Ať už cestujete jednou za čas, nebo jste na letišti jako doma, mít možnost nerušeného odpočinku v pohodlí letištního salonku místo velké a hlučné letištní haly je k nezaplacení. Mastercard Lounge Praha je salonek na letišti Václava Havla v Praze, který poskytuje plno pohodlí a dokonalý komfort. Nemůže jej ale využívat každý. My jsme se podívali, jaké výhody přináší svým držitelům karty Marstercard, kde všude můžete využívat letištní salonky zdarma i kolik zaplatíte za svůj doprovod. 

Kdo nabízí vstup do letištních salonků zdarma

První, co nás napadne je, zda naše vlastní banka dokáže poskytnout kartu, která nám umožní vstup do letištního salonku zdarma a kolik za takovou kartu zaplatíme. Máme pro vás jednoduchý přehled o bankách, kartách a programech, které poskytují a které můžete využít i vy. 

Společnost Počet vstupů ročně zdarma Poplatek za vedení karty
Erste Premier 8, členství LoungeKey 2500 Kč, popř. výhodné podmínky Erste Premier
ČSOB Premium (karta) 4, členství LoungeKey 450 Kč měsíčně nebo ČSOB Premier zdarma
Komerční banka Kreditní karta World Elite 4, členství Dragonpass 550 Kč nebo TOP nabídka zdarma
Raiffeisenbank Kreditní karta RB PREMIUM 2, členství LoungeKey 199 Kč nebo u Exkluzivního nebo Prémiového  účtu zdarma
Raiffeisenbank Visa Gold 4, členství LoungeKey 350 Kč nebo u Exkluzivního účtu zdarma
Revolut Ultra Neomezené množství 1100 Kč měsíčně
Pro držitele karet Mastercard Platinum a Mastercard World Elite Neomezeně nebo dle informací vaší banky Ročně cca 7000 Kč nebo v rámci programů banky za zvýhodněné ceny

Co je potřeba splnit pro získání prémiového programu banky

  • Erste Premier – Příjem 70.000 Kč a úspory, investice či úvěrové produkty v hodnotě 250.000 Kč, nebo úspory a investice v rámci České spořitelny ve výši 2.500.000 Kč, nebo úspory, investice a úvěrové produkty v rámci ČS ve výši 4.000.000 Kč.
  • ČSOB Premium – Měsíční příjem na účtu alespoň 50.000 Kč, nebo úspory a investice v rámci ČSOB alespoň ve výši 1.500.000 Kč nebo hypotéky a úvěry v ČSOB vyšší než 3.000.000 Kč.
  • Raiffeisenbank RB PREMIUM – Prémiový účet u Raiffeisenbank za 250 Kč měsíčně, nebo zdarma při splnění podmínky – měsíční příjem alespoň 50.000 Kč a to v jedné či dvou transakcích. 
  • Mastercard Platinum nebo World Elite – V tomto případě záleží vždy na konkrétní bance, u které si necháte kartu udělat, jaké má ceny, podmínky programu a zda na ně svými příjmy, úsporami, popř. úvěrovými produkty dosáhnete. 

Jak fungují vstupy do salonku s Revolut Ultra

Revolut Ultra

Vstup do letištních salonků mají otevřený i klienti internetové banky Revolut. Revolut Ultra je program poskytovaný bankou Revolut ve spolupráci se společností DragonPass. Klienti programu Revolut Ultra mají do salonků neomezený vstup, a to zdarma. Spolucestující si ale musí vstup do salonku zaplatit. Vstup zdarma tak získáte do cca 1400 letištních salonků po celém světě a samozřejmě i bezplatné pití a jídlo. Zkrátka kompletní komfort. Každý salonek však může mít jiné podmínky, proto není možné rozepisovat veškeré podmínky a výhody, které karta Revolut Platinum, kterou s programem Ultra získáte, umožňuje.

Cena za členství/účet Revolut Ultra je měsíčně 1100 Kč. 

