Bankovní identita je pojem omílaný v poslední době čím dál více. Není divu. Kromě toho, že slouží k bezpečnému přihlašování do internetového bankovnictví a můžete s ní na dálku – online potvrdit podpis na různých smlouvách, kvůli kterým jste dřív museli do banky osobně, má plno dalších funkcí. Pojďme se podívat, k čemu bankovní identita slouží, jak ji založit a využívat.

Bank Id

Co je bankovní identita?

Bankovní identita je jakýsi elektronický podpis, resp. ověření vaší osoby. Banka, ale i jiné úřady, tak ihned ví, že se jedná skutečně o vás. Můžete pak díky ní “na dálku” podepisovat různé dokumenty, ať už v bance nebo na dalších úřadech. Bankovní identita vám totiž umožní komunikaci také se státní správou, operátory, pojišťovnami, poskytovateli energií, ale i na různých e-shopech nebo u soukromníků. Je to zkrátka váš elektronický podpis i ověření občana na dálku. 

Bankovní identita je skvělý prostředek, jak zrychlit  a zjednodušit různé procesy, u kterých byste jinak museli být osobně přítomni. Pomáhá digitalizaci a ušetří vám spoustu času, schůzek na úřadech, papírování atd.

K čemu slouží bankovní identita?

Bankovní identita slouží v podstatě jako jakési vaše digitální “já”. Tam, kde jste dříve potřebovali občanský průkaz nebo pas, dnes postačí bankovní identita, díky které vše navíc vyřešíte online. 

Tam, kde jste dříve museli podepisovat hory papírů, dnes postačí bankovní identita. Slouží jako digitální podpis. Nemusíte tak do banky ani abyste osobně podepsali úvěr nebo hypotéku. Vše vyřeší podpis/potvrzení pomocí bankovní identity. Splňuje všechny požadavky na elektronický podpis, které vydalo nařízení eIDAS

Bankovní identita a její přihlášení k ní mají vysoce zabezpečené přihlašování a využívání. Banka si vaše údaje ověřuje sama, nesdílí je s žádnou třetí stranou. Nemusíte se tak bát, že by se údaje o vás dostaly do nepovolaných rukou a někdo je zneužil. Naopak. Bankovní identita přináší větší bezpečí nejen v případě přihlašování do internetového bankovnictví, ale celkově při podpisech smluv či jednání s různými úřady. 

To je totiž další velká výhoda bankovní identity. Slouží zároveň k přihlašování do portálů státní správy, do různých e-shopů i webů, jež mají klientskou zónu. Nemusíte si přitom pamatovat stovky různých hesel. Přihlásíte se vždy pod stejným jménem i heslem. 

Tip Tip

Nikdy nebylo podepisování dokumentů a žádost o různé úkony u státních organizací jednodušší. Bankovní identitu můžete mít u banky, kterou běžně využíváte, nebo u banky, u které žádný účet nemáte. S účtem je ale vše jednodušší. Doporučujeme proto vybrat banku, která již bankovní identitu podporuje.

Jaké jsou výhody používání bankovní identity (Bank ID)?

Výše jsme uvedli, co bankovní identita je a k čemu se nejčastěji používá. Jistě už jste si sami udělali obrázek o jejích výhodách. Shrnu je proto jednoduše:

 • Ušetří vám čas při cestě do úřadů, bank a soukromých společností
 • Vše vyřešíte online – slouží jako elektronický podpis
 • Je vysoce bezpečný a slouží i k bezpečnému přihlášení do internetového bankovnictví a dalších klientských portálů
 • Vidíte tak spoustu informací o své osobě pohromadě, nebo na portálech jednotlivých institucí – dříve jste o tyto informace museli složitě žádat

Jaké banky podporují bankovní identitu?

Banky Podporujici Bank Id

Jak Funguje Bankovni Identita
Fungování Bank iD. Zdroj: Bankid.cz

Kde se bankovní identita nejčastěji používá?

Jak jsme již zmínili, i když název bankovní identita inklinuje ke spojení s bankou, využívat se dnes dá na mnoha místech, jako je přihlášení do portálů státní správy apod. Kde ještě můžete bankovní identitu využít? 

Portál občana

Na Portálu občana můžete zkontrolovat svůj občanský průkaz, ale také vyřešit obnovení řidičského průkazu, zkontrolovat si body řidiče, založit nebo upravit a změnit informace o své živnosti, najdete tam i výpis z trestního rejstříku atd. 

Česká správa sociálního zabezpečení

Tento portál využijí jak lidé pracující, tak podnikatelé. Mohou zde podat přehled o příjmech a výdajích OSVČ nebo si pohlídat informace o zaplacených dávkách na důchodové pojištění pro OSVČ. 

Moje daně

Vyplnit a podat dańové přiznání k dani z příjmu fyzických osob, nebo podání daně z nemovitosti, daně z přidané hodnoty atd., můžete s bankovní identitou rovněž vyřešit online. Můžete si zde také kontrolovat svůj daňový účet. 

