Podle čeho vybrat správný webhosting?

Jak vybrat webhosting?

Vybírání webhostingu se může na první pohled zdát jako jasná věc. Vybírat můžete z velkého množství poskytovatelů podle cen, prostoru pro web a dalších věcí. Ale co když potřebujete něco extra? Jak zjistit jaký webhosting je stabilní? Jak funguje podpora? Takové informace samozřejmě na webových stránkách poskytovatelů většinou nenajdete. A proto jsem se rozhodl sepsat tento článek, který vám s rozhodováním může pomoci.

Svůj první webhosting jsem začal vybírat někdy v roce 2010 a od té doby jsem si vyzkoušel a otestoval téměř všechny poskytovatele webhostingů u nás. Rád vám prostřednictvím tohoto článku poradím, na jaké věci a parametry byste se měli při výběru zaměřit.

V tomto článku se nebudu zaměřovat na vysvětlení toho, co je to webhosting a k čemu slouží. Předpokládám, že tyhle informace už znáte, ale zaměřím se na důležitější věci, jako jsou parametry, důležité funkce, ale i na ty doplňkové.

Vyplatí se vybírat podle ceny?

Znáte to, chcete rozjet nový projekt a chcete co nejvíce ušetřit. A tak si vyberete hosting podle ceny. Postupem času se může stát, že vám stávající webhosting nebude vyhovovat a tak budete hledat jiný. Dražší samozřejmě. Budete muset vyřešit přesun na nový webhosting anebo budete muset zaplatit někomu za přesun webu. S tím vzniknou další náklady, které logicky převýší ty, které byste měli, kdybyste si na začátku vybrali jinak, než podle ceny.

Doporučuji tedy, abyste se podle ceny vůbec nerozhodovali. Podle čeho vybírat kvalitní webhosting?

Vybírejte podle referencí a recenzí

V dnešní době existuje řada webových stránek, diskuzních fór a specializovaných Facebook skupin, kde se můžete dozvědět více informací o vámi vybrané webhostingové službě. Kromě toho, že tam můžete zjistit reálné zkušenosti zákazníků, můžete tam naleznout i informace, jakou alternativní službu zvolit.

Vhodné jsou i Google recenze, které mohou napovědět a určitě budou důvěryhodnější, než vychvalující články na některých webových stránkách.

Pozor Pozor
Vyhněte se příliš pozitivním recenzím

Dejte si pozor na weby, které vychvalují služby do nebes a ve své recenzi neuvedou ani jednu nevýhodu poskytovatele. Takové weby pak dostávají provize z doporučených klientů a většinou doporučují ty, kteří jim nabídnou nejvyšší provize. Doporučuji hledat nezávislé recenze a soustředit se i na nedostatky služeb.

Jaké technické informace by vás měli zajímat při výběru webhostingu?

Většinu parametrů, které hrají v rozhodovací fázi při výběru webhostingu roli, naleznete u daných firem buďto v ceníku anebo v jiné části nabídky. Na co se ale zaměřit? Co by vás mělo zajímat? Pojďme si to rozebrat!

Velikost prostoru

Velikost prostoru je jeden ze základních parametrů, na který byste měli myslet při výběru hostingu. Pojďme si tento pojem trošku rozebrat a vysvětlit. V nabídkách webhostingů se můžete setkat se společným prostorem pro web, databáze a e-maily. Vysvětlím níže.

Prostor pro web

Tento údaj by pro vás měl být jedním z nejdůležitějších. Hodnota prostoru pro web určuje velikost, kterou budete mít na serveru přidělenou, abyste měli možnost web uložit na server a provozovat ho. V dnešní době se udává většinou v GB (gigabajt – info na wikipedii) a může nabývat různých hodnot. Jaké je ta ideální?

To je zcela individuální. Pokud provozujete jen malý web (online vizitku, jednoduchou prezentaci), tak vám bude stačit, abyste měli přidělený prostor klidně v řádu MB (megabajt) a nebo v jednotkách GB. Pokud máte v plánu provozovat větší web, tak už se bez několika GB prostoru neobejdete. Jestliže se rozhodnete provozovat větší web anebo e-shop, tak už se bez několika desítek, možná stovek, GB neobejdete. V tomto případě hraje velikost diskového prostoru velkou roli, protože obrázky zabírají nejvíce místa. Soustřeďte se tedy na tyto hodnoty v souvislosti s tím, co budete provozovat a jak velký váš web je a nebo bude.

