Srovnání poskytovatelů optického internetu

Nejlepší Optický Internet (optika) 2022

Optický internet neboli internetové připojení přes optické kabely je jedno z nejspolehlivějších vůbec. Hlavní výhodou je velká rychlost stahování dat, a to od několika desítek megabitů za sekundu. Někteří poskytovatelé se dokáží přiblížit až 100 Mb/s. Podstatné je, že tato rychlost se vztahuje jak na data stahovaná, tak na odesílaná.
Jako každé z internetové připojení i optika má i své nevýhody. Těmi je hlavně malé pokrytí.
Většina optických kabelů se nachází ve velkých městech, hlavně v jejich jádru. Proto je hojně využívám firmami, obchody atd. Okrajové městské části a menší obce či vesnice většinou optickým připojením nedisponují (zatím). Pojďme se nyní na optické kabely a internetové připojení jejich prostřednictvím podívat podrobněji.

5nej-srovnani

Nej.cz

Libli

UPC

A1M

Poda

Rychlost100/100 Mb/s100/100 Mb/s150/10 Mb/s100/100 Mb/s100/30 Mb/s
Poplatek za instalaci/aktivaci0Kč0Kč99Kč0Kč0Kč
Poplatek za zařízení (GW, materiál)0Kč0Kč0Kč0Kč0Kč
Wi-Fi routerVlastní nebo 500 KčVlastní nebo 500 Kč0Kč800 Kč nebo 35Kč měsíčně (se smlouvou na 12 měsíců)Vlastní nebo 600 Kč/25 Kč měsíčně
Závazek24 měsíců24 měsíců24 měsíců12 či 24 měsíců24 měsíců
Stahování datNeomezenéNeomezenéNeomezenéNeomezenéNeomezené
Pevná veřejná IP adresa za příplatekAno
Pevná veřejná IP adresa90 Kč měsíčně50 Kč měsíčně100 Kč měsíčně80 Kč měsíčně
VýhodyPrvní 4 měsíce za 99 KčPřechod od konkurence = měsíc zdarmaPrvních 6 měsíců za 399 Kč u všech tarifů1 měsíc zdarmaKombinace s TV za zvýhodněnou cenu
nejcz logo

Nej.cz Recenze

Společnost Nej.cz poskytuje svým klientům mobilní služby, internet i televizi. Můžete odebírat jen jednu službu, nebo víc. Záleží na rozhodnutí klientů. Pokud se rozhodnou pro více služeb, získají výhody. Líbí se nám např. nabídka balíčku služeb 3v1, který zvýhodňuje kombinaci televize, internetu a mobilního volání.

Libli logo

Libli Recenze

Libli je společnost, která svým klientům poskytuje internetové služby v různých formách připojení. Pokud máte na své adrese dostatečný signál, můžete využít internet 5 G, vDSL nebo internet vedený pomocí optických kabelů. Ceny tarifů jsou poměrně výhodné a Libli navíc poskytuje další slevy a výhody v případě, že od nich odebíráte více služeb najednou. Vedle internetu nabízí i internetovou televizi, kde mají klienti na výběr ze dvou tarifů. K dispozici mají širokou škálu programů, nahrávání oblíbených pořadů i možnost zpětného zhlédnutí.

Co je to optické vlákno?

Optická vlákna jsou vyrobena z čistého skla a jejich průměr je podobný lidskému vlasu. Aby byla jejich křehkost chráněna, jsou svázány do optického kabelu, díky kterému se přenáší světelný signál. V jednom takovém kabelu může být až tisíce optických vláken. V optickém kabelu putuje světlo tak, že se odráží od stěn jádra (zrcadlový efekt).

Optická vlákna, přes které je internet veden, tvoří hlavní kostru internetového připojení. Představují podmořské kabely, páteřní sítě atd. Vzhledem ke kvalitě tohoto připojení se postupně začala vlákna zavádět i přímo ke koncovým odběratelům. Tato technologie stále ještě nepokrývá velká území. Jelikož největší nároky na internetové připojení mají především velká města, v jejichž centrech sídlí velké či menší firmy i soukromé osoby, pokrývají kabely alespoň tyto části. Jejich rozvádění však stále pokračuje.

