Srovnání poskytovatelů 4G internetu

Nejlepší 4G internet na trhu pro rok 2021

Setkali jste se s pojmem internet 4G LTE a netušíte, co to znamená? Rádi byste zjistili, zda ho můžete na vašem zařízení využívat i vy, ale nejste si jisti, zda ho podporuje? Podívejte se na náš článek, který vám pomůže s výběrem internetového připojení a případně i zařízení, na kterém ho můžete využívat.

5nej-srovnani

Nordic Telecom

Vodafone

T-Mobile

Poda

O2

Rychlost40/4 Mb/s30/5 Mb/s20/5 Mb/s30/6 Mb/s20/2 Mb/s
Poplatek za aktivaci462Kč1Kč1Kč0Kč0Kč
Poplatek za doručení0Kč0Kč198Kč
Modem0Kč2400 Kč jednorázově30 Kč měsíčně50 Kč měsíčně49 Kč měsíčně/2500 jednorázově
ZávazekBez závazku24242424
Stahování datNeomezené60 GB FUPNeomezenéNeomezenéNeomezené
VýhodyAktuální výhody
naleznete na webu
Aktuální výhody
naleznete na webu

Nordic Telecom Recenze

Nordic Telecom je telekomunikační společnost, která se zaměřuje na nejnovější technologie a svým klientům se snaží poskytovat to nejlepší na trhu. Využívat od nich můžete levné volání, internet i televizi. My jsme se zaměřili na bezdrátový internet 4 G LTE, který je vhodný pro mobilní i pevné využití, a na internetovou televizi Nordic TV.

vodafone - logo

Vodafone Recenze

Vodafone je firma, která dokáže svým klientům poskytnout komplexní služby telefonické i datové. Klienti mohou využít několik druhů neomezených tarifů, ve kterých volají a píšou SMS zdarma v Čechách i v rámci EU, a k tomu mají vždy daný balíček dat, která mají rovněž v rámci vybraného tarifu zdarma. Pro klienty, kteří potřebují připojení k internetu více, než umožňují data v rámci těchto balíčků, existuje možnost „Připojení bez kabelu Naplno“. A pokud klienti chtějí skutečně neomezený počet dat ve své domácnosti či kanceláři, mohou využít nově i pevného připojení v DSL pomocí telefonických či optických kabelů. Opět mají na výběr z několika možností. Záleží jen ta tom, jak rychlé stahování dat požadují.

Připojení 4G/LTE

Jedná se o síť, která umožňuje nejrychlejší datové přenosy a případně i nejkvalitnější hlasové služby. Touto technologií je možné pokrýt mnohem větší území než technologií DSL a v současné době se nachází na většině České republiky. Proto jej můžete ve svém mobilu či tabletu používat i na chatě, pod stanem, nebo kdekoli, kam nevede pevná přípojka. Může se ale stát, že se ocitnete v místě, kde váš poskytovatel nebude mít pokrytí a vy budete bez internetu. Abyste tomu předešly, přečtěte si následující informace.

Co je technologie LTE

LTE je zkratka z anglického Long Term Evolution. Znamená to, že hlas a data se již neoddělují. Vše je bráno dohromady jako přenos dat. LTE signál se šíří hned v několika přijímacích a vysílacích frekvenčních pásmech. Pro Českou republiku jsou přidělena pásma 1, 3, 7, 8 a 20. Pro Slovensko pak 3 a 20. Jako běžný uživatel nemusíte tyto podrobnosti vůbec znát. Ovšem je dobré vědět, jak technologie LTE funguje v případě, že si pořizujete levnější telefon třeba z Číny. Proč?

Zatímco telefony velkých světových značek, jako jsou Apple, LG, Samsung a další, jsou pro LTE technologie nastaveny, levnější zařízení z Číny nemusí fungovat správně. Není to ale pravidlem. Vždy záleží na dodavateli, technologii výroby atd.

V České republice se první LTE signál začal objevovat v roce 2012. V současné době už je na většině našeho území.

LTE a 4G – je v nich rozdíl?

Máte pocit, že už tomu alespoň trochu rozumíte? Už víte, co je zkratka LTE a jakou představuje technologii. Pořád ale ještě nevíte, proč operátoři nabízí 4G LTE. Tak si to pojďme vysvětlit podrobněji.

Nejprve je dobré vědět, že 4G a LTE nejsou dvě shodné/stejné technologie. 4G představuje technologii, která umožňuje stahování dat rychlostí až 1000 Mbit/s. LTE tak rychlá být neumí. Dosahuje rychlosti pouze 100 Mbit/s při stahování a 50 Mbit/s při odesílání dat, a to ještě pouze v teoretické rovině. Ve skutečnosti může být rychlost internetu ve vašem zařízení ještě nižší.

LTE je jakýmsi přechodným stupněm mezi internetem 3G a 4G. V současné době se objevují i operátoři, které mají v nabídce internet 5G. Většina zařízení však pro ně ještě není nachystaná. Očekává se, že sít 5G se rozjede v roce 2021.

Více o tom, co je LTE se můžete dočíst zde.

Výhody internetu 4G

Rychlost

Technologie 4G-LTE představuje moderní telekomunikační sítě, ve kterých dosahuje internet velké rychlosti v downloadu i uploadu (odesílání a stahování dat). Rychlost na konkrétním místě odběru se mohou lišit podle terénu a dalších technických parametrů. Nelze proto s určitostí napsat konkrétní čísla.

