Hledáte nejlevnější tepelné čerpadlo a netušíte, jak na to? Bojíte se, že vám firma nabídne předraženou možnost a vy zbytečně “vyhodíte” peníze z okna? A co kdyby peníze prolétly oknem ve chvíli, kdy zvolíte to nejlevnější tepelné čerpadlo a ono se nevyplatí? Zaměřili jsme se na tuto problematiku podrobně a poradíme vám, jak vybrat levné čerpadlo, se kterým ušetříte při realizaci i při následném používání.

Kolik stojí nejlevnější tepelné čerpadlo?

Značka Výkon Orientační Cena Možnost Dotace
Viessmann Vitocal 200-S 8 kW 192 000 Kč ✅Ano To mě zajímá
LG Therma V 12 kW 213 000 Kč ✅Ano To mě zajímá
LG Therma V 16 kW 221 000 Kč ✅Ano To mě zajímá
WLTR 22 kW 186 000 Kč ✅Ano To mě zajímá

 

Pokud hledáte skutečně nejlevnější tepelné čerpadlo, zaměřte se na ta, která fungují na bázi vzduch/vzduch. Taková čerpají energii ze vzduchu a přeměňují ji na teplo. Jejich nízká cena je dána především nejjednodušší instalací. Nepotřebujete k němu dělat vrt ani studnu, ani instalovat na pozemku tepelné kolektory. V úvahu však musíte vzít, že tepelné čerpadlo vzduch/vzduch má nejnižší výkon. Vyplatí se proto v menších domech a nízkoenergetických stavbách, ale u velkého rodinného domu už by vám nemusela přinést takovou úsporu, jakou potřebujete. 

Abyste skutečně ušetřili, vyplatí se někdy raději investovat do realizace více – pořídit výkonnější tepelné čerpadlo, které třeba čerpá energii z vody nebo země. Obzvlášť máte-li velký pozemek, tekoucí vodu poblíž domu nebo hlubokou studnu, vyplatí se při návštěvě technického poradce nechat prověřit, zda by byla její hloubka dostačující i pro napájení tepelného čerpadla. Někdy se může zdát počáteční investice vysoká a nakonec zjistíte, že následná úspora vám vše vrátí během několika let. 

Pokud už se rozhodnete pro tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, je nutné si také uvědomit, že sice vytopí vaši domácnost, ale nedokáže vám ohřívat vodu. To ostatní druhy čerpadel umí a tím vám dokážou ušetřit další náklady v domácnosti, např. za elektřinu. 

Co nejvíce prodražuje cenu tepelného čerpadla

Pokud se rozhodujete, jaký druh tepelného čerpadla zvolit, je ideální pozvat si technického poradce, který projde všechny možnosti ve vaší domácnosti a navrhne nejlepší řešení. Některé firmy dělají i několik návrhů najednou, abyste si sami mohli možnosti porovnat a vybrat si pro sebe tu nejvhodnější. 

Cenu tepelného čerpadla zvyšuje nejen jeho výkonnost – čím vyšší výkon, tím dražší čerpadlo, ale také instalace na vaší nemovitosti. U čerpadel, kde je potřeba udělat hluboký vrt nebo dokonce několik, je potřeba počítat s vyšší investicí. To platí zejména u tepelných čerpadel země/vzduch. Vrty se dělají ve chvíli, kdy plocha vašeho pozemku neumožňuje čerpat energii ze země plošně. Podobné je to u čerpadel voda/vzduch, kdy je potřeba mít k dispozici dostatečně hlubokou studnu, odkud bude čerpadlo vodu natahovat. Tyto technické zákroky se pak mohou vyšplhat i do statisíců. U velkých domů se však počáteční vysoká investice obvykle vyplatí. 

Tepelné čerpadlo vám pomůže ušetřit za energie

Že tepelné čerpadlo výrazně snižuje energetické náklady domácnosti, je známé. Pokud stavíte nový dům, je dobré počítat s vytápěním a ohřevem vody pomocí čerpadla rovnou. Na energeticky nízké stavby navíc můžete dostat vyšší dotaci. Nová zelená úsporám se ale týká i domácností, které až dosud vytápěly dům jinou možností – kotlem na tuhá paliva, elektřinou apod. Dotace se pohybují podle typu vytápění, ceny za tepelné čerpadlo a dalších technických parametrů, kolem 100.000 až 220.000 Kč. Velká část vašich investic se vám tak může jednorázově vrátit. 

Pokud až dosud ve svém domě topíte plynem, můžete po přechodu na tepelné čerpadlo ušetřit kolem 50 % nákladů. Někteří klienti ale uvádí i mnohem vyšší úsporu. Tepelné čerpadlo vám navíc nebude doma dělat velké tepelné skoky, ale bude vytápět místnosti konstantně. 

U domácností, které dosud vytápěly elektřinou, je úspora po přechodu na tepelné čerpadlo ještě vyšší – až 75 %. Čím vyšší bude tato úspora, tím rychleji se vám náklady za instalaci a pořízení tepelného čerpadla vrátí. Pokud navíc zvolíte čerpadlo, které zároveň ohřívá vodu, můžete ušetřit ještě více. 

Jak sami vidíte, návratnost investice do tepelného čerpadla může být poměrně rychlá. U někoho to s dotacemi dělá 5 let, u jiného 10 až 15 let. Záleží vždy na tom, jak velké místnosti vytápíte, ale i jak výkonné čerpadlo jste si pořídili. Návratnost investice je závislá i na tom, zda máte nízkoenergetické bydlení, starý dům, kterým uniká teplo, nebo jste si nemovitost nechali zateplit, vyměnili okna apod. Ostatně i na takové úpravy domu se dají získat státní dotace. 


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!