Jak jinak získat vstup do salonku

Vstup do letištních salonků je samozřejmě placený, jinak by do nich chodil každý. Cena se pohybuje kolem 800 až 1000 Kč, např. v Praze zaplatíte přibližně 900 Kč za osobu. Záleží samozřejmě na tom, zda máte Mastercard kartu, která vám vstup zlevňuje, nebo poskytne zcela zdarma. Obvykle platí, že držitel karty má vstup do salonku stanovený podmínkami karty, kterou drží a jeho doprovod pak slevu. Zaplatí většinou kolem 450 Kč za osobu. Děti do tří let mají do některých letištních salonků vstup zdarma. 

Kromě držení karty Marstercard je vstup do některých salonků podmíněn i členstvím ve speciálních programech, jako je DragonPass, PriorityPass nebo LoungeKey. I tyto programy však můžete ke kartě získat díky své bance a kartě, kterou si u nich zařídíte. 

S kartou Mastercard (záleží vždy na tom, kterou z nich máte, podle toho jsou stanoveny ceny a podmínky pro vstup do letištních salonků) můžete mít v Praze neomezený vstup zdarma, stejně jako v Bratislavě nebo ve Vídni. K tomu je pak omezené množství (od 8 až po 2) vstupů zdarma do salonků na letištích po celém světě. 

Karty, které vám tento vstup umožní i programy a podmínky vybrané banky jsme shrnuli výše, v naší tabulce. Pod ní pak najdete podmínky, které je nutné splnit pro programy jednotlivých bank, které tyto karty držitelům vystavují. 

Pro vstup do letištních salonků ale existují ještě další možnosti. Jaké jsou tedy všechny možnosti, jak se do nich dostat? 

  • Zaplatíte na místě plné vstupné (kolem 900 Kč)
  • Máte business letenku nebo letenku do první třídy
  • Jste členem věrnostního programu některé z leteckých společností
  • Jste členem partnerského programu PriorityPass nebo LoungeKey
  • Jste klientem a členem některého z partnerských programů vybraných bank či internetové banky Revolut

Má doprovod vstup do salonku zdarma?

V případě vašeho doprovodu je to různé. V některém salonku si musí zaplatit plné vstupné, jinde platí polovinu, což je kolem 450 Kč na osobu. Jinde může vstoupit zcela zdarma. Záleží na tom, o jaký salonek se jedná, ale především jaké podmínky jsou stanoveny v programu, jehož jste členem, tedy záleží na programu vaší banky, programu LoungeKey, Priority Pass atd. Děti do 3 let mají většinou vstup do salonku zdarma, ale opět záleží na podmínkách vybraného letiště a salonku. 

Pozor Pozor

Vstup do salonku je vždy pouze s platnou letenkou. Znamená to, že jej můžete využít před odletem, popř. v mezičase, kdy čekáte na následující let, tedy když přestupujete z jednoho letadla na druhé. Pokud víte, že budete po příletu do cíle čekat tři hodiny na letišti, vstup do salonku už využít nemůžete, protože v tu chvíli už vaše letenka nebude platná.

Jak fungují salonky na letišti?

Salonky na letišti jsou takové oázy klidu a pohodlí. Oproti veřejným prostorům a halám, kde čeká plno lidí, běhají tam děti a neustále někdo kolem vás rachotí s kufrem na kolečkách, si v salonku odpočinete, pohodlně posedíte a dáte si dobré občerstvení, často zdarma. 

Letištní salonky nabízí především pohodlné posezení a rychlou Wi-fi, díky které můžete při čekání nerušeně pracovat, popř. se spojit s rodinou a zkrátit si čekání chatováním nebo videohovorem. 

V salonku si dáte kávu i občerstvení zdarma a pro ty, kteří mají dlouhé čekací doby nebo více přestupů, dlouhé lety apod. jsou na některých letištích k dispozici i sprchy. Vhodné jsou salonky i pro rodiny s dětmi, protože některé mají speciální zóny s hracími koutky. Tak můžete děti zabavit a přitom nebudou vyrušovat ostatní čekající, protože předností salonků je především klid. 


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!