Ačkoliv se obchodování a investice do kryptoměn uvádí jako bezproblémová nebo jednoduché, tak opak je pravdou. Pokud berete krytoměnu jako investici, tak pak musíte zvážit riziko, jaké jste ochotní podstoupit. Je to stejné jako s jinými investicemi. Velice snadno totiž můžete investované peníze ztratit. Například platforma eToro na to nejčastěji své uživatele upozorňuje.
Kryptoměny: průvodce světem coinů
Kryptoměny jsou moderním investičním instrumentem.
Průvodce kryptoměnami v roce 2024
O kryptoměnách už jste nejspíš něco slyšeli. Proto jste také jistě otevřeli tento článek. V něm vám vysvětlíme, co to vůbec kryptoměny jsou, jak se dají využívat, proč jsou tak oblíbené řadou lidí, firem i velkých korporací a jak se na nich dá vydělávat.
Co je to kryptoměna
Kryptoměny jsou zjednodušeně elektronické peníze, nebo zkrátka digitální měna. Jedná se o novodobý druh platidla, který umožňuje rychlejší, jednodušší a především bezpečnější platbu. Podle názoru Generálního finančního ředitelství se však nejedná o peníze, ale o nehmotnou movitou věc. Wikipedie informuje o tom, že se kryptoměna opírá o asymetrickou kryptografii, tedy o šifrování, pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer sítě a decentralizaci.
Reálná hodnota kryptoměn jako novodobého platidla je určována nabídkou a poptávkou jejích uživatelů, kterých už je podle průzkumů z roku 2021 přes 100 milionů. Kryptoměny si nakupují a obchodují s nimi jednotlivci, firmy i velké korporace. Kdo v tom umí chodit, nezíská jen bezpečné platidlo, ale i nástroj, kterým lze vydělat velké peníze.
Kryptoměny vznikly hned z několika důvodů. Tím hlavním byla především bezpečnost plateb a jejich zrychlení. Zatímco převod peněz může trvat mezi bankami (především při platbě do zahraničí) i několik dní, převod kryptoměny je rychlý a bezpečný. Platíte totiž virtuálními penězi.
Ve chvíli, kdy ze svého osobního bankovního účtu někam posíláte peníze, odchází i řada informací o vašem účtu i vás samotných. Kryptoměny zajistí transparentnost platby, jistou anonymitu (žádné informace o vaší osobě), jejich převod je rychlý a náklady na převod jsou téměř nulové. Narozdíl od bankovní platby do zahraničí která vás může obrat až o několik set korun.
Nejstarším, nejznámějším a nejrozšířenějším zástupcem kryptoměny je Bitcoin. Nakoupit jej můžete na různých online směnárnách, nejlepších kryptoměnových burzách, ale i ve speciálních automatech, které jsou momentálně k dispozici v Praze, Brně, Ostravě i na dalších místech. Přibývat budou jistě dál, protože obliba, známost i zájem o kryptoměny neustále roste.
Vlastnosti kryptoměny
I když je používání kryptoměn na první pohled jednoduché – jedná se v podstatě o elektronické převádění digitální měny, od klasických peněz (fiat měna s nuceným oběhem) se liší. Mezi její vlastnosti patří decentralizace, což znamená, že nemá žádnou centrální autoritu, jako běžná měna. Nedá se kontrolovat vládou ani žádnými autoritami, díky čemuž zajišťuje zmíněnou anonymitu.
Kryptoměny nepotřebují žádného prostředníka k přeposílání. Není třeba bank ani kreditních společností. Komunikace uživatelů probíhá prostřednictvím P2P sítí. Lze ji používat celosvětově, protože nemá žádné hranice. Stejnou rychlostí se dostane z jednoho konce světa na druhý, stejně jako k osobě, sedící u počítače o pár metrů dál než vy.
