Tepelná čerpadla v poslední době zažívají doslova boom. Se zvyšováním cen za plyn a elektřinu se k nim obrací pozornost stále většího množství lidí. Nejen firmy a velké podniky, ale i domácnosti hledají možnost, jak za vytápění domácnosti nebo ohřev vody ušetřit. Investice do tepelného čerpadla má návratnost do 10 let a dokáže ušetřit až 70 % nákladů na vytápění. Jaké jsou jejich ceny, jaké vybrat a jak vlastně probíhá jejich montáž?

Jak se pohybují ceny tepelných čerpadel?

Ceny tepelných čerpadel se odvíjí především od jeho typu. Záleží na tom, zda si vyberete čerpadlo, u kterého je potřeba dělat podzemní vrt, tedy to, které bere energii ze země či vody, nebo čerpadlo, které takový vrt nepotřebuje. To sice může být až výrazně levnější, ale zase nemá takový efekt a může se využívat pouze k vytápění, ne však k ohřevu vody. 

Značka Výkon Orientační Cena Možnost Dotace
Viessmann Vitocal 200-S 8 kW 192 000 Kč ✅Ano To mě zajímá
LG Therma V 12 kW 213 000 Kč ✅Ano To mě zajímá
LG Therma V 16 kW 221 000 Kč ✅Ano To mě zajímá
WLTR 22 kW 186 000 Kč ✅Ano To mě zajímá

 

V současné době cena tepelných čerpadel mírně poklesla. Za nejlevnější čerpadlo můžete dát kolem 25.000 Kč až 50.000 Kč. Jedná se o tepelné čerpadlo na bázi vzduch – vzduch. Pokud s ním budete chtít zároveň vytápět i ohřívat vodu, už se budete muset poohlédnout po dražším. 

ceny tepelných čerpadel

Strop cen tepelných čerpadel je na 450.000 Kč. Jedná se především o tepelná čerpadla na bázi vzduch – voda, která jsou nejúčinnější. Níže si ukážeme, jaký je mezi jednotlivými typy čerpadel rozdíl a jaké byste si měli vybrat právě pro svou domácnost, firmu atd. 

Výhodou tepelných čerpadel je jejich snadné ovládání a údržba, stejně jako nízké provozní náklady. Oproti klasickým zdrojům tepla, elektrickým a plynovým kotlům nebo přímotopům může tepelné čerpadlo ušetřit kolem 70 % nákladů na vytápění domácnosti. 

Kolik stojí tepelné čerpadlo?

Typ čerpadla Orientační cena
Tepelné čerpadlo Vzduch-vzduch 25 000 až 50 000 Kč
Tepelné čerpadlo Vzduch-voda 220 000 až 350 000 Kč
Tepelné čerpadlo Voda-voda 350 000 až 450 000 Kč
Tepelné čerpadlo Země-voda 350 000 až 450 000 Kč

Cenu tepelného čerpadla ovlivňuje hned několik faktorů. Prvním z nich je zdroj energie, který využívají a náročnost jeho instalace v závislosti na této energii. Jelikož tepelná čerpadla typu vzduch – vzduch nepotřebují podzemní vrt, je jejich cena nižší. Na druhou stranu je ale nižší i jejich účinnost. Lepší variantou proto mohou být tepelná čerpadla na bázi vzduch – voda, která rovněž podzemní vrt nepotřebují, ale jejich účinnost je vyšší. Zaplatíte však za ně o něco vyšší cenu. Ta se pohybuje mezi 220.000 Kč až 350.000 Kč. 

Druhým kritériem, které ovlivňuje cenu tepelného čerpadla, je topný faktor. Obecně se dá říci, že čím dražší čerpadlo koupíte, tím bude účinnější. Zároveň však bude mít větší efekt a investice se vám vrátí rychleji, než u levného a méně účinného čerpadla. 

Cenu tepelného čerpadla ale ovlivňuje i jeho značka a výrobce. Otázkou je, zda levnější čerpadla od výrobců, u nichž se cena pohybuje na nižších příčkách, jsou stejně efektivní, jako ta dražší. Pokud se zrovna nejedná o akční nabídku výrobce, doporučujeme projít si nejprve různé veřejné recenze na čerpadla od vybraného výrobce, než jej koupíte. 

