Kalkulačka povinného ručení 2024

Porovnejte si nejvýhodnější povinné ručení online od nejlepších pojišťoven v České republice. S naší kalkulačkou povinného ručení vypočítáte nabídky povinného pojištění automobilů v několika málo krocích. Výsledkem budou spočítané cenové nabídky.

Jak funguje kalkulačka povinného ručení?

Kalkulačka potřebuje k vypočítání ceny povinného pojištění několik údajů. Bez nich se cena pojistného vypočítat nedá, protože se povinné ručení počítá právě na jejich základě. Zadejte do kalkulačky pravdivé základní údaje o Vás a Vašem vozidle. Pak už jen stačí počkat, jaké nabídky budou nejvíce odpovídat vašim požadavkům. Sjednání pojištění můžete dokončit online, včetně okamžité platby kartou. Jak funguje kalkulačka povinného ručení podrobně?

Krok 1: Údaje o vozidle

Pro sjednání nejvýhodnějšího povinného ručení je nevyhnutelné zadat do kalkulačky základní údaje o Vašem vozidle, které poslouží jako základ pro výpočet celkové ceny:

  1. SPZ (státní poznávací značka) – Kalkulačka povinného ručení zobrazí veškeré technické údaje o Vašem vozidle. (tyto údaje je možné ještě dále upravit) Pokud SPZ nemáte, toto pole nechte prázdné.
  2. Způsob užití vozidla – Jak vozidlo využíváte. Většinou je potřeba vybrat Běžný způsob, ale kalkulačka dokáže spočítat povinné ručení Taxu službám, Autoškolám a podobně. Jen je potřeba vybrat jiný způsob užití vozidla.
  3. Kolik najedete km za rok – Nájezd kilometrů může u některých pojišťoven výrazně ovlivnit cenu pojištění. Zadejte proto skutečný nájezd.

Krok 2: Kontaktní údaje

Kalkulacka Povinneho Ruceni Krok 3

Zde je potřeba vyplnit kontaktní údaje o provozovateli a vlastníkovi vozidla. Provozovatel přitom nemusí vozidlo vlastnit, ale je zapsán v malém technickém průkazu.

Krok3: Slevy na pojištění

Kalkulacka Povinneho Ruceni Krok 4

Zde se vyplňují údaje, které jsou potřebné pro zjištění bonusů a slev na povinném ručení. Nezapomeňte zvážit interval platby pojistného. Například při ročních platbách můžete získat zajímavou slevu.

Jaké jsou ceny povinného ručení v roce 2024?

Ušetřete až stovky i tisíce korun ročně s nově sjednaným povinným ručením pro rok 2024. Podívejte se na tabulku průměrných cen povinného ručení v ČR.

Objem v cm3 Obvyklá cena
do 1000 cm3 1 600 Kč
1001 – 1250 2 000 Kč
1251 – 1350 2 100 Kč
1351 – 1400 3 100 Kč
1401 – 1650 3 150 Kč
1651 – 1850 3 150 Kč
1851 – 2000 4 700 Kč
2001 – 2500 4 700 Kč
nad 2500 cm3 6 800 Kč

 

Není žádným tajemstvím, že stejná auta mají rozdílnou cenu povinného ručení. Na konečnou výši pojistného mají vliv údaje o vozidle, bydliště řidiče, jeho věk i počet měsíců bez nehody. Velkou úlohu hrají limity povinného ručení, rozsah asistenčních služeb, frekvence plateb i doplňková pojištění.

Tabulka níž je ukazatelem, jak se liší a vypočítává cena povinného ručení v závislosti na kraji.

 

Kraj Ceny s maximálními bonusy Ceny bez bonusů
Hlavní město Praha 3703 Kč 8557 Kč
Středočeský kraj 2873 Kč 6095 Kč
Jihočeský kraj 2866 Kč 5991 Kč
Plzeňský kraj 3086 Kč 6964 Kč
Karlovarský kraj 2955 Kč 6590 Kč
Ústecký kraj 3046 Kč 6849 Kč
Liberecký kraj 3046 Kč 6849 Kč
Královéhradecký kraj 3016 Kč 6763 Kč
Pardubický kraj 2855 Kč 6302 Kč
Olomoucký kraj 2945 Kč 6579 Kč
Moravskoslezský kraj 3046 Kč 6843 Kč
Jihomoravský kraj 2963 Kč 6971 Kč
Zlínský kraj 2910 Kč 6460 Kč
Vysočina 2836 Kč 6245 Kč

 

Jak se počítá cena za povinné ručení?

