Srovnání VPN

Nejlepší VPN 2022

Virtual Private Network (VPN) je maximálně schopný pomocník, který dokáže zabránit jakékoli cenzuře nebo zneužívání údajů zjistitelných z IP adresy. Co je to VPN, proč ji potřebujete a jak vybrat tu správnou? To se dozvíte v tomto článku. Otestovali jsme různé VPN na současném trhu a nejlepších pět vám přinášíme v našem srovnání.

5nej-srovnani

IPVanish

VyprVPN

ExpressVPN

NordVPN

PureVPN

1. Místo2. Místo3. MístoFinalistaFinalista
BalíčekIPVanish 1 YearVyprVPN PremiumExpressVPN 12-month planNordVPN 2-year planPureVPN 2 Years
Roční platba$89,99 (první rok za 44,99 USD)/rok$45 (cca 1125Kč)/rok$99,95 (cca 2308Kč)/rok47,2 EUR (cca 1180 Kč)/rok$69,95 (cca 1800 Kč)/rok
Finální známka8.68.58.17.77.5

Důležité parametry

Počet IP adres40,000+300,000+250,000+5,400+300,000+
Počet různých umístění serveru75+70+160 umístění v 94 zemích59140
Počet serverů850+700+30005300+6500+
Počet zařízení554-8 (dle zvoleného tarifu)610
Statistiky serveru
Non-logging (zákaz logů)
Anonymní přihlášení

Zabezpečení

Kll Switch
256 Encryption
L2TP
PPTP
SSL
TLS (přes OpenVPN)

Kompatibilita

Windows
Linux
IOS
Android
Mac OSX
Platba kreditní kartou
Přijímají bitcoiny?

Podpora

Nonstop podpora
Live chat
Telefon
Uživatelská fóra
IPVanish-logo

IPVanish

IPVanish udrží vaše data v bezpečí a vaši identitu v anonymitě. Jelikož tato společnost nezaznamenává logy, jde o jedno z nejlepších VPN pro aktivity, u níž oceníte větší míru anonymity. Je to dobrá volba i v případech, když chcete napojit více zařízeních na jeden účet. Větší míru soukromí dodává i možnost platby pomocí kryptoměn, což ve světě VPN není vždy standardem. 

VyprVPN-Logo

VyprVPN

VyprVPN má tisíce IP adres, díky kterým se stává téměř nemožné zjistit vaši identitu. Služba se též vyznačuje obstojným počtem serverů po celém světě, což je pro mnohé jeden z nejdůležitějších parametrů. Založení účtu a stažení softwaru je intuitivní, stejně jako připojení se ke vzdálenému serveru (z PC či mobilního zařízení). Jde o jednoho z nejlepších VPN poskytovatelů s vynikající podporou, jenž funguje 24/7.

Co je VPN?

Každý, kdo se v dnešní době pohybuje na internetu, může přijít o své soukromí. Není to tak, že by vám někdo viděl až do ložnice, ale… skoro. Vystopovat je totiž možné vše, co na internetu děláte – na co se díváte, co kupujete, jaké jsou vaše oblíbené webové stránky nebo sociální sítě, ale i jaké si čtete zprávy, jaké hrajete hry, jak sledujete své finance, přihlašujete se do různých účtů atd. 
Možná si říkáte, proč by to někoho mělo zajímat, ale nalijme si čistého vína – v dnešní době se dá zneužít kde co. A kdokoli si vzpomene, může vás po internetu sledovat nebo stopovat. A nikdy nevíte, jak nabyté informace využije, nebo dokonce zneužije.
 
Aby se toto nestalo a vaše aktivity na internetu byly v bezpečí, existují VPN. Ty vám zajistí anonymitu a ochrání vás tak, že vámi přenášená data schovají za falešnou IP adresu. Proto je důležité při výběru VPN sledovat, kolik IP adres mají, na jakých místech atd. 

VPN (virtual private network) je služba, která vám mimo jiné umožňuje anonymně brouzdat internetem. To znamená, že kdyby někdo chtěl vypátrat vaši IP adresu, nepodaří se mu to, protože VPN ji skryje. Jak tomu rozumět? 

Vy se připojujete skrze IP adresu ze serverů poskytovatele VPN, díky čemuž získáváte celou řadu výhod. Tou první je samozřejmě kompletní anonymita. Druhou obrovskou výhodou je pak možnost se připojit “jakoby” z jiné země.
 
Toto využijete např. při sledování pořadů české televize v zahraničí, které jinak není možné – VPN tento problém vyřeší. Na podobný problém narazíte třeba i u Netflixu, online pokeru nebo LIVE sportovních přenosů.