Prostor pro databáze

Druhou nejdůležitější metrikou, které se týká prostoru, je prostor pro databázi. Do se se obvykle ukládají články, informace o objednávkách a další věci, které se zobrazují na webu. Do tohoto prostoru se nezapočítává prostor pro databáze a e-maily (pokud se nejedná o společný prostor). U velikosti databáze je opět důležité, na jakém systému váš web funguje a nebo bude fungovat. Může stačit pár GB a nebo několik desítek v případě velkého webu.

Prostor pro e-maily

Prostor pro e-maily je rovněž důležitý. Některé webhostingy mají navíc omezený počet e-mailových stránek či maximální velikost jedné schránky. Na toto si také dávejte pozor. Pokud se rozhodnete pro komunikaci využívat Gmail a nebo e-mail od seznamu, tak vás velikost prostoru pro e-maily nemusí tolik tížit, ale pokud se rozhodnete provozovat e-mail v rámci hostingu, tak by vás měla zajímat i tato hodnota.

Společný prostor pro web, databáze a e-maily

Zbystřit byste měli, pokud narazíte na nabídku webhostingu, který nabízí společný prostor pro web, databázi a e-maily. Tady je nutné dopředu počítat s omezením, že pokud například vyčerpáte tento prostor pro web, tak vám nezbyde dostatečné místo pro e-maily, nebo databázi.

Přenos dat

Popravdě ani nevím, jestli u nás vůbec existuje nějaká webhostingová společnost, které by neměla neomezený přenos dat, ale rozhodl jsem se tuto metriku uvést. I když neomezený přenos dat je v dnešní době nutnost, tak doporučuji přečíst obchodní podmínky a ověřit si tuto informaci. Bývá tam uvedeno, že prostor nemůžete využít k zálohování nebo nahrávání souborů, které přímo neslouží k prezentaci na webu.

Tip Tip
Prohlédněte si vyzkoušené a ověřené webhostingové společnosti

Parametry PHP a další informace

Většina redakčních systémů funguje v PHP, a proto jsem se rozhodl uvést nejdůležitější parametry v nastavení PHP, které by vás měly zajímat.

Volitelná verze PHP

Důležité je, abyste měli možnost přepínat si mezi verzemi PHP. A to buďto přímo v administraci webhostingu anebo za pomoci podpory. Taková služba by měla být samozřejmostí a neměla by být zpoplatněná.

memory_limit

Parametr memory_limit je pro mě jeden z nejdůležitějších parametrů týkající se PHP. Jedná se o parametr, který určuje maximální množství paměti, které může skript využít během svého běhu. Tato hodnota je definována v konfiguraci serveru (soubor php.ini) a obvykle se uvádí v megabajtech (např. 128M, 256M, 512M). Čím větší hodnota, tím klidnější můžete být při provozování vašeho webu.

Vědět, jaké limity váš hosting umožňuje, vám pomůže předejít problémům a zajistit hladký chod vašeho webu.

max_execution_time

Hodnota max_execution_time je nastavení v PHP, které určuje maximální dobu (v sekundách), po kterou může skript běžet, než je jeho běh automaticky ukončen serverem. Toto nastavení je navrženo tak, aby zabránilo dlouhotrvajícím procesům, které by mohly server přetížit. Některé úkoly, jako je import velkých datových souborů, zálohování nebo generování složitých reportů, mohou vyžadovat více času na zpracování. Pokud je max_execution_time příliš nízký, skript nebude mít dostatek času k dokončení své činnosti a skončí chybou Maximum execution time exceeded.ženo tak, aby zabránilo dlouhotrvajícím procesům, které by mohly server přetížit.

Nedostatečně vysoká hodnota max_execution_time může být překážkou pro hladký provoz vašeho webu. Proto je důležité při výběru hostingu tuto vlastnost nepodcenit.

upload_max_filesize

Parametr upload_max_filesize určuje maximální velikost jednotlivého souboru, který lze nahrát na server prostřednictvím formuláře. Tento limit je uveden v megabajtech (např. 2 MB, 50 MB) a hraje zásadní roli při práci s nahráváním souborů na web.

Při výběru hostingu myslete na to, že upload_max_filesize je důležité nejen pro aktuální potřeby, ale také pro budoucí růst a vývoj vašeho webu. Hosting, který nabízí flexibilitu a vyšší limity, vám usnadní práci.

Na jaké další věci se zaměřit?

O referencích, recenzích a technických parametrech jsem už psal výše. Teď se v rychlosti zaměříme ještě na další věci, které by vám mohli pomoci při výběru toho správného webhostingu.