Díky extrémně silnému šifrování patří momentálně k neprolomitelné a nejbezpečnější měně. To se ale samozřejmě může změnit, pokrok nikdo nezastaví. Říká se, že když nejsou s platbami spojeny žádné osobní údaje, jedná se o anonymní platby. Ve skutečnosti se transakce vystopovat dají, pořád se ale jedná o anonymnější způsob platby, než z běžného bankovního účtu běžnou měnou.
Výhodou kryptoměn je transparentnost. Potvrzením transakce uživateli se dostane informace o proběhlém přesunu kryptoměny do tzv. blockchainu, což je veřejná databáze shromažďující všechny transakce. Proto nehrozí, že by došlo k podvrhu. Výhodou jsou i nízké či nulové poplatky za transakce. Poplatky jsou dobrovolné a připadají jako odměna těžařům, kteří pomohou vaši transakci zařadit do blockchainu. Pokud platbu jednou odešlete, nelze už ji vzít zpět. Tak se nemůže stát, že by byla odmítnuta nebo stornována bankou či jinou instituci.
Stáhněte si do mobilu aplikaci s bitcoin peněženkou a vstupte do světa kryptoměn snadno a rychle. Tu nejlepší bitcoin peněženku můžete najít ve srovnání na našem webu 5Nej. Pak už stačí jen vyhledat některý z bitcoinových automatů, kterých je po České republice v dnešní době již kolem 50 a nakoupit své první bitcoiny. Levněji vás však vyjde nákup kryptoměny na burze. Nejlepší kryptoměnová burza je také v našem srovnání.
Uvažujete o investici do Bitcoinu? Kde a jak nakoupit bitcoin?
Jak kryptoměny využívat
Jak už jsme napsali výše, kryptoměny se dají využívat v podstatě jako virtuální platidlo. Můžete je tedy rychle a anonymně přesouvat z jednoho účtu na druhý, platit jimy za cokoliv je potřeba a nikdo to nezjistí. Přesouvat si je můžete z počítače do mobilu, do peněženky (myšleno např. bitcoinové peněženky) apod. Jedná se o matematicky a softwarově propracovaný systém, jenž zapojuje do svého fungování i uživatele – majitele kryptoměn. Pojďme si ukázat, jak fungují kryptoměny na příkladu toho nejznámějšího – Bitcoinu.
Bitcoin, nejznámější a nejoblíbenější z kryptoměn se tzv. těží. Pokud bychom chtěli vysvětlit průběh těžby bitcoinů, představte si počítač, na kterém uživateli běží program sledující bitcoinovou síť. Pokud chce někdo někomu něco poslat, objeví se informace o transakci a těžaři se o tom dozví. Zkontrolují, zda je vše v pořádku, popř. danou transakci potvrdí. Tím se dostane do tzv. blockchainu, což je zašifrovaná kniha obsahující všechny transakce na světě. Za každé potvrzení transakce dostanou uživatelé odměnu v podobě jednotek těžené kryptoměny, tedy v našem případě bitcoinu.
Původně se začínalo s potvrzováním transakcí u samotných těžařů. V dnešní době už je trh s kryptoměnami tak obrovský, že by to soukromý hardware neustál. Dnes toto provádí velká výpočetní centra. Jednotky kryptoměny, kterými se platí, se neustále zvyšují. Přesto mají vždy nějaký svůj “strop”, tedy hranici, přes kterou se nelze překlenout. U námi uvedených bitcoinů je to maximálně 21 000 000 jednotek – mincí.
Kde se bere hodnota kryptoměny
Kryptoměny získávají svou hodnotu stejně, jako třeba akcie nebo zlato. Jde v podstatě o to, kolik lidí má o kryptoměnu zájem a je ochotno za ni zaplatit. Poptávka a nabídka zájemců se setkává na kryptoměnových burzách. Ve chvíli, kdy je více zájemců o koupi než o prodej, pak hodnota kryptoměny roste. Než začnete s kryptoměnami obchodovat, bylo by dobré si o nich něco zjistit a znát jejich význam a systém. Stejně jako u akcií ale platí, že pokud vsadíte na ty nejznámější, nemůžete téměř nic pokazit. Díky velké popularitě kryptoměn roste i zájem o ně a tak se povědomí o tomto způsobu investice šíří poměrně rychle. Díky tomu na nich začínají vydělávat i lidé, kteří by se jinak k investicím nikdy neodhodlali.