Jak funguje VPN?

Jak Funguje Vpn
Zjednodušené schéma fungování VPN.

Pokud se obáváte, že používání VPN je složité, uklidníme vás. Není to nic náročného. Pokud chcete internet používat anonymně, je potřeba se vždy připojit rovnou se zapnutou VPN. Po zapnutí tak dojde rovnou k vašemu připojení k routeru nikoli vašemu vlastnímu, ale k routeru poskytovatele VPN. Přes něj se pak dostanete na internet a vaše pohyby tam budou kryté IP adresou poskytovatele VPN. Vaši skutečnou IP adresu se tak nikdo nedozví. 

Kromě toho je vaše internetové připojení šifrováno. To znamená, že jej nedokáže nikdo vystopovat. Šifrování v podstatě mění čitelný text na nečitelný shluk znaků. Existuje hned několik způsobů šifrování – symetrické a asymetrické šifrování a pak hashování. I když mají každý nějaké ty mouchy, znečitelnit přenášená data dokážou a proto můžete s kvalitní VPN v klidu surfovat po internetu, aniž by někdo zjistil, na co jste se dívali apod. 

Proč používat VPN?

VPN má kromě zabezpečení dat a udržení vaší anonymity i řadu dalších výhod. Umožňuje vám dostat se k obsahu, který je v dané zemi jinak cenzurovaný (změnou IP adresy). Zabezpečuje vaše připojení k síti – veřejné wifi již nejsou takovým nebezpečím. Chrání toho, kdo stahuje např. skrze torrenty. 

Vedle toho ale VPN přináší i pár nevýhod: Více či méně zpomaluje vaši rychlost internetu (různí se poskytovatel od poskytovatele). Záleží také na tom, zda máte VPN placenou nebo free verzi. 

Problém může představovat i to, že v některých zemích je používání VPN nelegální.

Jak vybrat nejlepší VPN (virtual private network)?

Poskytovatelů VPN najdete na trhu opravdu mnoho. Vybrat toho nejlepšího se někdy stává skoro nadlidským úkolem. Ne všichni poskytovatelé VPN dodávají stejně kvalitní služby. A protože VPN o vás bude vědět poměrně dost informací (IP adresu apod.), měli byste si vybrat takovou, které můžete důvěřovat. Proto jsme se zaměřili nejen na to, který poskytovatel VPN je ten nejlepší a dokáže co nejlépe splnit vaše očekávání, ale také jsme pro vás nachystali podčlánek, jak VPN vybírat

Je pravděpodobné, že si VPN vyberete některou z pěti nejlepších v našem výběru. Je ale možné, že vám z nějakého důvodu nebude žádná z nich vyhovovat. Díky našemu jednoduchému manuálu vyberete snadno tu, která vám bude vyhovovat a zaplatíte za ni tolik, kolik budete chtít.  

Podle čeho vybírat VPN?

Ty nejlepší VPN nabízí vyvážený mix parametrů po všech stránkách. I přesto je každá VPN vhodná pro jiné účely. Jiné požadavky bude mít člověk, jehož prioritou je vyhnout se geografickým restrikcím a odlišné priority bude mít ten, kdo stahuje ve velkém a potřebuje větší míru soukromí. Podle čeho tedy VPN vybírat?

Podle úrovně zabezpečení

Jednou z nejdůležitějších věcí je bezesporu stupeň zabezpečení. Doporučujeme se dívat na bezpečnostní protokoly, které najdete pod označením SSL, TLS, PPTP, L2TP, 256 Encryption a KII Switch. Všechny zmíněné protokoly v našem srovnání by měly přinést odpovídající stupeň zabezpečení. 

Pokud hledáte velkou porci anonymity, pak vás též bude zajímat, zda-li poskytovatel uchovává logy, čili zda zaznamenává historii vaší aktivity. Je zde totiž riziko, že by vás pak různé instituce mohly dopátrat. Jestliže vás tento fakt znepokojuje, vybírejte takové VPN, jež logy neuchovávají. Orientovat se můžete třeba podle našeho srovnání.

Podle kompatibility 

Kompatibilita VPN ukazuje, na kolika zařízeních ji můžete používat a jaké OS vaše VPN podporuje. Tyto parametry je potřeba zjistit ještě před výběrem toho pravého poskytovatele. Podrobný výpis podporovaných operačních systémů najdete opět v našem porovnání. Jedná se o nejpoužívanější systémy jako jsou Windows, Mac OSX a mobilní systémy iOS a Android. Sledovali jsme ale i méně využívaný Linux. 