Pro vaši představu ale nějaká čísla nastíníme. Technologie LTE stahuje data rychlostí přibližně 100 Mbit/s a odesílá 50 Mbit/s. Technologie 4G je rychlejší než LTE. Průměrná rychlost internetu 4G LTE se pohybuje okolo 25 Mb/s. V současné době se můžete setkat i s vyspělejší 4G LTE+, která má rychlost 100-300 Mb/s. Záleží při tom na technologických dispozicích vašeho zařízení a na dostupných frekvencích.

Pokrytí – Dostupnost

Česká republika má LTE signálem pokryto téměř celé území. Dokonce i v Evropě se díky tomu vyskytujeme na prvních místech.
Než si vyberete pro využívání 4G internetu konkrétního dodavatele, ověřte si, kde všude má pokrytí. Ne vždy je vhodné vybrat prvního, na kterého narazíte, nebo který vám internet nabídne. Zjistěte si, jaké pokrytí má v místě vašeho bydliště, pracoviště, nebo zkrátka v místě, kde chcete internet využívat. Poskytovatel vám totiž může slíbit určitou rychlost přenosu dat, ale ta je závislá na síle signálu, tedy na pokrytí – dostupnosti internetu. Pokud budete v místě, kde dodavatel nemá signál, bude vám mobil či jiné zařízení k ničemu.

Cena

Cena internetu 4G LTE se pohybuje vždy v závislosti na daném tarifu. Každý operátor to má jinak a jednotlivé částky se poměrně hodně liší. My jsme testovali tarify s rychlostí internetu od 20/2 Mb/s do cca 40/4 Mb/s. Ceny za tyto tarify se pohybovaly od 400 do 650 Kč. Někteří operátoři se dokonce již přikláněli k technologii „budoucnosti“, k internetu 5G.

Zařízení

K tomu, abyste mohli internet 4G využívat, je potřeba mít nejprve podporující zařízení. Může to být mobilní telefon, tablet apod. Důležité je, aby technologii 4G/LTE podporoval a bylo do něj možné vložit SIM kartu se stejným vybavením. Tuto SIM kartu poznáte velmi jednoduše – na zadní straně bude vyraženo LTE.

Jak se připojit k internetu 4G

Na rozdíl od pevného internetu, u bezdrátové technologie 4G nepotřebujete žádný modem ani podobné zařízení. Stačí mít telefon, tablet či notebook podporující LTE technologie. Zda tomu tak je, zjistíte v návodu k zařízení, na obalu, nebo dotazem na obchodníka, u kterého jste zařízení kupovali. Jak už jsme zmínili výše, pokud máte zařízení zakoupené z Číny, může být s fungováním 4G internetu problém.

Dále potřebujete již zmíněnou SIM kartu podporující technologii LTE, kterou už možná máte. Pokud ne, zakoupíte ji u operátora, kterého si vyberete pro poskytování tarifu.
A konečně se dostáváme k datovému tarifu, který je pro správné fungování nezbytný. Pozor – nepleťte si datové tarify pro připojení 4G s daty přidanými k vašemu neomezenému tarifu, nebo dokonce s volným WiFi připojením.

Recenze poskytovatelů internetu 4G:

T-Mobile-logo-2

T-Mobile Recenze

T-Mobile je společnost, která má velmi dobře zvládnuté své služby, včetně ochotné podpory. Není sice tak bleskově rychlá, jako u konkurence, ale je velmi ochotná. Nadchla nás zejména rychlost u stahování dat u mobilního 4 G LTE internetu. Stejně jako u ostatních poskytovatelů, i zde mají klienti možnost získat výhodnější ceny na služby, pokud je kombinují, nebo se spojí do tzv. Magenty.

Poda logo

Poda Recenze

Společnost Poda poskytuje svým klientům volání, internetové připojení i televizi. Nepřipojí vás po celé ČR, proto je potřeba před prozkoumáním dané služby zadat adresu, na které ji chcete odebírat. Pokud má Poda v místě vašeho bydliště pokrytí, vyskočí vám nabídka možných tarifů a připojení. My jsme se zaměřili na internetové služby, konkrétně na internet 4G a Optika.

O2 - logo

O2 Recenze

Společnost O2 poskytuje svým klientům komplexní služby v oblasti volání, stahování dat či pevného internetu. Mít od nich můžete i mobilní TV, která se dá sehnat ve výhodném balíčku už od 1 Kč. Záleží jen na klientovi, co si vybere.
Jak služby správně nakombinovat, aby byly co nejvýhodnější, pomohou ochotní poradci, tzv. O2 Guru, kteří jsou k dispozici na telefonu, on-line chatu, a samozřejmě i osobně na prodejnách.

Časté otázky ke 4G a 5 G internetu

❓Jaké jsou výhody 4G a 5G internetu?

Technologie 4G-LTE představuje moderní telekomunikační sítě, ve kterých dosahuje internet velké rychlosti v downloadu i uploadu (odesílání a stahování dat). Rychlost na konkrétním místě odběru se mohou lišit podle terénu a dalších technických parametrů. Nelze proto s určitostí napsat konkrétní čísla.

❓Jaká je dostupnost internetu?

Česká republika má LTE signálem pokryto téměř celé území. Dokonce i v Evropě se díky tomu vyskytujeme na prvních místech. Než si vyberete pro využívání 4G internetu konkrétního dodavatele, ověřte si, kde všude má pokrytí

❓Jak se připojit k internetu 4G nebo 5G?

Na rozdíl od pevného internetu, u bezdrátové technologie 4G nepotřebujete žádný modem ani podobné zařízení. Stačí mít telefon, tablet či notebook podporující LTE technologie. Zda tomu tak je, zjistíte v návodu k zařízení, na obalu, nebo dotazem na obchodníka, u kterého jste zařízení kupovali.

Srovnání poskytovatelů 4G internetu
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
3.45 (40 Recenzí)

Přispět názorem