Srovnání poskytovatelů internetu vDSL

Nejlepší internet vDSL pro rok 2022

Rádi byste si pořídili pevný internet na doma a tápete v názvech jednotlivých nabídek? Netušíte, co jsou zkratky ADSL a VDSL, a nevíte, která je pro vás ta pravá? Pojďme si vysvětlit jednotlivé pojmy a jejich parametry a ukázat si, který z těchto typů internetu je vhodný právě pro vaši domácnost. Jaký poskytovatel vDSL internetu je nejlepší pro rok 2021?

5nej-srovnani

T-Mobile

O2

TELLY

Vodafone

Nej.cz

1. MístoSdílené 2. MístoSdílené 2. Místo3. MístoFinalista

Finální hodnocení

9.39987

Důležité parametry

Poplatek za modem70 Kč měsíčně nebo 2399 Kč jednorázově99 Kč měsíčně
nebo 4752 Kč
jednorázově
50 Kč měsíčně70 Kč měsíčně (pouze pronájem)Zdarma (1000 Kč vratná kauce)
Aktivace služeb/vybudování zásuvkyZdarma99KčZdarma99 Kč200Kč
Samoinstalace
Zapojení modemu technikem 499Kč 1000 Kč 404 Kč 250Kč
Cena zaslání modemu poštou0 Kč99 Kč nebo dle akce200 Kč nebo dle akce(doručí technik)150 Kč
ZávazekBez závazkuBez závazkuBez závazkuBez závazkuBez závazku
Stahování datNeomezenéNeomezenéNeomezenéNeomezenéNeomezené
Pevná veřejná IP adresa za příplatek
Pevná veřejná IP adresa180 Kč měsíčně254 Kč měsíčně200 Kč měsíčně177 Kč měsíčně90 Kč měsíčně
Maximální rychlost250 Mb/s250 Mb/s250 Mb/s250 Mb/s250 Mb/s

Podpora

On-line chat Na stránkách ne – možnost přes sociální sítě
Dotazy na e-mail, sociální sítě, Whatsapp
Dotazy po telefonu
Počet zodpovězených dotazů10/105/510/1010/101/5
Kvalita podporyVelmi dobráVelmi dobráVelmi dobráVelmi dobráNedostatečná
Telefon800 73 73 73800 02 02 02532 427 533800 77 77 77488 999 488
T-Mobile-logo-2

T-Mobile internet Recenze

T-Mobile je společnost, která má velmi dobře zvládnuté své služby, včetně ochotné podpory. Není sice tak bleskově rychlá, jako u konkurence, ale je velmi ochotná. Nadchla nás zejména rychlost u stahování dat u mobilního 4 G LTE internetu. Stejně jako u ostatních poskytovatelů, i zde mají klienti možnost získat výhodnější ceny na služby, pokud je kombinují, nebo se spojí do tzv. Magenty.

O2 - logo

O2 internet Recenze

Společnost O2 poskytuje svým klientům komplexní služby v oblasti volání, stahování dat či pevného internetu. Mít od nich můžete i mobilní TV, která se dá sehnat ve výhodném balíčku už od 1 Kč. Záleží jen na klientovi, co si vybere.
Jak služby správně nakombinovat, aby byly co nejvýhodnější, pomohou ochotní poradci, tzv. O2 Guru, kteří jsou k dispozici na telefonu, on-line chatu, a samozřejmě i osobně na prodejnách.

Jak funguje DSL

Začněme nejprve vysvětlením pojmu DSL. Jedná se o zkratku sjednocujícího názvu digitální uživatelská linka (Digital Subscriber Line). DSL představuje jeden z nejrozšířenějších způsobů vysokorychlostního připojení k internetu. Jedná se o přenos dat pomocí existujících telefonních rozvodů. Zapomeňte však na vytáčení internetu pomocí telefonní linky, jako tomu bylo kdysi.

Ve skutečnosti existuje poměrně velké množství linek DSL, ale nejčastěji jsou využívané zmíněné typy ADSL a VDSL. Nabízí je většina provozovatelů internetů a vy jako klienti byste měli vědět, který z obou druhů zvolit a proč. Už proto, že ne každý poskytovatel má k dispozici oba dva.

Pro ADSL a VDSL internet je potřeba telefonní přípojka, ADSL/VDSL modem a rozumná vzdálenost k ústředně. Výhodou je bezesporu možnost využít existující infrastrukturu telefonních rozvodů. Naopak nevýhodou bývá mnohdy velký rozdíl mezi nominální a reálnou rychlostí internetového připojení. Ta je totiž ovlivňována zejména vzdáleností účastníka od ústředny a také kvalitou vedení, která se může v různých lokalitách významně lišit. Vždy tedy doporučujeme si toto zjistit, aby vám pak poskytovaná služba fungovala tak, jak jste si představovali.

