1. Aktualizujte software: Pravidelně aktualizujte operační systém a aplikace. Aktualizace často obsahují bezpečnostní opravy, které chrání před nově objevenými hrozbami.
  2. Používejte silné heslo nebo biometriku: Nastavte silné heslo, PIN nebo vzor pro odemykání obrazovky, a pokud je to možné, využijte biometrické zabezpečení jako je otisk prstu nebo rozpoznání obličeje pro dodatečnou ochranu.
  3. Šifrování: Zapněte šifrování na zařízení, pokud to vaše zařízení podporuje. Šifrování chrání vaše data tím, že je převádí do formy, kterou lze číst pouze se správným dešifrovacím klíčem.
  4. Zabezpečené Wi-Fi připojení: Vyhněte se používání nezabezpečených veřejných Wi-Fi sítí pro citlivé transakce. Používejte VPN (virtuální privátní síť) pro další vrstvu zabezpečení při připojení k internetu.
  5. Instalujte antivirový software: Použijte spolehlivý antivirový program specificky určený pro mobilní zařízení, který vás bude chránit před malwarem a spywarem.
  6. Opatrnost při instalaci aplikací: Stahujte aplikace pouze z důvěryhodných zdrojů, jako je Google Play Store nebo Apple App Store, a pečlivě zvažte povolení, která aplikace požaduje.
  7. Zálohujte svá data: Pravidelně zálohujte důležitá data, jako jsou kontakty, fotky a dokumenty. V případě ztráty nebo poškození telefonu tak neztratíte své cenné informace.

O tom, že má být antivirem zabezpečený počítač, už ví dnes každý. Víte ale o tom, že také váš mobilní telefon by mohl být napaden viry? Zaměřili jsme se na to, jak poznat, že váš mobilní telefon se systémem Android byl napaden virem, jak vir odstranit, a především, jak ho ochránit. Nachystali jsme pro vás nejlepší antiviry pro Android, které jsme prověřili.

Proč používat antiviry na Android?

I mobilní telefon může být napaden viry a to velmi jednoduše. Stačí, když vám přijde e-mail se zavirovanou přílohou a vy jej v mobilu otevřete, nebo si ji stáhnete. Také různé aplikace nakupované či stahované mimo ověřené zdroje mohou být infikované. Hrajete na svém mobilním telefonu hry? Stačí, když na vás vyskočí okno s reklamou nebo nabídkou jiné hry – vy na něj kliknete a – je-li to vir – infikujete svůj mobilní telefon.

Možná si teď říkáte, že jste opatrní a stát se vám to nemůže. Jenže hackeři jsou dnes tak rafinovaní, že zavirovaný soubor pouhým okem nepoznáte. Může navíc přijít i od vašich přátel, kteří vám něco pošlou a sami netuší, že se jedná o zavirovaný obsah. Proto je důležité, aby v mobilním telefonu byl kvalitní antivir, který pomůže viry odhalit a odstranit.

Jak poznáte, že je ve vašem mobilním telefonu vir?

Že už nějaký vir ve svém telefonu máte, se někdy pozná jednoduše, někdy naopak téměř vůbec. Varovnými signály jsou reklamy, které vyskakují při používání různých aplikací až příliš často, nebo i mimo aplikace, kde by být neměly. Váš mobil se může bezdůvodně přehřívat, aniž byste na něm něco dělali, nebo se podezřele často a rychle vybíjí baterie. Dalším vodítkem jsou časté pády aplikací, které byly až doposud stabilní. Když přímo nespadnou, mohou být pomalé, stejně jako celý telefon, nebo se mohou sekat. Podezřelé jsou i vysoké přenosy dat, přestože internet v mobilu téměř nepoužíváte. A konečně varováním může být i nečekaně vysoký účet za telefon, se kterým jste nepočítali.

To všechno jsou situace, kdy byste měli zpozornět, protože  je váš mobilní telefon nejspíš napaden virem.

Jak aplikace používat?

Antiviry V Google Play
Nejznámější antivirové aplikace v Google Play. Foto: Google Play

Aby váš mobilní telefon nebyl napaden virem a celkově, aby nebyl zneužit, je potřeba učinit dostatečná bezpečnostní opatření. Ta rozhodně neberte na lehkou váhu, obzvlášť používáte-li mobilní banku či internetové bankovnictví v mobilu.

