, kurz sebeovládání, sebelásky, kurzy grafického designu, software a programování, zkrátka vše, co se týká on-line světa, až po ta méně běžná, jako je např. kurz rozpoznání emocí u psů.

Některé weby poskytují většinu témat ve stejné míře – např. Udemy, jiné se naopak zaměřují jistým směrem a zbytek nenabízí vůbec, nebo hodně málo. Naučit se však můžete i malovat, ilustrovat, fotit, zpívat, hrát na různé hudební nástroje, tančit, cvičit všemožné sporty, vařit, péct, vyrábět ze všech možných materiálů atd.

K tomu, abyste našli požadovaný kurz a odpovídal kvalitě, za kterou jste ochotni zaplatit, slouží částečně i naše srovnání online vzdělávacích platforem. Než vám představíme naše favority, pojďme si ještě ukázat stručný návod, jak si vzdělávací platformu správně vybrat.

Jak vybrat vzdělávací platformu

Než začnete vyhledávat jednotlivé online kurzy, pojďme se podívat na základní otázky, které je vhodné si položit. Zkrátíte si tak čas hledání a věnujete ho naopak tomu, co je užitečné – tomu správnému kurzu.

  • Jaké téma/obor kurzu hledáte?
  • Chcete studovat jen tak pro sebe?
  • Potřebujete studium pro profesní rozvoj?
  • Potřebujete o svém studiu doklad pro zaměstnavatele?
  • Kolik času můžete studiu věnovat?
  • Kolik peněz hodláte do svého vzdělání investovat?
  • Můžete být připojeni neustále online?
  • Chcete studovat i off-line třeba cestou do práce?
  • Potřebujete kurz v ČJ nebo vám cizí jazyky nedělají problém?
  • Chcete kurz, který můžete studovat, kdykoli se vám to hodí? Nebo dáváte přednost kolektivnímu studiu na webinářích?

5 nejlepších vzdělávacích platforem:

Coursera Logo

Coursera

Pokud hledáte online vzdělávací portál na opravdu vysoké odborné úrovni, doporučujeme právě Coursera. Jedná se o americký vzdělávací web, kde jsou lektoři jednotlivých kurzů velmi pečlivě prověřováni. Převážně se jedná o vědce, odborníky, vysokoškolské profesory, zkrátka kapacity ve svém oboru. Coursera poskytuje přes 2700 odborných kurzů a školení, které je většinou možné absolvovat zdarma. Až ve chvíli, kdy potřebujete o svém studiu doklad – certifikát, je potřeba zaplatit. Vedle kurzů poskytuje Coursera i možnost online studia některých spolupracujících vysokých škol. Problémem může být, že kurzy i studium jsou poskytovány v angličtině, případně v jiných cizích jazycích. U videí je sice možné zapnout titulky, ovšem nikoli české. Kdo má tedy s cizími jazyky problém a potřebuje vzdělávací web pouze v češtině, bude se muset zaměřit na jiné portály. Kurzy lze sledovat online, nebo off-line po stažení aplikace do mobilního zařízení.

Kurzy Pro Radost Logo

Kurzy pro radost

Českým projektem, velmi podobným světovému Udemy nebo Skillshare, jsou Kurzy pro radost. Na tomto vzdělávacím portálu najdete řadu kurzů napříč všemi tématy, která jsme již výše zmiňovali. Najdete tady kurzy osobního rozvoje, kurzy pro zdravý životní styl, cvičení, ale i ovládání Excelu, Adobe Photoshopu, naučíte se fotografovat, plést košíky i vařit zdravě pro malé děti. Na Kurzech pro radost učí skvělí lektoři a odborníci, kteří předávají své znalosti a zkušenosti pomocí on-line videokurzů, ale i workshopů. Jmenujme třeba fotografa Josefa Cvrčka, kreslířku Petru Cibulkovou nebo kouzelníka Pavla Kožíška. Řadu lekcí můžete absolvovat v rámci bezplatného členství. Až když si kurz ověříte a zjistíte, že vám bude vyhovovat, můžete si jej zakoupit celý. Kurzy pro radost mají řadu slev a možností, jak kurzy získat za výhodnou cenu. Narozdíl od jiných vzdělávacích webů mají nastavený věrnostní systém v podobě sbírání kreditů za aktivitu. Na tomto webu najdete všechny kurzy v češtině, což je ideální především pro ty, kdo mají problém s cizími jazyky. Na druhou stranu výběr kurzů není tak veliký, jako na cizojazyčných portálech.

