Srovnání poskytovatelů internetu vDSL

Nejlepší internet vDSL pro rok 2021

Rádi byste si pořídili pevný internet na doma a tápete v názvech jednotlivých nabídek? Netušíte, co jsou zkratky ADSL a VDSL, a nevíte, která je pro vás ta pravá? Pojďme si vysvětlit jednotlivé pojmy a jejich parametry a ukázat si, který z těchto typů internetu je vhodný právě pro vaši domácnost.

5nej-srovnani

Nej.cz

T-Mobile

Vodafone

O2

TELLY

Poplatek za modem1000 Kč vratná kauce30 Kč měsíčně80 Kč x 24 měsíců
nebo
1920 Kč jednorázově
49 Kč měsíčně
nebo 2352
jednorázově
50 Kč měsíčně
Aktivace služeb/vybudování zásuvky200Kč1Kč0 Kč99Kč0Kč
Samoinstalace
Zapojení modemu technikem250Kč1 699Kč399Kč1000 Kč
Zaslání modemu poštou150Kč0Kč0Kč99Kč200 Kč nebo dle akce
Závazek24 měsíců24 měsíců24 měsíců24 měsícůBe závazku
Stahování datNeomezenéNeomezenéNeomezenéNeomezenéNeomezené
Pevná veřejná IP adresa za příplatek
Pevná veřejná IP adresa90 Kč měsíčně185 Kč měsíčně177 Kč měsíčně254 Kč měsíčně200 Kč měsíčně

Jak funguje DSL

Začněme nejprve vysvětlením pojmu DSL. Jedná se o zkratku sjednocujícího názvu digitální uživatelská linka. Jedná se o rychlejší přenos dat pomocí existujících telefonních rozvodů. Zapomeňte však na vytáčení internetu pomocí telefonní linky, jako tomu bylo kdysi.

Ve skutečnosti existuje poměrně velké množství linek DSL, ale nejčastěji jsou využívané zmíněné typy ADSL a VDSL. Proto se nyní zaměříme na vysvětlení těchto pojmů. Nabízí je většina provozovatelů internetů a vy jako klienti byste měli vědět, který z obou druhů zvolit a proč. Už proto, že ne každý poskytovatel má k dispozici oba dva.

Rozdíl mezi ADSL a VDSL

ADSL připojení bylo nejaktuálnější v několika předchozích letech. Znamenalo velký pokrok v rychlosti připojení internetu a postupně ho nabízeli snad všichni poskytovatelé. Po vylepšených verzích ADSL2 a ADSL2+ přišel internet VDSL. Ten představuje ještě rychlejší připojení k internetu, ale hlavně rychlejší odesílání dat. Cena se při tom neliší. Většina poskytovatelů nabízí oba druhy internetového připojení za stejnou částku.

Internet VDSL má navíc možnost díky svým technologickým postupům rychlost v budoucnosti ještě o něco navýšit. Internet VDSL se začal objevovat v nabídkách poskytovatelů cca od roku 2011. Do té doby se využíval internet ADSL, který svou rychlostí postačoval většině domácností. Pro běžné uživatele, kteří se chtěli dívat na filmy on-line, poslouchat hudbu, chatovat po sociálních sítích nebo posílat e-maily připojení ADSL naprosto vyhovovalo.

Výhody internetu VDSL

Rychlost

U internetu ADSL, tedy asymetrické digitální linky, je rychlost stahování dat o něco vyšší než v případě odesílání. Jelikož ostatní linky DSL jsou symetrické, mají rychlost u stahování i odesílání stejnou. Jaká rychlost je k dispozici na konkrétní adrese, to klient zjistí vždy tak, že si klikne na měření nabízené přímo na dané stránce. Postup je jednoduchý.

Vyberete si poskytovatele, který vás zajímá, zjistíte, jaký typ připojení nabízí a jakou maximální rychlost je schopen poskytnout. Na jeho webových stránkách bude pravděpodobně i kolonka, do které zadáte svou adresu a dáte „zjistit rychlost“ či podobný pokyn. Počítač už sám ověří, zda jsou služby poskytovatele na vaší adrese dostupné a jakou rychlost internetu je vám schopen nabídnout.

Dostupnost

Připojení DSL je velmi rozšířené. Napomáhá tomu husté pokrytí sítí telefonních kabelů. Připojení ADSL je oproti ostatním DSL připojením podstatně rozšířenější. Proto se může stát, že poskytovatel vám VDSL připojení vůbec nenabídne. Může vám ale nabídnout alternativní připojení přes ADSL.

Rychlost VDSL je závislá na tom, jak daleko od ústředny se nachází vaše odběratelské místo, tedy adresa, na které chcete internet používat. Obecně platí, že čím dále jste od ústředny, tím nižší je rychlost připojení.

Cena

Cena internetového připojení pomocí ADSL i VDSL je stejná. Proto poskytovatelé neváhají v případě nedostatečného signálu VDSL nabízet druhou zmíněnou variantu.

Zařízení

Pro využívání internetu ADSL i VDSL je potřeba modemu. To je zařízení, které propojuje váš počítač s telefonní přípojkou, přes kterou signál přijímáte. Někdy se stane, že klienti již doma modem mají. Vždy si předem u poskytovatele, kterého si vyberete, ověřte, zda je váš starý modem kompatibilní s jejich službami. Můžete se stát, že nebude technicky odpovídat připojení VDSL a zbytečně byste mohli platit dvakrát výjezd technika.

