Anglicky se můžete naučit v každé  věku. Podívali jsme se na to, jak se naučit anglicky i po 50. Stačí si zvolit dobrého lektora nebo online kurz angličtiny a věnovat se studiu pravidelně alespoň 20 minut denně. Jaké jsou další rady a tipy? 

Kurzy angličtiny online nebo individuální lekce

Zatímco děti mají dnes ve škole jazyky povinné a tím mají zajištěnou pravidelnou výuku, my dospělí jsme na tom hůře. Máme sice mnoho možností, jak se jazyky naučit, ale ne všechny nám vyhovují. V současnosti existují dva hlavní způsoby, jak se naučit anglicky, a to ve 20, 30 nebo třeba i v 50 letech. Je jedno kdy začnete. Podstatné je, se studiu jazyka věnovat pravidelně a vybrat si takovou výuku, která vám od začátku sedne. 

Vyuka Anglictiny V Pozdnim Veku

Nejlepší způsob, jak se naučit anglicky, je zvolit buď individuální výuku, ideálně s rodilým mluvčím nebo s někým, kdo v cizině žil a umí tudíž mluvit opravdu dobře, nebo si vybrat některý z nejlepších kurzů angličtiny. Ty vám poskytnou jak pravidelné cvičení, vysvětlení gramatiky, poctivou porci slovíček, ale i možnost poslouchat a mluvit. 

Doporučujeme Doporučujeme
Doporučení

Některé kurzy nabízí i online hovory po Skypu s rodilým mluvčím nebo skupinové online konverzace, např. Online Jazyky.cz. Je to jedna z nejlepších možností, kterou můžete vybrat, pokud se chcete skutečně naučit mluvit anglicky a my ji doporučujeme všema deseti!

Výhody individuálních kurzů angličtiny

 • Osobní přístup lektora
 • Vysvětlí vám opakovaně, čemu nerozumíte
 • Bude se věnovat pouze vám samotným
 • Můžete spolu komunikovat v češtině i angličtině
 • Tyto lekce jsou skvělé jako doplněk k online kurzům 

Nevýhody individuálních kurzů angličtiny

 • Je nutné chodit mimo domov – na pravidelné lekce
 • Výuka není tak zábavná, jako online kurzy
 • Individuální kurzy jsou drahé
 • Nebudou vás dostatečně motivovat k procvičování, jako online kurzy 

Výhody online kurzu angličtiny

 • Můžete se učit v PC i mobilní aplikací
 • Procvičování kdekoliv jste a kdykoli máte chuť a čas
 • Nastavení lekcí podle své úrovně
 • Rozřazovací úrovňový test
 • Možnost konverzačních hodin online
 • Učení je zábavné a láká k pokračování – nebudete se do něj muset nutit
 • Lekce i cvičení můžete libovolně opakovat

Nevýhody online kurzu angličtiny

 • Na rozdíl od individuálních lekcí je někdy potřeba zaplatit celý kurz najednou – větší výdaj
 • Pokud něčemu nerozumíte, nemáte možnost osobně látku konzultovat (někdy ale existují online konzultace)

Obklopujte se angličtinou

Odborníci i laici se shodují v tom, že nejlépe se angličtinu naučíte v jakémkoliv věku, pokud se jí doslova obklopíte. Proto studenti tak rádi využívají výměnného studia v anglicky mluvících zemích, nebo jezdí na stáže a brigády. Obklopí se rodilými mluvčími a nemají jinou možnost, než se dorozumět a začít mluvit anglicky. Je to také nejrychlejší způsob, jak se cizí jazyk naučit. Jenže takové šance nemá každý, obzvlášť, když už jsme dospělí, máme děti, zaměstnání a další povinnosti. Existují však i jiné způsoby. 

Obklopeni Anglictinou
V angličtině můžete dělat řadu věcí. Například číst, poslouchat, psát, mluvit si pro sebe.

Ideální je využívat každou volnou chvilku nejen k procvičování gramatiky a slovíček a opakování si různých cvičení – třeba pomocí online kurzů angličtiny, ale využívat i další varianty. Anglická videa si můžete pustit na you-tube, nebo vybrat – např. na Netflixu filmy a seriály v angličtině. U filmů a seriálů je jednodušší jazyku porozumět, protože význam slov pochopíte i z toho, co se na obrazovce děje. 