Proč mít kryptoměnovou peněženku a co to je
Teď možná přemýšlíte, když už nějakou kryptoměnu budete vlastnit, jak ji uchováte? A možná už jste slyšeli pojem kryptoměnové peněženky. O co jde? Jedná se v podstatě o virtuální peněženky, které slouží k uchování kryptoměny, tedy digitální měny. Kryptoměnové peněženky mohou být softwarové nebo hardwarové.
Pokud se rozhodnete pro softwarovou kryptoměnovou peněženku, získáte něco jako virtuální bankovní účet, jen s tím rozdílem, že jeho prostředníkem nebude žádná banka. Jedná se o aplikace do mobilních telefonů nebo programy do počítače. Hardwarová kryptoměnová peněženka je naopak malá krabička, něco jako USB flash disk, do které si kryptoměnu nahrajete a můžete si ji přenášet s sebou jako peníze v peněžence. Více o kryptoměnových peněženkách se dozvíte v našem srovnání bitcoinových peněženek.
S jakými kryptoměnami se můžete setkat
Kryptoměn je v současnosti veliké množství. Pokud se podíváme na stránky coinmarketcap.com, zjistíme že je jich kolem šesti tisíc. V České republice známe především bitcoin, ale hodně kryptoměn se chová stejně nebo podobně, jako právě tato kryptoměna. Některé jsou však zcela odlišné a jejich potenciál na trhu může být hodně rozdílný.
Pokud se rozhodnete investovat do kryptoměn a jste začátečníci, je vždy lepší zvolit kryptoměny, které jsou známější a pokud možno i prověřené. Na internetu najdete recenze na různé kryptoměny, takže si můžete ověřit, jak vyhovovaly jiným uživatelům. My jsme se na našem webu zaměřili především na bitcoin. Proto zde najdete srovnání nejlepších Bitcoin burz i srovnání nejlepších Bitcoinových peněženek.
Mezi další známé kryptoměny patří Ethereum, Cardano, Binance Coin (používaný na burze Binance), Tether a další.
Seznam 30 nejznámějších kryptoměn:
- Bitcoin (BTC)
- Ethereum (ETH)
- Cardano (ADA)
- Tether (USDT)
- Binance Coin (BNB)
- Solana (SOL)
- Ripple (XRP)
- Dogecoin (DOGE)
- USD Coin (USDC)
- Polkadot (DOT)
- Uniswap (UNI)
- Bitcoin Cash (BCH)
- Litecoin (LTC)
- Terra (LUNA)
- Chainlink (LINK)
- Binance USD (BUSD)
- Internet Computer (ICP)
- Avalanche (AVAX)
- Wrapped Bitcoin (WBTC)
- Polygon Network (MATIC) (MATIC)
- VeChain (VET)
- Stellar Lumens (XLM)
- FTX Token (FTT)
- Filecoin (FIL)
- Theta (THETA)
- Ethereum Classic (ETC)
- Tron (TRX)
- Dai (DAI)
- Cosmos (ATOM)
- Algorand (ALGO)
Kde se dají kryptoměny koupit
Jelikož se v současné době kryptoměny stávají běžnou součástí trhu a platit se s nimi dá i za některé běžné zboží, stejně jako penězi, je dobré také vědět, kde se dá kryptoměna nakoupit. Pokud nechcete zkoušet neznámé, základní kryptoměny koupíte v bitcoinových bankomatech. Ty jsou k dispozici např. v Praze, v Brně a na dalších místech. Pokud ale chcete větší výběr, je vhodnější nakoupit je v online směnárnách. Těch najdete na internetu celou řadu, ale pozor, ne všechny jsou legitimní. Proto je lepší zvolit ověřené směnárny, ke kterým najdete třeba recenze na internetu. Opět ale hledejte na ověřených webech. Mezi vhodné směnárny patří např. SimpleCoin nebo Kriptomat.