Vedle toho nás zajímalo, jakým způsobem je možné za službu VPN zaplatit. I to totiž hraje roli v případě, že chcete co nejvíce ochránit své soukromí a svou identitu. Je možné zaplatit kreditní kartou? Přijímají bitcoiny? 

Podle pro vás důležitých parametrů

Vybírat ale můžete i podle řady dalších parametrů, které pro vás mohou být důležité více či méně. Záleží na tom, z jakého důvodu si chcete VPN pořídit. 

Někdo bude sledovat, jaký počet IP adres VPN poskytuje, nebo jaká území má ve světě pokrytá. Toto jsou zpravidla nejdůležitější parametry při výběru VPN. My doporučujeme předem prozkoumat, zda-li u VPN najdete zemi, kterou vy chcete. Pokud je třeba vaším cílem sledovat americké sportovní přenosy, pak je zřejmé, že prioritou je aby servery měli i v USA. Další parametry najdete ve srovnání.

Mezi další námi sledované parametry patří počet serverů, počet zařízení, statistiky serveru, zákaz logů označovaný jako tzv. non-logging. Hodně uživatelů také zajímá, zda VPN umožňuje anonymní přihlášení důležité pro uchování vašeho soukromí. 

Pozor na!

Vzhledem ke kvalitě a bezpečí, které bezplatné VPN (ne)poskytují, rozhodně nedoporučujeme jejich využívání. Co se týká bezpečnosti na internetu, je lepší obětovat nějakou tu korunu, než si to později vyčítat. 

VPN Zdarma

Možná si teď říkáte, proč za VPN platit, když to jde jistě i mnohem levněji, totiž rovnou ZDARMA. To je samozřejmě pravda. Různé VPN jsou k dispozici bezplatně, což je jistě výhoda, jenže mají i řadu nevýhod. A proto je potřeba zvážit, zda obětujete peníze, nebo soukromí a bezpečnost. Bezplatné VPN totiž nejsou tak kvalitní a bezpečné, jako ty placené. Navíc se může stát, že budou snižovat rychlost vašeho internetu. 

Pokud i přes naše varování budete chtít bezplatnou VPN využít, zjistěte si předem pořádně, která je bezplatná trvale. Vyhledávače vám nabídnou řadu VPN Free, ale při bližším zkoumání zjistíte, že bezplatná verze je pouze na omezenou dobu (7 dní, 30 dní apod.). Jiné bezplatné VPN mají omezené množství dat, které si můžete zdarma stáhnout (10 GB měsíčně, 500 MB během 24 hodin apod.). Větší objem už byste si museli připlatit.  

Mezi bezplatné VPN patří např. Hotspot Shield nebo HIDEme.

Doporučujeme!

Nezapomeňte na to, že pokud chcete ochránit svá data a soukromí, je vhodné řešit VPN i na svých mobilních zařízeních. Aplikace VPN je možné stáhnout pro iOS a Android samostatně, nebo se můžete připojovat přes router, ve kterém už máte VPN nainstalovaný. Tak budou ochráněna všechna zařízení, která přes tento router přihlásíte. 

VPN pro mobily

VPN se dá používat nejen pro počítače, ale i tablety a mobilní telefony se systémy Android i iOS. Nemusíte se bát, že byste byli sledováni hackery, zatímco využíváte internetové připojení na svém mobilu. Nemusíte se bát, že by někdo zneužil vaše přihlašovací údaje do mobilního bankovnictví apod. Pokud využíváte bezpečnou VPN, jste chráněni i v mobilu i v počítači. Navíc většina poskytovatelů VPN umožňuje připojení z několika zařízení zároveň, v rámci jednoho účtu. Nemusíte se tedy bát, že byste na mobilní telefon platili za jednu službu VPN a za počítač další. 

Aby vše technicky fungovalo správně, doporučuje se nastavit VPN přímo na vašem routeru. Tak bude chráněno každé zařízení, kterým se na internet prostřednictvím tohoto routeru přihlásíte. V některých routerech už je navíc software pro VPN zabudován. 

VPN pro iPhone

Jak už jsme se zmínili, VPN můžete mít nejen pro počítač, ale i pro mobilní telefony. Pokud se jako majitel iPhonu nebo iPadu přihlásíte do AppStore, uvidíte poměrně velkou nabídku VPN. Otázkou je, zda jsou skutečně bezpečné, dokážou skrýt vaši IP adresu, identitu, polohu apod. Pravdou je, že spoustu z nich buď nedokážou ochránit vaše soukromí dost dobře, nebo telefon výrazně zpomalují. Mezi nejlepší VPN pro iPhony jsou řazeny NordVPN, ExpressVPN, Surfshark nebo IPVanish. Tři z nich máme v našem výběru nejlepších VPN i my. 