Seduo Logo

Seduo

Seduo je český online vzdělávací portál zaměřený především na kurzy online marketingu, obchodu, managementu, IT, popř. na osobní rozvoj. Najdete zde i pár kurzů o zdraví, především kurz známé doktorky Margit Slimákové. Většina kurzů na Seduo je velmi dobře propracována, má kvalitní obsah, obraz, zvuk i postprodukci. Na webu najdete jen několik kurzů zcela zdarma, ale ceny ostatních jsou poměrně přijatelné, takže je možné využívat tento portál pravidelně pro rozšiřování svých znalostí a dovedností. Oceňujeme, že vedle online videokurzů je možné stáhnout si aplikaci do mobilního telefonu a poslouchat kurz i off-line. Největší výhodou pro české studenty, kteří mají problém s cizími jazyky, je studium kurzů v češtině.

Skillshare Logo

Skillshare

Pokud hledáte online vzdělávací portál zaměřený převážně na umělecké obory, ať už je to hudba, tanec, malba, ilustrace, fotografie, nebo pak zájmové kurzy jako je šití, háčkování, vaření apod., pak je tím nejlepším řešením Skillshare. Tento web nabízí přes miliony kvalitních kurzů vedených množstvím lektorů, kteří jsou odborníci ve svých oborech. Není sice možné zaplatit si každý kurz zvlášť, k dispozici však je Free členství anebo pak prémiové členství. Rozdílem je, že u členství zdarma si můžete kurz prohlédnout, zjistit, kdo jej přednáší, jaké má ohlasy a pustit si první/úvodní lekci zdarma. Pokud byste chtěli znát více, už je potřeba přejít na placené prémiové členství. Jeho cena se platí paušálně, buď měsíčně nebo ročně a je poměrně přijatelná. Problémem může být, že web je v anglickém jazyce, a i většina kurzů je vedená v cizích jazycích, převážně v angličtině. U videokurzů je však možné zapnout titulky, které mohou méně zdatným angličtinářům pomoci s překladem. Navíc u řady kurzů – u různých řemesel, malby, kresby apod. někdy není ani potřeba slov. Stačí se dívat a naučíte se i tak poměrně hodně.

Udemy Logo

Udemy

Udemy je online vzdělávací web, který nabízí snad největší množství různorodých kurzů, od vaření, výroby a různých řemesel, až po studium marketingu, osobního rozvoje, sportů atd. Najdete tady přes 130.000 kurzů v různých jazycích – pár jich je dokonce i v češtině. Výběr je skutečně pozoruhodný a velkou výhodou je, že řada kurzů je zcela zdarma (platí se pouze případný certifikát), nebo za velmi příznivé ceny. Udemy dělá na své kurzy velké slevové akce, třeba i 70 – 80 %. Problémem však může být kvalita některých videí. Na rozdíl od jiných vzdělávacích webů není na Udemy kladen takový důraz na odbornou způsobilost lektorů. Setkáte se tak s kurzy vedenými studenty a nadšenci, které nemusí mít tak vysokou kvalitu, jakou požadujete. Dalším problémem může být jazyková bariéra. Pomoci by mohly titulky, které se dají u jednotlivých videí zapnout, a to dokonce v několika jazycích. Jednotlivé lekce v kurzech lze pozastavovat, vracet se v nich nebo přeskakovat. Co se týká rozmanitosti kurzů a jejich poskytnutí zdarma, Udemy je TOP.

Časté otázky k online kurzům

❓ Co se dá v online kurzech naučit?

Naučit se dá cokoliv, nač si jen vzpomenete. Online vzdělávací platformy poskytují miliony videokurzů, na kterých se můžete naučit v podstatě cokoli, co vás jen napadne. Od předmětů a témat, která se dají u online kurzů celkem předpokládat: kurz online marketingu, kurz osobního rozvoje, management, kurz sebeovládání, sebelásky, kurzy grafického designu, software a programování, zkrátka vše, co se týká on-line světa, až po ta méně běžná, jako je např. kurz rozpoznání emocí u psů.

❓ Jak vybrat vzdělávací platformu?

Jaké téma/obor kurzu hledáte?
Chcete studovat jen tak pro sebe?
Potřebujete studium pro profesní rozvoj?
Potřebujete o svém studiu doklad pro zaměstnavatele?
Kolik času můžete studiu věnovat?

V našem srovnání jsme vybrali nejlepších 5 online vzdělávacích platforem.

❓ Je možné získat certifikát o absolvování kurzu?

Pokud potřebujete o svém vzdělání doklad, vyhledávejte online kurzy s certifikátem. Většina vzdělávacích webů je poskytuje, jen je potřeba si je zaplatit. Některé kurzy s certifikátem platíte rovnou, u jiných – např. na Coursera, si můžete kurz udělat celý zdarma a zaplatit si pouze, když potřebujete zmíněný certifikát.

Srovnání vzdělávacích online kurzů
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
2.33 (3 Recenze)