Srovnání Bitcoin burz

Nejlepší Bitcoin burzy 2021

Bitcoinových a kryptoměnových burz existují desítky, ale jak vybrat tu nejlepší? Koupit bitcoin, litecoin nebo jiný altcoin, je prvním krokem do začátku s kryptoměnami. Nicméně, jedním z nejtěžších úkolů je vybrat tu správnou bitcoinovou burzu, které můžete důvěřovat. Udělali jsme test několika burz a vybrali z nich 5 nejlepších.

5nej-srovnani

Binance.com

Bitmex.com

Poloniex.com

Coinbase.com

Cex.io

1. MístoSdílené 2. MístoSdílené 2. MístoFinalistaFinalista

Finální hodnocení

8.77.47.476.8

Poplatky

Poplatky za obchodování Maker/Taker0,1%/0,1%0,025%/0,075%0,125%/0,125%Neuvádí0,16%/0,25%
Poplatek za vkladNeplatí seNeplatí seNeplatí seNeplatí seNeplatí se
Poplatek za výběrPlatí seNeplatí sePlatí seNeplatí sePlatí se

Podporované kryptoměny

Bitcoin
Ethereum
Litecoin
Monero
Ripple
IOTA (MIOTA)
Dash
ZCash
Stellar
EOS
Cardano
NEO
TRON
Polkadot

Platební možnosti

Bankovní převod
Platební karta
Hotovost
Bitcoin
Litecoin
Ethereum

Zabezpečení

HTTPS
Dvoufaktorová autentizace

Speciální parametry

Short sell
Swap
Future contracts

Reputace

Rok založení20172014201420122013
TrustPilot.com2/52.3/51.6/51.6/53.5/5
CryptoCompare.com3.6/53/52.7/52.7/54/5
G2.com4.1/53.1/53.8/53.9/53.5/5
Binance-logo

Binance.com

Binance je poměrně mladá burza, která byla založena roku 2017. Od té doby si získala stovky tisíc zákazníků a je jednou z nejoblíbenějších burz na trhu. Díky jednoduchosti administrace a množstvím obchodovatelných kryptoměn, patří Binance mezi TOP burzy na trhu. Měna, která se využívá pro směnu se nazývá Binance Coin (BNB) a některé měny nakoupíte pouze touto kryptoměnou – to ovšem není takový problém, protože vždy můžete tuto kryptoměnu koupit přímo na burze.

Bitmex

Bitmex.com

BitMEX je mezinárodní bitcoinová burza, jenž přijímá vklady pouze v kryptoměnách. I když nemůžete vkládat FIAT měny, dostane se k vám na oplátku jedna z nejpropracovanějších trading platforem, kterou na trhu najdete. Objevíte zde nepřeberné množství profesionálních trading nástrojů, které vaše investování mohou posunout na novou úroveň.

Video srovnání Bitcoin Burz

Bitcoin (BTC)

Bitcoin je nejstarší a nejznámější kryptoměna na světě. Stejně jako ostatní kryptoměny je i bitcoin decentralizovaný a nespadá pod žádnou vyšší autoritu. Bitcoin se používá jako platidlo v mnoha odvětvích. Ačkoli nikde v transakcích nefiguruje vaše jméno (pouze veřejný klíč), jsou všechny transakce veřejné a každý si v blockchainu (průzkumník kryptoměn) může dohledat jakoukoliv platbu.

Jak funguje decentralizovaná kryptoměna?

Nad Bitcoinem nemá nikdo plnou kontrolu a funguje díky těžařům, kteří do otevřené peer to peer (P2P) sítě přidávají výkon a schvalují transakce. Bitcoin byl vyvinut v roce 2009 neznámou skupinou autorů (nebo autorem), kteří si říkají Satoshi Nakamoto. Cílem bylo vytvořit decentralizovanou měnu, kterou nemůže nikdo padělat, nikdo nemůže zabavovat účty, takže například vládní činitelé jsou na tuto měnu krátcí a nemohou ji ovlivňovat, kazit (znehodnocovat) nebo zneužívat.

V síti není žádný centrální bod, který by určoval a rozhodoval o tom, jakým směrem se kryptoměna vydá nebo jaká bude její hodnota. 