Kolik stojí instalace tepelného čerpadla?

Cena instalace tepelného čerpadla je velice individuální, proto není možné zadat přesná čísla. Závisí na typu tepelného čerpadla, náročnosti montáže a instalace i na podmínkách, kam se bude tepelné čerpadlo instalovat. 

instalace tepelného čerpadla

Nejlevnější instalace jsou u tepelných čerpadel, u nichž není třeba vrtat studnu, instalovat plošné kolektory ani dělat podzemní vrt. Jsou to tedy čerpadla na bázi  vzduch – vzduch a vzduch – voda. U dalších typů už je potřeba počítat s vyšší částkou. 

Pokud budete současně s instalací tepelného čerpadla provádět podzemní vrt, počítejte s cenou přibližně 1000 Kč za 1 metr. Pro výkon čerpadla 1 kW je přitom potřeba hloubka alespoň 12 metrů. Vrt se většinou provádí do hloubky 50 až 150 metrů. V případě plošných kolektorů je to na stejný výkon cca 30 m2. 

Nejlepší způsob, jak zjistit přesnou cenu za nákup a realizaci tepelného čerpadla pro vaši stavbu, je zadat poptávku výrobci – prodejci tepelných čerpadel. Ti vám na základě vámi dodaných údajů mohou vytvořit přibližnou cenu i s informací, kolik můžete získat zpět v dotacích. Přesnou částku se pak dozvíte po schůzce s odborníkem, který prověří podmínky pro montáž a instalaci na vaší stavbě, zjistí, jak hluboký vrt bude potřeba a následně vám zašle přesnou kalkulaci. 

Za jak dlouho se vrátí investice do tepelného čerpadla?

Návratnost investice do tepelného čerpadla je velmi individuální. Odborníci uvádí návratnost za cca 10 let, při využití státních dotací i dříve. Záleží však na tom, kolik tepelné čerpadlo stojí, jak je účinné, o kolik díky němu poklesnou vaše výdaje za vytápění a běžnou spotřebu v domácnosti atd. 

Investice Do Tepelneho Cerpadla

Svou roli zde hraje také zateplení domu, střechy, oken atd. Čím lépe je dům tepelně izolován, tím méně energie spotřebuje při vytápění. Návratnost investice do tepelného čerpadla i do celkového zateplení se může vrátit již v řádu několika následujících let. 

Jaké tepelné čerpadlo vybrat?

Tepelná čerpadla, jak už jsme vysvětlili, se dělí podle toho, jaké využívají médium, resp. z jakého zdroje nasávají – načerpávají energii, kterou následně přeměňují na teplo a předávají jej dál do topného systému. Nyní se podíváme na jednotlivá čerpadla, abyste snáze zjistili, kdy je jaké vhodné. Některá čerpadla se vyplatí ve větších halách, domech nebo firmách, jiná jsou vhodnější pro malé domácnosti a byty. Neliší se jen cenou, ale i dalšími aspekty.

Tepelné čerpadlo Vzduch-vzduch Ne Ne

Tepelná čerpadla fungující na bázi vzduch – vzduch jsou vhodná spíše do menších bytů a pokojů, kde si potřebujete přitopit. Nedají se využít na ohřev vody, pouze na topení v místnosti. Ostatně odpovídá tomu i jejich nízká cena. Nemusíte kvůli nim ani vrtat podzemní vrt. 

Tepelná čerpadla na bázi vzduch – vzduch se označují jako splitové jednotky pro teplý provoz. Pro větší domácnosti a rodinné domy se tolik nepoužívají, nejen proto, že produkují méně tepla než ostatní typy, ale také proto, že jejich provoz není tak výhodný a návratnost investice může trvat déle.

Tepelné čerpadlo Vzduch-voda Ne Ne

Mezi nejoblíbenější tepelná čerpadla patří ta na bázi vzchud – voda. Dají se využít prakticky kdekoliv i díky tomu, že jejich instalace je bez velkých stavebních zásahů a není nutné kvůli nim dělat podzemní vrt. Využívají se jak u vytápění rodinných domů a domácností, tak i na ohřev vody v bazénu. 

