Faktem je, že ve chvíli, kdy se zruší účet, zaniknou trvalé platby a inkasa automaticky sami - a zdarma. Pokud vám jej chtějí v bance rušit předem a s poplatkem, dá se to považovat za obcházení zákona.
Pokud rušíte účet tak, že jej převedete jinam - do jiné banky, budou pravidelné poplatky (kromě inkas) převedeny automaticky také. Budete mít proto méně práce a starostí.
Jak na zrušení bankovního účtu
Potřebujete zrušit nepotřebný bankovní účet, nebo byste raději převedli svůj účet do jiné banky? Řešíte, jak ten starý zrušit, aby s tím bylo co nejméně starostí? Zrušit bankovní účet už v dnešní době není nic složitého. Pojďme se podívat, jak to hravě a rychle zvládnete i vy.
O rychlé a především mnohem jednodušší zrušení bankovního účtu, než tomu by,o dříve, se stará Kodex mobility klientů. Ten umožňuje nové bance, kterou jste si pro svůj nový bankovní účet vybrali, zrušit účet ve stávající bance za vás a to bez dlouhých procesů.
Nová banka od vás získá veškeré kompetence ke zrušení starého účtu. Původní banka by díky Kodexu mobility klientů zase neměla klást žádné překážky a měla by umožnit hladký průběh zrušení účtu, ukončení trvalých příkazů, inkas a platební karty. Může zde sice být nějaký poplatek za zrušení účtu, ale o tom by měl být klient informován všeobecnými obchodními podmínkami své původní banky. Každá banka přitom může mít postup zrušení účtu trochu jiný.
Jaký je poplatek za zrušení účtu?
Banky obvykle poplatek za zrušení účtu nemají. Podle zákona o platebním styku banky nesmí účtovat poplatky za zrušení účtů drobných klientů, ale pouze za předpokladu, že tento účet vlastníte alespoň 12 měsíců.
Můžete se však setkat s poplatkem za zrušení platební karty, kontokorentu, inkas nebo trvalých příkazů. Pokud máte internetové bankovnictví, budete mít pravděpodobně možnost většinu z toho zrušit sami online a bez poplatku. Proto je lepší udělat to předem a poté teprve dojít do vaší banky a účet zrušit.
Pokud vám banka zaslala oznámení o zvyšování cen, tzv. dokument o změnách v ceníku/sazebníku, máte právo do dvou měsíců od zaslání tohoto dokumentu až do začátku účinnosti nového sazebníku účet zrušit. V takovém případě je zrušení bezplatné, a to i ve chvíli, kdy jej máte založený kratší dobu, než 12 měsíců.
Postup, jak správně zrušit bankovní účet
Pokud se rozhodnete zrušit bankovní účet sami, můžete tak učinit osobně na pobočce, online v internetovém bankovnictví či aplikaci (pokud to vaše banka umožňuje), po telefonu nebo pomocí e-mailu či pošty.
1. Online v internetovém bankovnictví
Jedním z nejrychlejších a nejjednodušších způsobů, jak zrušit bankovní účet, je přes internetové bankovnictví. Přihlásíte se do svého profilu, najedete si na číslo konkrétního účtu, které chcete zrušit, a v informacích, úkolech apod. (každá banka to může mít jinak) zadáte zrušení účtu a vyplníte potřebné parametry, které bude banka požadovat.
2. Na pobočce
Připravte si doklad totožnosti – občanský průkaz či pas, a dostavte se osobně na pobočku své banky. Tam s vámi bankéř sepíše žádost o zrušení účtu, ověří vás pomocí občanského průkazu a dá vám dokument o zrušení k podpisu.
3. Telefonicky
Pokud se vám na pobočku nechce chodit, nebo nemáte internetové bankovnictví, můžete zkusit zavolat na klientskou linku. V dnešní době, kdy si vás banka ověří i pomocí hlasového záznamu, je možné, že vám účet zruší i tímto způsobem. Pravděpodobně vám však zašlou poštou opět dokument o zrušení k podpisu a ověření. Rychlejší proto bude, když žádost o ukončení/zrušení účtu napíšete doma sami a dojdete na poštu, kde vám podpis za 30 Kč ověří. Dokument pak zašlete doporučeně do banky.
Nevyhovuje vám účet u vaší banky a hledáte novou, kde si jej založit? Vyberte si ten nejlepší v našem srovnání nejlepších bankovních účtů. Založte si nový účet a rovnou požádejte o zrušení starého. Budete tak mít rušení účtu u původní banky téměř bez práce.