Rozdíl ADSL vs VDSL

ADSL a VDSL jsou dva podobné pojmy a většina uživatelů mezi nimi nevidí rozdíl a často je tedy zaměňují nebo dokonce považují za totéž. Ovšem ve skutečnosti jsou dva naprosto odlišné pojmy. Co je pro ně ovšem stejné a nesmírně důležité je to, že se jedná o pevný internet, u kterého potřebujete mít vybudovanou telefonní přípojku.

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) je asymetrická digitální linka, u které je rychlost příchozího spojení (např. stahování dat) vyšší než v odchozím směru (např. odesílání dat). Jedná se tedy o rychlé připojení k internetu, které uživatelům umožňuje rychle data stahovat, ale pomaleji odesílat.

VDSL (Very High Speed DSL) je symetrická linka, která nabízí stejně rychlé stahování jako odesílání dat. Ovšem v ceně se od ADSL příliš neliší, takže vždy je lepší zvolit tuto variantu a užívat si internet pohodlněji.

A jaké jsou tedy rozdíly mezi ADSL a VDSL?

  1. Rychlost – jak již bylo zmíněno, VDSL je výrazně rychlejší oproti ADSL
  2. Cena – cena je velice podobná, mnohdy dokonce stejná
  3. Dostupnost – v současné době je připojení přes DSL technologii velmi rozšířené, ovšem ADSL je ještě rozšířenější

VDSL 2

VDSL 2 je modernější modifikací VDSL umožňující rychlejší datový přenos přes existující telefonní vedení. To má výhodu zejména v tom, že není nutné pokládat nové kabely. Druhá generace VDSL2 zajišťuje velmi vysokou přenosovou rychlost až 100 Mbit/s současně v obou směrech. Této rychlosti je však dosahován pouze při délce vedení maximálně do 300 metrů. S delším vedením nebo jeho nižší kvalitou se přenosovou rychlost snižuje.

Výhody internetu VDSL

Pokud si chcete sjednat internet VDSL, jistě pro vás bude důležité znát všechny parametry této služby. Na následujících řádcích si proto řekneme to nejdůležitější o výhodách a benefitech internetu VDSL, aby vaše rozhodování bylo co nejjednodušší.

Rychlost

U internetu ADSL, tedy asymetrické digitální linky, je rychlost stahování dat o něco vyšší než v případě jejich odesílání. Jelikož ostatní linky DSL jsou symetrické, mají rychlost u stahování i odesílání stejnou. Jaká rychlost je k dispozici na konkrétní adrese, to klient zjistí vždy tak, že si klikne na měření nabízené přímo na dané stránce. Postup je jednoduchý.

Vyberete si poskytovatele, který vás zajímá, zjistíte, jaký typ připojení nabízí a jakou maximální rychlost je schopen poskytnout. Na jeho webových stránkách bude pravděpodobně i kolonka, do které zadáte svou adresu a dáte „zjistit rychlost“ či podobný pokyn. Počítač už sám ověří, zda jsou služby poskytovatele na vaší adrese dostupné a jakou rychlost internetu je vám schopen nabídnout.

Pozor!

Tato rychlost se může u různých poskytovatelů i výrazně lišit, je tedy vždy více než vhodné si při výběru poskytovatele internetového spojení toto vždy zjistit.

Dostupnost

Připojení DSL je velmi rozšířené. Napomáhá tomu husté pokrytí sítí telefonních kabelů. Připojení ADSL je oproti ostatním DSL připojením podstatně rozšířenější. Proto se může stát, že poskytovatel vám VDSL připojení vůbec nenabídne. Může vám ale nabídnout alternativní připojení přes ADSL. Pokud jste jen občasný uživatel internetu a nehodláte využívat žádná výraznější specifika, která by byla náročnější na odesílání dat, bude vám plně vyhovovat i ADSL připojení.

Rychlost VDSL je závislá na tom, jak daleko od ústředny se nachází vaše odběratelské místo, tedy adresa, na které chcete internet používat. Obecně platí, že čím dále jste od ústředny, tím nižší je rychlost připojení. Poskytovatelé internetu dnes již nabízí praktickou službu zjištění dostupnosti nabízených služeb. Stačí zadat vaši přesnou adresu bydliště, případně telefonní číslo pevné linky a spojení na vás. Poskytovatel vás bude kontaktovat již s vhodnou konkrétní nabídkou.