VPN pro Android

Pokud je pro systémy iOS velké množství aplikací VPN, pak na Android je jich ještě několikanásobně více. Orientovat se v tom, které z nich jsou nejlepší, je opravdu složité a testovat je postupně a zjišťovat, který z nich vám bude vyhovovat, to je sice jedna z možností, ale vzhledem k bezpečnosti vašeho pohybu na internetu to není právě ideální. I tady jsme zjišťovali, které VPN jsou nejlepší pro mobilní zařízení se systémy Android. Opět nás zajímalo nejen jak dokážou ochránit vaše data, udržet v tajnosti anonymitu atd., ale také zda nějak negativně ovlivňují funkce vašeho telefonu nebo jej zpomalují. 

Mezi nejlepšími aplikacemi VPN pro Androidy jsou opět NordVPN a ExpressVPN, které najdete i v našem výběru. Jmenovat můžeme ještě Surfshark nebo CyberGhost. 

Nejlepší VPN, všechny recenze:

Logo Expressvpn

ExpressVPN

ExpressVPN je jedna z nejznámějších společností poskytujících zabezpečené virtuální privátní servery (VPN). Její historie sahá až do roku 2009. Její statistiky v současné době čítají miliony uživatelů po celém světě, kterým může poskytnout například 94 různých lokalit umístění svých serverů. ExpressVPN vám dokáže ochránit nejen internetové soukromí před různými reklamními inzerenty, ale také před společnostmi Google a Facebook nebo před poskytovateli internetového připojení. ExressVPN vám také pomůže se zpřístupněním internetového obsahu, který je pro naši zem kvůli autorským právům a licencím zablokovaný. S VPN budete moct sledovat obsah ze streamovacích služeb jako Netflix nebo BBC Player a dalších služeb po celém světě. Přepnutím své internetové identity z ČR do jiné země se tak pro služby stanete uživatelem dané země a budete mít přístupný veškerý nabízený obsah a služby.

Logo Nordvpn

NordVPN

NordVPN je služba, která se stará o internetové bezpečí a soukromí svých uživatelů prostřednictví sítě virtuálních privátních serverů již od roku 2012. V současné době ji používá přes 14 milionů uživatelů po celém světě. NordVPN vám pomůže nejen se skrýváním IP adres a zvýšením svého internetového soukromí, ale také se sledováním obsahu cizích streamovacích služeb jejichž obsah je u nás kvůli autorským licencím zakázaný. NordVPN umí blokovat malware nebo obtěžující reklamy, které jsou doslova na každém rohu.

PureVpn-Logo

PureVPN

Pure VPN je výborná služba, která je spolehlivá, bezpečná a univerzální. Mají servery po celém světě (180 umístění) a využívají více než 80.000 IP adres. Ideální pokud chcete odblokovat obsah, jenž je dostupný jen v jiné zemi nebo využívat VPN jako zabezpečení při brouzdání internetem na veřejných WiFi. PureVPN dokáže skrýt vaši identitu a šifrovat data, která posíláte do sítě. Jde o jednu z nejlepších VPN na trhu, protože má nespočet serverů po celém světě a umožňuje některá šikovná uživatelská nastavení (např. Kill Switch).

Recenze dalších VPN:

Často kladené otázky k VPN

❓Co je VPN?

VPN (virtual private network) je služba, která vám mimo jiné umožňuje anonymně brouzdat internetem. To znamená, že kdyby někdo chtěl vypátrat vaši IP adresu, nepodaří se mu to, protože VPN ji skryje. Více o tomto tématu.

❓Jak funguje VPN?

Přihlášením do sítě VPN se vytvoří z internetového přenosu pomyslný tunel, který nedokáže nikdo odposlouchávat. Pak se nikdo nedozví například vaši skutečnou IP nebo místo, kde se nacházíte. Více o fungování VPN s ilustrační grafikou.

❓Proč používat VPN?

VPN má kromě zabezpečení dat a udržení vaší anonymity i řadu dalších výhod. Umožňuje vám dostat se k obsahu, který je v dané zemi jinak cenzurovaný (změnou IP adresy). Zabezpečuje vaše připojení k síti – veřejné wifi již nejsou takovým nebezpečím. Chrání toho, kdo stahuje např. skrze torrenty. 

Srovnání VPN
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
4.14 (22 Recenzí)

Přispět názorem