Díky vysoké kvalitě připojení se optické kabely využívají nejen pro internet, ale i pro internetovou telefonii, tzv. VoIP a přenos televizního vysílání, tzv. IPTV. Televizní vysílání přes optiku se vyznačuje vysokou HD kvalitou. Někteří poskytovatelé internetu nabízí balíčky všech tří služeb najednou a jejich cena je pro odběratele zpravidla zvýhodněná.

Výhody – nevýhody internetového připojení pomocí optických vláken

Rychlost

Jedno z nejrychlejších a nejspolehlivějších internetových připojení představují právě optické kabely. V našich testech vyšly nejlépe rychlosti u Nej.cz, Libli a A1M. Ti jsou schopni nabídnout klientům 100 Mb/s nejen při stahování, ale i při odesílání dat. Ostatní pak mají odesílací rychlosti nižší. Než se začnete zabývat rychlostí internetu, je potřeba informovat se o jeho dostupnosti na adrese, kde chcete internet využívat.

Pokud si optické připojení vyberete, zjistěte si napřed, jakou rychlost jsou schopni vám poskytnout firmy přímo na vaší adrese. To, že jsou u vás dostupná optická vlákna ještě neznamená, že bude rychlost internetu skutečně 100 Mb/s. Rychlost se liší podle dosahu. Pokud bydlíte v jádru velkoměsta, pravděpodobně bude vaše rychlost velmi dobrá. Čím více se bude blížit městskému okraji, může se rychlost snižovat. Před sjednáním se proto podrobně informujte u vybrané firmy. Většina poskytovatelů je velmi ochotná vám poradit a pokud u vás není rychlost připojení dostatečná, nabídnou vám alternativní řešení – zpravidla internet VDSL, který už dnes rovněž představuje velmi kvalitní a spolehlivé připojení s vysokou rychlostí.

Dostupnost

Pokud máte zájem o internet vedený přes optická vlákna, vždy je dobré zjistit si nejprve u vybraných dodavatelů, zda jsou schopni na Vaší odběratelské adrese toto připojení poskytnout. K tomu slouží kolonky na jejich webových stránkách, kam zadáte konkrétní adresu a vyskočí vám informace, zda je připojení možné či nikoli.

Pokud poskytovatel na vaší adrese internet může připojit, vyskočí vám automaticky i nabídka druhů internetového připojení a balíčky s jednotlivými tarify. Pozor, někdy se stává, že poskytovatel nemá rozlišeno na první pohled, zda se tarif vztahuje k internetu VDSL nebo k Optice. Je potřeba proto pozorně pročíst nabídku tarifu, nebo se informovat přes zákaznickou linku, on-line chat apod. Záleží na tom, jaké spojení se zákazníkem firma nabízí.

Cena

Cena optického připojení se obvykle pohybuje o něco výš, než připojení ADSL/VDSL, ale vyplatí se, pokud vám jde skutečně o kvalitu. Zatímco u ostatních internetových připojení se balíčky tarifů u jednotlivých poskytovatelů příliš neliší, u optického připojení jsou rozdíly opravdu velké.

U jednoho poskytovatele zaplatíte za optický internet o rychlosti 100/100 Mb/s 349 Kč, u jiného to může být až 650 Kč. Ideální je zjistit si, které firmy nabízí toto připojení přímo na vaší adrese, jakou dosahují rychlost a pak teprve porovnávat jednotlivé ceny tarifů.

Zařízení

K tomu, aby vám internetové připojení přes optická vlákna fungovalo, potřebujete WiFi router s patřičnými technickými možnostmi. Pokud máte svůj vlastní router, můžete se optat při sjednávání internetu u konkrétní firmy, zda bude stačit. Pokud ne, je nejlepší zvolit si WiFi router přímo od dodavatele internetu. Vyhnete se tak technickým komplikacím.

Cena WiFi routerů se pohybuje kolem 500 Kč, některý poskytovatel si účtuje víc, jiný méně. Záleží většinou na tom, zda s ním máte smlouvu se závazkem.
Kromě WiFi routeru je potřeba ještě další materiál, který si sám doveze technik. Není tedy potřeba to řešit. Většina firem tento materiál poskytuje zdarma.

