Cena plynu – Kde je plyn nejlevnější?

Aktuální cena plynu pro rok 2021

Ceny plynu dlouhodobě rostou. S tím nic nenaděláme. Co ale můžeme změnit, je cena, kterou za plyn platíme. Stačí si porovnat ceny jednotlivých dodavatelů plynu a zjistit, kdo nabízí levnější plyn. Nejlepšího dodavatele plynu však neurčuje pouze cena, kterou platíte. Proto vám ukážeme, jak vybrat nejlepšího dodavatele plynu a co cenu plynu na trhu určuje.

Ceny Plynu

Ceny plynu – porovnání

Porovnat cenu plynu je poměrně složité, protože nejideálnější je, necháte-li si svou cenu a úsporu propočítat individuálně. Ceny se odvíjí od místa bydliště/odběru, velikosti domu/bytu, počtu členů v domácnosti, podle toho, zda na plynu jen vaříte, nebo s ním ohříváte vodu a topíte. My jsme propočítali příklady jednotlivých dodavatelů plynu na příkladu domácnosti – bytu, kde se na plynu vaří a s plynem se byt vytápí. Výsledky můžete vidět v tabulce. 

SpolečnostPlyn – byt: ohřev vody, topení
MND1 683Kč
ČEZ1 568Kč
Innogy1 833Kč
E.ON1 397Kč
Centropol1 670Kč
Eneka1 851Kč
PRE3 384Kč
Lama energy1 813Kč
Elimon1 923Kč
Carbounion2 692Kč
Srovnání aktuálních cen plynu.

Aktuální cena plynu

Stejně jako u elektřiny, i cena plynu se dělí na regulovanou a neregulovanou složku. Regulovaná složka je pevně daná a nelze s ní hýbat. Určuje ji Energetický regulační úřad, který do ní započítává i poplatky za distribuci a přenos plynu a platbu za činnost operátora trhu. 

náklady na plyn
Při současných cenách je potřeba hlídat, aby vám zbytečně někde neutíkaly peníze (plyn).

Druhou – neregulovanou složku plynu pak ovlivňují samotní dodavatelé. I ti do ní samozřejmě započítávají ceny, které sami museli zaplatit a nemohli je ovlivnit. Jsou to marže obchodníka a především cena plynu na burze, kterou při nákupu zaplatili. Obsahuje ale i cenu, kterou si dodavatelé určují a upravují podle sebe, popř. s ní reagují na ceny plynu konkurenčních společností.  

V současné době je cena plynu za 1 m3 přibližně 6,5 Kč. Pokud se podíváte do ceníku dodavatelů plynu, nebo na své vyúčtování, uvidíte v nich cenu za kWh. V přepočtu to znamená, že 1 m3 je přibližně 10,55 kWh. Nyní se pojďme podívat, jaká je průměrná cena plynu a co ji ovlivňuje. 

Tip!
Vývoj cen není příznivý. Věnovali jsme se této problematice velice pečlivě a proto pro Vás máme pár tipů, jak ušetřit za plyn v domácnosti.

Průměrná cena plynu

Dříve, když se zemní plyn odebíral z Ruska a jeho dodávka vedla přes Ukrajinu, byly ceny dost nestabilní. Docházelo totiž k zastavení dodávek a následnému nárůstu ceny. V současné době je plyn veden přes Baltské moře a cena se díky tomu stabilizovala. Sice ji stále může ovlivňovat např. počasí, ale to už jsou jen mírné výkyvy. Díky tomu můžeme stanovit průměrnou cenu plynu pro domácnost přibližně 1,50 Kč

I přes stabilizovanou cenu plynu se ve výsledku odráží – stejně jako u elektřiny – vývoj cen na burze a to, za kolik energetická společnost plyn nakoupila, jaké marže měl obchodník atd. To už jsme si vysvětlili výše u regulované a neregulované složky za cenu plynu. Proč se ale cena plynu na burze stále pohybuje a tím ovlivňuje cenu, kterou my, jako spotřebitelé musíme dodavatelům zaplatit? 

Náš tip!
Zajímá vás, kteří dodavatelé plynu byli vybráni jako ti nejlepší – nejen z hlediska cen, ale i s přihlédnutím k péči o zákazníky, transparentnosti smluv, nastavení závazků, podmínek apod.? Pak se podívejte na naše srovnání nejlepších dodavatelů plynu a hned budete mít jasno. 

