Potřebujete zrušit povinné ručení a tápete, jak to udělat správně? Ať už rušíte povinné ručení kvůli prodeji auta nebo nevyhovujícím podmínkám, je nutné dodržet zákonem stanovený postup a pravidla. Není to však nic složitého. My jsme povinné ručení rušili před pár měsíci a tak pro vás máme podrobný návod, jak to udělat správně. 

Zruseni Povinneho Ruceni

Ať už se rozhodnete zrušit povinné ručení, kvůli příliš drahému nebo nevyhovujícímu nastavení, nebo prodáváte auto a kupujete nové, tudíž je potřeba staré povinné ručení zrušit a sjednat nové, můžete to udělat několika způsoby. Níže uvedené způsoby platí ve chvíli, kdy povinné ručení rušíte sami. Pokud prodáváte vůz přes autobazar, je možné, že vám se zrušením povinného ručení pomohou přímo tam. Také pojišťovací poradci, kteří vám sjednávají nové povinné ručení se automaticky starají o to, aby vám pomohli zrušit to staré. 

Tip Tip

Nejste spokojeni s nastavením svého povinného ručení a rádi byste si sjednali nové a lepší, popř. levnější? Podívejte se na naše srovnání nejlepšího povinného ručení a vyberte si podle svých potřeb.

Výpověď na pobočce

Nejjistější je vždy výpověď povinného ručení přímo osobně na pobočce. Máte jistotu, že ji pojišťovna skutečně obdržela a vy si odnesete v ruce potvrzený dokument s datem ukončení. Víte tak přesně, do kdy vám “staré” povinné ručení platí a od kdy je dobré zřídit nové. 

Výpověď dopisem

Výpověď můžete sepsat i v ruce nebo doma na počítači. Pokud máte tiskárnu, je možné si vytisknout přímo tiskopis ze stránek vaší pojišťovny, ten vyplnit a poslat na adresu pojišťovny doporučeně. Pokud formulář s výpovědí nenajdete, napíšete výpověď sami – např. ve Wordu, vytisknete, podepíšete a odešlete na pojišťovnu. Pozor však na to, aby měla výpověď povinného ručení dopisem všechny potřebné náležitosti.

Výpověď přes internet

Některé pojišťovny umožňují vyplnit výpověď povinného ručení online a rovnou odeslat, případně si stáhnete výpovědní formulář, vyplníte jej v počítači a odešlete do e-mailu. Tak můžete poslat i výpověď, kterou sami napíšete. Trvejte však na potvrzení vaší výpovědi pojišťovnou. Pokud vám nepřijde potvrzovací e-mail nebo dopis, že vaši výpověď přijali a akceptovali, raději si zavolejte na klientskou linku a ověřte si, že dorazila správně a má všechny náležitosti, které jsou potřeba. 

Výpověď přes datovou schránku

V případě, že máte datovou schránku, můžete poslat výpověď i touto cestou. Opět však platí, že byste si měli vyžádat potvrzení od pojišťovny o tom, že výpověď povinného ručení akceptují. 

Možné výpovědi z povinného ručení

Povinné ručení je možné vypovědět z mnoha důvodů. Různé důvody však znamenají i různé postupy při rušení nebo různě dlouhé výpovědní lhůty. 

 1. Výpověď do dvou měsíců od uzavření smlouvy – Od uzavření smlouvy povinného ručení je možné podat výpověď bez udání důvodů do dvou měsíců. V takovém případě běží krátká – osmidenní výpovědní lhůta. 
 2. Výpověď do tří měsíců od oznámení pojistné události – Do tří měsíců lze smlouvu vypovědět od data nehody/pojistné události. Důvodem je v tomto případě nespokojenost s tím, jak pojišťovna (vy)řešila pojistnou událost. 
 3. Výpověď dohodou – Možností je výpověď dohodou. V takovém případě navrhnete datum ukončení a vyrovnání závazků. Je nutné, aby pojišťovna váš návrh potvrdila. 
 4. Výpověď ke konci pojistného období – V tomto případě je nutné zaslat výpověď na pojišťovnu minimálně šest týdnů před koncem pojistného období. Pokud tak neučiníte, povinné ručení se díky automatické prolongaci prodlouží na další rok. 
 5. Výpověď kvůli zvýšení pojistného – Pokud vám pojišťovna zaslala dopis se zvýšením pojistného, můžete do měsíce od jeho obdržení podat výpověď povinného ručení. 
 6. Výpověď kvůli změně vlastníka nebo provozovatele vozidla – Pokud jste prodali svůj vůz, nebo jej přepisujete na nového vlastníka, máte nárok na zrušení povinného ručení bez výpovědní lhůty. Smlouva zaniká k datu, kdy byla na pojišťovnu doručena kopie smlouvy o prodeji vozidla, nebo kopie velkého technického průkazu, kde je vyznačena změna vlastníka vozidla. 
 7. Výpověď z důvodu (dočasného nebo trvalého) vyřazení vozidla z evidence – Aby byla výpověď povinného ručení akceptována, musíte zaslat do pojišťovny kromě výpovědi i kopii velkého technického průkazu, kde je vyznačeno vyřazení vozidla z evidence, a to i v případě vyřazení dočasného. 
 8. Výpověď z důvodu odcizení vozidla – Pokud vám automobil ukradli, můžete podat výpověď povinného ručení. K němu pošlete kopii protokolu od policie. Je také nutné vrátit platnou zelenou kartu. 

Co uvést ve výpovědi z povinného ručení

Každá výpověď povinného ručení by měla mít určité náležitosti, které pojišťovna ke zrušení potřebuje. Pokud by něco z nich chybělo, nemusí vaši výpověď akceptovat. Do výpovědi povinného ručení vždy uvádějte následující informace:

 • Vaše jméno (jméno pojistníka), popř. IČO, pokud máte povinné ručení sjednané na firmu 
 • Adresu trvalého bydliště nebo sídla podnikání
 • Číslo pojistné smlouvy (povinného ručení), kterou rušíte
 • Důvod, proč povinné ručení rušíte
 • Datum sepsání výpovědi, popř. místo
 • Váš podpis
Pozor Pozor

Pokud rušíte povinné ručení kvůli prodeji vozu nebo jeho likvidaci, zruší vám smlouvu do určitého (potřebného) data. Pokud však rušíte smlouvu kvůli odchodu k jiné pojišťovně, poběží vám výpovědní lhůta až do konce pojistného plnění.

Vzor výpovědi povinného ručení

Předmět: Výpověď z pojistné smlouvy

Adresa pojišťovny:

Pojišťovna Jistota
Bezdrevská 15
Český Krumlov 381 01

Místo a datum sepsání výpovědi:  V Českých Budějovicích, 10.9.2022

Dobrý den, 

z důvodu prodeje vozu žádám o ukončení povinného ručení č. 12345678. K prodeji vozidla došlo 1.9.2022. 

V příloze zasílám kopii kupní smlouvy a technický průkaz s vyznačením nového vlastníka vozidla. (Nepovinné – pojišťovny si vše zjistí přes registr vozidel. Pokud ale kopie přiložíte, je to vždy lepší.)

S pozdravem

Petr Novotný

RČ: 822305/1234 (nepovinné)

Nová, 123
Praha 1
110 00

tel.: 602 223 332

A to je vše. Takhle jednoduše vypadá výpověď z povinného ručení.

Doporučujeme Doporučujeme

Přecházíte k nové pojišťovně? Nejspíš vám dokážeme spočítat výhodnější nabídku. Vyzkoušejte naší kalkulačku povinného ručení.


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!