Cena

Přestože připojení ADSL nabízí vyšší rychlost příchozího spojení oproti tomu odchozímu, což je u připojení VDSL stejné, jsou ceny mnohdy velice podobné, někdy naprosto totožné. Doporučujeme tedy vždy, kdy je to možné, zvolit určitě VDSL připojení, které je kvalitnější a rychlejší.

 Ceny za připojení se mohou lišit u stejné rychlosti i o stokoruny, takže je vhodné udělat si menší průzkum před sjednáním služby, pokud nechcete platit zbytečně moc za to, co jinde můžete mít podstatně levněji.

Zařízení 

Pro využívání internetu ADSL i VDSL je potřeba modem. To je zařízení, které propojuje váš počítač s telefonní přípojkou, přes kterou signál přijímáte. Někdy se stane, že klienti již doma modem mají. Vždy si ovšem předem u poskytovatele, kterého si vyberete, ověřte, zda je váš starý modem kompatibilní s jejich službami. Můžete se stát, že nebude technicky odpovídat připojení VDSL a zbytečně byste mohli platit dvakrát výjezd technika.

Většina poskytovatelů správný modem podporující technologii VDSL nabízí. Někteří ho pošlou zároveň s technikem, který nainstaluje a zkontroluje přípojku, jiní vám ho zašlou poštou spolu s návodem k samoinstalaci. Pokud si nejste jistí, že pomocí návodu či videa svůj modem správně nastavíte, ověřte si možnosti a pomoc ze strany techniků předem. Některé společnosti k modemům techniky vůbec neposkytují, ani za speciální příplatek.

Ceny modemů se liší. Zpravidla každý poskytovatel nabízí jiný druh a za jinou cenu. Někteří vám umožní pouze odkoupení modemu za jednorázovou cenu, jiní umožní měsíční splátky a jiní poskytují modem za měsíční pronájem. Je třeba počítat s tím, že modem není vaším vlastnictvím a v případě ukončení smlouvy s poskytovatelem si modem zase odebere. Výhodou je, že když dojde na vylepšení služeb a je potřeba jej vyměnit za modernější a kvalitnější přístroj, provede to poskytovatel zpravidla zcela zdarma. Pokud máte modem v osobním vlastnictví, musíte počítat, že vám může starý modem přestat na zmodernizovaných službách fungovat a budete si muset zakoupit nový, a to za vlastní peníze.

Budoucí vývoj

Obecně můžeme říct, že pokud vám internet ADSL přestává rychlostně vyhovovat, je možné přejít na VDSL spojení. Ovšem zde je třeba počítat se vzdáleností od ústředny a také s kvalitou kabelů, skrz něž je internet veden. Jsou to tedy celkem podstatné limitující faktory. Řešením je poté buď vylepšení stávající infrastruktury, nebo výstavba optických sítí.

Výstavba optických sítí je ovšem finančně poměrně náročná a v mnoha případech také nepříliš efektivní. Především se to nevyplatí u menších sídel a rodinných domků. I sami operátoři upřednostňují výstavbu páteřních optických sítí, které jsou nezbytné.

Současné infrastruktury s metalickými kabely a technologií VDSL lze však stále zrychlovat, a tak mají svou budoucnost. Navíc je to cenově přijatelné řešení i pro menší obce.

Jak se připojit k internetu VDSL

Zajímá vás, jak je technicky vyřešeno připojení k internetu VDSL a co všechno k tomu potřebujete? Rozhodně se jedná o nejrozšířenější formu vysokorychlostního připojení a oproti minulosti již není nutné vlastnit pevnou linku a platit za ni paušál.

Prioritou je telefonní zásuvka zakončená konektorem RJ11 a modem. Ten se postará o připojení k internetu, se kterým propojíte i počítač. Dnes je již standardem modem s routerem, což vám umožní připojit až několik počítačů nebo další síťová zařízení v domácnosti. Počítač je k modemu připojen pomocí USB kabelu nebo ethernetového kabelu s koncovkou RJ45.

V případě, že doma máte aktivní pevnou linku, je třeba použít rozbočovač. Zapojíte jej do telefonní zásuvky pomocí jednoho telefonního kabelu a do jedné ze zdířek rozbočovače zapojíte telefon, do druhé pak modem. V dalším kroku propojíte modem s počítačem již zmíněným USB nebo ethernetovým kabelem a zapojíte jej do síťové karty v počítači a zdířky na zadní straně modemu.Pak už stačí jen modem zapojit do elektřiny a zapnout. 

Pozor!

Je možné, že bude potřeba ještě modem nastavit v jeho administrátorském rozhraní, a to zejména, pokud máte modem vlastní a ne od poskytovatele služby.