Úřad práce ČR

Pomocí bankovní identity na úřadu práce ČR požádáte o podporu v nezaměstnanosti i o rodičovský příspěvek. Vyřešíte tak i žádosti o další dávky, stejně jako žádost o zprostředkování zaměstnání. Opět si tak ušetříte spoustu času i cestu na úřad práce ve vašem městě. 

Očkovací portál

Na očkovacím portálu můžete sledovat díky bankovní identitě informace o prodělané nemoci, testech, nebo platnost svého očkování. Stáhnete zde i očkovací certifikát. 

Aplikace eRecept

Aplikaci eRecept využívají pacienti, lékaři i lékárny. Vy si zde pomocí bankovní identity zkontrolujete léky, které vám byly předepsány a vydány či nevydány. 

Zdravotní pojišťovna

Prihlaseni Portal Cpzp Pomoci Bank Id
Přihlášení do elektronické přepážky ČPZP pomocí Bank ID

Další soukromé společnosti – e-shopy, dodavatelé energií, mobilních tarifů, atd. 

Jak zřídit bankovní identitu?

Bankovní identitu si můžete sjednat různými způsoby. Záleží na tom, jak to má nastaveno vaše banka. Některé bankovní ústavy vám vytvoří bankovní identitu automaticky, např. Moneta Money bank, u jiných musíte o zřízení požádat. Obvykle osobně, na pobočce, aby si vás ověřili na základě občanského průkazu.

Moneta Money Bank

 • Bankovní identitu vytvoří automaticky, pokud sjednáváte nový účet či jiný produkt na pobočce banky.
 • Pokud sjednáte produkt online, je potřeba zajít na pobočku, kde si vás ověří pomocí občanského průkazu či pasu a bankovní identitu vám aktivují.
 • Moneta Money Bank

UniCredit Bank

 • Sjednáte si u banky některý z produktů a stanete se tak jejich klientem. Je nutné, abyste měli zároveň sjednáno internetové bankovnictví.
 • Přístupové údaje do internetového bankovnictví slouží automaticky jako bankovní identita – přihlášení probíhá pomocí uživatelského jména a push notifikace, která chodí pomocí SMS.
 • UniCredit Bank

Česká spořitelna

 • Bankovní identitu má automaticky každý klient, který má u banky účet či jiný produkt a současně sjednané internetové bankovnictví. Přihlašovací údaje do něj slouží automaticky k přihlášení do BankID. 
 • Pokud nejste klientem ČS, můžete si zajít na pobočku s dokladem totožnosti, kde vám bankovní identitu sjednají.
 • Česká spořitelna

Air Bank

 • Pokud máte jejich účet a internetové bankovnictví, máte automaticky zřízenou i bankovní identitu.
 • Pokud jste účet sjednávali nebo sjednáte online, je nutné zajít osobně na pobočku, kde vás ověří a bankovní identitu vám aktivují.

Fio Bank

 • Automaticky je bankovní identita nastavená, když využíváte jejich účet a internetové bankovnictví.
 • Pokud u nich účet nemáte, můžete si jej založit online a nastavit dokončení/podpis smlouvy kurýrem nebo na pobočce. Osobně vás ověří dle občanského průkazu a bankovní identitu sjednají.
 • Není nutné zakládat u nich účet. Bankovní identitu vám vytvoří i bez něj, osobně na pobočce, kam dojdete s OP nebo pasem.

Komerční banka

 • Klienti Komerční banky využívající internetové bankovnictví Moje Banka mají bankovní identitu automaticky sjednanou. Přístup do ní je stejný, jako do internetového bankovnictví.
 • Pokud internetové bankovnictví nemáte, zajdete na pobočku s občanským průkazem či pasem, kde vám ji zařídí a nastaví. 

ČSOB

 • Zřízení bankovní identity probíhá na pobočce, po ověření vaší osoby pomocí dokladu totožnosti.
 • ČSOB

Raiffeisenbank

 • Bankovní identita je automaticky aktivní u klientů, kteří byli ověřeni osobně na pobočce nebo pomocí kurýra.
 • Pokud jste zakládali účet či jiný produkt včetně internetového bankovnictví online, je nutné dojít osobně na pobočku, nechat se ověřit a aktivovat si bankovní identitu.
 • Raiffeisenbank

Použité zdroje Ne Ne

 • Vaše digitální občanka | BankID.cz. Vaše digitální občanka | BankID.cz [online]. Copyright © BankID 2022. Všechna práva vyhrazena [cit. 28.02.2023]. Dostupné z: https://www.bankid.cz/
 • Bankovní IDentita | Česká spořitelna. 301 Moved Permanently [online]. Copyright © 2023 Česká spořitelna, a.s. [cit. 28.02.2023]. Dostupné z: https://www.csas.cz/cs/o-nas/bezpecnost-ochrana-dat/bankovni-identita
 • HUŠKOVÁ, Karolína. \textit{Bankovní identita} [online]. Liberec, 2022 [cit. 2023-02-28]. Dostupné z: https://theses.cz/id/tqyirm/. Bakalářská práce. Technická univerzita v Liberci, Ekonomická fakulta. Vedoucí práce Ing. Lenka Strýčková, Ph.D.

Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!