Zajímá vás, jak koupit bitcoin a ostatní kryptoměny. Klikněte na odkaz, a dostanete se na velkého průvodcem nákupu kryptoměn.
Jakmile najdete vhodnou směnárnu, zaregistrujete se v ní a můžete začít nakupovat. Funguje to stejně, jako když si jdete do klasické směnárny vyměnit třeba Eura za české koruny. Nakoupíte si kryptoměnu podle svých možností. Toť vše. Tuto kryptoměnu pak můžete mít ve své kryptoměnové peněžence a čekat na vhodnou příležitost k jejich prodeji, nebo ji využívat k různým nákupům.
Abyste na kryptoměnách mohli vydělávat, není nutné je vlastnit. Obchodovat a spekulovat s nimi můžete podobně, jako s akciemi, pomocí burzy. Tip na nejlepší bitcoin burzy včetně našich recenzí najdete zde
Kryptoměna se dá ale pohodlně nakoupit i v automatech na bitcoiny, popř. na jinou kryptoměnu. Záleží na tom, kde a jaký automat si vyberete. Nákup je rychlý a jednoduchý. Stačí mít v mobilním telefonu staženou aplikaci kryptoměnové peněženky. Nakoupit kryptoměnu v automatech lze ale i bez této peněženky. Podrobnější návod, jak na to, jsme rozepsali v závěru článku.
Jak vám kryptoměny vydělají a jak s nimi správně obchodovat
Kdo už má nějaké zkušenosti s investičním obchodováním, nejspíš pro něj nebude nic složitého ani nalezení vhodné strategie pro obchod s kryptoměnou. Jelikož se jedná o elektronickou měnu, funguje její nákup a prodej, a také následný výdělek (nebo prodělek) stejně, jako třeba při nákupu akcií.
Abychom uvedli nějaký příklad, vy nakoupíte bitcoin za určitou cenu, a o chvíli později ho prodáte za částku o polovinu vyšší. Pokud tedy nakoupíte za 100 dolarů a prodáte za 150, pak jste 50 dolarů vydělali. A to během několika minut. Samozřejmě, že takový výdělek není vždy. Je potřeba trochu vědět, jak s kryptoměnou obchodovat a ideálně mít nějakou obchodní strategii.
S kryptoměnou se dá spekulovat, můžete využívat páku, obchodovat s nimi atd. Tedy podobně, jako s akciemi. Obchodovat s nimi ale můžete i v případě, že žádné nevlastníte. K tomu je potřeba založit si účet u brokera, který umožňuje obchod s kryptoměnami. Obchodovat pak s nimi můžete v podobě binární opce nebo cfd tradingu. Mezi známé brokery patří např. XTB, Plus 500 a další. Pokud chcete pouze ověřené a vyzkoušené brokery, stačí se podívat na naše srovnání nejlepších forex a cfd brokerů.
Jak se dá na kryptoměnách vydělat?
Jistě si kladete otázku, jak se dá vůbec na kryptoměnách vydělat? Způsob, jak na to, už jsme částečně naznačili a faktem je, že přesný postup vám nikdo nedá. Je na vás, abyste si nastudovali určité způsoby a vyzkoušeli nebo si vybrali, které vám budou nejlépe vyhovovat. Co však udělat můžeme, je tyto způsoby vám nyní přiblížit. Pojďme tedy na to!
Jak u jsme zmínili výše, prvním způsobem, jak na kryptoměnách vydělat, je jednoduše jejich nákup a následný prodej. Vyberete si vhodnou online směnárnu, nakoupíte kryptoměnu za české koruny a pak můžete buď sledovat kurz a ve vhodnou chvíli je prodat, nebo jednoduše nějakou dobu počkat. Vzhledem k tomu, že hodnota kryptoměny průběžně roste, je pravděpodobné, že ji později prodáte se ziskem.
