10 tipů, jak doma ušetřit za vodu
V našich končinách jsme co se týká dostupnosti pitné vody zvyklí na blahobyt. Stačí otočit kohoutkem a máme vody, kolik jen potřebujeme. Cena vody ale stoupá a její zdroje vlivem sucha pomalu ubývají. Jak vodou šetřit? Způsobů je celá řada. A ani vám neseberou tolik komfortu. Stačí mít na paměti několik pravidel a vybavit domácnost pár drobnými vychytávkami.
I kdybyste měli uvést do praxe jen několik z našich tipů, stojí to za to. Odlehčíte přírodě a taky za rok uspoříte nemalou částku.
Kolik vody spotřebujeme a kolik nás stojí?
Podle čísel to vypadá, že si s tím moc nelámeme hlavu. V roce 2020 byla totiž průměrná spotřeba vody na osobu a den celých 112 litrů. Tato hodnota odpovídá pražskému regionu, kde jsou čísla dlouhodobě nejvyšší. Za těchto 112 litrů vody pak v Praze zaplatíte 11,4 Kč. Každý jeden den. To už se ve čtyřčlenné domácnosti podepíše na ročním rozpočtu.
Nebuďme ale jen pesimističtí. Zajímavé je, že se nám od 80. a 90. let povedlo spotřebu vody výrazně snížit. Tehdy totiž každý Čech denně natočil průměrně 170 litrů vody! Jak se nám podařilo takového poklesu dosáhnout? Především rostla cena vodného a stočného, což lidi donutilo šetřit. Stát taky přestal s plošným dotováním vody. A v neposlední řadě nám pomohly technologie, které dokážou vodou v domácnosti efektivně šetřit. A ty si dále také ukážeme.
Jak za vodu ušetřit?
Způsobů je hned několik. Jsou to zmíněné technologie a vychytávky do domácnosti i jednoduché rutinní činnosti, které můžete dělat úsporněji. Tady je našich 10 tipů.
1. Zjistěte, jestli vám voda nikde neuniká
Budete překvapeni, kolik vody může uniknout zdánlivě neškodným kapajícím kohoutkem. Je to až 54 litrů denně! Protékající toaletou pak v krajním případě dokonce až 2000 litrů vody denně. Ze všeho nejdřív se proto ujistěte, že vám voda nikde neuniká – utěsněte všechny kohoutky, opravte splachovadla a zkontrolujte potrubí. Můžete tak zabránit opravdu velkým ztrátám.
2. Koupel si dopřejte jen výjimečně
Na osobní hygienu připadá v domácnosti bezkonkurenčně nejvíce vody. Ano, horká vana po dlouhém náročném dni je skutečný balzám na duši i tělo. Udělejte z ní ale raději výjimečný rituál než pravidlo. Taková koupel totiž spotřebuje okolo 150 litrů vody. Sprchy jsou daleko úspornějším řešením. Na jedno sprchování vám bude stačit 60 litrů vody. A to je pořádný rozdíl. Sprchování se pokuste zkrátit pod 5 minut. To je dostatečná doba na opravdu důkladnou očistu.
3. Pořiďte úsporné sprchové hlavice, perlátory a baterie
Jsou také způsoby, jak vodou šetřit, aniž byste si museli ubírat na pohodlí. V první řadě sprchu vybavte úspornou hlavicí, která snadno sníží spotřebu vody i o polovinu. V kombinaci s kratší dobou sprchování se můžete snadno dostat na spotřebu do 50 litrů za sprchu.
Spoustu vody uniká také čekáním na to, než se voda ohřeje. To vám pomůže vyřešit úsporná páková baterie, se kterou můžete rychle a přesně ovládat teplotu vody. Při umývání v umyvadle pak doporučujeme perlátory. Ty vodu sytí vzduchem a snižují tak její průtok.
4. Šetřete při splachování toalety
I na toaletě se dá šetřit vodou. Jedno spláchnutí totiž u obyčejného neúsporného záchodu vyjde na 10 litrů vody. Ale nebojte, nebudeme vám radit, ať splachujete jen ve středu a v neděli. Technologie se o to postarají za vás. Úsporný splachovací systém vám umožní zvolit intenzitu spláchnutí podle potřeby. U starší toalety pak můžete využít ekologickou pomůcku WC stop, která omezí spotřebu vody na spláchnutí.
