Povinné ručení musí mít každý, kdo vlastní motorové vozidlo. Je přitom jedno, zda vlastníte osobní vůz, motorku, čtyřkolku či cokoliv jiného. Za povinné ručení se nám nikomu nechce zbytečně platit. Kde si ho uzavřít, aby bylo kvalitní, pokrylo dostatečně všechny náklady v případě pojistné události a přitom jste za něj neplatili tisíce? Jaké jsou ceny povinného ručení v aktuálním roce 2024?

Ceny Za Povinne Ruceni Pro Auta

Ceny povinného ručení se odvíjejí od mnoha faktorů. Svou roli hraje typ vozu, resp. jeho spotřeba a výkon, ale také místo trvalého bydliště řidiče a to, zda jezdí bez nehod, jak dlouho má řidičské oprávnění apod. 

Řidiči ve velkých městech, kde je větší pravděpodobnost dopravních nehod, jsou v tomto případě poněkud znevýhodnění. Jejich povinné ručení bude dražší, než u řidičů s místem trvalého bydliště na venkově. Za jízdy bez nehod můžete získávat slevy a bonusy od pojišťoven, které cenu vašeho povinného ručení výrazně ovlivňují. O tom, jak tyto bonusy fungují a jaká je sleva, jsme psali v jiném článku, který si můžete na našich stránkách přečíst. 

Cenu povinného ručení ale také ovlivňuje výše pojistného limitu. Jistotu ceny vám zaručí kalkulačka povinného ručení. Jinou cenu zaplatíte, když si vůz pojistíte na 30 milionů škody na majetku a 30 milionů škody na zdraví, a zcela jinou cenu pak u pojistného limitu na 100 milionů a více. Dále může ovlivnit cenu připojištění, které k povinnému ručení zvolíte a které nabízí každá pojišťovna jiné.

Ceník povinného ručení v roce 2024

Objem motoru v cm3 Průměrná cena
do 1000 cm3 1 600 Kč
1001 – 1250 2 000 Kč
1251 – 1350 2 100 Kč
1351 – 1400 3 100 Kč
1401 – 1650 3 150 Kč
1651 – 1850 3 150 Kč
1851 – 2000 4 700 Kč
2001 – 2500 4 700 Kč
nad 2500 cm3 6 800 Kč

Tabulku jsme sestavili na základě dat z několika srovnávačů pojištění jako ePojištění, RIXO a dalších.

Jak ušetřit na ceně povinného ručení

Když jsem řešila, kde si sjednat povinné ručení, nechtěla jsem sázet jen na jednu pojišťovnu. Zajímalo mě, jak mi nastaví povinné ručení více pojišťoven najednou a chtěla jsem si porovnat nejen jejich nabídku ohledně výše pojistných limitů a možných připojištění, ale také výslednou cenu. Proto jsem využila srovnávačů cen povinného ručení

porovnání cen

Srovnání a srovnávače povinného ručení

Využít se dá srovnání povinného ručení, kde najdete recenze na jednotlivé pojišťovny a všechny možnosti, které k povinnému ručení nabízí. Pokud ale chcete zjistit, jak by vypadalo povinné ručení přímo pro váš vůz u různých pojišťoven a nechcete zkoušet kalkulačky pojištění na stránkách jednotlivých pojišťoven, mohu doporučit srovnávače pojištění. To jsem využila i já. 

Jak si srovnat ceny povinného ručení

Otevřela jsem si srovnávač pojištění, zadala potřebné parametry – obvykle po vás budou chtít SPZ vašeho vozu, přes které se automaticky natáhnou veškeré informace o jeho výkonu, stáří atd., a také vaše rodné číslo. To je nezbytné pro výpočet ceny povinného ručení – především pro započítání slev za jízdu bez nehod. Srovnávače se mohou zajímat i o místo vašeho trvalého bydliště, které rovněž ovlivní výslednou cenu pojistky. 

Po zadání parametrů už jsem jen klikla na tlačítko “srovnat” a počkala, až mi aplikace ukáže jednotlivé nabídky. Podle toho, který srovnávač zvolíte, se vám načte počet nabídek. Někde vám ukážou od každé pojišťovny jednu nabídku, jinde naopak ukážou i možnosti s různou výší pojistných limitů, pokud jste si ji přesně nestanovili v parametrech před srovnáním – i to je totiž možné. 

Jakmile jsem vybrala nejvýhodnější nabídku, rozklikla jsem ji a rovnou přešla k uzavření povinného ručení online. Bylo to rychlé, pohodlné a zvládla jsem to i bez pojišťovacích poradců. 

Online sjednání povinného ručení

Online sjednání smlouvy bylo výhodné i v tom, že většina pojišťoven dává za online sjednání na jejich stránkách slevy v procentech. Také některé srovnávače pojištění mohou nabídnout slevu, když si povinné ručení sjednáte přímo jejich prostřednictvím. Já nyní vím, že jsem si vybrala z mnoha nabídek takovou, která mi pro můj vůz nejvíce vyhovovala a zaplatila jsem mnohem méně, než kdybych si šla toto pojištění sjednat přímo na pobočku některé z pojišťoven. 


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!