Tepelná čerpadla vzduch – voda se dělí na ta, která vytápí rodinné domy a fungují i při nízkých teplotách, až do -10 °C. Některá dokonce ještě při nižších teplotách. Může se však stát, že ve velkých mrazech bude jejich výkonnost nižší a nevyprodukují tolik tepla. Přesto dokážou vaši domácnost pohodlně vytopit. 

Druhým typem jsou tepelná čerpadla pro ohřev vody v bazénu. Ta fungují do teplot kolem 10 °C. Některá samozřejmě zvládnou i mnohem nižší teploty, i pod nulou, to už je však zase otázka ceny, kterou za taková výkonnější tepelná čerpadla zaplatíte. 

Pokud máte menší rodinný dům, může vám stačit levnější tepelné čerpadlo s výkonem kolem 5-6 kW. Jejich cena se pohybuje od 100.000 Kč. Větší rodinné domy už ale budou potřebovat výrazně výkonnější čerpadlo. V takovém případě se můžete dostat i na 200.000 Kč. 

Čerpadla pro ohřev vody v bazénu jsou samozřejmě mnohem levnější. Méně výkonná čerpadla, která se poperou s teplotami do 5-10 °C stojí kolem 10.000 Kč. Pokud budete chtít teplou vodu v bazénu i v mrazech, už si připlatíte. Cena výkonnějších čerpadel je cca 30.000 Kč.

Tepelné čerpadlo Voda-voda Ne Ne

Tepelná čerpadla na bázi voda – voda mají nejvyšší výkonnost. Vzhledem k náročnosti a tím i vysoké ceně jejich montáži a instalaci se v běžných domácnostech u nás téměř nevyskytují. Investice do pořízení se vyplatí spíše velkým firmám, továrním halám apod. Tam je reálnější rychlá návratnost této investice. Samotná čerpadla se pohybují od 90.000 Kč do 300.000 Kč. Instalace a montáž se však může vyšplhat hodně vysoko a ne vždy jsou pro jejich nainstalování vhodné podmínky. 

Tepelné čerpadlo voda – voda potřebuje vydatnou studnu, kterou je třeba nejprve vyvrtat, ideálně však geotermální pramen. Už to může být pro mnohé překážkou. Na druhou stranu nejvyšší tepelný výkon ze všech typů čerpadel o něj zvyšuje zájem, stejně jako fakt, že montáž a instalace stojí o něco méně, než u posledního typu – země – voda.

Tepelné čerpadlo Země-voda Ne Ne

Tepelná čerpadla na bázi země – voda patří sice k těm dražším na pořízení i montáž, ale díky vysokému výkonu jsou u rodinných domů a firem nejoblíbenější. Nejvíce se vyplatí v domech, kde je využíváno podlahové topení. Tato čerpadla se dají využít na celoroční topení buď samostatně, mají-li dostatečný výkon, nebo v kombinaci s jiným druhem topení. 

Tato tepelná čerpadla odebírají energii ze země a jsou proto vhodná i do velkých a trvalých mrazů. Poradí si i při teplotách -25 °C, aniž by to ovlivnilo jejich tepelný výkon a účinek. 

Aby vám toto čerpadlo fungovalo, musí se nejprve provést vrt, nebo se využívají plošné kolektory. To je důvod, proč s ním někteří váhají. Montáž a následná instalace, stejně jako podzemní vrt jsou náročné nejen technicky, ale i finančně. Cena samotných čerpadel se přitom pohybuje od 200.000 Kč do 350.000 Kč. 

Pro dražší pořízení a tím pádem vysokou počáteční investici je její návratnost možná přibližně do deseti let.