Konečné množství Bitcoinu bylo známo předem, protože tak bylo definováno ve zdrojovém kódu, taktéž je tam definované jeho postupné uvolňování. Z toho důvodu nemůže jeho hodnotu znehodnotit například nějaká vláda, která by zapříčinila jeho devalvaci dotiskem (do vytvořením) dalších. Tím nedochází k její devalvaci jako tomu je u klasických fiat měn. A nejen díky tomu hodnota kryptoměn a převážně Bitcoinu nadále raketově roste, stejně, jako jejich obliba.

Kde a jak koupit bitcoin?

Bitcoin je možné koupit na několika místech. Někoho možná překvapí, že nákup je možné uskutečnit i v offline prostředí. Pokud chcete pořídit bitcoin offline, tak musíte vyhledat kryptoměnový bankomat, který vám nákup této kryptoměny zprostředkuje. Při transakci si můžete většinou vybrat nákup v rozmezí 100 Kč až 25 000 Kč na jednu transakci. Po nákupu vám bankomat vystaví speciální QR kód, který si naskenujete a tím vlastně vložité nakoupený obnos na svojí kryptopeněženku. Pokud žádnou nemáte, tak vám ji bankomat vytvoří. Nevýhodou kryptoměnových bankomatů je znatelně vyšší kurz, který může být až 25x vyšší než kurz na burzách.

Bitcoin a jiné kryptoměny je možné nakupovat v online směnárnách. Ty fungují v podstatě jako kterákoliv jiná směnárna peněz, kde se mění klasické peníze. Výhodnost kurzu si můžete ověřit tak, že ve směnárně zadáte částku, kterou chcete směnit za bitcoin. Směnárna vám zobrazí částku v bitcoinech, kterou dostanete za své peníze. Nákup kryptoměny probíhá tak, že do směnárny zadáte částku, kterou chcete směnit, zadáte e-mailovou adresu a adresu peněženky. Následně jste přesměrováni na platební bránu, kde za kryptoměnu zaplatíte. Do pár hodin by se ve vaší peněžence měly objevit bitcoiny. 

Nejvýhodnější je nákup na kryptoměnové burze. Zde se dá bitcoin koupit (i jiné kryptoměny) za velmi nízké poplatky. Ty mohou být několikanásobně nižší než poplatky u směnáren, ale zase je nutné počítat s poplatky na převod CZK na EUR a zpět. Obchod na burze už není anonymní, takže musíte počítat s tím, že budete muset projít ověřením identity.

TIP
Kryptoměny se dají koupit mnoha způsoby. Burzy patří k nejvýhodnější možnosti nákupu. Kde nakoupit kryptoměny na jiných místech.

Jak probíhá nákup a prodej na kryptoměnové burze?

Nákup a prodej na různých burzách se může trochu lišit, podle nastavení dané burzy, ale v zásadě pak založení účtu a obchod probíhají téměř podobně.

Obchodování na burze předchází založení a ověření účtu. K založení účtu je nutný občanský průkaz nebo pas. Prostě doklad, kterým je možné provést verifikaci (ověření) uživatele. Počítejte tedy s tím, že budete muset správci burzy zaslat úředně ověřenou kopii dokladu, aby mohl provést vaše ověření.

Po ověření identity už můžete začít obchodovat s kryptoměnami. Nemusí to být nutně bitcoin, ale klidně i jiný altcoin. 

Před nákupem kryptoměn si musíte dobít svůj účet na burze penězi. Dobití účtu je možné provést bankovním převodem nebo platbou prostřednictvím karty. Za dobité peníze můžete začít nakupovat.

Na burze zadáte částku, kterou chcete koupit a často je potřeba také vyplnit částku, za kterou chcete nakoupit. Pak už jen potvrdíte obchod a vyčkáte na ověření transakce a její provedení.

Jak vybrat Bitcoin burzu?

Svět kryptoměn by se nyní dal přirovnat divokému západu. Nikdo pořádně neví, komu se dá věřit. Právě kvůli tomu byste si měli dávat pozor a investovat jen tolik peněz, o které si můžete dovolit v nejhorším případě přijít. Ostatně, tak jako u každé jiné investice. Více o investičním riziku.

Není ale všechno černé

Kryptoměny jsou skvělou investiční příležitostí a pokud se budete vzdělávat a investovat s rozumem, můžete přijít k zajímavým výdělkům. Burza je prostředník, který vám tuto příležitost umožní.

Cílem tohoto článku je pomoci vám vybrat právě takovou, se kterou nebudete mít žádné problémy a které můžete bez větších starostí svěřit své bitcoiny. Před samotným výběrem je proto vhodné odpovědět si několik klíčových otázek.