Zabezpečení

Zabezpečení je jedna z nejdůležitějších informací, na kterou byste měli myslet při výběru webhostingu. Měli byste dohledat informace o zabezpečeném připojení na FTP: Zabezpečené FTPs / sFTP, informace o DDOS ochraně, antispamu, antiviru a  firewallu. Vhodné je vybírat i společnost, která nabízí SSL certifikáty zdarma (například Lets Encrypt). Se zabezpečením úzce souvisí i zálohy.

Zálohy

Zálohování je velmi důležité. Nikdy nevíte, co se může stát a tak je dobré myslet i na možnost obnovení webu, databáze anebo e-mailů ze zálohy. Vhodné jsou webhostingové tarify, které nabízejí například zálohy 14 dní zpětně. Dejte si také pozor, jestli mají služby obnovení ze zálohy zpoplatněné či jsou v ceně tarifu. Dále pak jestli máte přístup k zálohám přímo vy anebo jestli musíte v případě potřeby obnovy kontaktovat zákaznickou podporu.

Podpora

Kvalita, flexibilita a ochota podpory je pro mě jedním z těch důležitějších faktorů při výběru hostingu. Zajímá mě jak technický dohled, který má většina webhostingů 24/7, ale i pracovní doba podpory. Spoustu webů jsem dělal v nočních hodinách a když se něco nepovede nebo člověk narazí na problém, tak je důležité, aby podpora reagovala i v nočních hodinách. Tuto informaci často získáte přímo na webu jednotlivých společností.

Co ale nezjistíte je informace o ochotě a flexibilitě podpory, což je další důležitá věc. Tyto informace ale můžete získat z referencí a recenzí od ostatních zákazníků.

Podpora redakčních systémů

Pokud chcete provozovat váš web na nějakém redakčním systému, tak je potřeba počítat i s možným omezením. Existují například společnosti, které se specializují na WordPress hosting a jiné aplikace na nich provozovat nejdou – takový je například WP Hosting (tam to jde na VMS). Některé další společnosti se specializují třeba jen na OpenCart a podobně. Tyto informace většinou získáte na webu, nebo v obchodních podmínkách. Nezapomínejte na to.

Doplňkové služby

Mezi doplňkové služby můžeme zařadit instalátor aplikací, online chat na webu, statistiky návštěvnosti, doprovodné služby jako je Redis či LiteSpeed a další věci, které vám usnadní či ulehčí provozování webu na daném hostingu. Další fajn službou je možnost vyzkoušet si webhosting na nějakou dobu zdarma.

Možnost přechodu na vyšší tarif nebo VPS/VMS

Pokud váš web vyroste natolik, že mu bude běžný webhosting „malý“, tak je potřeba vymyslet náhradní řešení. To může být ve formě vyššího tarifu (s vyššími parametry), nebo přesun na VPS/VMS. Při výběru webhostingu byste tedy měli myslet i na tento fakt. Když váš web „vyroste“, máte jej kam umístit nebo přesunout v rámci hostingu? Můžete se podívat i na naše srovnání VPS serverů.

Jak vybírám webhosting já?

Jak jsem psal v úvodu, tak pro mě není úplně důležitá cena za webhosting, ale zajímají mě věci jako zabezpečení, flexibilní a spolehlivá podpora, stabilita služeb a v neposlední řadě i doplňkové služby, jako je instalátor aplikací. Pokud bych měl doporučit některé společnosti, tak by to mohlo vypadat nějak takto:

Webhosting pro malý web

Pokud potřebujete stabilní webhosting pro jednoduchý web, tak mohu doporučit Wedos. Za částku, kterou zaplatíte za webhosting dostanete odpovídající služby, které plně dostačují pro provoz menších webů.

Webhosting pro WordPress

Mezi jedničky na trhu patří bezpochyby WP Hosting, který se jako jediný v České republice specializuje výhradně na provoz webových stránek na redakčním systému WordPress.

Webhosting pro náročnější weby

Tady bych rád doporučil služby od Český hosting a nebo Váš Hosting. Obě tyto společnosti nabízejí kvalitní řešení pro webhosting i těch nejnáročnějších webů a za přijatelné ceny.

Multihosting

Multihosting nebo-li webhosting, na který můžete umístit několik webů najednou, je vhodný pro majitele, kteří mají několik webů. Tady bych mezi špičku rád zařadil Blueboard, který má velmi příjemné ceny a vynikající podporu. Blueboard patří mezi nejlepší poskytovatele multihostingu u nás. I já sám u nich několik webů mám.

Pokud máte nějaký dotaz, či připomínku k článku, tak budu rád za vaší reakci v komentářích.


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!