Dotace na tepelné čerpadlo

Na tepelná čerpadla lze využít státní dotaci Zelená úsporám, která vám sice nepokryje celou investici, ale část rozhodně. Výška dotace se přitom pohybuje od 80.000 Kč do 140.000 Kč. O tuto dotaci můžete požádat ve chvíli, kdy svůj dům vytápíte kotlem na tuhá paliva 1. nebo 2. emisní třídy, lokálními topnými tělesy, jako je krb nebo krbová kamna, ale i ve chvíli, kdy využíváte elektrické vytápění. Výše dotace se odvíjí i od toho, jaké tepelné čerpadlo si vyberete. 

dotace na tepelné čerpadlo

Na tepelné čerpadlo pro teplovodní systém vytápění můžete dostat dotaci 80.000 Kč. Pokud bude systém zároveň ohřívat vodu, je dotace vyšší – 100.000 Kč. Pokud využijete tepelné čerpadlo s teplovodním systémem a vyhříváním vody ve spojení s energií získanou z fotovoltaických panelů, můžete dostat dotaci až 140.000 Kč.

Tip Tip

Zajímá vás, kolik stojí fotovoltaické panely a jejich montáž a zda si je můžete pořídit i na váš rodinný dům? Podívejte se na náš článek, kde jsme shrnuli vše důležité, od ceny přes montáž až po možné komplikace při realizaci.

Kdy se tepelné čerpadlo nevyplatí?

Tepelná čerpadla jsou ideální do dobře izolovaných novostaveb a starších domů, které jsou po rekonstrukci a mají též dobrou izolaci. Ve chvíli, kdy si budete chtít udělat kalkulaci tepelného čerpadla a jeho realizace, bude se firma zajímat o to, jak je váš dům zateplený, kde je možný únik tepla apod. Pokud máte nepřiliš zateplenou budovu, kde teplo uniká skulinami mezi okny, přes stěny i střechu, tepelné čerpadlo se vám příliš nevyplatí. Museli byste pořídit mnohem výkonnější a tím pádem i dražší typ, kde by návratnost investice byla v řádu desítek let. Pokud přesto o tepelném čerpadle přemýšlíte, je lepší nejprve dům zateplit a zajistit snížení úniku tepla

Tepelná čerpadla se ale méně vyplácí i u nízkoenergetických staveb a pasivních domů, kde jsou jen nízké náklady na vytápění. Při pořizovací ceně čerpadel je totiž návratnost investice otázkou 15 let, což už se tak vyplatit nemusí.

Časté otázky okolo tepelných čerpadel

Jak hluboký vrt je potřebný pro tepelné čerpadlo? Ne Ne

Pokud uvažujete o tepelném čerpadle země – voda, počítejte s tím, že bude potřeba nejprve provést podzemní vrt. Aby čerpadlo vyrobilo 1 kW, je potřeba hloubka vrtu alespoň 12 m. Cena za 1 m podzemního vrtu přitom stojí kolem 1000 Kč. tyto vrty se obvykle provádí do hloubky od 50 do 150 m. Matematicky zdatní jedinci si sami spočítají, jaký výkon čerpadla potřebují a tím i jaká hloubka vrtu je nutná. Pokud se do toho nechcete pouštět sami, využijte zadání poptávky konkrétní firmě, která vám spočítá hloubku vrtu, cenu za jeho vytvoření a samozřejmě i cenu čerpadla a celkové instalace a montáže.

Na jakém principu funguje tepelné čerpadlo? Ne Ne

Tepelné čerpadlo funguje tak, že odebírá teplo z konkrétního zdroje a předává ho jinam. Čerpadlo pracuje na principech komprese a následné expanze. Podle toho, o jaký typ čerpadla se jedná, bere teplo buď z vody, země nebo vzduchu. Pak dojde ke kompresi teplonosného média, což je v podstatě speciální chladivo, které vyprodukuje nárůst tepla. To pak předá topné soustavě. Médium odchází expanzním ventilem ven, prudce se ochladí a opět nasává – načerpává energii ze vzduchu, země nebo vody. 

Čerpadla v podstatě fungují na stejném principu, jako chladničky, jen místo chladu a mrazu v mrazáku produkují teplo. Berou si energii z přírodních zdrojů, mění ji na teplo a to následně posílají dále. Takto bychom mohli zjednodušeně popsat práci a fungování tepelných čerpadel.


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!