Co určuje cenu plynu – Cena na burze

vývoj cen plynu na burze

Zemní plyn se stejně jako elektřina obchoduje na burze. Tam se jeho ceny stále proměňují, v závislosti na tom, jaká je kapacita těžby, výroby a spotřeby. Jednoduše řečeno, ceny plynu na burze reagují na celkový ekonomický vývoj. Čím vyšší je poptávka po zboží – tedy po plynu, tím vyšší je i jeho cena. Když dojde k dlouhé zimě a velkým mrazům, topí se plynem více a zásobníky dodavatelů se vyprázdní. Aby byli dodavatelé nachystáni na další topnou sezonu, musí – logicky – plyn opět dokoupit. Na to ceny na burze reagují vzrůstem, protože je jasné, že i když budou vysoké, lidé plyn potřebují a dodavatelé si tudíž musí udělat zásoby a plyn nakoupit. 

České energetické společnosti nakupují plyn převážně na burze PXE. Pokud by vás zajímal vývoj ceny plynu na trhu, je možné podívat se přímo online na tuto burzu. Mějte však na paměti, že plyn společnosti nakupují dlouho dopředu, aby byly včas zásobeny, a proto je pravděpodobné, že aktuální cena plynu nebude korespondovat s nabídkou jednotlivých společností. Brát v úvahu musíme i výše uvedenou neregulovanou složku ceny. 

Cena za připojení plynu

Pokud ještě nemáte ve své domácnosti plyn zavedený, je potřeba udělat nejprve přípojku. I za to si samozřejmě zaplatíte. Cena závisí na způsobu připojení, přístupnosti v místě vašeho bydliště, použitý materiál a také samozřejmě částka, kterou si společnost účtuje za práci. Ideální je projít si několik cenových návrhů, než se pro nějaký rozhodnete. 

Jak vybrat dodavatele plynu

Dodavatele Plynu
Nejlepší dodavatelé plynu v našem srovnání.

Vybírat dodavatele plynu jen podle ceny sice není úplně špatně, ale dejte pozor, abyste nakonec nebyly zklamaní. My jsme pro vás udělali přehlednou tabulku cen plynu od různých dodavatelů, preferujeme však před samotnou cenou celkové služby, které energetická společnost klientům poskytuje. Patří sem způsob smlouvy, závazky, komunikace s klienty atd. 

Pro jednodušší výběr jsme si tyto informace prověřili sami a otestovali řadu poskytovatelů plynu. Pět nejlepších pak uvádíme v našem srovnání nejlepších dodavatelů plynu. Jmenujme např. ČEZ, MND, Innogy, Centropol, E.ON a další. Celé srovnání včetně podrobných recenzí najdete na našich stránkách

Jak změnit dodavatele plynu

Pokud jste zjistili, že by vám více vyhovovaly podmínky a ceny jiného dodavatele plynu, než je váš stávající, doporučujeme projít nejprve vaši smlouvu. Je totiž rozdíl, zda máte smlouvy na dobu určitou, kdy byste v případě výpovědi mohli platit smluvní pokutu, nebo na dobu neurčitou, kde je obvykle tříměsíční výpověď. 

Změnu dodavatele samozřejmě můžete řešit zcela sami – sami si podat výpověď u stávajícího dodavatele a uzavřít smlouvu u nového. Mnohem jednodušší však je prokliknout se na stránky vybrané energetické společnosti přímo přes náš web, vyplnit kalkulátor (není to však povinné), který vám může ukázat, kolik byste v případě přechodu platili a následně se spojit online s novým dodavatelem. Společnosti jsou většinou připraveny pomoci klientům s přechodem a často za vás vyřídí i výpověď u dosavadního dodavatele plynu. 

Redakce 5nej.cz

Redakce 5nej.cz se skládá ze zkušených bankéřů, marketingových specialistů, jazykových guru a fitness nadšenců, kteří věnují maximum svého úsilí a času na vytvoření kvalitního obsahu. Naše srovnání a recenze jsou vytvářeny nezaujatě a tak aby šetřily váš čas. Všechny služby a nástroje testujeme, sami nástroje fotíme a snažíme se vám poskytnout co nejvíce informací. Pokud se chcete dozvědět více o našem týmu, přečtěte si sekci "Kdo jsme" v patičce našeho portálu. Pokud se vám naše srovnání a recenze líbí, nebojte se nám dát hodnocení nebo rovnou napsat e-mail. Každé zpětné vazby si vážíme!

Přispět názorem

Odesílám