Jak se chránit před počítačovými viry? Jak zabezpečit počítač?

Myslíte si, že stačí do počítače nainstalovat antivirový program a tím máte jeho zabezpečení vyřízené? Antiviry jsou nepostradatelnou součástí výbavy počítačů. Ochrání vás před viry a dalšími hrozbami, které na vás na internetu číhají. Například ve vašich e-mailových schránkách, aby z vás vylákaly údaje do internetového bankovnictví.

Jak se chránit před počítačovými viry?

Pravidelně aktualizujte svůj operační systém a veškerý software, včetně antivirového programu. Nepřestávejte být opatrní při klikání na odkazy nebo stahování souborů z neznámých zdrojů a buďte obezřetní při otevírání příloh e-mailů, zejména pokud pocházejí od neznámých odesílatelů. Používejte silná, jedinečná hesla pro všechny vaše účty a pravidelně zálohujte důležitá data. Tato opatření výrazně sníží riziko infekce počítačovým virem.

Útočníci znají mnoho metod, jak dostat cizí počítač pod vlastní kontrolu. Možná si říkáte, proč by to někdo dělal. Důvodů může být nespočet. Mezi nejčastější patří smazání nebo poškození dat nebo podstrčení škodlivého software pro získání citlivých údajů, které se dají využít při vydírání nebo pro vybílení bankovního účtu.

Většině problémů se zabezpečením počítače se dá předejít. Není to složité ani namáhavé. Pro začátek je důležité dodržovat několik základních pravidel počítačové bezpečnosti.

Pravidla: Jak zabezpečit počítač

Několik jednoduchých pravidel, která když nebudete ignorovat, tak vám výrazně sníží pravděpodobné ohrožení počítače a zvýší jeho zabezpečení. Nepodceňujte žádnou z vyjmenovaných 5Nej zásad, které zde zmiňuji.

1. Aktualizovaný operační systém Windows

Myslíte si, že aktualizace operačního systému Windows jsou zbytečné? Nepodceňujte je. Microsoft často posílá do koncových zařízení bezpečnostní aktualizace. Ty lepí, jak nebezpečné díry, které v tomto systému vývojáři a uživatelé odhalili, ale také opravují další jeho funkční nedostatky.

Aktualizovat Windows vždy, když o to sám požádá, vám nezabere téměř žádný čas. Kliknete na potvrzení o aktualizaci nebo restartování počítače. A je aktualizováno.

2. Aktualizovaný software

V počítači máte určitě nainstalovaný i další software. Na některé oblíbené druhy programů se útočníci rádi zaměřují, protože dobře vědí, že je mnoho uživatelů zapomíná aktualizovat.

Uživatelé ohrožují nejen bezpečnost svých počítačů, ale také se často připravují s neaktualizováním o vylepšení programů, která by jim usnadnila práci a vyřešila problémy s jejich používáním.

3. Nestahovat přílohy z neznámých e-mailových adres

Málo počítačově zkušeným uživatelům se často stává, že jim do e-mailové schránky přijde zpráva. Ta se na první pohled tváří, jako by ji poslal někdo, koho znáte. Například banka.

Adresa e-mailu pak může vypadat například ceskasporitelna@seznam.cz. Majitelé bankovních účtů u České spořitelny si ani neuvědomí, že jejich banka takovou adresu nepoužívá. Neuvědomí si, že adresa České spořitelny by vypadala třeba nějak takhle: kontakt@ceskasporitelna.cz.

V takovém e-mailu, pod zdánlivě bezpečnou adresou, se může skrývat řada nástrah jako jsou e-mailové přílohy. V těch může být škodlivý software, který při přihlášení do internetového bankovnictví odešle citlivé údaje na server útočníka. A ten s nimi určitě nemá čisté úmysly.

Pro bezpečnost počítače a uživatelských dat nikdy nestahujte přílohy z e-mailových zpráv, u kterých si nejste 100 % jistí tím, kdo vám je poslal. Vždycky můžete do banky zavolat a ověřit si údaje a obsah e-mailové zprávy.

4. Používání legálního software

Pro zvýšení bezpečnosti počítače nikdy nepoužívejte nelegální software. Ano, je to lákavé. Stáhnout si program v hodnotě několika tisíc zdarma. Takový program na internet nedá nikdo jen tak. Většinou je k němu přibalený škodlivý trojský vir. Ten potom využívá děr neaktualizovaného operačního systému. A škodí. Krade data, zpomaluje počítač a zvyšuje bezpečnostní riziko.

5. Používání antivirových programů

Předchozí 4 pravidla internetové bezpečnosti přispívají ke zvýšení zabezpečení počítače. Ačkoliv se s jejich dodržováním zabezpečení zvýší, přeci jen jsou zde další hrozby pro napadení počítače. Ty se mohou vyskytovat třeba na webových stránkách jejich nic netušících majitelů.