Jak se připojit k internetu pomocí optických kabelů

Realizace optického připojení se liší podle toho, kam až dosahují optická vlákna. Nejčastějším řešením je kombinace optických vláken a metalických ethernetových rozvodů. Ethernetový kabel je v podstatě klasický kabel využívaný pro připojení PC k síti.

V tomto případě je optické vlákno přivedeno do budovy a do jednotlivých bytů je pak rozváděno pomocí zmíněných ethernetových kabelů. Jedná se o techniku označovanou jako FTTB/ETTB. Nejnovější technologie ale pracuje už pouze s čistým optickým vláknem (FTTB), které je přivedeno přímo do bytu klienta.

Opusťme nyní tuto čistě technickou zónu a pojďme si vysvětlit, jak takové připojení vypadá ve vašem bytě.
Pokud je ve zdi zavedena ethernetová přípojka, stačí vám už pouze běžný ethernetový kabel – bývá označen RJ-45, kterým propojíte tuto přípojku se svým počítačem.

Ve druhém případě je potřeba získat od dodavatele tzv. optickou bránu – fiber gateway, což je v podstatě krabička s ethernetovými výstupy, která se zasune do přípojky ve zdi. Z ní pak můžete připojit i více zařízení, tj. počítače, ale třeba i klasický telefon. Záleží jen na Vašich potřebách.

V současné době existují čtyři druhy připojení. Jejich technické nastavení však není pro běžného uživatele internetu tak podstatné. Informace o tom, jak bude technické připojení nastaveno přímo na vašem odběratelském místě, vám vysvětlí technik, až vám přijde nainstalovat a aktivovat přípojku.

Recenze poskytovatelů optického internetu

UPC logo

UPC Recenze

Společnost UPC svým klientům poskytuje internet, volání i televizi. Služby si klienti mohou aktivovat buď jednotlivě, nebo více najednou. Pokud využijí kombinaci více služeb najednou, získají výhody, které jim ušetří spoustu peněz. Na společnosti UPC oceňujeme, že aktivace a zavedení jejich služeb nestojí klienta žádné velké počáteční investice. Ceny za modemy či set-top boxy jsou většinou započítané do měsíčního poplatku za službu.

A1M logo

A1M Recenze

Společnost AIM se zaměřuje na internetové připojení a internetovou televizi. Svým klientům nabízí balíčky od rychlosti 10 Mb/s až do 200 Mb/s. Pokud klienti využijí smluvního závazku, získávají výhodnější slevy. Kombinací obou služeb (internet+televize) pak získají další slevy a výhody. Kolik bude klient platit na své adrese se dozví až po kontaktování podpory. Ceny se totiž liší podle lokalit a možností připojení.

Poda logo

Poda Recenze

Společnost Poda poskytuje svým klientům volání, internetové připojení i televizi. Nepřipojí vás po celé ČR, proto je potřeba před prozkoumáním dané služby zadat adresu, na které ji chcete odebírat. Pokud má Poda v místě vašeho bydliště pokrytí, vyskočí vám nabídka možných tarifů a připojení. My jsme se zaměřili na internetové služby, konkrétně na internet 4G a Optika.

Časté otázky k optickému internetu

❓Jak funguje optický internet?

Optická vlákna, přes které je internet veden, tvoří hlavní kostru internetového připojení. Představují podmořské kabely, páteřní sítě atd. Vzhledem ke kvalitě tohoto připojení se postupně začala vlákna zavádět i přímo ke koncovým odběratelům.

Optická vlákna jsou vyrobena z čistého skla a jejich průměr je podobný lidskému vlasu. Aby byla jejich křehkost chráněna, jsou svázány do optického kabelu, díky kterému se přenáší světelný signál. V jednom takovém kabelu může být až tisíce optických vláken. V optickém kabelu putuje světlo tak, že se odráží od stěn jádra (zrcadlový efekt).

❓Jaké jsou výhody optického internetu?

V první řadě jsou výhodami rychlost a stabilita připojení.

❓Jak se připojit k optickému internetu?

Realizace optického připojení se liší podle toho, kam až dosahují optická vlákna. Nejčastějším řešením je kombinace optických vláken a metalických ethernetových rozvodů. Ethernetový kabel je v podstatě klasický kabel využívaný pro připojení PC k síti. Pokračovat.

Srovnání poskytovatelů optického internetu
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
3.43 (21 Recenzí)

Přispět názorem