Zapomněli jste poslat platbu a teď chvátáte, aby byla na druhém účtu včas? Potřebujete zjistit, jak poslat peníze, aby na druhém účtu byly okamžitě? I když se bankovní převody neustále zrychlují a některé banky už umí i tzv. okamžitou platbu, stále ještě může chvíli trvat, než peníze dorazí tam, kam mají. Pojďme si ukázat, jak dlouho trvají jednotlivé převody peněz mezi bankami, v tuzemsku i do zahraničí. 

Zadání platebního příkazu

U převodu peněz záleží na tom, zda je posíláte prostřednictvím příkazu v bance, přes bankomat nebo prostřednictvím internetového bankovnictví. V rámci jedné banky jsou už obvykle peníze na účtu ihned. Přesto zrychlování převodu peněz musí dodržovat určitá pravidla, která určují evropské a světové regulace bankovního styku.

Doba převodu peněz u stejné banky

Pokud zadáváte příkaz ve stejné bance, obvykle jsou peníze na účtu okamžitě. Některé banky už dnes podporují tzv. okamžitou platbu. Dříve bylo nutno dávat tzv. expresní platbu, která byla ovšem za poplatek. Nyní už to nutné (v některých bankách) není.

Některé banky mohou převod z účtu na účet u stejné banky převádět okamžitě pouze v pracovní dny. 

Např. Česká spořitelna však převede platbu zadanou přes internetové bankovnictví okamžitě, a to i o víkendu a svátcích. 

Okamžitý převod

Okamžitý převod v současné době podporuje již řada českých bank, zdaleka to však nejsou všechny. Do budoucna se však počítá s tím, že se postupně připojí všechny banky a okamžitý převod tak bude fungovat v rámci celé Evropské unie. 

Aby platba na účtu druhé banky proběhla okamžitě, je nutné, aby byly do systému okamžité platby zapojeny obě banky. Jak ta vaše, odkud peníze posíláte, tak ta druhá, do které mají přijít. V opačném případě se peníze na druhý účet stejně připíšou až následující den. 

Jaké banky umožňují okamžitý převod:

Doba převodu peněz k jiné bance v tuzemsku

Posíláte-li peníze do jiné banky, jedná se o tzv. mezibankovní převod. V tomto případě musí platba projít nejprve přes zúčtovací centrum. Tento systém (CERTIS) má v České republice na starosti Česká národní banka (ČNB). 

Ať pošlete peníze v jakoukoliv dobu, budou připsány do druhého dne. Může se však stát, že převod ovlivní čas, do kdy platbu u vybrané banky zadáte. Pokud jste platbu odeslali po Tzv. zúčtovací době, mohou se připsat až den následující. V takovém případě nebude platba připsána D+1 ale až D+2. Nejpozdější hranici doby, do které je nutné platby připsat na druhý účet, určuje již zmíněný zákon a evropské bankovní regulace

Doba převodu peněz do zahraničí

Převod platby do zahraničí může trvat podstatně delší dobu. Je to dáno především měnou, do které je nutné platbu převést. Nejrychleji se v tomto případě převádí Eura. Můžete totiž využít tzv. SEPA platbu, která je jednak levnější, než klasický převod peněz do zahraničí, ale také rychlejší. Banky mezi sebou mají díky Evropské unii nastavené standardy, tedy konkrétní dobu, do které musí být tyto peníze převedeny. 

převod přes internetové bankovnictví

Zajímavostí jsou také Libry. Ty mají domluvenou výjimku u Evropské unie, takže je jejich zaúčtování reálné do čtyř dnů od odeslání. U jiných měn, především u mimoevropských, trvá bankovní převod i 5 až 10 pracovních dní. Při odesílání peněz do zahraničí je proto nutné s tímto časem počítat. Pokud spěcháte a nejste si jisti, za jak dlouho konkrétní měna na druhý účet dorazí, kontaktujte svou banku a zeptejte se přímo. 

Jak urychlit převod peněz ideálně s připsáním tentýž den

Pokud potřebujete peníze na druhý účet poslat do druhého dne a nejste si jisti, zda se to stihne, je lepší raději připlatit a vybrat tzv. expresní převod. Tento speciální typ převodu peněz nabízí většina českých bank, ale můžete se ještě setkat i s nějakou výjimkou. Pokud jej zvolíte, budou peníze na druhém účtu ještě tentýž den. 

Cena za expresní převod se řídí dobou, kdy platbu odesíláte. Pokud ji zadáváte někdy v odpoledních hodinách nebo večer, může být poplatek za převod větší. Jelikož expresní poplatek může stát i 100 Kč a více, je lepší se předem informovat v bance, zda jsou schopni peníze připsat na druhý účet okamžitě, i bez využití expresní platby. Např. zmíněná Česká spořitelna podporuje okamžité platby a tak je většinou platba připsána okamžitě i v případě, že peníze posíláte odpoledne a do jiné banky. V takovém případě sice můžete zvolit expresní platbu, ale budete za ni platit zbytečně. Opět však záleží na tom, zda okamžitou platbu podporuje i druhá banka. 

Doporučujeme Doporučujeme

Doporučujeme vždy před převodem peněz zavolat na klientskou linku vaší banky a informovat se, zda má význam zadávat expresní platbu. Pokud banka podporuje okamžitou platbu, není (někdy) nutné platit zbytečný poplatek za expresní platbu navíc.

Kdy zadávat platbu na účet, aby byla připsána co nejdříve

U bankovního převodu hraje roli doba, ve kterou peníze posíláte. Doba připsání peněz na druhý účet se označuje D+0 – tedy připsání tentýž den a D+1 – připsání platby do druhého dne. Důležitým faktorem je způsob, jak platbu odesíláte. 

Bankovní převod zadaný přes internetové nebo mobilní bankovnictví stačí odeslat do 23:00 hodin. Pokud jdete zadat příkaz na pobočku, stačí to do konce pracovní doby. Pobočky zadají příkaz vždy ještě tentýž den. Ve směrných boxech je nutné zadat platbu do 12:00, jinak se odešle do zúčtovacího centra až následující den a platba se tím protáhne. Tyto časy však mohou mít banky nastaveny různě. Opět zde platí, že je dobré – pokud na platbu chvátáte – zjistit si časy převodů předem. 

Aby platba odešla z účtu ještě tentýž den, tedy aby proběhla tzv. D+0, je nutné u některých bank odeslat platbu do 8:00 (např. mBank), jinde do 10:30 (Equa bank), ale obvykle platí čas 12:00 (např. Česká spořitelna, ČSOB, Moneta Money Bank, Fio Bank a další.)

Pro odeslání platby z účtu tak, aby převod peněz proběhl v čase D+1, pak můžete platbu odeslat později. Každá banka má ale opět jiné časy. 

Např. Expobank má stanovený čas 19:00, Česká spořitelna až 23:00 a u Air bank stačí zadat platbu do půlnoci, pouze v pátek do 16:30.

Uvedené časy platí ve chvíli, kdy se platby odesílají z mobilního nebo internetového bankovnictví. Pokud posíláte platbu v pátek, může se stát, že přes víkend nebude zpracovaná. Peníze se tak připíšou až v pondělí. 

Tip Tip

Ještě jste nevybrali banku, ve které si založíte účet, nebo přemýšlíte o přechodu k nové bance? Podívejte se, které banky podporují okamžitou platbu a které jsou uživatelsky nejlepší. Podrobnosti a informace najdete v naše srovnání bankovních účtů.


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!