Škodlivý software se z napadených webových stránek stáhne do počítačů přes internetový prohlížeč (Chrome, Firefox). Největší problém je, že za to nemůžete. Udělali jste vše správně. Máte aktualizovaný a legální software. Nestahujete přílohy z cizích e-mailů a přeci je bezpečí vašeho počítače ohrožené. A může za to nevinně vypadající webová stránka, na kterou zaútočil hacker. Využil její slabiny a nezkušenosti jejího majitele. V ohrožení pak mohou být miliony počítačů. I ten váš.

Hlavním úkolem antivirových programů je minimalizovat hrozby, které se mohou vyskytnout na téměř kterékoliv webové stránce. Antivirový software hlídá bezpečný přenos mezi počítačem a internetovým serverem. Přitom monitoruje možné hrozby, které mohou při přenosu dat (souborů) mezi vaším počítačem a internetem vzniknout.

Druhy hrozeb pro bezpečnost počítače

  • Adware
    Většinou nepatří mezi hrozby, které by vám poškodily počítač nebo data. Zato vám ale dokáží zobrazovat reklamu nebo vyskakovací okna. Buď přímo v operačním systému nebo v internetovém prohlížeči. Tato reklama dokáže pěkně znepříjemnit práci a často překrývá obsah, který si chcete na webu přečíst.
  • Phishing
    Podvodná metoda, kterou se útočník snaží získat citlivé údaje jako hesla nebo čísla kreditní karty. Například vám přijde e-mail, který předstírá, že jej zaslala nějaká instituce. V tomto e-mailu se vás útočník ptá na různé osobní údaje, které máte zadat na podvodnou stránku. Ta může vypadat, jako skutečná stránka dané instituce.
  • Ransomware
    Vyděračský software ransomware. Škodlivý program se vám může do počítače dostat různými způsoby. Pokud se tam dostane, tak většinou zablokuje přístup k datům nebo k celému operačnímu systému a pak po vás požaduje výkupné za obnovení přístupu.
  • Spyware
    Špehovací software většinou odesílá údaje z počítače prostřednictvím webové stránky. Mnoho ze špionských programů je zdánlivě neškodných a nezpůsobí vám nějaké problémy. Většinou spywary shromažďují údaje o navštívených stránkách za účelem zobrazit vám cílenější reklamu. Existují však také spyware programy, které dokáží získat ve vašem počítači hesla a jiné údaje. Tady už je zvýšené bezpečnostní riziko.
  • Trojský kůň
    Trojský kůň se vám do počítače dostane většinou při stažení nelegálního software. Ale také to může být na pohled neškodný program jako hra, spořič obrazovky nebo nějaký užitečný nástroj. Tento software pak může otevírat útočníkům zadní vrátka pro přístup do vašeho počítače.

Jak zabezpečit a ochránit počítač před viry a jinými hrozbami

Pro zabezpečení většiny osobních počítačů postačí antivirové programy. Při výběru antiviru dávejte pozor na to, aby už měl v sobě zabudované další ochranné nástroje jako je firewall, antimalware, antispyware, antiadware a také antiransomware. Software, se všemi těmito nástroji, dokáže kompletně pokrýt ochranu vašeho počítače a snížit bezpečnostní hrozby.

Většina dnešních antivirových programů všechny tyto nástroje už v sobě má. Navíc se vám dokáží postarat o bezpečnost e-mailové komunikace a dát pozor na to, aby vám někdo nepodstrčil podvodnou stránku.

Nainstalovaným moderním antivirem budou vaše data a počítač téměř ve 100% bezpečí. Vždy je nutné myslet na to, že hackeři a jiní vychytralí podvodníci mohou být o krůček napřed před vývojáři bezpečnostního software. To znamená, že i s antivirem je potřeba být ostražitý a dbát bezpečnostních pravidel, která jsem zmínil výše.

Ostražitost je na místě, ale antivirový program vám dopřeje více klidu, než když budete mít počítač bez něho.

Jak fungují antivirové programy?

Součástí každého antiviru je často aktualizovaná databáze virů, falešných stránek a jiných hrozeb. Díky tomu dokáže antivirový program včas vyhodnotit možnou hrozbu a tu eliminovat na minimum.

Pravidelnými kontrolami porovnává soubory v počítači s databází virů. Skutečně kvalitní antivirové programy toto dokáží vyhodnocovat v reálném čase, takže jste vlastně non-stop pod jejich ochranou.

Nezapomínejte antivirový program aktualizovat, aby mohl chránit vaše data a počítač.

České antiviry

Věděli jste, že Česká republika je antivirová velmoc? Dokonce zde sídlí dnes nejpopulárnější antivirové společnosti, které dominují na světových trzích.

Avast

Avast Antivirus je asi nejznámější český bezpečnostní software. Je to také vítěz řady testů antivirových programů. Testy nevyhrává náhodou. Antivir má v sobě veškeré obranné prvky. Firewall, ochranu internetového bankovnictví nebo systém na filtrování spamu. To jsou funkce, které vyzdvihnou zabezpečení počítače na nejvyšší úroveň. Recenze antiviru Avast.