Většina poskytovatelů správný modem podporující technologii VDSL nabízí. Někteří ho pošlou zároveň s technikem, který nainstaluje a zkontroluje přípojku, jiní vám ho zašlou poštou spolu s návodem k samoinstalaci. Pokud si nejste jistí, že pomocí návodu či videa svůj modem správně nastavíte, ověřte si možnosti a pomoc ze strany techniků předem. Některé společnosti k modemům techniky vůbec neposkytují, ani za speciální příplatek.

Ceny modemů se liší. Zpravidla každý poskytovatel nabízí jiný druh a za jinou cenu. Někteří vám umožní pouze odkoupení modemu za jednorázovou cenu, jiní umožní měsíční splátky a jiní poskytují modem za měsíční pronájem. Je třeba počítat s tím, že modem není vaším vlastnictvím a v případě ukončení smlouvy s poskytovatelem si modem zase odebere. Výhodou je, že když dojde na vylepšení služeb a je dobré vyměnit ho za modernější a kvalitnější přístroj, provede to poskytovatel zpravidla zcela zdarma. Pokud máte modem v osobním vlastnictví, musíte počítat, že vám může starý modem přestat na zmodernizovaných službách fungovat a budete si muset zakoupit nový – za vlastní peníze.

Budoucí vývoj

U internetu VDSL je stále velký prostor pro další vývoj a zrychlení. Především u odesílání dat se počítá se zlepšováním technologie. Pokud vám tedy internet ADSL přestává rychlostně vyhovovat a máte možnost přejít na DSL připojení, využijte to. Je třeba počítat se vzdáleností od ústředny a také s kvalitou kabelů, skrz které je internet VDSL veden.

Jak se připojit k internetu VDSL

Zajímá vás, jak je technicky vyřešeno připojení k internetu VDSL a co všechno k tomu potřebujete?

Prioritou je telefonní zásuvka s konektorem RJ11. Z té vede kabel do rozbočovače, který je důležitý v případě, že využíváte i telefon. Z rozbočovače vede jeden kabel do telefonu a druhý do modemu, ideálně s WiFi routerem. Ten se používá proto, že díky WiFi můžete mít na internet připojeno více zařízení najednou (PC, mobil, tablet, TV atd.) Z modemu pak vede kabel do počítače, případně do více počítačů najednou.

Počítač je k modemu připojen pomocí USB nebo ethernetového kabelu. Záleží na tom, jaký druh kabelu vám poskytovatel k modemu zašle, případně co podporuje připojený počítač.

Proč je lepší mít modem od poskytovatele?

Pokud si zakoupíte modem přímo od vybraného poskytovatele internetu, zašle vám ho již se základním technickým nastavením. Při spuštění internetu už s tím nebudete mít žádnou práci a jednoduše budete připojeni. Pokud jste si ale modem kupovali sami, budete muset nejprve kontaktovat svého poskytovatele, popř. se podívat, zda má potřebné informace na svých webových stránkách, a do modemu parametry zadat.

Připojení internetu je někdy velmi jednoduché, jindy mohou nastat komplikace. Záleží vždy na tom, jaké připojení zvolíte a zda máte modem vlastní, nebo od poskytovatele. Pokud se necítíte na samoinstalaci modemu, zavolejte na klientskou linku svého dodavatele, nebo se předem domluvte na nastavení technikem, je-li to v nabídce.

Recenze poskytovatelů internetu vDSL:

nejcz logo

Nej.cz Recenze

Společnost Nej.cz poskytuje svým klientům mobilní služby, internet i televizi. Můžete odebírat jen jednu službu, nebo víc. Záleží na rozhodnutí klientů. Pokud se rozhodnou pro více služeb, získají výhody. Líbí se nám např. nabídka balíčku služeb 3v1, který zvýhodňuje kombinaci televize, internetu a mobilního volání.

T-Mobile-logo-2

T-Mobile Recenze

T-Mobile je společnost, která má velmi dobře zvládnuté své služby, včetně ochotné podpory. Není sice tak bleskově rychlá, jako u konkurence, ale je velmi ochotná. Nadchla nás zejména rychlost u stahování dat u mobilního 4 G LTE internetu. Stejně jako u ostatních poskytovatelů, i zde mají klienti možnost získat výhodnější ceny na služby, pokud je kombinují, nebo se spojí do tzv. Magenty.

vodafone - logo

Vodafone Recenze

Antivirový software AVG byl v roce 2016 zakoupen společností Avast a ti nejen, že zanechali jméno programu ale vylepšili jej o své jádro a virovou databázi. Antivir chrání před všemi známými virovými hrozbami, jedinou nevýhodou je lehké zpomalení počítače a pomalá podpora.

O2 - logo

O2 Recenze

Společnost O2 poskytuje svým klientům komplexní služby v oblasti volání, stahování dat či pevného internetu. Mít od nich můžete i mobilní TV, která se dá sehnat ve výhodném balíčku už od 1 Kč. Záleží jen na klientovi, co si vybere.
Jak služby správně nakombinovat, aby byly co nejvýhodnější, pomohou ochotní poradci, tzv. O2 Guru, kteří jsou k dispozici na telefonu, on-line chatu, a samozřejmě i osobně na prodejnách.

Telly Logo

TELLY

Telly patří mezí jedny z nejlepších poskytovatelů internetové televize. Telly spadá pod společnou značku Lama Mobile.

Srovnání poskytovatelů internetu vDSL
Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
3.72 (46 Recenzí)

Přispět názorem