Pro investici do kryptoměny je důležité mít přehled o aktuálních kurzech. My jsme pro vás připravili praktickou tabulku, kde můžete sledovat aktuální kurzy oblíbených kryptoměn. Níže se pak dozvíte, které kryptoměny to jsou, proč jsou oblíbené i na jakém principu fungují. 

Aktuální Kurzy kryptoměn v grafech sledujte zde

Bitcoin


Ethereum


Cardano


Dogecoin


XRP


Dash


Které kryptoměny jsou nejoblíbenější

Kryptoměn je celá řada. Některé jsou již notoricky známé, jako např. Bitcoin, o kterém ví většinou i lidé, kteří se investicím nevěnují. Snad každý už někdy o Bitcoinu slyšel. Některými kryptoměnami se dá totiž platit i v některých e-shopech. My jsme se v našem článku zaměřili na ty nejznámější. Které to jsou? A čím jsou zajímavé nebo dokonce výjimečné? 

Bitcoin – tahák většiny portfolií

Bitcoin Mince
Vizualizace Bitcoinu. Fyzická mince však Bitcoin není.

Bitcoin je první a díky tomu i nejznámější kryptoměnou, která vznikla již v roce 2009. Zároveň se jedná o internetovou open-source platební síť fungující na principu P2P. V této síti se také bitcoin využívá jako měna. Jeho největší výhodou je decentralizace. Znamená to, že bitcoin nemůže nic a nikdo ovlivnit (ani vláda), nelze způsobit inflaci. Konečné množství bitcoinů je známo již dopředu a do oběhu jsou uvolňovány postupně, na základě zdrojového kódu. Bitcoiny se nedají kopírovat. Získat je můžete tak, že je vytěžíte, popř. koupíte od někoho, kdo je již vytěžil nebo koupil před vámi. 

V současné době najdete Bitcoin v nabídce většiny směnáren a kryptoměnových burz. Dá se říci, že se jedná o základní kryptoměnu, jejíž hodnota od roku 2009 rapidně stoupá. V roce 2021 byla cena jednoho Bitcoinu 1 milion korun českých. 

Ethereum – druhá nejhodnotnější kryptoměna

Druhou nejznámější a zároveň nejhodnotnější kryptoměnou je Ethereum, které vzniklo v roce 2015. Staví v podstatě na inovaci Bitcoinu, ale liší se tím, že Ethereum je programovatelná kryptoměna. Umožňuje tak vydávat a budovat decentralizované aplikace. Stejně jako Bitcoin i Ethereum umožňuje používat digitální měnu bez jakýchkoliv poskytovatelů, bank apod. Ethereum je zároveň open-source platforma vzniklá na decentralizované databázi – blockchainu. Ten chrání před vnějšími i vnitřními zásahy, které by mohly být neoprávněné. 

Ethereum se dá nakoupit na různých kryptoměnových burzách, nebo je můžete směnit za Bitcoiny. Seženete ji i na směnárnách, kde jsou ale vyšší poplatky a při větším objemu je potřeba provést identifikaci. 

Tether – známý stablecoin

Tether je kryptoměna, která je označována jako tzv. stablecoin, což znamená stabilní mince/stabilní měna. Jejím úkolem je poskytovat stabilní cenu a má fungovat jako digitální dolar s hodnotou 1 USD, krytým 1 USD ve fyzických rezervách. Tato kryptoměna se zkratkou USDT byla vytvořena společností Tether Limited. Aby stablecoin fungoval, je potřeba, aby společnost, která jej vydává, držela rezervy v aktivu, na které je stablecoin vázán. V případě Tetheru je to již zmíněný dolar. 

Cena Tetheru je tedy pevně vázána na USD. Může se však mírně lišit, např. vlivem obchodování na burzách. Nakoupit si jej můžete na burze, kde jej směníte za fiat či jinou kryptoměnu. Zakoupit se dá i přímo od společnosti Tether Limited. 

Zatímco dříve byl Tether zajištěn čistě jen USD, nyní už se můžete setkat i s jištěním fiat měnou či jinými aktivy. 1 USDT by však měl být vždy směnitelný za 1 USD

Dash – nástroj pro anonymní transakce

Poslední známou a oblíbenou kryptoměnou je Dash (Digital Cash nebo také Darkcoin či XCoin). Jedná se opět o open-source P2P kryptoměnu, která zajistí dokonale soukromé transakce, okamžité transakce a plnou zastupitelnost jednotek měny. Zároveň se jedná o decentralizovanou autonomní organizaci, takže za budoucí změny a chod sítě nesou odpovědnost uživatelé. 

Dash původně začal fungovat jako hard fork Bitcoinu. Jedná se však o kryptoměnu s mnoha inovacemi. Vznikla v roce 2014 a jejím cílem bylo především udržet soukromí a anonymitu uživatelů. Navíc využívá funkce masternodů, díky čemuž jsou jeho transakce rychlejší. 

Oblíbenou Dash zaručují především transakce InstantSend a PrivateSend. První funkce umožňuje uživatelům převést Dash bez čekání na potvrzení transakce na blockchainu Dash. 

PrivateSend pak umožňuje anonymizovat transakce zakrytím při odeslání ve speciální sekvenci. Tyto transakce je pak téměř nemožné vysledovat. 

 


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!