Hledáte nejlepší srovnání půjček? Máme pro vás pravidelně aktualizované srovnání půjček od 12 bank a institucí pro rok 2024.

Poskytovatel Produkt Nejnižší splátka při 100 000 Kč/36 měsíců Úrok od Splatnost Spočítat
Moneta Expres půjčka 3 035Kč 5,83 % 2 – 8 let Formulář
mBank mPůjčka plus 3 064Kč 6,49 % 12 – 96 měsíců Formulář
Zonky Půjčka na cokoliv 3 065Kč 4,49 % 1 – 10 let Formulář
Česká spořitelna Půjčka 3 100Kč 7,27 % 12 – 84 splátek Formulář
Air Bank Půjčka 3 134Kč 7,4 % 6 – 113 měsíců Formulář
Komerční banka Osobní půjčka 3 209Kč 7,9 % 12 – 96 měsíců Formulář
Raiffeisenbank Minutová půjčka 3 223Kč 9,9 % 3 – 120 měsíců Formulář
UniCredit Bank Presto půjčka 3 227Kč 8,99 % 12 – 120 měsíců Formulář
ČSOB Půjčka na cokoliv 3 231Kč 10,1 % 1 – 8 let Formulář
Fio Splátkový úvěr 3 250Kč 10,48 % 6 – 96 měsíců Formulář
Acema Spotřebitelská půjčka 3 557Kč 9,69 % 1 – 20 let Formulář
Home Credit Pojištěná půjčka 3500 Kč (lze splácet jen 35 měsíců) 13,9 % 12 – 65 měsíců Formulář

Jak na 5nej srovnáváme půjčky?

Půjčku si občas potřebuje vzít skoro každý z nás. Někdo spoléhá na “svou” banku, v níž má běžný účet. To je sice rozumné, navíc pokud vám na účet chodí mzda, banky obvykle nechtějí potvrzení o příjmu, stačí jim vidět výpisy z účtu. Na druhou stranu to nemusí znamenat nejvýhodnější půjčku. Proto vždy doporučujeme projít více nabídek od různých společností a vybrat si takovou půjčku, která se vám vyplatí finančně – nepřeplatíte bance příliš mnoho na úrocích a poplatcích, ale také takovou, která se dokáže přizpůsobit vaší finanční situaci i v průběhu splácení – tj. můžete vkládat mimořádné splátky, změnit datum či výši splátky nebo si dokonce na nějaký čas splátky odložit. 

Procházet jednu společnost po druhé a testovat jejich nabídky je však pro běžného uživatele zdlouhavé. Proto jsme sestavili unikátní srovnání půjček, kde zjistíte, která banka, popř. nebankovní společnost nabízí nejnižší úrok, která má nejlepší podmínky atd. V tomto článku jsme se pak věnovali jednoduššímu – rychlejšímu srovnání jednotlivých společností, kde zjistíte, jakou vám banka dokáže nabídnout úrokovou sazbu, jaká je výše splátky při konkrétní výši úvěru i jak dlouho můžete půjčku splácet. Při pohledu na tabulku tak okamžitě vidíte, kde je půjčka výhodnější. 

Účel půjčky

Účel půjčky je někdy u úvěru podmínkou, jindy naopak není. Pokud si nechcete půjčovat přímo na rekonstrukci domácnosti, novou garáž nebo na automobil, je vždycky lepší, když vyberete úvěr neúčelový. Proto i my jsme se zaměřili především na úvěry, které nemají účelovost jako podmínku a můžete z nich peníze použít opravdu na cokoliv. Není pak nutné dokládat bance faktury, účtenky apod. 

Splátka půjčky při 100 000 Kč/36 měsíců

Abychom mohli jednotlivé nabídky bank správně porovnat a mohli si udělat představu, která z nich má nejvýhodnější půjčku, nastavili jsme si stejný požadavek u všech testovaných bankovních i nebankovních společností. Požádali jsme o úvěr na 100.000 Kč se splatností 36 měsíců – pokud to společnost umožňovala. Do půjčky jsme si nepřidávali pojištění schopnosti splácet, jelikož se většinou platí odděleně od splátky a navyšuje RPSN. Sjednat si ho k půjčce ale můžete, a to u většiny testovaných společností. 

Jak si jednotlivé společnosti při této žádosti vedly, můžete vidět v naší tabulce. Nejnižší splátku umí nastavit Moneta a mBank, které zároveň nabízí nejnižší úrokovou sazbu. 

Úrok úvěru

Úroková sazba na úvěru je rovněž krásně vidět v naší tabulce. Nejvýhodnější nabízí výše zmíněná Moneta, mBank a také Zonky. Je však důležité vědět, že námi uvedené úroky a zároveň úroková sazba, kterou nabízí (často i v reklamách) banky, je pouze orientační. Až na pár výjimek se úroková sazba od této nabídky navyšuje a je určována individuálně. Svou roli hraje výše úvěru, délka splatnosti, vaše platební minulost a případné záznamy v registrech i výška příjmů a to, kolik lidí v domácnosti vyživujete. Podle toho, jak je pro banku půjčka klientovi “bezpečná”, tj. jaká je jistota návratnosti, tak nastaví úrokovou sazbu. Samozřejmě platí, že pokud máte nějaké platby po splatnosti, nebo se opožďujete s placením, může být úrok vyšší, než nabídnou lidem, kteří vždy všechno spláceli včas. 