V první řadě zabezpečte přístup do mobilního telefonu – číselným kódem, otiskem prstu, snímáním obličeje atd. Záleží na vás, co vám nejlépe vyhovuje. První dva příklady – kód a otisk prstu jsou však pro zámek obrazovky nejbezpečnější.

Pokud používáte internetový účet – např. u Google, je vždy dobré mít jich více. Pokud dojde k napadení telefonu a účtu, Google dává uživatelům vědět, že byl učiněn přístup z jiného zařízení apod. Máte tak pod kontrolou, zda se vám někdo do účtu nenaboural.

Pokud stahujete nějaké aplikace, používejte vždy jen ověřené zdroje. V případě Androidu stahujte pouze z Google Play.

Toto všechno jsou bezpečnostní opatření, která vám mohou pomoci zabránit viru ve vniknutí do vašeho mobilu, ale není to 100 % ochrana. Pokud si chcete být jisti, vždy vsaďte na antiviry pro Android, které vir včas zachytí a zabrání jim váš telefon infikovat, zneužít nebo poškodit.

Doporučujeme Doporučujeme

Pokud používáte WiFi, vždy se připojujte pouze k té, která je zabezpečená. Poznáte je tak, že abyste se k nim mohli připojit, vždy je potřeba zadat heslo. Pokud jste se někdy připojovali na WiFi ve vlaku, autobuse, v nemocnici apod., jistě si vzpomenete, že i tam bylo potřeba zadat heslo. Pokud ne, jednalo se o nezabezpečenou síť.

Jak vybrat nejlepší antiviry pro Android

Mobilni Telefon S Androidem

Nyní už víte, proč je důležité mít antivir i ve svém mobilním telefonu. My jsme antiviry otestovali a vybrali jsme pro vás, ty, které jsou podle našeho hodnocení nejlepší.

Mezi nejlepší rozhodně můžeme zařadit Norton antivirus, který je vynikající pro dodatečnou ochranu zabezpečení mobilu. Pro nás bylo důležité i to, že si můžete jako jazyk nastavit češtinu. Nevýhodou tohoto špičkového antiviru může být jeho vyšší cena.

Druhým antivirem, který je ideální pro Android, je McAfee. Ten má kromě jiných schopností i nejlepší nástroje bránící krádeži. Stejně jako Norton podporuje češtinu. Pokud zvolíte McAfee, je důležité, kterou verzi zvolíte. Základní ochranu vám může tento antivirus poskytnout zdarma. Pokud však chcete vysokou ochranu – především při využívání mobilní banky apod. – zvolte raději placenou verzi Premium.

Vynikajícími antiviry pro Android jsou i Eset, Avast nebo AVG. Pokud některé z nich využíváte na svém počítači, zjistěte si, zda není jeho součástí i mobilní verze pro Android zdarma. Zjistíte to velmi rychle náhledem do tabulky našeho srovnání nejlepších antivirů. 

Co byl měl antivir na Android umět?

Jistě vás zajímá, co by měl takový antivir pro Android umět, aby ochránil váš mobilní telefon i data v něm. Měl by být schopen co nejrychleji detekovat malware, měl by mít nástroje chránící před webovými útoky a phishingem a měl by chránit proti krádeži. Doplňkovou funkcí může být rodičovská ochrana a VPN, což je nastavení virtuální privátní sítě, díky které není dohledatelná poloha, na které se momentálně se svým mobilním telefonem nacházíte.

Dá se vir z mobilního telefonu odstranit?

Pokud už byl váš mobilní telefon napaden virem, je potřeba to vyřešit a vir odstranit. To se dá udělat třemi způsoby. Nejjednodušším způsobem je zakoupení kvalitního antiviru pro Android, který následně prověří vaše mobilní zařízení, vyhledá viry a postará se o jejich odstranění. Následně bude váš mobilní telefon hlídat, aby se tak již nestalo.

Druhou, trochu složitější možností, je uvedení vašeho smartphonu do nouzového stavu. Tak zabráníte tomu, aby se aplikace samovolně spouštěly. Pak přejdete na Aplikace a tu, která je zdrojem problémů, odstraníte a smažete. Ne vždy se vám však může podařit odhalit aplikaci, která problémy způsobuje.

Pokud to nepomůže, je ještě možnost uvést telefon do továrního nastavení. V takovém případě však můžete přijít o veškerá stažená data, soubory, aplikace nebo fotografie. Před uvedením do továrního nastavení je proto nutné vše zálohovat.


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!