  1. Ověřte si možnost nákupů z České republiky. Některé burzy neumožňují obchodování ze zemí Evropské unie potažmo z ČR.
  2. Zkontrolujte si poplatky. Výše jsem psal, že nákup na burze je zpravidla velice výhodný, ale i tak je potřeba dát si pozor na to, kolik si burza účtuje za poplatky, abyste nakonec neprodělali právě na poplatcích za transakce.
  3. Zvažte své možnosti a dovednosti. Dokážete opravdu koupit kryptoměnu na burze? Umíte anglicky, vyznáte se v odborných termínech, dokážete nákup dovést bezpečně až do zdárného konce? Pokud ne, tak pro vás bude bezpečnější nákup ve směnárně.
  4. Pozor na neznámé burzy. Určitě si dejte pozor na neznámé burzy, které lákají na extra nízké nebo na nulové poplatky. Pokud se rozhodnete někde obchodovat, tak pak to musí být prověřená burza s reputací a historií na důvěryhodných serverech, v magazínech a tak dále.

Skutečně potřebuji burzu kryptoměn?

V prvé řadě je třeba se zamyslet, zda-li bitcoin burzu skutečně potřebujete. Pokud nechcete kupovat větší množství bitcoinů, aktivně investovat nebo kupovat jiné kryptoměny než bitcoin, pak ji pravděpodobně ani nepotřebujete. Jestliže sháníte pár bitcoinů do své peněženky kvůli nákupům na internetu nebo v obchodech, pak oceníte spíše bitcoin směnárny nebo bitcoinmaty. Není zde tak dlouhý proces schvalování registrace a je to o mnoho jednodušší. Pokud chcete pravidelně investovat, tak pak se vám kryptoměnová burza vyplatí.

Podporuje burza nákupy z České republiky?

Některé burzy jsou cílené pouze na určité trhy a stává se, že není možné pro nás Evropany využívat služeb dané burzy. Stejně tak to někdy funguje i naopak. Některé burzy třeba nepřijímají občany z USA. Zkrátka si vždy zkontrolujte na webu bitcoin burzy, zda je Česká republika mezi podporovanými zeměmi. Kromě toho je výhodou, když burza podporuje převod z Kč na bitcoin. Bohatě si však vystačíte i s takovými, které podporují euro (díky SEPA platbám). Pokud burza nepodporuje převod z koruny, tak je možné převést peníze přímo v EUR, ale pak je nutné počítat s poplatky za převod měn.

Jaké jsou platební možnosti?

Je možné platit kartou, v hotovosti, bankovním převodem nebo v digitální měně. Vyberte si takovou, která podporuje váš preferovaný způsob platby a od toho odvíjející se úroveň anonymity. Například platba kartou je méně anonymní než platba v hotovosti.

Jaké na mě čekají poplatky?

Určitě si budete chtít ověřit, že poplatky nejsou zbytečně velké a mají své opodstatnění. To zjistíte tak, že je porovnáte s jinými konkurenčními platformami. K tomu můžete využít i toto naše srovnání pěti nejlepších burz kryptoměn na trhu, kde najdete nejdůležitější parametry na jednom místě. Poplatky se pohybují v rozmezí 0,1-0,5 % za obchod, ale mohou být i nižší nebo naopak vyšší.

Jak moc je burza používaná?

Čím více uživatelů burzu kryptoměn využívá, o to lepší bude její likvidita. Pro vás to znamená méně čekání při jednotlivých transakcích. Tuto informaci můžete jednoduše zjistit na CoinMarketCap.com. Zpravidla také platí, že čím více uživatelů danou burzu využívá, o to je důvěryhodnější. Doporučujeme však důkladně pročíst uživatelské recenze a zkušenosti.

Je dostatečně zabezpečená?

Zabezpečení je jedním z nejdůležitějších faktorů, který by neměl být přehlížen. Kontrolujte zejména, zda je web dané burzy na zabezpečeném protokolu HTTPS. Napomůže vám s tím internetový prohlížeč, který vedle adres zabezpečených webů zobrazuje uzavřený zámek.

Dvoufaktorové přihlášení

Nabízí bezpečné přihlášení s dvoufaktorovou autentizací (2FA)? To jsou dvě základní věci, na které se zpočátku dívat. 2FA v podstatě znamená, že k přihlášení k uživatelskému účtu potřebujete jedna uživatelské jméno a heslo, ale protože toto už není v dnešní době dostačující, tak vám na mobilní telefon nebo na e-mail přijde kód, kterým je potřeba ověřit, že se přihlašujete opravdu Vy, a ne někdo jiný, kdo získal vaše přihlašovací údaje.

