Srovnání dodavatelů elektřiny

Nejlepší dodavatelé elektřiny 2021

Hledáte toho nejlepšího dodavatele elektřiny, aby byl levný, pomohl v případě výpadku či poruchy, dovolali jste se co nejdříve a pomoc přišla rychle a bez zbytečných průtahů? Pak jste tady správně! Otestovali jsme desítky energetických společností a vybrali nejlepších pět. Zajímá vás, které to jsou?

Srovnání 5 nejlepších dodavatelů elektřiny

5nej-srovnani

ČEZ

MND

E.ON

Innogy

Centropol

1. Místo2. Místo3. MístoFinalistaFinalista

Finální známka

98.887.97.7

Služby

Plyn
Elektřina
Další výhody - Innogy Premium
On-line správa
Mobilní aplikace

Podmínky - Elektřina

Závazky - ale mohou být - ale mohou být1 nebo 2 roky
Výhodné dlouhodobě
Změna výše zálohy

Podmínky - Plyn

Závazky - ale mohou být - ale mohou být1 nebo 2 roky
Výhodné dlouhodobě - Fixace až na 3 roky
Vlastní těžba plynu - Plyn od RWE
Změna výše zálohy

Zřízení

Nově - Pouze na pobočce
Přechod od konkurence
Sjednat on-line - pouze elektřina
Sjednat telefonicky
Mají pobočky/zákaznické centrum11
Jednatel až do domu
Pracují i o víkendu

Podpora

Kontaktní e-mail
On-line chat + Messenger
Telefon
Zodpovězené otázky8/1010/107/1010/1010/10
Kvalita podporyDostačujícíDostačujícíDostačujícíVelmi dobráDostačující
Mnd Logo

Elektřina od MND

Elektřinu od MND mohou odebírat klienti, kteří ke společnosti přejdou od jiného poskytovatele, i ti, kteří teprve nového poskytovatele zřizují (např. v novostavbě). Při dlouhodobém odebírání elektřiny od této společnosti se ceny jeví poměrně výhodné. Úsporu oproti konkurenci si mohou klienti ihned spočítat na kalkulátoru na webových stránkách. Pokud jim výše zálohy nevyhovuje, mají možnost ji 4x ročně změnit. Smlouvu na elektřinu s MND mohou klienti uzavřít bez závazků.

Cez Logo

Elektřina od ČEZ

Elektřinu dodává ČEZ do více než 400 000 domovů denně, což je rozhodně zajímavé číslo. Zákazníci se na společnost mohou spolehnout. Díky on-line aplikacím mají svou spotřebu neustále pod kontrolou, mohou si podle svých potřeb měnit osobní údaje i výši zálohy a smlouvy lze nastavit podle potřeb klienta tak, aby platil za odběr elektřiny co nejméně.

Recenze dodavatelů elektřiny

Vhodného dodavatele elektřiny řeší každý z nás. Někdo jednou za život, většinou však mnohem častěji. Stačí, když se stěhujete do nového domu či bytu, potřebujete vyřešit elektřinu v novostavbě nebo vám jednoduše přestane dosavadní dodavatel vyhovovat. Na trhu je dnes poměrně velké množství dodavatelů a distributorů. Podle toho, jakého dodavatele zvolíte, tolik budete platit. Každá energetická společnost se dnes pyšní tím, že vám dá levnější energie než váš dosavadní dodavatel. Je to tak ale doopravdy? Nebo je to jen chytrý tah firem, které se snaží urvat nové klienty za každou cenu? Mnohdy se totiž stane, že po prvním roce výhodného odběru elektřiny vám nový dodavatel cenu navýší a vy jste opět tam, kde jste byli se starým dodavatelem, nebo jste na tom dokonce ještě hůř.

Právě proto jsme se rozhodli, že si prověříme největší, nejznámější, a hlavně nejvíce využívané dodavatele energií a zjistíme, zda se přechod k nim skutečně vyplatí, jak je možné u nich uzavírat smlouvy i to, jakým způsobem jednají se svými stálými i potenciálními klienty.

Než se dostaneme k samotnému srovnání dodavatelů elektřiny, pojďme si vysvětlit některé pojmy a také to, jak dodání elektřiny funguje, podle čeho se sestavuje smlouva, na co se zaměřit při jejím sjednání a čeho se naopak vyvarovat.

