mBank Hypotéka Recenze

Vyhody

+ Splatnost hypotéky je až 40 let
+ Možnost odkladu splátek

Nevyhody

Splátky nelze v průběhu fixace snížit
– Po odkladu se splátka jistiny rozloží do zbývajících splátek a ty se navýší

 

Mbank Logo

Zajímají Vás zkušenosti jiných uživatelů? Podívejte se na uživatelské recenze.

Shrnutí:

Hypotéka od mBank poskytuje klientům výhodný úvěr na koupi, rekonstrukci či refinancování nemovitosti, a to již od úroku 1,64 %. Využít ji ale můžete i při případném majetkovém vyrovnání. Tato hypotéka se dobře přizpůsobuje životním situacím klienta a umožňuje splátky v případě nutnosti odložit, nebo naopak vkládat mimořádné splátky, pokud klient sežene peníze dříve. Neumožňuje však snížení splátek, ani prodloužení hypotéky po jejich odkladu. Naopak – klientovi se po odkladu splátek navýší jistina. Výhodu představuje podmínka, že klient musí mít v případě žádosti 10 % z celkové částky ve vlastních prostředcích. U jiných bank je podmínkou 20 %. Další výhodou je možnost čerpat část hypotéky zpětně, nebo i na jiné věci, než je primární účel – bydlení, rekonstrukce atd. Klient si za část hypotéky může např. vybavit novou domácnost.

Druhy hypoték

mBank je poměrně mladá bankovní společnost, která svým klientům poskytuje komplexní služby ve finančním světě. Nabízí velmi výhodný osobní účet se zajímavými funkcemi, kartu zvýhodňující platby v zahraničí atd. Mezi jejich služby samozřejmě patří i námi testovaná hypotéka, která nás na první pohled zaujala nízkým úrokem, ale i některými dalšími funkcemi. Pojďme se na ni podívat blíže.

Hypotéka
Americká hypotéka
Živnostenská hypotéka (Investiční)
Refinancování hypotéky

Hypotéku od mBank můžete získat na koupi bytu či domu, na výstavbu, rekonstrukci, refinancování staré hypotéky nebo dokonce na vypořádání majetku. Neúčelovou hypotéku je pak možné získat třeba na nové auto (americká hypotéka). Také živnostníci si přijdou na své. Mohou získat investiční hypotéku na svůj projekt. My se ale podíváme na zoubek té první, účelové hypotéce určené na bydlení.

Základní parametry

Hypotéka od mBank nabízí úrok už od 1,64 %. To je opravdu velmi lákavé, ale je důležité vědět, že ne každý takový úrok získá. Svou roli hraje mnoho okolností, jako např. doba fixace, množství vlastních prostředků na nákup nemovitosti atd. Na úročení se podíváme za chvíli podrobněji. Nyní se pojďme podívat na další kritéria hypotéky od mBank.

Úrokod 1,64 %
Délka splatnosti12 měsíců až 40 let
Doba fixace1-5 let
Pojištění schopnosti splácet
Vlastní prostředkyminimálně 10 %
Využití nejen na bydlení

Dobu splatnosti mohou mít klienti dlouhou od 12 měsíců až do 40 let, což je opravdu velkorysé. Záleží však na tom, kolik je jim v době žádosti o hypotéku let. Starší klienti, kteří mají blíže do důchodového věku (65 let), musí zvolit kratší dobu splatnosti, čímž se jim navyšují měsíční splátky. Logicky je pak kladen větší důraz na vyšší příjmy.

Dobu fixace úroku hypotéky si mohou klienti nastavit od jednoho roku do pěti let. Záleží jen na nich, jakou délku fixace zvolí. Dobré je vědět, že úrok se může u různé délky fixace lišit. V současné době je nejvýhodnější úrok (zmíněných 1,64 %) u fixace na 5 let. Tato fixace je tak výhodná pro obě strany. Klient získá na delší období garanci nízkého úročení, zatímco banka si zajistí klienta na dobu pěti let.

Pojištění schopnosti splácet

Splácet hypoteční úvěr je náročný závazek na dlouhou dobu. I proto banky nabízí možnost pojištění schopnosti splácet. Také k hypotéce od mBank si můžete takové pojištění uzavřít, a to ve dvou variantách. První varianta je pro případ pracovní neschopnosti, hospitalizace z jakýchkoli příčin, invalidity III. stupně a pro případ smrti. Druhá varianta zahrnuje i případnou ztrátu zaměstnání, ovšem nenabízí hospitalizaci. Pojištění si mohou uzavřít klienti od 18 do 65 let, kteří nejsou v pracovní neschopnosti ani invalidním či dokonce starobním důchodu. Před uzavřením pojištění se vždy vyplňuje zdravotní dotazník. Pojištění je pak připočítáno k celkové výši splátky.

Je nutné mít vlastní prostředky?

V současné době není možné uzavřít 100 % hypotéku na koupi nemovitosti. Je potřeba, aby klient měl alespoň nějaké vlastní našetřené prostředky, které do koupě vloží. Ještě v loňském roce vlastní prostředky činily 20 % z výše hypotéky. Vzhledem ke koronavirové krizi však byla tato hranice snížena na 10 % a některé banky se rychle přizpůsobily. mBank je mezi nimi. Znamená to, že pokud potřebujete půjčit jeden milion korun, musíte mít našetřeno alespoň 100.000 Kč vlastních finančních prostředků. Výše vaší hypotéky pak bude 900.000 Kč. Tento příklad však berte pouze jako ilustrativní. Svou roli totiž hraje i odhadní cena nemovitosti.

