Udržujte doma takovou teplotu, abyste se cítili příjemně, ale nepřehánějte to. Není nutné, abyste doma i v zimě chodili v šortkách. Oblékněte si raději tepláky a tričko s dlouhým rukávem, nebo mikinu. Budete se cítit stejně pohodlně a příjemně, ale můžete přitom snížit teplotu, na kterou vytápíte svou domácnost - a ušetřit tak za plyn.
Jak ušetřit v domácnosti za plyn
Jak ušetřit v domácnosti za plyn (Foto:Freepik)
Tipy, jak ušetřit za plyn v roce 2024
Plynem topí téměř každá druhá domácnost. I když se nyní řeší především dodavatelé elektřiny, ceny plynu také stoupají stále výš. A i lidé, kteří potřebují plynem topit nebo na něm vaří, hledají nejlevnějšího dodavatele. My jsme se zaměřili na nejlepší dodavatele plynu již v našem srovnání. V tomto článku se věnujeme především tomu, jak v domácnosti za plyn ušetřit. Podívejte se na naše ověřené tipy a plaťte za plyn méně.
Správný kotel a vytápění
Vytápění domácnosti plynem je skutečně drahé. Své o tom ví spousta domácností, které takto topí již řadu let. I když stoupající ceny plynu neovlivníme, můžeme vám poradit, jak neprotopit desetitisíce. Ušetřit na plynu se dá různými způsoby, ale to hlavní, čím byste měli začít, je samotný kotel.
Spoustu domácností má letitý kotel, který sice funguje a topí, ale neodpovídá požadavkům na šetření energií. Se starým kotlem toho zkrátka moc neušetříte. Ideální jsou především moderní kondenzační plynové kotle, které dokážou ušetřit v domácnosti spoustu peněz. Je pravda, že nový kotel není nejlevnější záležitost. K této investici ale můžete využít i různé dotace – např. Zelená úsporám, které vám s financováním pomohou.
Druhou záležitostí, která se často opomíná, je způsob vytápění. Pokud máte malé radiátory, které nedokážou příliš držet teplo, protopíte spoustu peněz. Budete muset topit hodně a navíc neustále. Obzvlášť v případě, kdy máte velké místnosti s vysokými stropy.
Ač se to může zdát zvláštní, velké plus mají v tomto ohledu staré litinové radiátory, které umí teplo držet velmi dobře a to dokonce i v době, kdy snížíte požadovanou teplotu na kotli (termostatu). Na druhou stranu dejte pozor, protože i tyto staré radiátory mají řadu nevýhod, které vás mohou v případě nehody dost potrápit. Pokud ale přemýšlíte, že změníte způsob vytápění ve svém domě či bytě, hledejte takové radiátory, které jsou dostatečně velké – berte v úvahu velikost vytápěných místností – a dobře předávají a drží teplo.
Velkým pomocníkem je i oblíbené podlahové vytápění, které se dá instalovat v novostavbách i starších domech.
Dbejte na údržbu kotle a pravidelný servis
Každý kotel – i plynový, je nutné pravidelně čistit a udržovat. Jednak kvůli bezpečnosti, ale i kvůli tomu, aby fungoval správně a neprotopili jste s ním celou výplatu. Servisní technik by měl alespoň jednou ročně váš plynový kotel prohlédnout a vyčistit jak kotel, tak spalinové cesty. Zanesený a neudržovaný kotel totiž spotřebuje energie mnohem více, než čistý a udržovaný. A navíc – udržovaný kotel vám déle vydrží.
Topení nevypínejte
Lidé si myslí, že když kotel vypnou v době, kdy jedou na dovolenou nebo jsou v práci, ušetří tím spoustu peněz. Opak je však pravdou. Plyn nepatří mezi tu možnost vytápění, která by v místnosti teplo dlouho udržela i po vypnutí topení. Proto dojde rychle k ochlazení místností, ale i zdí domu či bytu. I když se po vašem příchodu z práce byt rychle ohřeje, je na to potřeba mnohem více energie.
Proto se doporučuje topení zcela nevypínat, ale snížit na nižší, udržovací teplotu, cca 18°C. V době, kdy si můžete nastavit požadovanou teplotu na termostatu a naprogramovat si, kdy chcete, aby se začalo topit více, je to jednoduché, pohodlné a mnohem úspornější než vypnuté topení. Navíc máte možnost si nastavit teplotu tak, abyste přišli do vyhřátého bytu, i když se po dobu vaší nepřítomnosti v bytě udržuje jen optimální teplota.
Poslední, nad čím bychom se v této kategorii rádi pozastavili, je ideální teplota v domácnosti. Ruku na srdce – kdo si doma topí tak, že chodí v šortkách i v zimě? Je to nutné? Nepostačilo by pohodlné domácí oblečení s dlouhými nohavicemi a dlouhými rukávy? Pak můžete snížit i teplotu v místnostech a nebude vám zima.