Co je to silová elektřina?

Nejprve si pojďme vysvětlit, co je to silová elektřina, za co vlastně při jejím odběru platíte – a komu! Dobré je vědět, že cena elektřiny se dělí na regulovanou a neregulovanou část. V té neregulované části platíte právě za silovou elektřinu, což jsou ve skutečnosti odebrané kilowatthodiny elektrického proudu odebrané vaší domácností. Platba za silovou elektřinu putuje k dodavateli elektřiny. A pak je tady regulovaná složka, jejíž cenu určuje regulátor trhu. Vy jako koncový uživatel tuto cenu sice platíte svému dodavateli, peníze však dále putují až na účet distributora energie.

Tím se dostáváme k dalším pojmům, které se často hodně pletou a bylo by vhodné v nich udělat jasno. Pojďme si tedy nyní vysvětlit, kdo je to dodavatel elektřiny, kdo distributor a jaké jsou jejich úlohy.

Kdo je distributor elektřiny?

Abyste si mohli doma rozsvítit, uvařit, zatopit atd., je potřeba nejen vybrat vhodného dodavatele – tedy toho, kdo má s vámi uzavřenou smlouvu o dodání energie, ale svou úlohu musí splnit i distributor. Těch je v České republice několik a záleží na tom, kde zrovna máte odběrné místo. Koncový odběratel mnohdy ani nemusí řešit, kdo je distributorem energie, protože o to se stará především jeho dodavatel. Pokud však odebíráte energie přímo od distributora, mohou být ceny výhodnější (ale nemusí).

Na území České republiky působí tři hlavní distributoři elektřiny. Nejmenší území – tedy Prahu a její okolí, má na starosti společnost PRE Distribuce.

Pokud se vaše odběrné místo nachází v jižních Čechách, Zlínském kraji, na jižní Moravě, popř. na Vysočině, je vaším distributorem společnost E.ON.

Největší území pokrývá společnost ČEZ, a to kraj Ústecký, Liberecký, Moravskoslezský, Olomoucký, Středočeský, Královéhradecký, Pardubický, Karlovarský a Plzeňský.

Vedle těchto tří velkých distribučních společností funguje na našem území i řada menších, většinou tzv. lokální distribuční soustavy. Ty si pronajmou část území od velkého distributora a na něm se pak starají o distribuci elektřiny, připojování nových zákazníků atd. Tyto lokální soustavy se většinou starají o průmyslová centra, bytové komplexy, obchodní centra apod.

Cena za služby distributorů je součástí tzv. regulované ceny elektřiny, jak už jsme zmínili výše. Tato cena pak zahrnuje i náklady na údržbu a servis, obnovu a rozvoj elektrizační soustavy atd.

Pokud se rozhodnete odebírat svou elektřinu přímo od distributora, např. E.ON nebo ČEZ, mohou být ceny elektřiny pro vás zajímavější. Nevýhodou je však to, že se jedná o obrovské firmy, které mají na starosti mnoho a mnoho úkonů. Kontakt se zákazníky a jejich správa pak může v některých záležitostech poněkud váznout, což ukázal i náš výzkum a porovnání klientské podpory jednotlivých společností.

Kdo je dodavatel elektřiny?

Jak už jste nejspíš pochopili, dodavatel elektřiny je společnost, která je jakýmsi prostředníkem mezi koncových zákazníkem – tedy odběratelem elektřiny a distributorem, tedy tím, kdo energii poskytuje. V České republice najdete opravdu veliké množství dodavatelů elektřiny, z nich mnozí působí jen lokálně. Jejich ceny jsou více či méně výhodné. Někdy se snaží vyšší ceny za elektřinu vyrovnat dalšími službami a bonusy pro klienty, jako jsou slevy u různých obchodníků, v hotelech, asistenční služby atd. Otázkou je, nakolik takové výhody odběratelé využijí a zda by přece jen nedali raději přednost levnější elektřině.

Někteří dodavatelé jsou zároveň i distributory – konkrétně např. námi testovaný E.ON a ČEZ, jak už jsme uvedli výše. Vybrat toho nejlepšího dodavatele může být někdy poněkud oříšek. Pojďme si proto ukázat, na co se při vybírání dodavatele elektřiny zaměřit.

