Co je to multihosting a jak ho vybrat?
Díky mým článkům si můžete vybrat kvalitní webhosting i WordPress hosting. V tomto článku se ale zaměříme na další specifický druh hostingu, kterým je multihosting. Poradím vám, na jaké parametry se zaměřit, co to vlastně multihosting je a jak se odlišuje od běžných hostingových tarifů, které společnosti nabízejí.
Co je to multihosting?
Multihosting je speciální druh hostingu, který umožňuje hostovat více webových stránek v jednom tarifu, což je ideální pro firmy nebo jednotlivce, kteří mají víc než jeden web. Místo toho, abyste platili za každý web samostatně, si pronajmete místo na serveru, které využíváte pro různé domény a weby.
Kdy je vhodné o multihostingu uvažovat?
Jak jsem psal výše, tak multihosting je určený primárně pro dva a více webů. Takže pokud máte webů více, tak byste měli uvažovat právě o multihostingu.
Výhody multihostingu
Kromě jednotné platby za hosting, vidím velkou výhodu v tom, že multihostingy mají zpravidla větší prostor pro web a databáze, než běžné tarify. Předpokládá se, že weby mohou být různě velké. Proto je prostor větší. Rovněž budete mít všechny weby pohromadě na jednom místě a nebudete muset řešit, co u kterého poskytovatele anebo na kterém účtu jaký web máte.
Další výhodou je úspora nákladů za hosting. Místo toho, abyste platili za každý web samostatně, můžete mít všechny své weby na jednom hostingu. To je mnohem levnější než mít několik samostatných hostingů pro různé projekty.
Bezpochyby jednou z největších výhod je jednodušší správa. Všechny weby můžete spravovat z jedné administrace. To znamená, že nemusíte přepínat mezi různými účty nebo panely pro správu. Pro správce webů je to obrovská výhoda, protože centralizace všech stránek do jednoho rozhraní usnadňuje jejich údržbu.
Nevýhody multihostingu
Mezi nevýhody bych rád zařadil sdílené prostředky. Co to znamená? U multihostingu jsou všechny weby na serveru sdílené, což znamená, že sdílíte výkon serveru (CPU, RAM, šířku pásma) s ostatními weby hostovanými na stejném serveru a to v rámci daného účtu. Pokud jeden web na serveru spotřebovává hodně prostředků (například při nárazovém zvýšení návštěvnosti), může to ovlivnit výkon ostatních webů. Tento typ hostingu není ideální pro weby, které mají vysoký návštěvnostní a velký výkonnostní nárok.
Další nevýhodou mohou být sdílené IP adresy. Pokud některý web na serveru poruší pravidla (např. spamming, malware), může se to negativně projevit i na reputaci IP adresy, což může ovlivnit výkon všech ostatních webů na této IP adrese. To může mít dopad na doručitelnost e-mailů nebo na SEO, pokud je IP adresy penalizována anebo se objeví na blacklistu.
Jaké parametry by vás měli zajímat?
Pojďme se podívat, jaké parametry jsou podle mého názoru důležité a měli by vás zajímat při výběru multihostingu.
Počet domén
Mezi nejdůležitější parametry, které by vás při výběru multihostingu měli zajímat je počet domén respektive webů, které můžete v rámci tohoto tarifu přiřadit. Nejčastěji se můžeme setkat s multihostingem pro 5 nebo 10 webů. Některé společnosti nabízejí i neomezený počet domén – v tomto případě je pak jediným limitem místo na disku, které můžete využít.
Prostor
U multihostingu je prostor důležitější, než u klasického webhostingu nebo WordPress hostingu. Hodnota totiž určuje celkový prostor pro všechny weby, které k němu budete mít přiřazené. Můžete ho mít společný pro web, databázi a e-maily a nebo tyto hodnoty budou rozdělené. Ve finále je to v podstatě jedno, jen je potřeba si rozmyslet velikost, kterou potřebujete. Důležité je hledat poskytovatele, který vám může nabídnout i navýšení tohoto prostoru v případě, že by vám došlo místo.
Cena
O ceně jsem psal už výše. Ta bývá v rámci multihostingu výhodnější, než kdybyste si objednali například 5 samostatných webhostingů pro 5 webů. Cena se u těchto tarifů liší v závislosti na počtu domén a na velikosti prostoru pro weby.
Bezpečnost
Tady bych si dovolil uvést informaci, o které možná nevíte, ale rozhodně by vás měla zajímat a tou je oddělený prostor. Z důvodu bezpečnosti doporučuji vybírat takový hosting, který má oddělené adresáře. Ptáte se proč? Pokud dojde k napadení webu a nebudete mít systémově oddělené adresáře, tak se můžete nevědomky útočníkovi „otevřít vrátka“ i k vašim dalším webům.
Jaký multihosting doporučuji?
Od doby, kdy se pohybuji v oblasti tvorby webů jsem se setkal s několika společnostmi, které multihosting poskytují. Pokud bych měl doporučit jednu, tak to bude Blueboard, který sám pro několik webů využívám a doporučil jsem ho i několika svým klientům.
Proč právě Blueboard?
Blueboard patří mezi jedničky na trhu nejen v této oblasti. Nabízejí jeden tarif, na který můžete umístit až 10 webů najednou. Nemusíte si lámat hlavu s kapacitou pro tyto weby. Blueboard vám nabídne prostor 10 GB s možností dokoupení prostoru, pokud byste ho vyčerpali. Pro každý web si můžete v případě potřeby nastavit rozdílnou verzi PHP. Za mě je to jeden z nejlepších multihostingů na trhu.
Pár slov na závěr
Pokud máte více webů nebo plánujete jejich růst, multihosting může být skvělá volba, jak ušetřit a zjednodušit si správu. Podle mě je to výhodné, pokud nechcete mít příliš složitou infrastrukturu nebo vysoké náklady.