Délka splatnosti

My jsme v našem příkladu testovali úvěr s délkou splatnosti 36 měsíců. V tabulce však najdete i celou nabídku banky, tedy jaké si můžete nastavit nejkratší a nejdelší splátkové období. To by se mělo vždy nastavovat tak, aby výsledná výše splátky odpovídala vaší finanční situaci – tj. abyste byli schopni úvěr platit řádně a včas. Někdy se může stát, že si nastavíte kratší dobu splatnosti s vyšší splátkou, ale banka při schvalování navrhne splátku nižší a dobu splatnosti delší. Pak není nutné zoufat. I s delší splatností většina společností umožňuje vkládat mimořádné splátky, popř. úvěr rovnou celý předčasně splatit, a tak neznamená, že když nabídnout dobu splatnosti na 80 měsíců, nemůžete půjčku splatit dříve. 

Kdo nabízí nejvýhodnější půjčku

Při pohledu na naší tabulku snadno sami zjistíte, kdo dokáže nabídnout nejvýhodnější půjčku. Pokud se vám nechce porovnávat, připravili jsme vám jednoduchý rychlý přehled:

  • Zonky – Zonky sice nemá úplně nejnižší splátku, ale nabízí nejnižší úrokovou sazbu a také možnost splatnosti až na 10 let
  • Moneta – Druhý nejnižší úrok nabízí Moneta a zároveň poskytne nejnižší splátku
  • mBank – Také mBank má výhodný úrok a druhou nejnižší splátku
  • Česká spořitelna – Od nízké úrokové sazby startuje i Česká spořitelna. Jejich splátka je rovněž nízká a navíc zde získáte zázemí velké a stabilní banky
  • Air Bank – Air bank nabízí kromě nízké splátky a slušného úroku i dlouhou dobu splatnosti, až na 113 měsíců

Co potřebujete k online porovnání půjček?

Než se rozhodnete pro konkrétní banku a jejich půjčku, je dobré si otestovat, jak by vypadala jejich nabídka na základě vašich požadavků. K tomu je potřeba znát některé parametry, bez nichž si půjčku nespočítáte ani na stránkách banky v jejich online kalkulačce. Jaké to jsou? 

1. Výše půjčky – kolik potřebujete půjčit

Do online kalkulačky vždy musíte zadat výši úvěru, který žádáte. Někdy stačí najet myší po liště, jindy vybíráte výši úvěru z roletky a někdy stačí, když ji zapíšete ručně. Vždy však dbejte na to, abyste si zbytečně nepůjčovali víc, než opravdu potřebujete – myslete na to, že půjčku musíte také splácet. Zároveň je vhodné vzít alespoň pár tisíc navíc, kdyby se váš záměr prodražil a půjčka by nestačila, nemusí se to však přehánět. 

2. Účel půjčky – na co půjčku potřebujete

Jak už jsme zmínili, my jsme tentokrát testovali půjčky na cokoliv, tedy bez účelu. Pokud ale chcete peníze na nové auto nebo se chystáte opravovat, rekonstruovat či dostavovat byt či dům, může být výhodnější konkrétní úvěr – půjčka na auto nebo půjčka na bydlení, úvěr ze stavebního spoření apod. Proto je vždy lepší promyslet, na co půjčku opravdu chcete a podle toho postupovat. 

3. Doba splácení

Nutné bude zadat také dobu splácení, tedy na kolik splátek si chcete půjčku rozložit. Někdy jsou uváděny roky, jindy počet měsíců. Také se můžete setkat s tím, že u některé společnosti nenastavujete délku splatnosti, ale výši splátky. Zadáte např. splátku 3000 Kč a kalkulačka vám sama přepočítá, jak dlouho budete úvěr splácet. Jindy naopak zadáte dobu splatnosti a kalkulačka vám spočítá splátku. 

4. Výše měsíční splátky

Výše měsíční splátky se nastavuje podobně, jako doba splatnosti – viz. výše. Proto se zde nebudeme opakovat. Zmíníme však radu, jak si vybrat vhodnou výši splátky. Vždy počítejte s tím, že i když teď máte dostatek volných prostředků a můžete splácet vyšší splátku, může se během let či měsíců něco změnit a najednou vám bude zbývat méně. Proto je vždy lepší nastavit si nižší splátku s delší dobou splatnosti, a pokud máte peníze navíc, vkládat je jako mimořádné splátky. Pokud banka umožňuje výši měsíční splátky v průběhu splácení měnit, můžete si nastavit splátku vyšší, tak, jak vám to vyhovuje aktuálně. 

Jaké instituce nabízí spotřebitelský úvěr (půjčku)?

Půjčku dnes nabízí všechny bankovní společnosti na trhu, jak ty velké, známé, s dlouhou historií a výraznou stabilitou, tak i nové, moderní banky, které fungují třeba i pouze online nebo s minimem poboček. My jsme testovali celou řadu z nich a vybrali do naší tabulky ty, které nabízí půjčku na cokoliv za výhodných podmínek. Ty nejlepší bankovní půjčky pak najdete v našem srovnání, kde jsme uvedli podrobné recenzi pěti nejlepších z nich. 

V tomto článku jsme se zaměřili jak na velké a stabilní banky, jako Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB, Raiffeisenbank nebo Moneta, tak na menší banky a další společnosti, které půjčky poskytují. Najdete tu Zonky, Home Credit, Air Bank, FIO, Unicredit bank, mBank i Accema


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!

Uživatelské zkušenosti

1 zkušeností
Hodnocení - 1 Hodnocení - 2 Hodnocení - 3 Hodnocení - 4 Hodnocení - 5

Super jednoduché srovnání, díky za to!

Hodnocení - 5
Roman Doleček
1. 11. 2023