VDSL MODEM

Pro pevné internetové připojení je vždy potřeba pořídit si také VDSL modem. Ten je vložen mezi telefonní přípojku a počítač a stará se o přenos internetu. Kvalita signálu je však vždy závislá na vzdálenosti od ústředny.

VDSL modemy mají samozřejmě své výhody i nevýhody. Jedná se o moderní a dostupnou technologii s rychlostí až 100 Mbit/s v obou směrech. Použití je možné pro 7 frekvenčních rozsahů a je vhodné i pro HDTV nebo IP telefon. Je ovšem nutná blízkost telefonní ústředny, optimálně ve vzdálenosti do 300 metrů. Rychlost se tak může u každého uživatele lišit.

Doporučujeme!

Vždy si předem zkontrolujte, zda je váš modem kompatibilní s technologií zvoleného poskytovatele internetu.

Proč je lepší mít modem od poskytovatele?

Pokud si zakoupíte nebo pronajmete modem přímo od vybraného poskytovatele internetu, zašle vám ho již se základním technickým nastavením. Při spuštění internetu už s tím nebudete mít žádnou práci a jednoduše budete připojeni. Pokud jste si ale modem kupovali sami, budete muset nejprve kontaktovat svého poskytovatele, popř. se podívat, zda má potřebné informace na svých webových stránkách, a do modemu parametry zadat.

Připojení k internetu je někdy velmi jednoduché, jindy mohou nastat komplikace. Záleží vždy na tom, jaké připojení zvolíte a zda máte modem vlastní, nebo od poskytovatele. Pokud se necítíte na samoinstalaci modemu, zavolejte na klientskou linku svého dodavatele, nebo se předem domluvte na nastavení technikem, je-li to v nabídce.

Pozor!

Pokud si pořídíte vlastní modem a váš poskytovatel internetu bude modernizovat své technologie, budete si s největší pravděpodobností muset zakoupit nový model.

VDSL router 

Modem a router. Pro mnoho lidí jsou to pojmy, které se snadno zamění, a proto si nyní vysvětlíme, jaký je mezi nimi rozdíl.

Modem, jak už vyplývá z jeho názvu, moduluje a demoduluje internetový signál. To, co dělá, je připojení k vaší internetové společnosti a převod analogového signálu do digitálního signálu pro přechod na různá zařízení, ke kterým je připojen. Bez modemu nelze přijímat data pro připojení k internetu.

Router je pak směřovač, který je zodpovědný za vysílání a příchod signálu. Pokud byste chtěli pouze připojit zařízení k internetu, nepotřebovali byste router. Ovšem většina z vás má doma nejrůznější zařízení, které používají Wi-Fi nebo které chcete připojit pomocí ethernetového kabelu. V takovém případě pak router každému z těchto zařízení přiřadí místní IP adresy, aby si navzájem mohla posílat data a uspořádat signál, který modem již přeložil.

Recenze poskytovatelů internetu vDSL:

Telly Logo

TELLY

Telly patří mezí jedny z nejlepších poskytovatelů internetové televize. Telly spadá pod společnou značku Lama Mobile.

vodafone - logo

Vodafone internet Recenze

Vodafone poskytuje svým zákazníkům komplexní služby v oblasti telefonování i internetu. Nabízí neomezený internet na doma a nejlepší datovou síť v České republice. Připojení od Vodafone je vždy bezpečné a rychle a snadno si pořídíte další výhodné služby. Zákazníci mohou vybírat z několika tarifů, kteří se liší zejména rychlostí stahování dat.

nejcz logo

Nej.cz Recenze

Společnost Nej.cz poskytuje svým klientům mobilní služby, internet i televizi. Můžete odebírat jen jednu službu, nebo víc. Záleží na rozhodnutí klientů. Pokud se rozhodnou pro více služeb, získají výhody. Líbí se nám např. nabídka balíčku služeb 3v1, který zvýhodňuje kombinaci televize, internetu a mobilního volání.

Časté otázky k DSL internetu

❓Jak funguje DSL?

DSL představuje jeden z nejrozšířenějších způsobů vysokorychlostního připojení k internetu. Jedná se o přenos dat pomocí existujících telefonních rozvodů. Zapomeňte však na vytáčení internetu pomocí telefonní linky, jako tomu bylo kdysi. Pokračování.

❓Co je VDSL 2?

VDSL 2 je modernější modifikací VDSL umožňující rychlejší datový přenos přes existující telefonní vedení. To má výhodu zejména v tom, že není nutné pokládat nové kabely. Druhá generace VDSL2 zajišťuje velmi vysokou přenosovou rychlost až 100 Mbit/s současně v obou směrech.

Srovnání poskytovatelů internetu vDSL
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
3.54 (54 Recenzí)

Přispět názorem