Jaké kryptoměny máte možnost skrze burzu nakoupit?

Zaměřuje se burza čistě jen na bitcoiny? Nebo zde můžete nakoupit celou řadu dalších altcoinů? Zvažte vaše priority a vyberte si takovou, která nabízí obchodování s kryptoměnami, které chcete nakoupit. Tuhle informaci najdete vždy na webu bitcoin burzy.

Jakou má bitcoin burza reputaci?

Tohle je nejdůležitější otázka, která může být zodpovězena jenom tak, že ji budete diskutovat s lidmi, co mají zkušenosti nebo tím, že pročtete několik recenzí na internetu. Trh s kryptoměny je velmi proměnlivý a reputace jednotlivých burz se mění každým měsícem. Nedejte na špatná hodnocení, ve kterých se uživatelé například rozčilují nad vysokými poplatky. Většina testovaný burz má transparentní poplatky za služby a transakce, takže o těchto poplatcích uživatelé vědí předem. To znamená, že jejich rozčílení pramení z toho, že si nebyli schopni ověřit, za co všechno se na burze platí a kolik.

Recenze Bitcoinových (kryptoměnových) burz:

poloniex

Poloniex.com

Poloniex je jednou z nejkomplexnějších bitcoin burz na světě. Obchodovat umožňují přibližně s 80 různými kryptoměnami, což je trhu naprosto bezkonkurenčí. Poskytují vynikající likviditu pro většinu altcoinů. I přes mírné technické nedostatky je burza dobře zabezpečená. Vstupujte pokud chcete obchodovat s mnoha různými kryptoměnami. Vklady jsou možné pouze v Bitcoinech.

coinbase

Coinbase.com

Coinbase je jednou z nejpoužívanějších a největších bitcoinových burz na světě. Ideálním kandidátem je v případě, zda-li jste v bitcoinovém světě začátečníkem nebo očekáváte jednoduché prostředí se základními funkcemi. Naopak pro pokročilé tradery je platforma vysoce nedostačující, už jen kvůli malému množství obchodovaných kryptoměn.

cex

Cex.io

CEX.io je i přes některá negativní hodnocení stabilní společnost, které můžete důvěřovat. Jde o burzu, které záleží na své reputaci a ukrývá v sobě několik konkurenčních výhod jako například to, že burza funguje 24 hodin denně. Uživatelské prostředí je velmi přívětivé a i nováčci nemají problém se zpočátku zorientovat. Jestliže si jste vědomi systému poplatků a složitějšího schvalovacího procesu, pak je CEX.io dobrým místem pro nákup bitcoinů.

Časté otázky ke kryptoměnovým burzám

Je možné na Bitcoin burze koupit i jiné kryptoměny?

Aho je to možné. Většina bitcoinových burz umožňuje obchodovat i jiné kryptoměny.

Jak koupit Bitcoin a jinou kryptoměnu?

Bitcoin je možné koupit na několika místech. Pokud chcete pořídit bitcoin offline, tak musíte vyhledat kryptoměnový bankomat.

Bitcoin a jiné kryptoměny je možné nakupovat v online směnárnách.

Nejvýhodnější je nákup na kryptoměnové burze. Zde se dá bitcoin koupit (i jiné kryptoměny) za velmi nízké poplatky. Kde a jak koupit Bitcoin?

Jak vybrat neilepší burzu kryptoměn?

Ověřte si možnost nákupů z České republiky. Zkontrolujte si poplatky. Pozor na neznámé burzy. Zvažte své možnosti a dovednosti. Průvodce výběrem bitcoinové burzy.

Jak funguje Bitcoin?

Nad Bitcoinem nemá nikdo plnou kontrolu a funguje díky těžařům, kteří do otevřené peer to peer (P2P) sítě přidávají výkon a schvalují transakce. Bitcoin byl vyvinut v roce 2009 neznámou skupinou autorů (nebo autorem), kteří si říkají Satoshi Nakamoto. Pokračování.

Další kryptoměnové burzy:

Srovnání Bitcoin burz
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
4 (31 Recenzí)

2 Příspěvky

  1. Llennia 23.12.2020
  2. Martin Balherr 13.7.2020

Přispět názorem