5. Při mytí nádobí vyhrává myčka
Umývání nádobí je v kuchyni největším kamenem úrazu. Bezkonkurenčně nejúspornější je myčka nádobí, která spotřebuje jen asi 20 litrů na mycí cyklus. Pokud myčku máte, myjte vždy na úsporný program a snažte se ji co nejvíce naplnit.
Pokud nádobí myjete ručně, vodu ušetříte mytím v naplněném dřezu místo pod proudem tekoucí vody. Nádobí pak jen krátce opláchnete. I tak ale mytí nádobí ručně dvakrát za den spolkne okolo 70 litrů vody, což je ve srovnání s myčkou více než trojnásobek. Ve prospěch myčky mluví také úspora času a námahy.
6. Vodou můžete šetřit i při praní prádla
Už vaše pračka pamatuje nějaký ten pátek? Pak s největší pravděpodobností taky spotřebovává více vody, než je skutečně nutné. I mezi novými pračkami ale existují velké rozdíly ve spotřebě vody. Při nákupu tomu proto věnujte pozornost.
Spotřeba vody by ideálně neměla být vyšší než 40 litrů na jeden prací cyklus. Pračku se pak snažte vždy co nejvíce naplnit, zvolte úsporný ekologický program, pokud tuto možnost máte, a vyhněte se zbytečnému předpírání.
7. Chytejte dešťovku
Máte zahradu? Pak je dešťovka na zalévání jasnou volbou. V některých ohledech je dokonce lepší než voda pitná, která obsahuje chlor. Ten rostlinám neprospívá. Při umístění sudů pod okapy by dešťová voda měla na péči o zahradu bohatě stačit. Spotřebu vody mírně omezíte také zaléváním zahrady v ranních nebo večerních hodinách, kdy je mírnější slunce a voda se nebude tolik vypařovat.
8. Když odjíždíte na delší dobu, zavřete hlavní uzávěr vody
Chystáte se na dovolenou nebo plánujete strávit delší čas třeba na chatě? Pak zavřete hlavní přívod vody. Už jste určitě v okolí slyšeli o nepříjemné nehodě, kdy si někdo vytopil byt, nebo v horším případě i sousedy. Stačí třeba prasklá hadička u toalety a problém je na světě. Účet za vodu ale nebude zdaleka tou největší nepříjemností.
9. Pokud máte děti, vzdělávejte je
V našem seznamu tipů jsme nezmiňovali, abyste zavírali tekoucí vodu, když si čistíte zuby nebo se mydlíte ve sprše. To je nad slunce jasné každému z nás. Pro děti to ale tak samozřejmé být nemusí. Věnujte jim proto pozornost a učte je, jak si vody vážit a nakládat s ní úsporně. Do budoucna se jim to bude hodit. Možná ještě více, než bychom si teď chtěli připustit.
10. Prostudujte váš účet za vodu
Taky nad účtem za vodu zpravidla jen máchnete rukou, zaplatíte a hodíte ho na dno šuplíku? To je škoda. Má pro vás totiž cenné informace o tom, kde je vaše spotřeba vody zbytečně vysoká. Zvláště pokud se vaše platby zvyšují. Snažte se přijít na to, zda vám voda někudy neuniká.
- Nejlevnější tepelné čerpadlo
- Jak se vám vyplatí tepelné čerpadlo do starého domu?
- Nejlepší půjčka na fotovoltaiku a tepelné čerpadlo
- Kdy a kde se vyplatí pořídit tepelné čerpadlo
- Kotlíková dotace, co potřebujete vědět (Přehledně)
- Srovnání tepelných čerpadel
- Srovnání nejlepších firem na fotovoltaiku
- Kolik stojí tepelné čerpadlo a vyplatí se s ním topit?
- Kolik stojí solární panely a vyplatí se vlastní elektrárna?
- Kalkulačka elektřiny
- Kalkulačka plynu
- Cena plynu – Kde je plyn nejlevnější?
- Jak ušetřit v domácnosti za plyn
- Cena elektřiny – Kde je elektřina nejlevnější
- Jak nejvíce ušetřit v domácnosti na elektřině
- Innogy Recenze
- Srovnání 13 dodavatelů elektřiny – kdo je nejlepší?
- Srovnání 13 nejlevnějších dodavatelů plynu – kdo je nejlepší?