Dále je tu možnost, kterou jsme již také zmínili. Není nutné kryptoměnu nakupovat. Stačí najít vhodného brokera, který vám umožní s kryptoměnou obchodovat podobně, jako s akciemi.
Dříve byl oblíbený způsob, jak na kryptoměnách rychle vydělat, těžba kryptoměn. Těžaři sledovali síť bitcoinu a ve chvíli, kdy se objevila nějaká transakce, provedli její kontrolu a potvrdili ji. Za to dostali odměnu v podobě jednotek kryptoměny. V současné době už je tento způsob příliš náročný na čas i finance a jednotlivcům se nevyplatí, aby takto vydělávali. Naopak, spíše by prodělali.
Poslední způsob, jak lze vydělávat na kryptoměnách, je tzv. decentralizace financí, označována zkratkou DeFi. Díky ní se kryptoměny zhodnocují s poměrně zajímavým úrokem, někdy i 10 %. Tento způsob můžete najít pod názvem staking kryptoměn. Staking funguje tak, že majitel své mince kryptoměn uzamkne do tzv. depozitu a za to dostane výhody a odměny. Majitel kryptoměny však musí počítat s tím, že k uzamčeným mincím se nedostane a navíc odměna není jistá. Je potřeba, aby byl jeho podíl uzamčených kryptoměn natolik velký, že bude vybrán pro tzv. validaci bloku.
Způsobů, jak provádět staking kryptoměn je hned několik. Některé jsou náročné časově i finančně, jiné fungují na jednodušším principu. Tato metoda je na vysvětlení poměrně náročná, proto pokud se chcete dozvědět víc, podívejte se na samostatný článek o stakingu kryptoměn.
Lze využívat kryptoměny i v reálném světě
Pokud jste až dosud měli dojem, že kryptoměna je spíše investiční nástroj a způsob, jak se dají rychle vydělat peníze, pak zbystřete. V roce 2021 je už zcela běžné, že se dá kryptoměnou platit, stejně jako normálními penězi. Platbu bitcoiny umožňují e-shopy, jako např. Alza, ale i služby nebo soukromníci. K nákupu bitcoinu se můžete dostat velmi snadno. Jedním způsobem je internet – online směnárny, jak jsme již popsali výše. Druhou a velmi jednoduchou možností jsou pak bitcoinové bankomaty/automaty, které najdete v České republice už na 50 místech.
Jak fungují bitcoin automaty?
Automaty, nebo chcete-li bankomaty na bitcoiny fungují jako offline směnárny, ale se skutečnou bankou nemají nic společného. Najdete je např. v Praze, Brně, Ostravě a na dalších místech, kterých je v České republice už více než 50. Tyto bankomaty umožňují směnit české koruny za bitcoiny nebo jinou kryptoměnu – záleží na tom, co vám vybraný automat nabídne. Některé umožňují kryptoměnu jen nakoupit, jiné i prodávat.
Jakmile bitcoiny v automatu nakoupíte, připíšou se vám do vaší bitcoinové peněženky, kterou si jako aplikaci stáhnete do mobilu. Pokud nevíte, jakou peněženku zvolit a jak tento proces funguje, podívejte se na naše srovnání nejlepších bitcoin peněženek. Pokud nemáte bitcoin peněženku, může vám automat vytisknout tzv. paper wallet, ke kterému je privátní klíč. Je to jakési potvrzení, kterým se pak ke svým kryptoměnám zase dostanete, pokud je chcete prodat nebo použít.
- Aktuální kurzy oblíbených kryptoměn
- Degiro Recenze
- Nejlepší spořící účty
- Nejvýhodnější stavební spoření
- Nejlepší investiční platformy
- Co je Forex a jak na něm obchodovat
- Jak obchodovat na burze
- Kde koupit kryptoměny
- Bitcoin: kompletní průvodce
- Jak koupit Bitcoin a místa, kde ho sehnat
- Saxo Bank Recenze
- XTB Recenze
- eToro Recenze
- Nejlepší FOREX broker
- Srovnání nejlepších Kryptoměnových peněženek
- Srovnání kryptoměnových burz