Dříve se cena povinného ručení odvíjela především od objemu motoru vozidla. Dnes je výsledná cena počítána i podle jiných faktorů. Velký vliv mají údaje o pojistníkovi. Co dalšího může mít vliv na konečnou částku Vašeho povinného ručení?

Co nejvíce ovlivňuje při výpočtu ceny povinných ručení?

Cenu povinného ručení ovlivňuje kromě počtu měsíců celkové délky pojištění také řada dalších faktorů. Ty nejdůležitější však není možné ovlivnit ani ošidit.

  • Věk řidiče – riziková skupina řidičů je v rozmezí 18-26 let.
  • Druh vozidla – cena se liší podle toho, zda chcete pojistit motorku, osobní vůz či nákladní automobil.
  • Objem motoru (ccm) – čím větší má vůz objem motoru, tím vyšší bude cena pojistného.
  • Bydliště řidiče – cenu ovlivňují statistiky nejvyšší nehodovosti. V Praze bývá vyšší počet nehod, majitelé vozů si zde připlatí více.
  • Roční nájezd km – parametr, se kterým začaly pojišťovny počítat nedávno. Kdo jezdí málo, má menší pravděpodobnost nehody. Proto je takový člověk zvýhodněný.
  • Frekvence placení – úhradou povinného ručení na celý rok výrazně ušetříte.

Věk řidiče

Mladí řidiči z velkých měst mají automaticky vyšší platby za povinné ručení.

Vek Ridice

Pojišťovny přihlížejí především na věk řidiče i na bydliště, ve kterém žijí. Přihlíží přitom na statistiky. Za povinné ručení si připlatí mladí řidiči bez zkušeností a řidiči z větších měst, kde se přihlíží na vyšší riziko nehody z důvodu vyšší frekvence silničního provozu.

Rozsah pojištění a asistenční služby

Na cenu povinného ručení má vliv rozsah pojištění a asistenční služby.

U výběru povinného ručení má každý pojistník možnost sjednání nejrůznějších asistenčních služeb a doplňků. Logicky si připlatíte za doplňkové pojištění čelního skla, střetu se zvěří, vandalismus, přírodní živly i kvalitní asistenční služby. Které pak ale v případě nehody opravdu oceníte.

Cenu ovlivňuje také typ vozidla

Ještě v nedávné době cenu povinného ručení významně ovlivňoval objem motoru vozidla, dnes se však přihlíží spíše na to, o jaký druh vozidla se jedná a jaké je jeho využití (soukromé účely vs. podnikání). V závislosti na konkrétní pojišťovně bude důležitý také výkon vozidla, objem válců, stáří vozu a jeho hmotnost.

Jak lze povinné ručení zlevnit?

Povinné ručení jde snížit až o desítky procent díky bonusům za předchozí průběh pojištění, kdy jste neměli žádnou dopravní nehodu. Další slevu můžete očekávat tehdy, když si pojištění předplatíte na rok dopředu, nebo pokud si u jedné pojišťovny sjednáte více druhů pojištění, například havarijní, životní pojištění, pojištění domácnosti, nemovitosti, apod.


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!

Uživatelské zkušenosti

1 zkušeností
Hodnocení - 1 Hodnocení - 2 Hodnocení - 3 Hodnocení - 4 Hodnocení - 5

Dobrý den,
jak je to s povinným ručením pro čtyřkolku. Bylo mě řečeno, že na čtyřkolku se bonus nedá uplatnit ( Mám 50 procent). Další věc je bydliště Praha, kde je vyšší sazba, ale bude provozováno mimo Prahu. Jde o pracovní čtyřkolku s homologací T3b kolový traktor se žlutou RZ. Nevím, kde a jak bych v Praze tento stroj využil, tak proč se v tomto případě hledí na trvalé bydliště, které nemusí být totožné. Ještě bych podotkl každodenní přeplněné komunikace způsobené občany dojíždějících do zaměstnání – na ty se zvýšená sazba nevztahuje? Přesto že po Praze najedou několikrát více km a způsobují nehody. Většina Pražanů co vím využívá raději MHD. Děkuji za odpověď Vlček

Hodnocení - 2
Václav Vlček
30. 9. 2023