Jaká pravidla pro zrušení účtu mají jednotlivé banky
Každá banka může mít při zrušení účtu trochu jiná pravidla. Proto jsme pro vás připravili přehled, jak to probíhá v jednotlivých bankách. Stačí, když si najdete tu svou. V našem textu najdete rady, jak zrušit u dané banky účet definitivně. Vždy platí, že pokud přecházíte k jiné bance, máte nárok na to, co platí v Kodexu mobility klientů a převod a tím i zrušení stávajícího účtu novou bankou tak pro vás bude jednodušší.
Raiffeisenbank
U Raiffeisenbank zrušíte účet na pobočce osobně, nebo pomocí dopisu s úředně ověřeným podpisem. Zrušit jej můžete i tak, že žádost nepošlete poštou ale na e-mail. Pak bude ještě potřeba zrušení účtu potvrdit ve vašem internetovém bankovnictví. Co vám nabídne běžný účet od Raiffeisenbank?
Komerční banka
Komerční banka patří mezi ty bankovní ústavy, které ruší účet pouze “po staru”. Neumožňují zrušení účtu online ani po telefonu. Dokonce ani dopis s ověřeným podpisem vám nepomůže. Je potřeba zajít osobně do pobočky banky a tam o zrušení účtu zažádat.
AirBank
Air Bank vám umožní zrušit účet osobně na pobočce, pomocí telefonní linky (číslo na Air Bank je 515 202 202) nebo online, ve vašem internetovém bankovnictví.
UniCredit Bank
V UniCredit Bank musíte opět dojít osobně na pobočku, kde si vás ověří pomocí občanského průkazu či pasu. Zaslat můžete i žádost formou dopisu s úředně ověřeným podpisem, ale opět je nutné, aby byl podpis podle podpisového vzoru v bance. Jaké výhody a nevýhody má účet od UniCredit Bank.
mBank
mBank je banka, která vychází vstříc klientům v různých situacích, a rušení účtu není výjimkou. Účet u nich zrušíte účet klasicky – osobně, na pobočce, nebo zasláním dopisu – žádostí o zrušení účtu s úředně ověřeným podpisem. Můžete ale také zavolat na klientskou linku 222 111 999. Zrušení účtu pak bude ještě potřeba potvrdit přes internetové bankovnictví nebo na pobočce.
Nejjednodušší způsob pak je zrušení účtu prostřednictvím internetového bankovnictví mBank. Najedete si na sekci Supermarket, vyhledáte “žádosti”, následně kliknete na služby a tam už pak najdete funkci “odstoupení” či “vypovězení” produktu. Rozkliknete si tuto funkci a vyplníte vše, co po vás budou žádat. Je to rychlé, pohodlné a nemusíte kvůli tomu běhat do banky. Jestliže uvažujete o běžném účtu u mBanky, přečtěte si naší recenzi.
Česká spořitelna
Česká spořitelna zrušení účtu prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví neumožňuje. Nezrušíte jej ani po telefonu. Bude vždy potřeba (s výjimkou, kdy účet převádíte k jiné bance) dojít osobně na pobočku, kde s vámi žádost o ukončení účtu sepíšou. Pokud se vám na pobočku nechce chodit, můžete zaslat dopis s žádostí. Musí mít však všechny důležité formality – číslo účtu, vaše osobní údaje, adresu, ověření podpisu úřední osobou, informaci, kam vám mají zaslat případný zbytek peněz z účtu atd. Lepší je proto vždy raději na pobočku dojít. Jaké parametry má pro běžný účet Česká spořitelna.
Moneta Money Bank
Moneta Money bank umožňuje pouze dva způsoby zrušení účtu. Prvním je klasický – dojít osobně na pobočku. Druhým pak požádat o zrušení dopisem, kde budete mít úředně ověřený podpis. Pozor – Moneta Money Bank bude vyžadovat, aby i ověřený podpis byl podle podpisového vzoru, který máte u nich máte nastavený.
ČSOB
Ani ČSOB neumožňuje rušit bankovní účet telefonicky nebo přes mobilní či internetové bankovnictví. Je potřeba dojít na pobočku osobně, kde s vámi výpověď k účtu sepíšou, nebo zaslat dopis s veškerými potřebnými údaji a ověřeným podpisem.
Fio
U Fio banky zrušíte svůj bankovní účet rovnou třemi způsoby. Opět je nejjednodušší zajít osobně s občanským průkazem na jejich pobočku. Můžete ale také zaslat dopis s žádostí o ukončení účtu s úředně ověřeným podpisem, a zaslat jej poštou nebo datovou schránkou s číslem 8aad5b9.