Více o tom, kdo je dodavatel elektřiny se můžete dočíst zde.

TIP!

Když přejdete i s plynem k jednomu dodavateli, ušetříte spoustu času s vyřizováním smluv. Navíc pokud bude problém, máte možnost na volat na jedno infolinku. Podívejte se na naše srovnání dodavatelů plynu.

Jak vybírat dodavatele elektřiny?

Než zvolíte vhodného dodavatele, je dobré zjistit si o něm co nejvíce informací. Nejen cena elektřiny hraje svou roli. Důležité je i celkové nastavení smlouvy, obchodní podmínky, stabilita vybrané společnosti a další. Jak dlouho už je na trhu a jaké jsou ohlasy od jejich klientů? Jak komunikují se svými zákazníky? Kolik mají zákazníků? Jakým způsobem se s nimi můžete spojit?

Už jsme zmínili i služby a bonusy, které společnosti svým klientům nabízí. I to je třeba prověřit předem. Zatímco jedna firma vám nabídne velmi levnou elektřinu, ale zpoplatní vám služby, které potřebujete a budete využívat a nevýhodně je platit bokem, jiné společnosti vám je zahrnou do celkové ceny za odebíranou energii. Ta může být sice o něco vyšší než u levnějšího dodavatele, ale ve výsledku se klientovi vyplatí více. Jinými slovy zjistěte si, co všechno je dodavatel schopen zajistit spolu s dodávkou elektřiny.

  • Pomohou vám se servisem kotle, bojleru, přímotopu?
  • Udělají vám povinnou revizi spotřebiče?
  • Co když se v domácnosti něco rozbije – mají asistenční služby?
  • Umožní vám financování nového kotle, tepelného čerpadla nebo dokonce fotovoltaiky?
  • Budete za servisní a asistenční služby platit navíc, nebo je máte v ceně elektřiny?

Podle čeho nastavit smlouvu?

Dalším důležitým bodem při sjednávání dodavatele elektřiny je nastavení smlouvy. V první řadě si zdůrazníme, že smluvní a obchodní podmínky je dobré číst celé. Mnoho dodavatelů se pyšní tím, že mají jednoduše nastavené podmínky, kterým každý porozumí. Na to však nespoléhejte. Přečtěte si celé smlouvy a pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat, nebo si ověřit informace třeba na internetu!

Důležitou úlohu při nastavování smluv na elektřinu hraje především to, na co všechno elektřinu používáte, nebo budete používat. Ideální je, když pouze měníte dodavatele a už znáte svou roční spotřebu, protože pak máte s čím porovnávat. I když se však stěhujete do nového, je možné vše nastavit už při simulaci odhadu ceny a spotřeby.

Nastavte si proto předem, zda elektřinu využijete na:

  • Svícení a běžné spotřebiče
  • Ohřev vody
  • Tepelné čerpadlo
  • Akumulační topení
  • Přímotop

To všechno hraje velkou roli. Podle toho je vám pak nabídnut určitý druh smlouvy tak, abyste za odběr elektřiny nezaplatili měsíčně celou výplatu.

Z čeho se skládá odběr elektřiny?

Většina dodavatelů dnes nabízí smlouvy na odběr tzv. dvoutarifní sazby, což znamená, že se v ní střídá nízký a vysoký tarif za odběr elektřiny. Podle časů spínání HDO pak zjistíte, kdy máte elektřinu dražší a kdy levnější. Aby mohl odběratel využívat dvoutarifní sazbu, měl by splňovat určitá pravidla, která stanovuje distributor.

Nízký a vysoký tarif

Nízký tarif byl dříve označován jako tzv. noční proud. Je to doba, po kterou je odebírání elektřiny levnější. Původní název byl odvozen od toho, že se většinou levnější energie daly odebírat v nočních hodinách. Dnes už se nízký a vysoký tarif střídá během celého dne, a tak je název „noční proud“ poněkud zavádějící.

Jak jsme uvedli výše, aby mohl zákazník odebírat i levnější elektřinu, je potřeba splnit určitá pravidla. Většinou platí, že pokud klient elektřinou svítí, využívá ji na běžné spotřebiče apod., má možnost pouze tzv. vysokého tarifu – tedy vyšší sazby za elektřinu. Pokud ale elektrickým proudem i topí, ohřívá vodu v bojleru, používá přímotopy apod., má nárok na levnější – nízký tarif.