AVG

Historie antivirové ochrany AVG sahá do roku 1995. Už v této době vyšla jeho 4 verze, která pracovala pod tehdejším operačním systémem MS-DOS. V současné době patří tento antivir mezi jedny z nejpoužívanějších. Nejspíš proto, že je zdarma. Uživatelé musí počítat s tím, že tak úplně zadarmo není. Nainstaluje vám totiž do PC vlastní „neškodný“ adware. Proto je lepší si koupit jeho plnou verzi. Recenze antiviru AVG.

Eset

Eset NOD32 si získal oblibu uživatelů zejména nízkou náročností na výkon počítačů. Díky tomu funguje i na starších strojích. Eset si zakládá na rychlých aktualizacích virové databáze. Jedinou nevýhodou tohoto antiviru je jeho vyšší cena. Ale záleží na uživatelích, jak si cení svá data. Jestli máte starší nebo méně výkonnější počítač, tak s Esetem rozhodně neuděláte chybu. Recenze antiviru Eset.

Avast Nebo Avg Rozhodnuti
Kdo vyhraje souboj antivirů?
Kdo vyhraje souboj antivirů?

AVG vs. Avast

AVG nebo Avast. Který z antivirů zajistí lepší ochranu počítače?

Možná vás překvapí, že Avast a AVG patří pod jednu společnost. A to pod společnost Avast, která jej v roce 2016 koupila.

Avast nebo AVG, kdo vyhraje?

Nebudu vás dlouho napínat. Ve většině testů a srovnání vyhrává Avast. A to jak mírně nižší cenou, tak také dalšími funkcemi navíc. Například Avast má oproti AVG zabudovanou online ochranu hesel.

Nicméně, funkce obou zmíněných antivirů jsou značně vyrovnané. Jedním z důvodů může být to, že oba antivirové softwary patří pod jednoho vlastníka a antivirového giganta.

Oba antivirové programy, Avast i AVG, vás ochrání od hrozeb jako jsou trojské koně, phishing, ransomware nebo malware. Zmíněné programy mají jak verze zdarma, tak i vylepšené placené verze. Právě ty jsou dokonalou ochranou pro počítač a uživatelská data.

Součástí antivirových balíků jsou i aplikace pro mobilní telefony, takže máte ochranu dvou zařízení v jednom. Tady je potřeba zmínit, že licence Avastu je omezena na jeden počítač. Licence AVG je neomezená, takže tady v souboji AVG vs. Avast vyhrává právě AVG.

Kde však vítězí Avast s převahou, tak to je uživatelské prostředí a ovládání programu. To je opravdu na vysoké úrovni. Podle naší testovací redakce 5Nej získal tento antivir v bodovém hodnocení maximální možný počet 10 bodů.

V celém srovnání všech antivirů, které jsme testovali, získal Avast Internet Security nevyšší hodnocení 9.7 bodů a tím se s převahou umístil na 1. místě. AVG Internet Security získal celých 9 bodů, čím se umístil až na čtvrtém místě ze všech finalistů srovnání antivirů.

V zápase AVG vs. Avast vítězí Avast.

První pomoc pro bezpečí zavirovaného počítače

První pomocí při podezření nakažení počítače škodlivým software vám kupodivu pomůže antivirus zdarma. Ten nemůžete srovnávat s výše zmíněným software. Antivirus zdarma není plnohodnotným antivirovým programem. I tak vám však dokáže pomoci.

Opravdu dobrou zkušenost mám s programem ESET Online Scanner. Ten vyčistí PC od virů a jiných škodlivých molochů za krátkou dobu. Během testu také dokáže objevit skryté hrozby.

ESET Online Scanner si stáhnete ze stránek Esetu a nainstalujete do svého počítače. Scanner pak otestuje počítač. Hloubku testování můžete zvolit na začátku testování. Pokud máte opravdu vážné podezření na infikování počítače, tak vám doporučuji zvolit hloubkovou kontrolu. Ta otestuje důkladně všechny soubory v počítači.

 

Ještě nemáte zabezpečený počítač? Znáte rizika?

Pokud nepoužíváte antivirový program, tak útočníkům necháváte otevřená dvířka k vašim datům a citlivým údajům, která mohou být zcizena a zneužita. V některých případech se vystavujete vysokému bezpečnostnímu riziku.

V roce 2019 počet útoku na počítače a uživatelská data rostl více než kdykoliv před tím. Tento vzrůst se dá očekávat i v dalších letech, protože útočníci dokáží citlivé údaje lépe zpeněžit nebo jinak využít.

Některé druhy hrozeb, jako například ransomware, jsou na ústupu, protože se je útočníkům nevyplatí vytvářet. Firmy a uživatelé se proti nim dokáží bránit nejen zmíněným bezpečnostním software, ale také častějšími zálohami souborů. Z toho důvodu se pak nemusí obávat vydírání při zaheslování systémů. Ze zálohy totiž jednoduše data obnoví a bezpečnostní hrozbu zažehnají bez větších ztrát.

Společnost Eset provedla průzkum, ve kterém došla z nečekaným závěrům. Denně je na světě detekováno až 300 000 nových škodlivých programů. To je vážně vysoké číslo. Jak zabezpečíte svůj počítač vy?


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!