V obývacím pokoji se doporučuje teplota mezi 20 – 21°C, v ložnici dokonce 18- 19°C. V koupelně můžete mít teplo trochu více, na chodbě naopak méně. Jiné je to, pokud žijete v domácnosti s dětmi, obzvlášť malými, které si hrají převážně na zemi. Tam je potřeba teplotu o něco zvýšit. I malé dítě však může mít tepláčky, mikinu a teplejší ponožky.
Kombinujte způsob vytápění
Další možností, jak ušetřit za plyn, je kombinovat vytápění plynem s jinými způsoby. Především v rodinném domě se dá ušetřit kombinací plynu a dřeva nebo briket. Lidé si často pořizují k plynovému kotli ještě kotel na dřevo a vytápění střídají, nebo si rovnou pořídí kombinovaný kotel na dřevo a plyn. Pak je možné plyn využívat pouze k udržení teploty v bytě, když nejste doma, a po příchodu z práce si zatopit dřevem.
Pokud máte vhodný komín a možnost pořídit si do bytu krbová kamna, popř. přímo vybudovat krb, bude vaše úspora ještě zpříjemněná o útulnou atmosféru praskajících polen a pozorování živého ohně.
Máte odvzdušněný radiátor?
Jedním z důvodů velké spotřeby energie při topení mohou být zavzdušněné radiátory. Málo vody v topném oběhu domu či bytu a vzduch uvnitř radiátorů způsobují, že je potřeba vydat mnohem více energie na vytopení místnosti, protože radiátor netopí naplno. Tím, že upustíte v radiátoru vzduch a popř. doplníte vodu v topení, bude zase využívat celou svou velikost/plochu a vytopí místnost rychleji a lépe, při vynaložení menší energie.
Odvzdušnit radiátor je otázkou pár vteřin. Pokud máte starší typ topení, budete potřebovat misku na odkapávající vodu a šroubovák, kterým uvolníte ventil. Novější typy radiátorů mají speciální klíček, nebo někdy stačí ventil otočit i prsty. Odvzdušňovat by se mělo především před začátkem topné sezóny, kdy zároveň zkontrolujeme množství vody v oběhu, a pak alespoň jednou za tři měsíce.
Zateplení domu a nová okna
Možná máte nový kotel, skvěle řešené podlahové vytápění nebo nové radiátory, ale přesto vám je doma pořád zima a peníze za plyn mizí v nenávratnu. Může to být tím, že teplo uniká špatně těsnícími okny a dveřmi, nebo nemáte dostatečně zateplený dům či střechu.
I když se vám to zdá jako zbytečná investice, věřte, že se dlouhodobě vyplatí. Okna, od kterých v zimě táhne, vám moc peněz za spotřebu energie neušetří. A je úplně jedno, zda topíte plynem, dřevem nebo uhlím. Popřemýšlejte o tom, zda už je na nová okna čas, ale i o tom, zda dobře těsní dveře z pokojů na chodbu, kde můžete mít chladněji a do místností pak táhne pode dveřmi. A co zateplení domu? Také střecha by neměla být opomíjená, protože i tou často uniká mnoho tepla.
Vyberte vhodného dodavatele plynu
Konečně se dostáváme k tomu, co řada z vás nyní řeší nejčastěji. Tím je spolehlivý a levný dodavatel plynu, který vás nezruinuje a přitom můžete s klidem spát, protože má dostatečné zásoby, aby vám přívod plynu v polovině zimy nevypnul. Existuje řada velkých společností, které se dodáním plynu zabývají, stejně jako menších dodavatelů, kteří plyn odebírají – nakupují od těch velkých. Ideální je, když si společnost sama zemní plyn těží. Pak může i konečná cenová nabídka vypadat lákavěji. Na druhou stranu to není hlavní vodítko, kterým se musíte při výběru dodavatele plynu řídit.
My jsme se zaměřili na prověření dodavatelů plynu – velkých i menších společností – a vybrali jsme pět těch nejlepších. Najdete je v našem srovnání nejlepších dodavatelů plynu, stejně jako podrobné recenze jejich služeb. Pokud ale dáváte přednost cenovému srovnání, přečtěte si náš další článek, ve kterém jsme ceny dodavatelů plynu porovnali za vás.
- Nejlevnější tepelné čerpadlo
- Kolik stojí solární panely a vyplatí se vlastní elektrárna?
- Kolik stojí tepelné čerpadlo a vyplatí se s ním topit?
- Srovnání nejlepších firem na fotovoltaiku
- Jak se vám vyplatí tepelné čerpadlo do starého domu?
- Nejlepší půjčka na fotovoltaiku a tepelné čerpadlo
- Kdy a kde se vyplatí pořídit tepelné čerpadlo
- Kotlíková dotace, co potřebujete vědět (Přehledně)
- Srovnání tepelných čerpadel
- Kalkulačka elektřiny
- Kalkulačka plynu
- 10 tipů, jak doma ušetřit za vodu
- Cena plynu – Kde je plyn nejlevnější?
- Cena elektřiny – Kde je elektřina nejlevnější
- Jak nejvíce ušetřit v domácnosti na elektřině
- Innogy Recenze
- Srovnání 13 dodavatelů elektřiny – kdo je nejlepší?
- Srovnání 13 nejlevnějších dodavatelů plynu – kdo je nejlepší?