Jezdit po dálnici bez dálniční známky už si dnes (snad) nikdo netroufne. Všichni dobře víme, že by nás čekala tučná pokuta i ztráta řidičských bodů. Někdy se ale stane, že si nejsme jisti platností naší dálniční známky, nebo si půjčíme auto a nevíme, zda má platnou dálniční známku. Platnost dálniční známky se dá přitom jednoduše ověřit online. Zamezíte tak problémům i případné pokutě. 

Jak zjistit platnost dálniční známky v roce 2024

Platnost dálniční známky si můžete jednoduše ověřit na webu edalnice.cz. Zabere vám to jen pár minut a můžete s klidem v duši vyjet na svou plánovanou cestu. Pojďme si ukázat, jak to děláme nejen my, ale i tisíce jiných spokojených řidičů. 

1. Web pro ověření

Edalnice

Otevřete si webovou stránku edalnice.cz. Na tomto webu najedete do sekce “Ověření platnosti” a sekci rozkliknete. To znamená, že musíte na hlavní stránce sjet až dolů, kde je formulář pro ověření.

2. Zadání parametrů

Formular Pro Overeni Platnostni Dalnicni Znamky

Poté zadáte stát, kde je vůz registrovaný a SPZ svého auta, nebo zkrátka vozu, s nímž na dálnici pojedete. Nemusíte vždy vyjíždět jen se svým autem. Někdy je nutné vyjet na dálnici s vozem služebním nebo dokonce půjčeným. Často se také stává, že si půjčíte auto od kamaráda jen proto, že on má dálniční známku a vy ne. I tak si ale platnost ověřte předem. 

3. Zobrazení platnosti dálniční známky

Platna Znamka

Následně údaje potvrdíte a web vám okamžitě ukáže, do kdy je dálniční známka platná. Na obrazovce se ukáže znovu zadaná SPZ dálniční známky a informace, že pro dnešní den nemá platnou dálniční známku. Pokud SPZ platnou dálniční známku má, ukáže se vám i datum od kdy do kdy tato platnost trvá. 

Pozor Pozor

Za platnost dálniční známky odpovídá řidič, nikoli majitel automobilu. Proto si vždy platnost ověřujte předem!

Jaká je doba platnosti českých dálničních známek?

Platnost Dalnicnich Znamek

V České republice můžete v současné době zakoupit dálniční známku na jeden rok. Ta vás bude stát 1500 Kč. Pokud nejezdíte pravidelně, ale chystáte se třeba vyjet jen na dovolenou, můžete zakoupit dálniční známku na 30 dní nebo dokonce na 10 dní, bude-li vám tato doba stačit. Za třicetidenní dálniční známku zaplatíte 440 Kč. Za dálniční známku na 10 dní pak 310 Kč. Je to sice nižší cena, než u roční dálniční známky, ale pokud víte, že vyjedete vícekrát za rok, vyplatí se koupit raději rovnou známku na celý rok. Je to levnější. 

Jaká vám hrozí pokuta za neplatnou dálniční známku?

Důležité je vědět, že za platnost dálniční známky nezodpovídá majitel auta, ale řidič. Je to trošku rozdílnější, než u povinného ručení. Proto si ověřujte její platnost, i když si auto od někoho půjčíte. Nespoléhejte na jeho tvrzení, že má dálniční známku s dostatečnou platností. 

Důležité je také vědět, že dálniční známku musíte zakoupit před jízdou. Pokud ji koupíte v průběhu dne, ale již jste s vozem na dálnici jeli, je to špatně. Systém registruje nejen datum zakoupení dálniční známky, ale i čas, a to velmi přesný. Na hodiny, minuty i vteřiny. Pokud se objeví, že jste na dálnici jeli už od rána od 8 hodin, ale koupili ji až o dvě hodiny později, můžete dostat pokutu. A ta není nízká. 

Pokuta za neplatnou dálniční známku je na místě kolem 5000 Kč, ale ve správním řízení vás může tato chyba stát až 20.000 Kč. Dobře si proto rozmyslete, zda vyjedete na dálnici bez platné známky. 

Platí dálniční známka okamžitě po zaplacení poplatku?

Dálniční známka vám bude platit ihned po zaplacení poplatku. Dostanete o tom potvrzující e-mail. Záleží však na tom, jakou formu platby zvolíte. 

Pokud platíte dálniční známku kartou online, bude dálniční známka zaplacena a tudíž i platná ihned. V případě bankovního převodu však počítejte s tím, že může trvat i několik dní. Pokud navíc do platby vstoupí svátky nebo víkend, může se převod peněz ještě protáhnout. Nakupujte tedy dálniční známku s předstihem. Na dálnici vyjeďte vždy až ve chvíli, kdy obdržíte potvrzovací e-mail o zaplacení a začátku platnosti. 


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!