Využití hypotéky nejen na bydlení

Někdy se stane, že klienti potřebují peníze i na další věci, než je právě koupě nemovitosti. Chtějí novou nemovitost rekonstruovat, dostavět, ale také si jednoduše vybavit byt. Z tohoto důvodu hypotéka od mBank umožňuje využití stejného hypotečního úvěru i na poslední zmíněné záležitosti. Klienti mohou využít dokonce 30 % z půjčených peněz z hlavního investičního záměru. Tato služba není u mBank ojedinělá, ale ne všechny banky ji zatím nabízí.

Poplatky

Stejně jako většina bank v dnešní době i mBank vychází klientům vstříc a nenárokuje si žádné poplatky za zřízení hypotéky ani za její měsíční vedení. Banka na sebe bere i financování odhadu nemovitosti.

Odhad nemovitostiZdarma
Zřízení hypotékyZdarma
Vedení hypotečního účtuZdarma

Variabilita hypotéky

Hypotéka od mBank umožňuje upravení splátek podle potřeb klienta nejen na začátku, tedy ve chvíli, kdy o hypotéku žádáte, ale mimořádně i v průběhu splácení a fixace. Není sice možné splátky snížit, ale pokud se klient dostane do obtížné finanční situace a nemá na splácení, může požádat o odklad splátek. Odklad banka umožňuje na 1 až 9 měsíců, podle situace. Po dobu odkladu klient platí pouze úroky, zcela na 0 se splátkou se tedy nedostane. Zbytek jistiny se po ukončení odkladu rozloží do zbylých splátek. To znamená, že jeho splátka se pak o něco navýší.

Přerušení splátekna 1-9 měsíců
Snížení splátek
Mimořádné splátky
Čerpání na návrh vkladu zástavního práva
Navýšení hypotéky

V životě klienta samozřejmě může nastat i situace opačná, tedy že klient má peníze navíc, a tudíž by rád vložil na svůj hypoteční úvěr mimořádnou splátku. I toto mBank umožňuje. Další výhodou je čerpání hypotečního úvěru na návrh vkladu zástavního práva do katastru nemovitostí, což je něco, co usnadní a zrychlí celý proces koupě nemovitosti.

Jak uzavřít hypotéku od mBank

Hypotéka od mBank, stejně jako u jiných bankovních institucí, se uzavírá na pobočce. Není možné ji uzavřít přes internet, i když klienti mají možnost si v kalkulačce na internetu sami nastavit své požadavky a hned vidí, kolik by spláceli na konkrétní počet let, mohou si zjistit výši úroku a další podmínky. Tato kalkulace samozřejmě není závazná a je možné, že u hypotečního specialisty se bude výpočet o něco lišit. Alespoň si však zájemce udělá přibližnou představu.

Při zájmu o hypotéku je dobré se na schůzku předem objednat, aby o vás věděl hypoteční specialista, který ví o hypotékách mnohem více, než běžní bankéři a může s vámi rovnou provést simulaci a tzv. „prescoring“, což je předběžný průzkum, zda na hypoteční úvěr finančně dosáhnete.

Pokud je vše na obou stranách v pořádku, může s vámi rovnou vyplnit žádost o hypotéku. Proto si na schůzku vezměte dva doklady totožnosti a pokud vám nechodí příjem na účet v mBank, pak i doložení příjmů. Dobré je vzít i smlouvu nebo předsmluvní dokumentaci ke koupi vaší nemovitosti.

Pokud žádost a první schůzka dopadnou dobře, hypoteční specialista objedná odhad nemovitosti, který je u mBank zdarma, tedy platí jej banka. Po schválení hypotéky je pak potřeba dojít na další schůzku, podepsat smlouvu a také dokument s pokynem čerpání hypotéky. Pokud jste neměli smlouvu o koupi nemovitosti, nebo jiné doklady, kterými prokážete, proč a na jaký účet hypotéku čerpáte, na první schůzce, určitě je budete potřebovat nyní.

Vzhledem k tomu, že banka čerpá již na vklad do katastru nemovitostí, bude čerpání vaší hypotéky zahájeno ve chvíli, kdy donesete z katastru potvrzený doklad. Vaše hypotéka je tímto uzavřena a vy můžete bydlet, rekonstruovat atd.Závěrečné hodnocení

mBank Hypotéka Recenze
Mbank Logo

Název: mBank

Shrnutí:
✅Čerpání již na základě potvrzení vkladu do katastru nemovitostí
✅Úrok již od 1,64 %
✅Vlastní prostředky – pouze 10 %

Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
3.29 (28 Recenzí)

Podívejte se na naše pravidelně aktualizované srovnání hypoték..

Redakce 5nej.cz

Redakce 5nej.cz se skládá ze zkušených bankéřů, marketingových specialistů, jazykových guru a fitness nadšenců, kteří věnují maximum svého úsilí a času na vytvoření kvalitního obsahu. Naše srovnání a recenze jsou vytvářeny nezaujatě a tak aby šetřily váš čas. Všechny služby a nástroje testujeme, sami nástroje fotíme a snažíme se vám poskytnout co nejvíce informací. Pokud se chcete dozvědět více o našem týmu, přečtěte si sekci "Kdo jsme" v patičce našeho portálu. Pokud se vám naše srovnání a recenze líbí, nebojte se nám dát hodnocení nebo rovnou napsat e-mail. Každé zpětné vazby si vážíme!

Jeden příspěvek

  1. Velmi špatné jednání 12.1.2021

Přispět názorem

Odesílám