Časy spínání HDO

Aby klient věděl, kdy čerpá levnější a kdy dražší proud, jsou nastaveny tzv. časy spínání HDO, což znamená časy pro hromadné dálkové ovládání. Díky tomu pak bojler, přímotop, tepelné čerpadlo a další čerpají levnější energii a klient zaplatí za její využití méně.

Každý region má jinou dobu střídání nízkého a vysokého tarifu. Pokud tedy klienti chtějí tyto časy využívat a zapínat spotřebiče pouze v době nízkého tarifu, musí si je zjistit předem. To zjistí u svého distributora podle tzv. HDO kódu, který je uveden na přijímači HDO. Najdete ho v rozvodné skříni vedle elektroměru, u novějších variant se nachází přímo v elektroměru. Kód je složen z čísel a písmen A, B a P.

Nejlepší dodavatelé elektřiny:

Innogy Logo

Elektřina od Innogy

Odběr elektřiny od Innogy je pro klienty dlouhodobě výhodný. Jejich sleva závisí na tom, jak dlouhou smlouvu si nastaví. Vybírat můžete například ze smlouvy na 15 měsíců, 30 měsíců nebo na dobu neurčitou, která je cenově nejméně výhodná, ale je možné od ní kdykoli odstoupit. Výšku záloh si můžete u Innogy kdykoli měnit podle své (s)potřeby.

E.on Logo

Elektřina od E.ONu

Elektřinu od společnosti E.ON lze sjednat telefonicky, on-line i pomocí jednatele, který přijde až k vám do domu. Smlouvy jsou vždy se závazkem a to na 24 nebo 36 měsíců. Smlouvy se přitom liší podle toho, zda již jste, nebo dosud nejste zákazníkem E.ONu. Zálohy lze měnit podle potřeby.

Centropol Logo

Elektřina od Centropol

Centropol je společnost dodávající elektřinu a zemní plyn spotřebitelům v domácnostech, podnikatelům i některým městům. Dávají si záležet, aby byly jejich ceny férově nastavené a aby se v průběhu roku klientům nezměnily. To mají ošetřeno smlouvou se závazkem na jeden nebo dva roky. Energie nakupují dopředu a dělají si dostatečné zásoby, aby jejich odběratelům poskytovali energie i v krizových časech. Klienti si mohou hlídat své zálohy i odběr energií online pomocí online centra “Samoobsluha”, mohou změnit výši zálohy a vybrat si, jak chtějí vracet přeplatky. Vyúčtování lze zaslat online, ale i písemně domů na adresu. 

Recenze dalších dodavatelů elektřiny

Časté otázky k dodavatelům elektřiny

❓ Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem elekřiny?

Distributor je vlastník elektrické soustavy (elektrárna), dodavatel je přímým dodavatelem elektřiny. Dodavatel elektřiny je společnost, která je jakýmsi prostředníkem mezi koncových zákazníkem – tedy odběratelem elektřiny a distributorem

❓ Jaké jsou časy spínání HDO?

Každý region má jinou dobu střídání nízkého a vysokého tarifu. Pokud tedy klienti chtějí tyto časy využívat a zapínat spotřebiče pouze v době nízkého tarifu, musí si je zjistit předem. To zjistí u svého distributora podle tzv. HDO kódu, který je uveden na přijímači HDO.

❓ Podle čeho nastavit smlouvu?

Důležitou úlohu při nastavování smluv na elektřinu hraje především to, na co všechno elektřinu používáte, nebo budete používat. Ideální je, když pouze měníte dodavatele a už znáte svou roční spotřebu. Pokračování.

❓ Co je nízký a vysoký tarif?

Nízký tarif byl dříve označován jako tzv. noční proud. Je to doba, po kterou je odebírání elektřiny levnější. Většinou platí, že pokud klient elektřinou svítí, využívá ji na běžné spotřebiče apod., má možnost pouze tzv. vysokého tarifu – tedy vyšší sazby za elektřinu.

Srovnání dodavatelů elektřiny
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
3.92 (146 Recenzí)

Přispět názorem