Pokud chcete trénovat především poslech, dají se zvolit i podcasty v angličtině. Můžete také číst anglické knihy a články. To všechno vede k aktivnímu trénování jazyka, které vás bude nenásilně posouvat na další úroveň. Dalším řešením je přepnutí ovládání mobilního telefonu do angličtiny atd. 

Učte se slovíčka efektivně

Pokud se vrhnete na slovíčka, která se budete učit jako telefonní seznam, nebude to moc efektivní. Váš mozek stejně uchová v hlavě jen ta slovíčka, která budete používat. Samozřejmě se takto slovíčka můžete “biflovat”, podstatná je však praxe – mluvit, poslouchat, číst a psát a naučená slovíčka využívat. 

Biflovani Anglickych Slovicek
Z biflování anglických slovíček budete mít akorát guláš.

Odborníci a profesionální lektoři angličtiny proto doporučují především začít mluvit, i když zatím neumíte přesně gramatiku. Podstatné je zvyknout si přemýšlet v anglickém jazyce. Vše ostatní přijde postupně samo. A pokud narazíte na slovíčka, která neznáte, zapisujte si je a učte se je. Pokud se budete učit slovíčka, která zároveň aktivně využíváte, bude to mnohem efektivnější a snadněji si je zapamatujete. Každopádně neuděláte chybu, když se hned na začátku pustíte do anglických slovíček pro začátečníky. Ono je totiž důležité, že něčím prostě začnete.

Jak dlouho se denně učit

Odborníci doporučují učit se anglicky (i jiné jazyky) přibližně 20 minut denně. To je čas, po který jsme schopni se dostatečně a aktivně soustředit. Delší doba samozřejmě možná je, ale náš mozek už může být unavený a tím nám učení do hlavy „poleze“ o něco hůře. Studium angličtiny 20 minut denně alespoň 5x v týdnu doporučují i specialisté v online kurzech. V těch je navíc obvykle zařazena část výuky, v níž si opakujete již naučené znalosti a část učiva nového. 

My si pochvalujeme online kurzy angličtiny hlavně díky tomu, že většina z nich je dostupná i v online aplikaci a tak studujeme, kdykoliv máme chvilku času. Třeba v autobuse, při čekání na vlak nebo u doktora. Studium vícekrát za den v kratších intervalech totiž umožní využívat vždy náš mozek naplno, což je efektivnější, než když se učíme každý večer hodinu. 

Za jak dlouho se anglicky naučíte

Doba, za jakou se anglicky naučíte, je zcela individuální. Odráží se od našich schopností rychle vstřebávat novou látku, talentu na jazyky i dobu, po kterou se můžeme denně učit. Mozek člověka po studiích je ještě aktivně vytrénovaný k přijímání nových poznatků a tak jde učení angličtiny lépe, než lidem ve věku 20, 30 i 50 let. Pravidelným učením po kratší dobu každý den však můžete aktivitu mozku opět nastartovat a čím déle se budete studiu věnovat, tím snáze vám to půjde. 

Jak Se Naucit Anglicky Rychle Infografika

Délka toho, jak rychle se naučíme anglicky, závisí i na tom, jaké úrovně chcete dosáhnout. Pokud chcete umět anglicky kvůli tomu, abyste se domluvili na dovolené, můžete to zvládnout i za půl roku nebo rok. Stejně tak se dá rychle zvládnout naučení konkrétní jazykové úrovně. Pak záleží jen na vás, zda chcete studovat dál a stále se zlepšovat, zvyšovat jazykovou úroveň i kvalifikaci, nebo vám stačí dosažené znalosti. V každém případě je dobré si je udržovat aktivním procvičováním, třeba opět pomocí opakování online kurzů angličtiny, nebo sledováním anglických filmů, čtením anglických knih atd. úrovně nebo zdokonalit znalosti angličtiny ve vybraném oboru – technologie, prodej, právo atd. Tady záleží na tom, zda začínáte zcela od začátku, nebo už jste určité úrovně anglického jazyka dosáhli. 


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!